Zkušenost se zahraničními prodejci čaje

Milý čajomilové,

jaké jsou vaše zkušenosti s objednáváním čajů v zahraničí?

Před nedávnem jsem se poprvé odhodlal objednat si čaj v zahraničí. Tedy vlastně jen za humny, na Slovensku u Nomad.sk. Hlavním důvodem byl fakt, že mají v nabídce čaje, které jsou už doma vyprodány. A taky skutečnost, že tyto čaje mají nafocené, nejen popis.

Můj dojem z mailové komunikace s majitelem e-shopu je velmi dobrý, dokonce jsem dostal rady, jak provést platbu s co nejmenšími poplatky.  Po pravdě jsem takovou vstřícnost a slušnost nečekal.

Pokud máte zkušenosti s objednáním čaje mimo země EU, např. přímo v Číně nebo na Taiwanu, placením cla, atd. a jste ochotni se podělit, předem díky.

Hledal jsem něčí zkušenosti i jinde na netu a našel jsem toto:

http://cajovnicka.ic.cz/objednavkachawang.html

Obrázek uživatele Pyroh

Ahoj! Zkušenosti s

Ahoj! Zkušenosti s objednáváním ze zahraničí mám jen ty nejlepší. Nevím snad o žádném místním prodejci, kdo by v žánru čajů, co mě zajímají (tj. hlavně sheng puerh, obecně Čína a trochu Taiwan) byl něčím jiným, než přeprodávatelem zahraničních e-shopů. Teda na mysli mám prodejce se slušnějším zbožím, neřeším Oxalis, atd. - tam o dodavateli opravdu moc nevím.

Taky se mi líbí, že když se podíváš na popisy většiny obchodníků od nás, je to plné toho, jak sám čínský císař ve velkém šarlatovém rouchu měl orgasmus, když pil seno z Oxalisu, případně se dozvíš celou škálu chutí, kterou čaj disponuje a když s tím nesouhlasíš, tak jsi barbar. Oproti tomu mi weby vesměs snad všech prodejců, odkud něco beru, přijdou podstatně méně vychloubačné a "nutící". Kvalitu čaje to neovlivňuje, ale je mi to tak nějak sympatičtější.

Podstatné ale je, že aby se daní obchodníci dobře uživili, dávají si docela tučné přirážky (nad rámec rozdílu velkoobchodní-maloobchodní cena + doprava + čas) - takže se bez nich člověk docela snadno obejde. Holt v době internetu už nestačí být přeprodávatelem (teda některým to očividně stačí, ale nevidím k tomu dost dobrý důvod). Na řeči o podporování místních obchodníků moc nevěřím (podporovat je v tom, že vezmou pár čajíků ze zahraničího internetového obchodu, zvednou cenu a pak to prodávají, to opravdu snad není třeba). Pro dost lidí je asi výhoda, že si u místních obchodníků lze věci ochutnat. Nicméně vzhledem k tomu, že takřka všechny internetové obchody nabízejí vzorky, taky už to tak zlé není.

Zdroje, se kterými mám dobré zkušenosti:
Yunnan Sourcing: http://www.yunnansourcing.com/
- dobré zásoby puerhu a obecně všech možných čajů. Neříkám, že mě vše co jsem odtamtud měl, chytlo za srdce (na to jsem až moc vybíravý), ale to je jen normální. A dají se tam vybrat velmi pěkné kusy

Chawangshop: http://www.chawangshop.com/
Mladý obchod, vedený místním kolegou Momotarem - široká škála čajů, vesměs dost dobré kvality, při dost nízkých cenách (btw. Honza je imho tak jediný typ obchodníka, který má smysl - protože jeho věci se opravdu přes Google neseženou, takže to, že zajel do Číny a opravdu tam ty věci sám vybírá a nachutnává a neprodává je s místní přirážkou, opravdu má cenu).

Teafromtaiwan: http://www.teafromtaiwan.com/
Solidní taiwanské wulongy. Výhodou je rychlé poštovné, které je u netriviálně velkých zásilek navíc zadarmo. Parádička.

Essence of tea: http://www.essenceoftea.co.uk/
Rychlá pošta (snad 3 dny, docela levné - teda pošta, zboží ne, ale co jsem ochutnával, kvalita odpovídá).

Teahabitat: http://www.teahabitat.com/store/
Nejlepší Dan Congy co znám. Bohužel ne samozřejmě kdovíjak levné, ale vždycky jsem byl za dané peníze velmi spokojený. Pošta rychlá, nijak moc levná.

Hou de asian arts: http://www.houdeasianart.com/
Teď se specializují na docela luxusní (resp. módní) značky puerhů. Moc mě to nebere, ale někdo si je zase pochvaluje, je to asi dost věc vkusu. A taky kolik člověk má napito. Když člověk nemá chuť/čas/peníze se propít skrz stovky vzorků a objevit si, co mu sedne, je docela fajn koupit rovnou od "renomovaných" producentů, protože riziko netrefení je se menší. Ale rozhodně ne nulové. Na druhou stranu, pokud se člověk může sám propít širší škálou čaje, objeví, že podobné uspokojení jako od renomovaných producentů lze získat od povedených produkcí méně známých značek, ale přitom za mnohem přijatelnější peníze. Holt jen člověk platí tu "daň", že utratí i dost peněz za méně povedené čaje, na které v experimentech natrefí. Osobně mi to ale neva, člověk si udělá mnohem lepší přehled o jednotlivých značkách, oblastech, atakdále.

Ještě něco nabízí majitel blogu Teamasters. Trochu drsné ceny, ale nemá špatné věci.

To bylo ke konkrétním. Teď obecně. Clo už dneska není problém - člověk zaplatí nějakou částku navíc, nic drastického (no, navíc to teda docela dost obchodníků obchází tak, že ti tu zásilku podcení a clo je na tom malé - ale je to podvod). Taky se platí DPH - ale na čaji je jenom 10%. Obecně je v zahraničí mnohem větší nabídka za lepší cenu.

Dřív měli obchodníci smysl v tom, že objevovali čajíky, ke kterým se nedalo dostat... to dneska ale znamená jet do Číny (nebo Japonska, či jinam) a řešit to s místními. Už to opravdu není šikovné dělat tak, že si najdu dva zahraniční internetové obchody, začnu od nich brát, a hrát si na to, jak se podařila kdovíjak exkluzivní objednávka.

Jakub Tomek

P.S. - říkám-li "neznám takové a takové prodejce u nás", myslím že opravdu neznám, netvrdím, že nejsou. Takže si to, případní prodejcové, neberte zle :)

Obrázek uživatele zelenymuz.cz

pro upřesnění clo na čaj

pro upřesnění clo na čaj je 0% nebo 3% (úplně zanedbatelné) a DPH je 14% což už zanedbatelné není, DPH je přepočítáno podle aktuálního kurzu, může se stát, že DPH+případné clo bude lehce vyšší nebo nižší, navíc cenu rozhoduje i typ poštovného

ze zahraničí objednávám už asi 10 let a nějaké zkušenosti už mám, hodně se toho za tu dobu změnilo a musím říct, že od 1.4.2010 už to asi nebude nikdy, co to bývalo, hlavně co se týká doby odbavení na celnici

to že se v ČR nabízí puerh s maximálním mlžením informací o původu a xxx% marže, to je opravdu pro potenciálního zákazníka znechucující, zažíval jsem to jako zákazník také, ikdyž v jiném oboru (hudební nástroje); když si objednám s přáteli balík plný čaje, tak je to v pořádku, ale pokud chci báječný čaj, který mě těší, šířit dál, prodávat legálně, musí projít všemi těmi byrokratickými nesmysly a cena prostě stoupne, o kolik, to už je o režii, zisku a svědomí každého prodejce, stejně tak jako nabádání k obcházení proclení..

také jsem se propil mnoha koláči z továrních produkcí 2005-2010 (Menghai, Guyi, 6FTM, Guoyan, ...) a musím říci, že někdy velice překvapily a byly super, ale často jsem se rád zbavil skoro celého koláče (hlavně mladých shengů), laciné shengy na kterých jsem začínal neodsuzuji, ale už je pro sebe nekupuji, objevování charakteristických chutí pro dané oblasti a vesnice je mnohem zábavnější... než se vrhnu do produkce vlastních kvalitních koláčů, měl bych taky něco vypít, že? ;) budování značky a jména netrvá týden, ale pokud je vaše cílová skupina 5-10$ za cihlu/koláč, tak nevím co řeším :)

když jsem před 4-5 lety začal navštěvovat tento web, tak jsem ho považoval za jeden z mála webů v češtině, který se věnuje čajovým recenzím, z toho důvodu mě ani nikdy zatím nenapadlo se vměšovat do diskuzí o čaji, poslední dobou mě osobně už to spíše přijde jako reklamní web a plakání nad českými prodejci než web s recenzemi, případní zdejší prodejcové, tajní i veřejní, neberte mi to za zlé :)

doufám, že nikomu nebudu připadat jako potrefená husa, dneska jsem tu po půl roce náhodou, zda se neobjevily nějaké nové recenze.. :) jen jsem si řekl, že těch dezinformací kolem už je moc :)

Vyčerpávající info :)

Vyčerpávající info :) Možná se to sem úplně nehodí, ale jako čerstvý malý prodejce bych rád napsal něco k cenám a motivaci obchodu s čajem.

Do Číny jezdím, některé modely vybírám sám a nakupuju, některé ve spolupráci s Chawangshopem. (viz www.teajay.eu/shop). Uvidíme, co se urodí letos na jaře..

Při dovozu na obchod je třeba platit dopravu, letištní poplatky, celní deklaraci, nově dph 14% a od října povinné testy na pesticidy (v případě mé 100kg zásilky vyšly na 9000,-!).

I s relativně malou marží vyjdou některé čaje stejně, některé lehce dráž něž při objednání ze zahraničí, ale čaj můžete ochutnat, máte ho hned a nemusíte jezdit na celnici a řešit všechno možné. Na obhajobu tedy připomínám, že při srovnávání cen ze zahraničí nezapomeňte počítat dph 14%, kurz USD na paypalu je také trochu vyšší a zdržovačky s celníkama..

Sezení u kompa v Čechách a překupování od zahraničních shopů mi samozřejmě taky přijde naprosto zbytečné. Čas od času je třeba být u zdroje. Poslání malého dobovce vidím v osobním přístupu - vybírání čaje podle svých chutí a ideálů. Zákazníkovi, který se nechce propíjet hromadou čajů usnadní výběr.

Čaj!

Pánové (Jakube, Lukáši,

Pánové (Jakube, Lukáši, Tomáši), díky za vaše reakce a komentáře.
Marek Strnad

T-OolongTea.com (byvale

T-OolongTea.com (byvale ishopoo): http://www.t-oolongtea.com/
Paradny vyber a relativne rozumne ceny, len jednu objednavku som robil zatial, dobre skusenosti. Maju / mali 3 prave Jin Xuany, aj ked bohuzial absolutne neporovnatelne s tym co dostat v nemenovanom prazskom obchode. :-( Uzasny medovy cierny Pouchong.

Má někdo reálnou

Má někdo reálnou zkušenost s tím, jak probíhá platba a kolik stojí poštovné do ČR z chawangshop.com? Třeba za 1 kg zásilku.

Poštovné, aspoň u mě

Poštovné, aspoň u mě odpovídalo odhadovanému. Platba probíhá nejlépe přes paypal, v nouzi je asi možná i platba na český účet. Ale nevím jestli se pak nemohou vyskytnou problémy při proclení. Přece jen paypal je paypal.

Paypal automaticky

Paypal automaticky obstarává clo? Já myslel že to je něco na způsob netové peněženky.

Obrázek uživatele JockBanan

To neobstarává. Funguje

To neobstarává. Funguje to, alespoň z mých zkušeností takhle:

Pokud člověku přijde ze země mimo EU zásilka dražší než 22 euro, měl by platit DPH. Pokud se celníci rozhodnou (a tady bohužel nevím, na základě čeho se rozhodují) může se stát, že bude platit i clo.

Na krabici bývá odesilatelem napsaná cena. Když se platí jen DPH, může být určeno z této ceny a člověku pak přijde balík prostě na dobírku, jejíž cena je vyměřené DPH v korunách. Občas se však stane, že se celníci rozhodnou řešit případ víc a člověku přijde jenom dopis s fotkou a popisem zboží a výzvou, aby se dostavil do Prahy k celnímu řízení. Je totiž třeba prokázat cenu zboží. Do Prahy ovšem není třeba jezdit, člověk může nechat Českou Poštu, aby ho zastupovala, poslat jim jen e-mailem třeba účet z Paypalu a ještě výpis z banky. Potom přijde balík zase na dobírku, její cena je vyměřené DPH/clo + myslím asi 100 kč za to, že Vás pošta zastupovala.

Moje zkušenosti: docela často neplatím DPH, ani když je na balíku napsaná cena vyšší než 22E. Jinak to většinou přijde rovnu na dobírku a zmíněným celním řízením jsem procházel jen asi dvakrát nebo třikrát a nikdy nešlo o balík s čajem.

Je vidět, že asi moc

Je vidět, že asi moc nevím, jak to chodí:-)
Myslel jsem si, že účet z paypalu je prostě takovej důkaz o tom, že ten balík má určitou hodnotu, takže v případě, že se celníkům nebude zdát cena uvedená u balíku, tak jim prostě pošlu účet z paypalu a hotovo.

Obrázek uživatele JockBanan

Já jsem si to taky myslel.

Já jsem si to taky myslel. A když jsem poslal Paypalový účet, byl jsem požádám ještě o výpis z bankovního účtu spřaženého s tím Paypalem. Skutečně ale nevím, co bych jim posílal, kdybych neměl spřažený Paypal s platební kartou.

Ahojki lidicky, nema niekto

Ahojki lidicky, nema niekto (asi hlavne z Bratislavy a okolia) chut objednat trochu viac hlavne zelenych cajikov - kde len chcete a preferujete - ked sa na jar poriadne rozprudi sezona a bude co nakupovat cerstvucke za rozumne ceny... a podelit sa o naklady na dopravu a tak podobne? Ak ano tak ma kontaktujte bud tu alebo na oravec.michael@gmail.com

Mám zcela čerstvou

Mám zcela čerstvou zkušenost s obchodem
Tea Emporium: http://www.teaemporium.net/
a musím říct, že je velmi kladná, objednával jsem sice jen 5*100g, ale neplatil jsem clo ani DPH (balík byl označen jako "vzorky čaje"). Sice to šlo 3 týdny, ale nakonec vše dorazilo v pořádku. E-mailová komunikace s "šéfem" velice rychlá, přesná a příjemná.

Dnes som sa zaregistroval na

Dnes som sa zaregistroval na tomto fóre, som rád, že niečo také jestvuje aj kvôli "regionálnym" informáciam, ktoré napr na steepster.com nezískam... Čaj zo zahraničia nakupujem už asi rok a odvtedy nakupujem už len výhradne zo zahraničia a väčšinou cez ebay z dôvodu nižšej ceny kvôli vysokej konkurencii i keď nevravím, že sa jedná o čaj z prvej ruky, čo sa týka zdanienia a takýchto srandičiek, nikdy som neplatil nič navyše a nebol ani problém u colníkov a pod. neviem presne či to stále platí, ale myslím, že podľa zákona sa na SVK neplatí do 45 € žiadne dovozné clo ani dph, avšak aj tak väčšinou predajca napíše nejakú malú sumu na balík a potom to nejde ani cez colnicu i keď mi povedzme príde 1,5kg čaju. Nakúpil som hlavne Japonský čaj v akuciách v balení po pol kile dakedy za smiešne sumy do 7€ a nakoľko sa jednalo o čaj z farmy, bol veľmi čerstvý, voňavý a skvelý na každodenné pitie, ešte stále mám pár 100g a po 3\4 roku nestratil nič na kvalite, často sa stáva, že predajcovia zaregistrovaní na ebay majú aj vlastné stránky, kde si je možné čaj rovnako objednať, teraz nakupujem čaj hlavne z číny, nakoľko som predapol wulongom typu TKY alebo i Taiwanským, nakoľko som okrem oxalisu, čiže sena, ktoré predáva, nemal tento čaj s čím porovnať a to som v prípade TKY ochutnal asi 10 vzoriek z Číny (všetky vákuovo balené), nakoniec som si pre každodenné pitie objednal "stred" za cenu asi 8,8Ł za 250g z dôvodu, že v tejto cene u nás nič tomuto čaju podobné asi nenájdem (ešte ale musím ochutnať čaj z čajovne dobrých ľudí v Nitre, verím, že majú kvalitné čaje). Čo sa týka eshopov s kt. mám skúsenosti okrem predajcov len na ebay sú asi len www.isenoocha.com a www.ryu-mei.com, obá sú na ebay, ďaľšie, ktoré som našiel, ale ešte som z nich nenakupoval:
http://kono-en.com/ (veľmi kvalitné japonské čaje)
http://www.t-oolongtea.com
http://www.teavivre.com
http://hibiki-an.com/
http://www.tea-adventure.com/
http://www.o-cha.com/
http://www.tea-of-chinese.com
http://hojotea.com
http://www.maiko.ne.jp/
http://jkteashop.com
http://www.grandtea.com
http://www.ruchiyama.com/
http://www.yunnancolorful.com
pokiaľ by niekto s nimi mal v budúcnosti skúsenosť, bol by som rád, ak by sa podelil o svoje skúsenosti, ja som zatiaľ s kupovaním čaju z ázie veľmi spokojný a vďaka tomu si dobrý čaj môžem vychutnať každý deň beu obmedzení, keď by niekto mal záujem o nákup z nejakých eshopov a chce si podeliť náklady na poštovné (dakedy je ale poštovné zadarmo) tak ako "makaky", nech mi brnkne (chillifarmar@gmail.com)

A co třeba nějaký e-shop

A co třeba nějaký e-shop v rámci EU?

Tých je dosť, ale

Tých je dosť, ale neskúšal som žiaden, pokiaľ chcem ale dobrý čaj za dobrú cenu, tak vrámci EÚ obe mať nemôžem, samozrejme, niektoré veľmi kvalitné a raritné čaje by bolo vhodné nakúpiť v EÚ, napr viac ako 5O ročné puerhy, ale cena takého čaju sa pohybuje od pár € za gram, navyše si myslím, že aj u nás sa dajú kúpiť kvalitné čaje cez net, ale priplatíme si aj dvojnásobok oproti cene za ktorú ju predáva výrobca, napr. od takého Marukyu Koyamaen dovážajú čaje na Slovensko len teatrade.sk, ale dajú sa kúpiť z Japonska od Kono-en, nekoľko výrobca na svojej stránke ich predaj neumožňuje.

Přišli mi čaje od

Přišli mi čaje od TeaVivre, byli to mé první sypané čaje a musím říct že to co je v pytlíku v obchodě, není čaj. Tohle je pravdu něco jiného. Zkušenosti jsem sepsal do článku, tak snad nebude vadit že to je trochu reklama, nadruhou stranu to patří k čajům a někdo třeba takový článek hledá :) http://zbozi-z-ciny.eu/kde-nakoupit/teavivre-sypane-cinske-caje/
Přeji vám krásné dny a dobrou chuť při pití čaje! :)

nedávno v praze

nedávno v praze představila čínská delegace hunanský tmavý čaj. doporučuju. u nás vskutku méně známý a skvělý. životabudič!