Zeleným čajem proti zubnímu kazu

Taky máte týden před objednáním k zubaři, pocit že vás bolí všechny zuby, že se s nimi můžete zcela jistě rozloučit, nebo že jste v péči o ně něco zanedbali? Jestli ano, jste na tom stejně jako já (jdu k němu ve středu) . Řekla jsem si tedy: "proč neskloubit příjemné s užitečným a nemrknout se na zoubek právě zelenému čaji, který by měl onomu nočních můr se podobajícímu, zubnímu kazu, zamezit?"

To, že zkažený zub bolí a vrtačka má naprosto příšerný zvuk, je věc naprosto jasná všem, bez rozdílu věku . Ale to, že je zubní kaz v určitém smyslu infekční onemocnění a vzniká působením bakterií streptococcus mutans, které se přidržují na povrch zubů a vytvářejí tak mikrobiální povlak, ví už jen hrstka osvícených. Streptococcus dále přeměňuje cukry na kyseliny, které leptají sklovinu = zubní kaz.

Poslední dobou se ale ukazuje ještě jiná spojitost. A to, že zubní bakteriální onemocnění může být vzájemně propojeno s onemocněním srdce. Ptáte se jak je to možné? Bakterie se polknutím dostávají do těla/krve. V těle se mohou pomnožit a způsobit zánět. Nejhůř pak je, když se zánět dostane do srdce (vznikají nemoci chlopní, infarkt,..). Z tohoto tedy vyplívá, že lidé trpící častými zubními kazy, záněty či jinými zubními neduhy, bývají také častěji nemocní.

V čem je tedy zakopaný pes??

Zubní kaz velmi ovlivňuje fluor. Avšak kromě zubních past, kde je přidáván, je přírodně obsažen v zeleném čaji. Dokonce i výzkumy ukázaly, že fluor v zeleném čaji je mnohem účinnější než chemická náhražka v pastách. Kromě fluoru se v „zelenáči“ nachází i jiné složky, které rozpouští zbytky jídel a tuky, tím působí protibakteriálně a dokonce zabraňují nepříjemnému pachu z úst. Doporučované množství zeleného čaje je 5 až 8 šálků denně. Musíme ale také zároveň počítat s tím, že čaj obsahuje kofein (jeden šálek asi 20-100 mg ). Proto ti, kteří jsou na něj citlivější, by měli pití čaje omezit, nebo si sehnat nějaký bezkofeinový.

Výbornou prevencí zubního kazu je i pouhé vypláchnutí úst zeleným čajem po každém jídle. Postačí jen doušek čaje, asi po dvě minuty poválet v ústech a pak vyplivnout. Je to ideální profylaxe, která však nemá nahradit pravidelné čistění zubů.

Pojďme nato jako staří Číňané

V dřívějších dobách, a je jedno jestli to byly doby v Čechách, Americe nebo Číně, si lidé zuby nečistili. Pomineme-li to, že zubní pasta je přežitek moderní doby, nemůžeme pominout to, že hygiena ve starověku nevládla zrovna železnou rukou. Venkované v Číně tento malý nedostatek vyřešili po svém. Ráno a po každém jídle si dali malý doušek zeleného čaje, který po chvíli vyplivli.

Malá vada na kráse by se ale přece jen našla. Při dlouhodobém (opravdu velmi dlouhém) kloktáním zeleného čaje, mohou vaše zuby dostat nazelenalý nádech.

mno co, žlutý zuby má

mno co, žlutý zuby má kdekdo, zelený jsou originál :)

Jo, jo taky si myslim az je

Jo, jo taky si myslim az je budes mit dej vedet rada se na ne podivam :-))

...ještě mě tak napadá,

...ještě mě tak napadá, ono je poměrně známý takový ten obrázek bezzubého číňana :D

Ritopruzecka poznamka:

Ritopruzecka poznamka: neduhy, ne neduhami.

Obrázek uživatele Mikhi

:-D :-D :-D a taky

:-D :-D :-D a taky vyplývá, a ne vyplívá :-D

Obrázek uživatele Jirka

Já jsem zase někde četl,

Já jsem zase někde četl, že Číňani udržovali své zuby v pořádku tím, že žvýkali čerstvé lístky zeleného čaje. To mi také přijde jako účinnější metoda než kloktání, neboť dochází ke tření :o))) Nemáte někdo doma čajovník, ať to můžeme vyzkoušet? ;o)

Obrázek uživatele Chajova.lady

Mám, ale má jen sedm

Mám, ale má jen sedm listů, ještě byhc s tím tak rok počkala:-)

Říkáš tření. Když

Říkáš tření. Když žvýkáš cokoliv, ať už žvýkažku nebo právě zmíněné čajové lístky, kolikrát se ti žvýkaný předmět otře o přední část zubů??? Je to možnost ale vyplachování bych tak úplně neshazoval. Stejně většinou žvýkáš zadními zuby a na vrchu... Jen takové typické logické selské myšlení ;o)

Obrázek uživatele mechatronik

to je sice pravda, ale

to je sice pravda, ale žvýkáním poruříte strukturu listu a látky uvnitř mohou po celé puse...
kloktání vyjde na stejno, kdyby jste kloktali se "šťávou" z listů...
podle mě...

Obrázek uživatele Petr Vilím

mám čajovník, zkoušel

mám čajovník, zkoušel jsem to, ale chutnalo to jak normální strom

Obrázek uživatele Jirka

A kde jsi ho sehnal?

A kde jsi ho sehnal? Poradíš? Taky bych si rád nějaký pěstoval ;o)

Obrázek uživatele Matousz

Jo, ja bych to chtěl taky

Jo, ja bych to chtěl taky zkusit...

Obrázek uživatele Petr Vilím

v subtropickém

v subtropickém zahradnictví kruh, www.zahradnictvi.cz, stojí 150 Kč, není vůbec náročná na pěstování, jak se o tom na netu píše...v pohodě rostlinka

Obrázek uživatele Jirka

Děkuji za informaci,

Děkuji za informaci, rostlinku si určitě pořídím ;o) Jen poupravím, že webovka toho zahradnictví je www.zahradnictvikruh.cz ;o)

Obrázek uživatele Chajova.lady

A jak roste? Já mám za

A jak roste? Já mám za dva roky jen 4 nové lístky:-(

Obrázek uživatele Petr Vilím

Tak to ti roste nějak

Tak to ti roste nějak pomalu, ne? ja ho budu mit v březnu rok, a jeden už je pěkně rozvětvený stromeček

Obrázek uživatele Chajova.lady

A čím si to

A čím si to vysvětluješ? Já ho pěstuju na balkóně a bydlíme ve skalách... prostě je tu celoročně krapátko zima...

Obrázek uživatele Petr Vilím

No tak to nevím

No tak to nevím no...prostě ten tvůj má jen ,,pomalejší vývyn'' :-)...

Obrázek uživatele Chajova.lady

Tím chceš říct, že

Tím chceš říct, že mám retardovaný čajovník?:-)

Obrázek uživatele Petr Vilím

Ne ne...Teda nevím, ale

Ne ne...Teda nevím, ale obecně ve větší zimě čajovník roste pomaleji, alel ístky jsou kvalitnější (asi)

Obrázek uživatele Chajova.lady

Tak v tom případě se

Tak v tom případě se těším, až budu za 20 let sklízet svou první sklizeň:-)

Obrázek uživatele Petr Vilím

Taky se těším!! :-)

Taky se těším!! :-)

Obrázek uživatele Petr Vilím

spletl jsem se, v rychlosti

spletl jsem se, v rychlosti jsem tam nestihl dopasat kruh. děkuji za úpravu.

Obrázek uživatele Jirka

V pohodě, chybička se

V pohodě, chybička se občas vloudí všude ;o) Aspoň, že byl dobře název firmy, no a strýček google už si s tím poradil :o)))

Obrázek uživatele Stan

Nerad Vam beru iluze, ale

Nerad Vam beru iluze, ale caj necaj, zkazenejsi zuby nez Cinani, nema snad nikdo na svete.

Obrázek uživatele PP

To bude tím, že svět

To bude tím, že svět není tak černobílý a jednoduchý, jak by si leckdo přál. Žvýkat čajové lístky holt pro zdravý chrup samo o sobě nestačí právě tak, jako nestačí čaj pít, aby člověk nebyl nemocný.

Obrázek uživatele Mikhi

Jedna baba povidala... :-)

Jedna baba povidala... :-) ze cinani sice piji caj, ktery je dobry na zuby, ale na druhou stranu si je pry moc necisti.

Myslím, že pro to není

Myslím, že pro to není až tak těžké vysvětlení. Zelený čaj může pomáhat zubům bránit ze zubnímu kazu, ale zároveň tein jak známo vypuzuje z těla vápník. Což může naopak způsobit nějakou vnitřní slabost zubů.

Jak velký je "šálek"?

Jak velký je "šálek"? Já zpravidla nevařím menší než půl litru... To bude asi spíš šál než šálek:)

S tím proplachováním se

S tím proplachováním se mi to zdá trochu zbytečné plýtvání lepší je si ho vychutnat zvlášt když vezmeme v úvahu to, že kofein se vstřebává všemi sliznicemi tudíž i ústy takže jeho příjmu stajně nezamezíme. ale jinak pěkný článek.

Zelený čaj užívám

Zelený čaj užívám teprve dva týdny a už po této době cétim blahodárné účinky.Víte mám problém co se týč zubního kazu je to bolest vystřelující směrem nahoru do hlavy po straně kde vás bolí zub ano je to způsobeno bakterií streptococcus mutans je to velmi zákeřná forma mutace i když jsou bolesti velmi bolestivé dá se ihned zastavit a polevit od bolesti a jedinou medicínou je právě zelený čaj, během jednoho šálku který v tu danou chvíli popíjíte do pěti minut ustupuje bolest ať je silná jakkoli sám na sobě to testuji i když bolest je zničující ale bojuji a popravdě nic jiného vám tak nepomůže jak tento čaj zelený. Hřebíček pak tu máme vepřové sádlo,sůl a soda dokonce česnek ale bohužel bolest utiší ale zub od kazu nevyléčí, ano zubař ale mít opět plomby které obsahují rtuť to radši budu s díramy v zubu ale bez bolesti a se zdravými. Sám cétim jak se my plomba čili ten kov rozpouští cétim tu měděnou příchuť z té amalgámové plomby a mám dosti po ní křeče, tak že co můžu doporučit je opravdu pít zelený čaj jak už to je popsaný na této stránce pět až osm krát denně a ještě jedná důležitá věc vyvarujte se bílého cukru dejte si radši kus masa třeba s těmi americkými brambory jen ne cukr bílý děkuji.
Když tak my napište na E-mail: marhabtena@seznam.cz a můžeme si o tom popovídat o čaji zelenéma zubních kazů.

Zdravím, zdravé zuby lze

Zdravím, zdravé zuby lze udržovat také pomocí dříve u nás dostupných pastilek Dentocult Xylitol http://www.dentocult.cz/dentocult-xylitol/
Pastilky obsahují pouze xylitol, tedy umělé sladidlo přírodního původu, které má výrazně pozitivní účinky při prevenci kazu. Přidává se i do žvýkaček atp., tam bývá obsažen ale jen v malém procentu.