Za svěžest a mládí prý vděčí Madonna kustovnici

Tak jsem se na stránkách časopisu 100+1 dočetla, že za svůj vzhled a životní elán prý Madonna, ale také Kate Mossová a řada dalších celebrit vděčí bobulím goji. Píše o tom dokonce i server BBC.co.uk.

Nepřekvapuje mě to.

Goji (v anglicky mluvícím světě označované také jako wolfberries) jsou plody (bobule) rostliny kustovnice cizí (neboli kustovnice čínské) a patří mezi adaptogeny, které již delší dobu na serveru adaptogeny.cz také nabízíme.

Já sama mám goji velmi ráda. Goji nemá tak jasný okamžitý stimulační účinek jako třeba ženšen, působí dlouhodoběji ... musí se více důvěřovat. Informace o celkovém omlazení celebrit mě ale nepřekvapují. Já sama naše goji pravidelně pojídám a skutečně se cítím velmi dobře.

Goji prý obsahuje největší koncentraci karotenoidů, vitamínu a stopových látek ze všeho ovoce na planetě. Hodí se výborně právě na jaro a léto, protože pomáhá tělu chránit se před sluncem a zlepšuje opálení. Asi jako mrkev, s rozdílem, že nemusíte sníst půl kila, stačí hrst, a nemusíte pak ani ty tablety s betakaroténem (bŕŕŕ .. také jsem je kdysi před dovolenou jedla :-). Také prý udržuje pokožku pevnější (pryč s celulitidou) a pomáhá při hubnutí.

plody kustovnice cizí / čínské - goji - wolfberries

Goji je také výborné ovoce pro děti. Odpolední miska s touto pochoutkou je prázdna dřív, než řeknu borůvkový koláč. Vitalita a "sluncevzdornost" je pak znát. Je výbornou přísadou do čaje, ale naučila jsem se z nich udělat i chutné a osvěžující studené pití, nebo je přidávám do koláčů místo rozinek nebo s nimi.

Doporučovaná denní dávka je hrst - cca 10 gramů - obsahuje např. tolik betakoretenu co několik větších mrkví.

Goji jsou plody kustovnice cizí (nabo také čínské) .. více zde.

hezké PR:-)

hezké PR:-)

Obrázek uživatele Stan

V Číně je nesmírně

V Číně je nesmírně populární.
Z čehož ovšem nelze nic vyvozovat. :-)

Obrázek uživatele LaoChing

No, v Číně je toho více

No, v Číně je toho více populárního :0))...né pouze kustovnice

Obrázek uživatele Stan

No to jistě. :-) Myslel

No to jistě. :-)
Myslel jsem to tak, že ne vše co Číňané považují sa supr nápad, musí nutně zabrat i u našince, že! :))

Obrázek uživatele LaoChing

Ano, právě tak jsem to

Ano, právě tak jsem to myslel :0))

Obrázek uživatele mechatronik

zajímavé zajímavé...už

zajímavé zajímavé...už dlouho se osměluji si ji zakoupit...jednou jsem ochutnával,na zobání dobrá ale čaj bych z ní nedělal...

Obrázek uživatele Stan

:-) Ale právě tak to oni

:-) Ale právě tak to oni dělají. Samotnou, či ve směsi s ostatními bylinami zalévají nikoli vroucí, ale horkou vodou.

Obrázek uživatele mechatronik

no tak to bych nemusel,

no tak to bych nemusel, představuju si to že určitě chutná podobně jako ten suchý plod...nevím no...
někde jsem četl že prý snižuje krevní tlak...tak to pro mě stejně nejní když už tak mám velmi nízký...

Obrázek uživatele Stan

Tak to si dej sem tam

Tak to si dej sem tam paňáka! :-)

Obrázek uživatele mechatronik

bohužel (bohudík) to

bohužel (bohudík) to také nejde jelikož jsem zatvrzelý abstinent :-)

Obrázek uživatele Stan

Proto Tě s tím zlobím!

Proto Tě s tím zlobím! :-)
Nicméně, mám alternativu. Dej si Švýcarské kapky. To je léčivo a v podstatě tak trochu taková Becherovka. :-))

Obrázek uživatele mechatronik

aha takže pán má dobrou

aha takže pán má dobrou paměť a krutě na mě tento poznatek použil! :-D
no po pravdě nejvíce mě nakopne lapsang, nebo pu-erh...to nízký tlak nemá šanci...
jen tak mimo: nízký tlak je dost nevýhoda, při odebírání krve (dárcovství) se mi udělalo skrz nízký tlak strašlivě blbě...příště si ráno před odběrem dám nějaký smrťák!

Obrázek uživatele Stan

Já mám stejný problém.

Já mám stejný problém. Když jsem se kdysi ohýbával ke spodním policím v antikvariátech, chvíli jsem se pak motal v jakémsi polovědomí. :-)
Dnes už ne. Dával jsem krev pravidelně a dobrý. Ovšem já vypiju denně tak tři litry různých čajů. Černých, oolongů, zelených a PhuEr nevyjímaje. Před odběrem to můžu jenom doporučit.

Obrázek uživatele mechatronik

jj to ohýbání mám

jj to ohýbání mám taky...spíš prudké vztávání...já se bál aby to nějak nepoznali v tom malém odběru, jestli mi to nevyhodí nějaké hodnoty více a že by mě nevzali...je to blbost já vím...příště jasná volba...děkuji za zkušené rady ;-)

Zase na druhou stranu s

Zase na druhou stranu s věkem se tlak zvyšuje. :) Takže ke stáru na tom budeš docela dobře. :)

Obrázek uživatele Járes

"Za svěžest a mládí

"Za svěžest a mládí prý vděčí Madonna kustovnici"!!! Jak ji tak sleduji a dokonce jsem ji měl v určitou dobu v oblibě, tak za svěžest vděčí pohybu, který jistě má v podobě tance. Za mládí nikomu ať vděčná není, páč mladá už není. Ale to jsem odbočil. Kdo pil kustovnici? Jak chutná? Vážně mne to zajímá. Pište!!!!
Apropó! Četl jsem v jednom bylináři, že anglický princ pil po dobu 26 let ke konci života meduňku a dožil se 116 let.

Obrázek uživatele Stan

Je to, pokud si dobře

Je to, pokud si dobře pamatuji, lehce nakyslé a spíš než rozinky mi to připomínalo sušenou meruňku. Kyselejší a ne tak houževnatou.
Jo, a v tom čaji to samozřejmě změkne!
A ještě jedna poznámka. Jak už jsme tu mnohokrát propírali, pozor na všechny bioaktivní látky! Používejme hlavu. :-)

Obrázek uživatele LaoChing

Já to papám docela často

Já to papám docela často :0) velmi mě chutnají.Je to takové sladko-kyselé, jak popisuje Stan. Čaj mi z toho moc nechutná, lepší jsou na jídlo

Dobré je to povařit pár

Dobré je to povařit pár minut s květy chryzantémy. A pak to pěkně měkké sezobat. Je to takové hořko-sladko-kyselkavé. Co je zdravé, nemusí být nutně dobré, to už by byl luxus ;)

Obrázek uživatele Stan

Přesně tak. V těch

Přesně tak. V těch směsích v Číně byly vždy chryzantémy, což mi mimochodem dost vadilo, protože tu chuť zrovna nevyhledávám.
K té chuti "zdravých" věcí, ono se to nemusí nutně úplně vylučovat. Příkladem budiž třeba pannenský olivový olej. Nebo víno.(omlouvám se Mechatronikovi) :-))
Nicméně třeba Paracelsus prohlásil, že lék, aby správně účinkoval, má být chuti co nejodpornější. :-))
Pak ovšem pan Petr Novotný (úplně ho jaksi nemusím, ovšem párkrát mne vážně zaujal) kdesi v radiu, v nějakém povídání o vaření, prohlásil, že prý problém je v tom, že zdravé věci jsou nechutné! Nebo alespoň tak nějak, pokud jsem to nějak zkreslil, omlouvám se. Já bych to takto nezevšeobecňoval.:-)

Obrázek uživatele LaoChing

Oobně se stravuji,docela

Oobně se stravuji,docela zdravě (kromě toho nějakého čokoládového hříchu) a mnoho věcí je opravdu výtečných. Jde o zvyk (jako vždy). Ale jídla se dají ochutit tak, že se člověk olizuje až za ušiskama :0))

Obrázek uživatele mechatronik

omluva samozžejmě

omluva samozžejmě přijata :-D
ta má abstinence je spojená s chováním lidí...abstinencí reaguji na pijany, na zábavové chlastače a alkoholové machýrky...mě pivo i víno chutná, nemohu říci že ne, ale řekl jsem si ani kapičku, nebudu konzumovat to skrz co jsou jen problémy...každý může dokázat co si umane když jen trochu chce...tak mě napadá zrovna dnes takovej nemilej zážitek spojenej s alkoholem....metla lidstva...
jinak ještě bych rád reagoval na LaoChinga - ano je to tak, kdybysme nebyli přemlsaní, klidně by jsme mohli žvejkat trávu, na vše si dá zvyknout...když jsem poprvné ochutnal kuskus taky mi nejel...teď je to super pochoutka...

právě..on je největší

právě..on je největší a hlavní problém v těch lidech, ne v alkoholu..ten jim jen pomůže v tom, aby byli ještě o trochu nesnesitelnější..oni se jdou opít už s tím úmyslem chovat se , s prominutím, jak kokoti....

Obrázek uživatele mechatronik

ano samozřejmě máš

ano samozřejmě máš pravdu...vždy to má své ale...znám lidi který jsou v pohodě pokud se nenapijou,kteří jsou mírumilovní když se nenapijou...vadí mi když někdo potřebuje alkohol na to aby se "odvázal"...vadí mi alkohol jako machrovinka...vadí mi že to co by člověk udělal pod vlivem by nejspíše nikdy neudělal normálně...vadí mi i ten "nepřirozený" stav...jakoby po konzumaci to byl někdo jiný...chci prostě svět vidět vlastníma očima a ne přes nějaké brýle...

Obrázek uživatele PO

vždy koukáš přes

vždy koukáš přes nějaké brýle.. (o:
Též téměř abstinent, krom vína. To bych se okrádal o pořádný kus potěšení (o: Vidím celkem spojitost mezi čajem a vínem. V obou nacházíš tolik rozmanitých chutí, vůní .. Taktéž si myslím že může být krásné objevovat něco podobného u kávy, doutníků, whisky .. (nic pro mě)
alkohol bych neodsuzoval - on za to nemůže. Problém je v konzumentech. Tímto trochu nechápu, proč máš k němu takový postoj.. Pokud znáš svoji hranici..
Taktéž nesouhlasím s tvrzením .."nepřirozený" stav.. ne nadarmo Karel IV říkal, že na dně sklénky je pravda (není to přesné, omlouvám se). Párkrát jsem zažil ve vinném sklípku mírně ovíněnou společnost (počítám i sebe) a mohu říci, že opadávají právě ony masky, které si každý nasazujeme a je v tem mnoho upřímnosti, pravdy.. Když se to nepřežene, je mnohem uvolněnější atmosféra, mnohem srdečnější a poznáváš jádro člověka, jaký ve skutečnosti je, na nic si nehraje, za nic se neschovává.. Bohu díky, mám to štěstí, že se pohybuji mezi laskavými lidmi (o:

Obrázek uživatele mechatronik

ano vždy koukáme přes

ano vždy koukáme přes nějaké brýle, ale myslím že tohle je trochu silnější případ...
ano spojitost tam je, jsou labužníci vín doutníků, čehokoliv, ti mi nevadí...
alkohol za to nemůže, ale je zneužitelný tak lehce...svoji hranici znám,ale to není v tom...
vadí mi to co přesně říkáš...že potřebujeme být alespoň lehce v náladě aby se ty masky jak říkáš strhly - není to divné?nejde to rovnou bez ničeho mluvit upřímně?o tomhle jsem mluvil, srdečný a takový jak popisuješ má být člověk i normálně...přijde mi že si každý hraje na svůj styl, dbá na to jak ho vidí ostatní a to už je dost přetvářka...proto nepiju a snažím se chovat tak jak popisuješ i bez alkoholu...

Obrázek uživatele PO

tak jako koukáme přes

tak jako koukáme přes brýle, tak si každý nasazujeme masky, ať vědomě či nevědomě.. Zda to není divné? V podstatě není (o: Podle mě to jinak ani nejde.. Pak by ses vystavil v šanc všem.. jsi schopen to ustát? Málo kdo..
Něco jiného je přetvářka či hraní si na něco, co nejsi – tohle bych nespojoval s maskou. Za tu se schováváš, neodhaluješ své pravé já z různých důvodů..
Ale to už jsme mimo téma – nechci dále spamovat = nebudu více reagovat, ač tuším, že když odpovíš, nutkání bude. Poslední dobou mám pocit, že se na e-cajovne množí příspěvky, co nemají nic společného s čaji a dochází tak ke spamování vláken.. Myslím si, že když „laik“ navštíví e-cajovnu, očekává informace o čaji a ne, že se bude prokousávat příspěvky co nemají nic společného s tématem..

Obrázek uživatele mechatronik

poslední věc :-D ano

poslední věc :-D ano máš pravdu,souhlasím, jenže stejně to vše nemění fakt že je alkohol zneužíván lidma...a já chci dokázat (i kdyby sám sobě) že takový nechci být a nesouhlasím s tím...každý máme osobní postoj k něčemu...
k té masce...řídím se heslem jak kdo na mě tak já na něj...takže je-li někdo příjemný,nebudu přeci protivný...to je zákon akce a reakce :-))
abych to tak nějak zakončil - samozřejmě že nepochybuju že alkohol,čaj,kustovnice je zdraví prospěšná, ale všeho s mírou a s rozumem...

Obrázek uživatele LaoChing

Docela by mě zajímalo,

Docela by mě zajímalo, jakými ideály se řídíš, když razíš tohle (ošklivé) heslo...:0)

Obrázek uživatele mechatronik

jsem realista, nejsem zas

jsem realista, nejsem zas takový že bych se toho držel doslova...neoplácím,nebo tak, ale myslím co se týče chování...když na mě někdo začne řvát, nebudu mu mile odpovídat...

Obrázek uživatele LaoChing

Nezlob se, mluví ze mne

Nezlob se, mluví ze mne moje buddhistické pudy :D....no, nevidím důvod proč ne, rád se usměju, na někoho kdo nezvládá svoje emoce :D .....ale to je samozdřejmě každého věc :0)

Obrázek uživatele mechatronik

opravdu již poslední

opravdu již poslední příspěvek :D nelze odolat...taky jsem se hodně zajímal (zajímám) o buddhismus, myslím že dost věcí mi to pomohlo pochopit, ale v našich končinách, při projevení laskavého tónu, tě sedřou zaživa...opravdu zatím se mi to jen potvrdilo, takže se řídím jak kdo začne, tak jedu v jeho kolejích...

Obrázek uživatele Pyroh

Nemyslím, že by tě

Nemyslím, že by tě sedřeli...mě to zatím vychází :-) No a když je někdo hnusnej, tak mi to může být povětšinou fuk :-)

Obrázek uživatele LaoChing

Přesně tak, asi je

Přesně tak, asi je lepší otočit se a dotyčného ignorovat než láskyplně obejmout :D

Já mám rád víno, plnou

Já mám rád víno, plnou číši..je upřímné a tříbí mysl. Věřím, že pít jej má svůj smysl, tak přisedni, hned pochopíš!

Jen ženu mám snad raději, toť ctná a jemná spása mužů...Jí ústa, ňadra, dech..vždy můžu k ní přihlížeti s nadějí!

Miluji báseň, verše čisté...ta slůvka, jež se v krásu snoubí.
Nic víc tvůj obdiv neprohloubí, to tvrzení je víc než jisté..

Dejte mi víno, dívku krásnou, já počnu letmá slůvka psát..pak šťasten jsem a žiji rád až do těch chvil, co mé dny zhasnou....

(trochu modifikované anakreontiky na odlehčení tématu..:))

Obrázek uživatele LaoChing

Když jsme u toho vína

Když jsme u toho vína :D....včera u nás ve městě byla ochutnávka vín z celého širokého okolí. Bylo tu alespoň 1000 lidí a dnes ráno, jsem slyšel, že byli všichni totálně na šrot :D prý i starostové se porvali a hasiči nemohli ani chodit :D...úžasné

Goji ... trochu jste

Goji ... trochu jste odbocili ...
Zkouseli jste nekdo pestovat kustovnici? Ja ji mam na zahrade druhym rokem a je jeste hodne mala (asi 30cm). Nejake info o pestovani jsem nasel na netu, ale zajimaly me radeji osobni zkusenosti :-)