Velký Fang Ding Gu Da Fang 2010


Velice kvalitní, čaj z provincie Anchuej z jarní sklizně 2010. Listem i vůní připomínají proslulý Long Jing, listy jsou méně pravidelné, hrubší, žlutozelené barvy. Kvalitní, dlouhý, plochý list.

Gaiwan 150ml/8g, předehřev nádobí - po předehřátém nádobí se vložené listy rozvoní travnato-ovocnou vůní s "máslovými" long jing prvky

1.nálev 80°C/20s - zelinkavý nálev, zality list voní specificky, přesně jako Long Jing. I v chuti je evidentní podobnost ve specifické "máslové" jemné chuti, která tvoří základ tohoto čaje. Chuť přechází do lehkých ovocných tónů spojených s nepatrnou příjemnou travnatostí. Jemný, nepříliš výrazný, ale dlouho trvající aftertaste, začínající na máslové chuti, přecházející do ovocna.

2.nálev 80°C/15s - tmavší zelená barva nálevu, ve vůni téměř zcela ustoupily tóny podobné dračí studně, z listu je cítit pečenost s květinovo-ovocnou složkou. V chuti podobnost dračí studně také ustoupila, stále si však drží "máslovou" jemnou chuť, nyní ale doplněnou o výraznější ovocné a příjemné travnato-květinové tóny, dobře vyvážené, jedna chuť navazuje na druhou, nic nevyčnívá. Dozvuk je mnohem výraznější a opravdu velice dlouhý, primární složkou je máslovo-květinová chuť přecházející do jemných sladkých ovocných závěrů.

3.nálev 80°C/25s - opět tmavší a výraznější nálev, plná komplexní chuť se stále výraznými máslovými prvky, nyní jsou v chuti znatelné pečené tóny, promítající se v pozadí chutí. Ovocnost výraznější, celkově sladší nálev. Aftertaste opět delší, máslovost nepatrně ustoupila, pečená složka na jazyku se sladkou ovocnou chutí.

4.nálev 85°C/40s - žlutavý nálev, stále plný s poklesem máslových prvků, již jen nepatrné, zvýraznění travnatosti, ovocnost také slabší, v pozadí se objevila příjemná natrpklost, pražené prvky výraznější. Kombinace trpkosti a již nepatrné máslovosti dává ve výsledném dojmu výraznou chuť lískových čerstvých lehce nahořklých a zároveň nasládlých jader. Lístky již plně rozvité. Dochuť nepatrně kratší, méně pestrá, lehce pražená s tóny čerstvých jader lískových oříšků.

5.nálev 85°C/60s - výrazný pokles výraznosti, zvýraznění tónů lískových jader, trpkost/hořkost výraznější, stále velmi příjemná. Velice zajímavé je prolínání hořko-sladkosti nálevu. Dochuť středně dlouhá oříšková.

6.nálev 85°C/120s - slabý finální nálev, nádech lískových jader s poměrně velkou svíravostí. Nedoporučuji zvyšovat teplotu vody, trpkost by byla horší.

Na vylouhovaného listu lze vidět velmi uspokojivou kvalitu lístků. Převážně celistvé.

Závěr: Tento čaj se mnohdy prodává pod označením Long Jing (Lung Ching), důvod je jasný - prodat. Podobnost tohoto čaje s dračí studnou je evidentní, začínající čajomil by se lehko nechal oklamat. Pod touto korektní deklarací a cenou je to příjemný čaj, odlišný od dračí studny, přesto však s některými nádhernými společnými tóny. Příjemný poměr cena/výkon, vhodné pro relaxační chvilky.

Cena: 70,-/50g

Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek Jihlava

 

©2010   http://cajovnicka.ic.cz
©2010   http://mechatronik.blog.cz/
©2010   http://cajovna-jihlava.ic.cz

 

Obrázek uživatele mechatronik

Dodavatele zatím neznám,

Dodavatele zatím neznám, při návštěvě čajovny se poptám. Předpokládám však, že se jedná o Amanu.
Obrázky lze po kliknutí zvětšit.

Parádně zpracované. Už

Parádně zpracované.
Už jsem myslel, že se tu degustují jen extra sorty čajů a na ty za pár kaček se zapomíná ;-)Doufám, že se s tímto čajíkem někde potkám. Rád bych jej vyzkoušel na vlastní jazyk B-)
Dle popisu zní zajímavě...

Obrázek uživatele mechatronik

Děkuji za

Děkuji za pochvalu.
Vyšší sorty čajů jsou dobré na uvolnění, nerad je piju často, ztrácí pak svou jedinečnost, pro běžné popíjení volím obyčejné čaje. Proto bych rád tyto nízké/střední sorty trochu více rozšířil. Přes den piju prakticky jen nižší/střední sorty různých druhů čajů a vodu (kvůli odvodňovacím/dehydratačním účinkům čajů). Za těch pár korun nelze čekat nic úchvatného co by nás chytlo za srdce, ale na běžné popíjení je to hodně dobrý čaj.

No třeba takový Meng Ding

No třeba takový Meng Ding Cui Yu mně za srdce chytl. Dá se sehnat zhruba za 90kč/50g a to je za hubičku. Navíc se dá vyloužit i za studena (Což je na dlouhé cety ideál).
A na to, že je to číňan, tak chutná sladce japonsky :-)
Prostě i za pár kaček se dá sehnat nějaká ta dobrota pod pokličku...

Obrázek uživatele Smouk

Že se tu degustují jen

Že se tu degustují jen extra sorty čajů??? Teda já nevím jestli mi něco neuniklo, ale nevšiml jsem si, že by tu za celý rok někdo sepsal degustaci nějakého špičkového čaje.. :-) Tím to vůbec nemyslím nějak zle, jen mě ta věta zarazila.

Přesně tak!! Snád ješte

Přesně tak!! Snád ješte na jaře tu byla popsána degustace Dong Ting Shan Bi Lo Chun Imperial Grade, i když já ten čaj viděl zcela jinak.
Pak už jenok samý žabažiny, hlavně od nášho čajového mistra Toalet Grade...

Obrázek uživatele Smouk

Přesně to jsem nechtěl,

Přesně to jsem nechtěl, aby se to zvrtlo v takovéhle poznámky. :-( Jinak si myslím, že degustovat levnější čaje je úplně stejně hodnotné, jako psát degustace o drahých čajích... obojí si najde svoje "publikum".

Obrázek uživatele mechatronik

:-) Havránku, mě z míry

:-) Havránku, mě z míry nevyvedeš :-* :-D

Už se stalo, mám takový

Už se stalo, mám takový pocit ;) a mnohokrát...kdo tady pořád volá po mém banu...

Obrázek uživatele mechatronik

Ano, jsem názoru, že

Ano, jsem názoru, že opakované příspěvky mimo téma, nepřímé i přímé útoky by měly být potrestány, pokud to ale nikomu jinému nevadí, přizpůsobím se. Z posměšků a útoků na mou osobu si nic nedělám, spíše mě mrzí, že si nově příchozí čajomilci při čtení tvých bezpředmětných příspěvků pomyslí svoje o úrovni lidí zde...

Obrázek uživatele Stan

:) Něčeho podobného

:)
Něčeho podobného bych se neobával. Úroveň příspěvků zrcadlí jistě úroveň jejich autorů, přispěvovatelů, ale nemyslím, že by to někdo zevšeobecňoval a bral jaksi paušálně. A pokud ano, nechal bych to tak. To je otázka přístupu.
Spíš se tu dost často "nimráme" v takové úrovni detailu, že pokud sem doputuje nějaký echt nováček, asi k jeho čajové cestě moc nepřispějeme. Neříkám, že vždy a nic proti odborným disputacím, taky je to jen můj subjektivní názor(prosím, tak ho berte).
Abych nemlátil prázdnou slámu, uvedu příklad.
Kdyby mě zajímal svět čaje, chtěl bych se dovědět něco bližšího, (třeba abych v čajovně, před přítelkyní, nevypadal jako totální exot)s chutí bych si řečetl třeba článek na téma deset nejslavnějších čajů světa (Číny, Indie....atd.), kde je koupit, jak je připravit..........
A to tu bude hledat marně

Obrázek uživatele Stee

Stan má jako obvykle

Stan má jako obvykle pravdu, asi by stálo za to čaj trochu přibižovat i echt nováčkům, nicméně se sám přiznávám, že jsem na to líný, byť by se to týkalo mých oblíbených žaponců... :-) Třeba časem.
Na druhou stranu - pokud do googlu naťukám "čínské čaje," hned jeden z prvních linků se týká oněch pověstných deseti. Sem se člověk dostane spíš když už alespoň elementární znalosti má.
Ale proti naší "nimravosti" nic nenamítám, je to tak :-)

Obrázek uživatele mechatronik

Stan: Co se týče prvního

Stan:
Co se týče prvního bodu, souhlasím jen zčásti. Sám autor si svou úrovní, svým stylem psaní, jistě dělá jen svoji vizitku. Jenže každý známe, jak je příjemné, něco hledat a narážet na nesmyslné komenty nesouvisející s tématem. Přinejmenším to je otravné a ztrácíme čas, číst zbytečně věci co sem nepatří (což jsou v podstatě zde i naše příspěvky)...
S druhou částí tvého příspěvku jen a jen souhlasím, na svých stránkách jsem také zřídil sekci 10 nejproslulejších čajů číny. Zkrátka to pokládám za důležité téma a rád bych přispěl svými zkušenostmi.

Stee:
To je velká škoda, příští rok se chystám více ponořit do světa japonských čajů a potěšily by nějaké recenze, přípravy, zasvěcení do tříd a názvů, kultivarů atd atd.. Myslím si, z toho co mám vypozorováno z tvých příspěvků, že zrovna ty máš co ukázat ostatním.

Obrázek uživatele Stee

Děkuji za poklonu, pokusím

Děkuji za poklonu, pokusím se s tím něco udělat :-)

Obrázek uživatele Stan

:-)) Chápu. K té druhé

:-)) Chápu.
K té druhé části:
No tak super. Až se do toho budeš chtít "obout", celý můj fotoarchiv a ostatní materiály jsou Ti k dispozici. Myšleno vážně! :-)
BTW. Nechtěl jsem lobovat jen pro "Deset číňanů".
Totéž se může udělat pro Indii......, no a třeba i pro ty japonce....ikdyž,...teda nevim, koho by to zajímalo, že! :)

Obrázek uživatele Járes

:-), on se nějaký úchyl

:-), on se nějaký úchyl vždycky najde...

Obrázek uživatele Stee

Přesně tak, lidi dneska

Přesně tak, lidi dneska pijou kdejakou sra*ku... :-)))

Obrázek uživatele Tschaa

Z pohledu jen lehce

Z pohledu jen lehce zasvěceného nováčka (pro představu - slovo kultivar mne stále ještě děsí) musím souhlasit se Steem a jsem všemi deseti za deset číňanů, japonců i indů nebo kohokoliv jiného... Protože znám celkem tak kolem deseti čajů a to je vše ^_^

茶亜

Já tedy nevím, jestli byla

Já tedy nevím, jestli byla zamýšlena hodnota konkrétního kousku, ale rád bych upozornil, že Ding gu da fang byl po dlouhou dobu na seznamu deseti nejslavnějších čajů Číny a mezi čajomilci bývá velmi ceněn. Spekulativní je i problematika náhražky long jingu, protože kvalitní kousek tohoto čaje cenou převyšuje nižší sorty long jingu. Musel by se tedy zaměňovat pouze za sorty vyšší a tam jsou snad již na první pohled patrné rozdíly.

Bolo by fajn keby sa zase v

Bolo by fajn keby sa zase v článku "objavili" obrázky. Inak fajn čítanie diky. :)

Obrázek uživatele Jirka

Autor článku bohužel

Autor článku bohužel fotky nahrál na externí web, kde už nejsou. Článek i s fotkami je nicméně dostupný i na autorových stránkách http://mechatronik.blog.cz/1011/velky-fang-ding-gu-da-fang

Obrázek uživatele mechatronik

Díky Jiří, zkoušel jsem

Díky Jiří,
zkoušel jsem před časem dodat linky na aktuální stránky, ale prostě to nejde upravit a uložit. Aktuální stánka, kde je čaj popsán:
http://cajovnicka.4fan.cz/fangding2010.html
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-