Večerné čajovanie- Boyou Chinese New Year 2006

Čaj je každodennou súčasťou môjho života, asi ako skoro každého čitateľa e-čajovne. Prirodzene sa počas dňa menia chute, ráno dačo sviežejšie, na večer zas niečo hutnejšie(teda aspoň u mna). Dnes som sa rozhodol spraviť môjho shu-pu erhového obľúbenca Boyou Chinese New Year 2006.

Ajkeď ide o dosť známy čaj, tak predsa najskôr niečo o ňom a firme Boyou. Firma Boyou Tea Factory of Menghai bola založená v roku 2005 odišlími pracovníkmi z Menghai TF, na čele s pánom Huangom, ktorý bol dlhé roky popredný expert na fermentáciu v Menghai TF a stojí za vela ich slávnymi receptúrami. Firma produkuje zväčša Shu pu erhy, ale v ponuke majú aj Shengy (dúfam, že budem mať možnosť ochutnať, tak potom zreportujem). Na samotný koláč je použité veľmi kvalitné lístie z oblasti Menghai, lisovanie koncom roka 2006, na trh uvedený na čínsky nový rok 2007. 

Vôňa suchého listu: Príjemná po vlažských orechoch. Žiadna babkina pivnica sa nekoná. Odporúčam porovnať s lacným shu a až tam zistíte aký priepastný je rozdiel.

Vôňa spareného a opláchnutého listu: Vlažské orechy a kvalitné kakao. Stále žiadne rušivé vône. Podieľ na tom má nielen dobre spravená fermentácia (wo dui), ale aj 4 roky zrenia, pri ktorých zvyknú shu pu erhy zjemnieť a "vysmradnúť".

Nálev je vínovo-červený, alebo až skoro kávovej farby, podľa zvoleného typu prípravy a dĺžky lúhovania. Vôňa príjemná, už spomínané orechy a kakao. Chuť je veľmi uhľadená, smotanová, v dochuti cítiť kvalitné kakao. Pri príprave na jeden hutný nálev je čaj až "polievkový", vyslovene sýty. Celkovo je čaj veľmi kultivovaný, bájne pivničné vône sa nekonajú. Na jeho hladine krásne vidieť ako sa prelievajú a vyparujú vonné látky, tvoria až taký jemný závoj.

Tomuto čaju vpodstate nemám čo vytknúť, je to môj najobľúbenejší shu pu erh. Pijem už druhý koláč, mám v pláne sa zásobiť lepšie. Istotne má čo ponúknuť aj v dlhšom časovom horizonte.

Poznámky:  Použil som cca 4-5 g čaju, zalieval skoro vriacou vodou, nálevy cca 30,15,30,60,90 sekúnd. Odporúčam vyskúšať rôzne typy príprav, každá ma niečo do seba. Použité misky a shiboridashi od Petra Nováka, čajové more od Mirky Randovej. Čaj sa dá/dal zakúpiť napríklad u:

www.longfeng.cz www.yunnansourcing.com www.bily-jerab.cz www.slavnecaje.cz

Ešte môj malý tip: Osobne veľmi rád zajedám shu pu erhy kvalitnou horkou čokoládou (tuto 81%). Chute sa skvelo dopĺňajú a zážitok je proste ohromný ;-) 

Obrázek uživatele yak

Pekné fotky a text.

Pekné fotky a text. Potvrdzujem, ten čaj je skvelý.

Obrázek uživatele Smouk

Opět moc pěkné. Velice se

Opět moc pěkné. Velice se mi zamlouvá zvolená kompozice a nálada tvých fotek. I já mám tenhle shu moc rád, ohromně mi sedí. Nemohl bych ho ale pít večer, páč bych neusnul; mám to oproti tobě tak, že ráno piju buď zeleňáky, nebo sheng/shu puerhy, odpoledne zas puerhy nebo oolongy, večer červené čaje a oolongy. :-) Taky bych byl hodně zvědavej jaký shengy Bo You vyrábí... zatím jsem se s žádným od nich nesetkal, připadá mi, že se zaměřujou hlavně na shu ... a tenhle se jim fakt povedl :-)

Ďakujem :-) Na mňa pu erhy

Ďakujem :-) Na mňa pu erhy pôsobia skôr upokojujúco ako povzbudzujúco. A áno, veď zakladateľ Boyou dohliadal na fermentáciu v Menghai TF, takže mi to príde logické :-) Keď sa k shengu dostanem, tak určite napíšem článok.

Super čítanie! :-) Inak ja

Super čítanie! :-) Inak ja tiež môžem kombináciu buď puerhu alebo aj iného čaju s kvalitnou horkou čokoádou. JD Gross ponúka veľa muziky za málo peňazí, chválim vkus :-)

Ďakujem, ešte skvelá

Ďakujem, ešte skvelá kombinácia pred/po shu pu erhy je ťažšie červené víno :) Chcem dakedy spraviť takú chutnačku kvalitné shu+ kvalitné vína.

Obrázek uživatele Spachal

Kombinace s cokoladou je

Kombinace s cokoladou je opravdu zajimava, az budu ochutnavat treba dalsi Boyou puerhy, velmi rad vyzkousim, az mam tabulku 'jen' 70% :]