Vánoce ve znamení čaje - 1. Medová orchidej

Jojo, Štědrý den (a hlavně ten večer) už je za námi a všichni se už radujeme z dárečků a těšíme se na další vánoce, hehe :o))) Já jsem krom mnoha potřebných věcí našel pod stromkem i jeden úžasný dárek čajový - snad kompletní vzorkovnici (nepuerhových) čajů z obchodu LongFeng.cz - přesně 30 desetigramových vzorečků nejrůznějších čajů!

Vše pečlivě zabaleno ve vzduchotěsných stříbrných sáčcích, polepeno nálepkami s detailním popisem obsahu... Škoda jen, že na nálepkách není taky doporučená příprava, snad ty čajíky moc nezprzním :o) 

Právě popíjím jeden ze vzorečků - China Guangdong Feng Huang Wu Dong Mi Lan Dan Cong. Čajík jsem si "vylosoval" z tašky se vzorky téměř náhodou ;o) Česky se čajík jmenuje Medová orchidej. Nejsem příznivcem oolongů, ale právě proto, že se mi naskytla možnost několik z těch lepších ochutnat, nezaváhal jsem a využil příležitosti.

Vůně suchého listu je příjemná, pražená, ale zároveň jemná, uhlazená a kultivovaná (vše, co napíšu ale berte s rezervou, teď dávám jen na svůj první dojem, s tímto čajem nemám zkušenosti). Vůně listu v nahřáté konvičce velmi zintenzivní, hodně vyniknou pražené tóny, které ze začátku přehluší (nebo spíš přečuchují? :D) všechno ostatní, když se ale nevzdáte a budete čuchat dál, naskytne se vám možnost ucítit velmi příjemné, nasládlé tóny, že by medové? Možná proto se tento čajík jmenuje Medová orchidej ;o)

Po ochutnání prvního nálevu ve mně čaj vyvolal vzpomínky na dětství. Když jsem byl malý, měl jsem jeden šuplík vyhrazený na sladkosti. Čas od času se do něj ale zatoulalo i něco, co sladké nebylo. Jednou z těchto pochutin byly také sójové "oříšky" - malinkaté, pražené, šíleně tvrdé sójové boby. A jejich chuť se mi vybavila hned, jak jsem si poprvé líznul tohoto čajíku. Navíc můj chuťový vjem byl umocněn i vůní tohoto čaje.

Horší už je fakt, že ty zmíněné sójové oříšky mi právě moc nechutnaly. Popíjím teď třetí nálev a čaj na mě působí už docela prázdně, nepopírám však, že je to mým způsobem přípravy - mohl jsem dát čaje víc, louhovat déle, použít teplejší nebo naopak chladnější vodu. Nechci tu ale nikoho zatěžovat způsoby, jakými jsem čajík připravoval, stejně si jej každý bude vařit po svém ;o)

Barva nálevů je příjemná, zlatavá, čistá, bez kalu. Chuťově dobře hodnotím 1. a 2. nálev, ten třetí už má v sobě jakousi hořkost a příjemné chuťové složky chybí. Čekám ještě na 4. nálev, který záměrně nechávám louhovat déle... Tak, už ho tu mám. Plnost je zase zpátky, alespoň trochu. Nyní převažuje pražené "oříškové" aroma doprovázené hořkostí, která se však na jazyku pomalu mění v nasládlý dojezd. Avšak již nic oslnivého, ze začátku byl čajík opravdu lepší, navíc teď vnímám lehké sucho v ústech...

Jak už jsem uvedl, oolongy nejsou to pravé pro můj rozmlsaný jazýček (snad s výjimkou některých Anxi oolongů). Patříte-li však mezi příznivce tohoto druhu čajů, ochutnání vám doporučuji, alespoň formou vzorečku. Třeba vás přesvědčí k nákupu většího množství ;o)

Čajík můžete zakoupit na www.longfeng.cz.

 

Dodatek:
Všechny vzorečky čajů, o nichž se zmiňuji ve svých zápiscích, připravuji ve skleněné konvičce o objemu 200ml a při přípravě se přibližně řídím doporučeným způsobem přípravy pro konkrétní druh čaje, který právě dělám. Čaj neodvažuji, teplotu vody neměřím. Vše jen odhaduji a dělám dle svého "citu". Pokud tedy u nějakého čaje píšu, že mi nechutnal, je možné, že to není čajem, ale tím, že jsem "zprasil" jeho přípravu...

 

O autorovi

Jiří Žoudlík - psycholog, Pu-Erh fan, http://jirka.oukej.cz ;-)

Obrázek uživatele Jirka

Po téměř osmi letech od

Po téměř osmi letech od tohohle příspěvku jsem doma mezi starými čaji našel zbytek testovaného vzorku - nějakých 5 gramů. Jo, fakt jsem ho tehdy nedopil. Rozhodl jsem se, že si ho udělám teď. A musím říct, že mi zatím dělá radost.

Sice se říká, že čaj skladovaný v malém množství trpí více, než je-li ho pohromadě větší množství, tady se ale zub času zase tolik nepodepsal. Vůně nenahřátého čaje je stále hezky pražená, vůně nahřátých čajových lístků pak příjemně sladká a okouzlující. Lísky po zalití voní také nádherně, jako sirup z liči. I nálev je pro mě příjemným překvapením. Inu, není na škodu se občas odpoutat od pu-erhů a přičichnout i k jiným čajům :-)

Pokud Longfeng tento čaj ještě prodává, určitě zkuste aspoň vzorek. Za ten chuťový zážitek to stojí. A navíc dostanete jako bonus i exkluzivní zážitek čichový ;-)

A jedna poznámka na závěr - u tohohle čaje se raději vyvarujte způsobu přípravy, který jsem před lety nastínil výše. Doporučuji malý gaiwan (můj má asi deci), hodně čaje (tak do půlky gaiwanu), vodu kolem devadesátky a krátké časy louhování jednotlivých nálevů. Stojí to za to ;-)