Uňa de Gato

Zjistil jsem, že jediným nejvíce prosazovaným jihoamerickým nečajem na tomto webu je maté. Nuže tuto mezeru budu muset rychle zaplnit mým oblíbeným nečajem Uňa de Gato. Česky Kocouří dráp (latinsky Uncaria tomentosa), někdy též ve své vlasti nazýván Vilcacora. Přestože se k nám Kocouří dráp dostal teprve nedávno, mohl by si zasloužit více pozornosti.

Kocouří Dráp

Kocouří dráp je nejvíce oblíben v Peru, ve své domovské zemi. Oproti maté je spíše lékem než prostředkem k vychutnání a povzbuzení. Avšak i jeho chuť všem imponuje (mně též).

Hojně je Kocouří dráp doporučován jako lék při rakovině, nádorech, zánětech, artritidách a též jako depurativa (čistí krev) či diuretika (zlepší močové vylučování). Kdydych bych byl puntičkář, mohl bych ještě uvést chemické složení.

Obsahuje tedy tetracykly a pentacykly oxindolových alkaloidů jako např.: hirsutin, hirsutein, rincofilin, mitrafilin a mnoho dalších. Vyjma výše uvedených alkaloidů též triterpeny, stigmasterol, betasitosterol, flavon a čert ví co ještě.

V roce 2001 se dokonce v Peru konalo mezinárodní simposium s tématem Uňa de Gato a jeho využití v lékařství. Výsledkem byl poté sborník sepsaný dr. Lydií Esther Obregon, obsahující snad vše co je možná o této rostilně vědět.

Příprava

Co se týče přípravy, uvedu osvědčenou přípravy na 1 litr. Pokud máte Uňu mletou, stačí jedna zarovnaná polévková lžíce. Máte-li ji ve formě nasekaného lýka jako já, je dobré dát dvě vrchovaté polévkové lžíce. Uňu necháme 20-25 min vařit, poté si ji slejeme do konvice. Je dobré mít na paměti, že se hodně vody po 25 vyvaří, a proto je lepší obdarovat Uňu větším množtvím vody. Získáme lahodný nápoj s hořkým aftertastem, který je dobré pít po celý den, klidně i studený. Chuťově bych to možná přirovnal k našemu šípkovému "čaji". Myslím, že Uňa de Gato si jistě zaslouží naši přízeň a sympatie, alespoň díky svým zdravotním účinkům.

Upozornění

Uňa da Gatto, Vicacora, Kocouří dráp není rostlina jako Maté, nebo Lapacho! Jde lianu u tamějších šamanů chovanou ve vysoké úctě, jako silný stimulant imunitního systému, a jako taková je nyní podrobována na západě ověřovacímu výzkumu.

Požívání této rostliny doporučujeme pouze v případě zdravotního problému, nejlépe po konzultaci s lékařem.

O autorovi

muzikant, flákač se zájmem v historii, psychoanalýze a čaji...

Obrázek uživatele tsultrim topden

!!! Pozor !!! Na našom

!!! Pozor !!! Na našom trhu sa objavuje Vilcacora aj za veľmi nízku cenu. Obsahuje však namiesto účinnej vnútornej časti kôry iba vonkajšiu, ktorá je v Peru považovaná za odpad.

Obrázek uživatele Wrána

Dneska sem právě dodělal

Dneska sem právě dodělal tu svojí, tak musim koupit novou. Doufám, že se svym štestim nenatrefim na něco takovýho.

Obrázek uživatele Cchajownik

Podle obrázku, připravy a

Podle obrázku, připravy a dalších idícií mi připomíná LAPACHO!! Mýlím se?

Obrázek uživatele Petr Vilím

Již bylo řečeno že je

Již bylo řečeno že je to vilcacora...

Obrázek uživatele Matousz

nejseš sám komu to

nejseš sám komu to Lapacho připomíná.....

Obrázek uživatele Bedya

nene...nejedná se o

nene...nejedná se o Lapacho...můj otec to taky vurt taví....naučil jsem ho pít čaje a on najednou na mne vytahuje tohle..no..prej je to zdravé ale teé je Teé!

Obrázek uživatele tsultrim topden

http://www.uncaria.sk/obylin

Obrázek uživatele Stan

TAK TED, PROSIM, VSICHNI

TAK TED, PROSIM, VSICHNI POZOR !!!
Tato rostlina, je v soucasnosti povazovana za nejsilnejsi prirodni lek na povzbuzeni imunity s jistym zatim ne zcela dostecne overenym potencialem pri lecbe nemoci jako ja AIDS a ruznych typu rakoviny!!
Jeji sila ja takova ze je primo striktne zakazano ji pit a jinak pozivat lidem uzivajicim imunosupresiva, napriklad po transplantacich.
Prosim, ted se nebavime teoreticky o tom kolik hrnku caje je dobry vypit a jestli si ho osladit. Tady prestava legrace. Predpokladam, ze by asi nikoho nenapadlo( ackoli kdo vi), varit si caj z naprstniku, jakkoli je to znamenity lek na srdce!
Primlouvam se za to, aby priste, az nekdo bude vkladat podobny text, pripojil zdroj a pokud lze vsechny dostupne informace. Staci projit internet. Najdete toho mraky i v cestine.

Obrázek uživatele tsultrim topden

nebude to zas tak

nebude to zas tak dramatické : D

Obrázek uživatele Wrána

No, tomu nevěřím. To je

No, tomu nevěřím. To je jako kdybych řekl: "Nepijte maté, je jedovatý".

Obrázek uživatele PP

Nejsem lékař ani chemik a

Nejsem lékař ani chemik a nemám žádné věrohodné seriózní informace o vlastnostech Vilcacory. Přesto bych se Stana trošičku zastal. Srovnávat jakoukoliv bylinu s Maté není právě šťastné. Bylinky mohou mít účinek přinejmenším srovnatelný jako léky či drogy vyráběné chemickou cestou. I naše bežné a známé bylinky mají v mnoha případech tak silné účinky, že pro mnoho lidí nejsou vhodné a nebo jsou vhodné skutečně pouze jako lék v případě konkrétních zdravotních problémech.
Mimoto speciálně pralesy jižní ameriky vždy byli a jsou plné velice silně jedovatých rostlin. Skoro bych řekl, že více tam toho je jedovatého než naopak. Šamani domorodých indiánů za dlouhou dobu v těsném kontaktu s přírodou získali znalosti a zkušenosti, díky kterým ví kdy, jak a proč kterou bylinu užívat. Bohužel tato znalost většinou nejde ruku v ruce s tím, jak se ony bylinky dostávají k nám. Koneckonců i ty naše bylinky jsou stejně složitá "věda" a babky kořenářky byli vždy velmi váženými nositeli tohoto know-how.
Myslím, že je moudřejší nezahodit varování Stanova typu a dříve než se člověk pustí do konzumace neznámého, tak se pokusit zjistit si co nejvíce informací.

Obrázek uživatele Wrána

Ale jo, pravda. Já sem si

Ale jo, pravda. Já sem si nejdřív o Uňe něco přečet a shledal jsem to zajímavým. Tak sem jí koupil a chutná mi. A taky bych řekl, že amazonští obyvatelé jí taky mají vyzkoušenou.

Obrázek uživatele Wrána

To mi vlastně

To mi vlastně připomíná, že se nedávno zjistily zajmavý zprávy co se týče kofeinu. Půlka světové populace totiž má genetické předpoklady k tomu, aby jim kofein neškodil. A ta druhá půlka má smůlu. Proto i na tom s tim "jedovatym maté" něco bude :-)

No někde jsem četl, že

No někde jsem četl, že už se začíná zkoumat souvislost maté s velkým rozšířením rakoviny plic v jižní Americe.

Obrázek uživatele Wrána

jo jo, taky sem o to někde

jo jo, taky sem o to někde zavadil.

V souvislosti s reakcemi

V souvislosti s reakcemi výše ..... nevědět nic je hrozné, ..ale vědět jenom něco je ještě mnohem horší

Jestli to spíš nebude

Jestli to spíš nebude rozšířeným kouřením a to pití maté je tam prostě náhodou taky:))) Ještě že nezkoumali u nás vliv obezity a knedla, zela vepřa:))

Obrázek uživatele Stan

Nezlob se na me, ale vidim

Nezlob se na me, ale vidim to jinak! At se kazdy zavede podle sebe, nicmene doporucuju se vzdycky zamyslet a opatrit si vsechny dostupne informace zacinam li si neco s rostlinou z "jinych kraju", nad to neprilis mi znamou.
To co jsem napsal, jsou pouze fakta, dostupna na webu, ktere jsem nasel asi pred dvema lety, po shlednuti poradu na National Geographic chanel. To je vse.

A pokud jde o uvadeni zdroje a vsech dostupnych informaci, to povazuju za samozrejmost.

Jakože za zdroje bych byl

Jakože za zdroje bych byl taky rád bohužel o čajích najdeš na netu taky spoustu "potvrzených" informací. Jak jsou ve všem prospěšné, ale žádný odkaz na něco opravdu reprezentativního.

Obrázek uživatele Stan

Mily (a) Wrano a

Mily (a) Wrano a ostatni.
Ani v nejmensim me neprislusi a ani neni mym zamerem nekomu radit stran experimentu s rostlinami. Vzhledem k tomu, ze jsem se pomerne dlouho a intenzivne venoval privatnimu studiu etnobotaniky vcetne ruznych experimentu sam na sobe, dostal jsem se i ke "Kocourimu drapu" a dukladne "projel" dostupne informace.
Znovu musim zopakovat:
Una da Gatto, Vicacora, Kocouri drap neni rostlina jako Mate, nebo Lapacho!
Jde lianu u tamejsich samanu chovanou ve vysoke ucte, jako silny stimulant imunitniho systemu, a jako takova je nyni podrobovana na zapade overovacimu vyzkumu.
Jde mi jen o to, aby v ramci objektivity tato informace zaznela. Jak s ni nalozite, je na Vas.
Pises:.........Tak sem jí koupil a chutná mi. A taky bych řekl, že amazonští obyvatelé jí taky mají vyzkoušenou.......
Ano verim, ze Ti chutna. Malokdo by rekl, jak jsou cervene muchomurky chutne houby.
Ano amazonsti obyvatele ji maji dobre vyzkousenou. Jako nejsilnejsi znamy rostlinny lek dostupny v oblasti.
Prosim, berte to jako muj nazor sdeleny bez jakychkoli negativnich emoci.

Obrázek uživatele Benki

Stan ma pravdu. (puvodne

Stan ma pravdu.

(puvodne jsem mel napsane asi tri odstavce plan srovnani atd, ale jen bych stana opakoval)

Obrázek uživatele Wrána

Dobře.

Dobře.

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Přidal jsem do článku

Přidal jsem do článku upozornění, aby nedošlo k nějakému omylu (neštěstí). Dovolil jsem si zkopírovat sloupeček od Stana, tak doufám, že se nebude zlobit :-))

Obrázek uživatele fildoska

je tato rostlina navykova?

je tato rostlina navykova? ma nejake psychedelicke ucinky?

Obrázek uživatele Wrána

Pil jsem ji pravidelně

Pil jsem ji pravidelně několik měsíců každou středu (to máme ve škole 9 hodin), celkem slušně povzbuzuje nervový systém a dobře nakopává. Psychedelické účinky či návykovost jsem nezaznamenal.

Obrázek uživatele Wrána

Mohl bych rovněž

Mohl bych rovněž připojit dotaz? Nevíš na jaké nemoci by se Uňa mohla používat jako lék?

Obrázek uživatele fildoska

mno ten clanek je tvuj a

mno ten clanek je tvuj a sasm si to tam napsal takze nechapu proc se ptas:D

Obrázek uživatele Wrána

No tak ptám proto, že

No tak ptám proto, že jsem na tuto konkrétní informaci jinde nenarazil tak se ptám abych se dozvěděl něco dalšího :D

Myslím, že není problém

Myslím, že není problém napsat na nějakou příslušnou fakultu, která se tímto zabývá. Většinou jsou docela ochotní odpovědět.

Obrázek uživatele Matousz

Stačí zavolat do

Stačí zavolat do botanický zahrady. :D

Spíš bych to směroval na

Spíš bych to směroval na ty, kteří se zabývají i těma účinkama a tak. Myslím, že to je nějaká potravinářská? Já nevím :) Ale nedávno mě na ně někdo odkazoval.

Obrázek uživatele Stan

Na zacatek: Nejsem lekar a

Na zacatek:
Nejsem lekar a me nazory povazujte, prosim, za subjektivni.
Podle mych nformaci, Kocouri drap ma vedle ostanich ucinku zejmena silnou podpurnou a stimulacni funkci imunitniho systemu. Je tedy pouzitelna vsude tam, kde je treba imunitni system nastartovat, nebo ho dluhodobe posilit, coz je, do jiste miry, universalni pro vetsinu nemoci. Potencialni nebezpeci rostlina predstavuje pro lidi uzivajici jine leky, zejmena leky na potlaceni autoimunitnich reakci (imunosupresiva) napriklad po trasnplantacich organu.
Una da Gato jejich ucinek potlacuje a bourlivym posilenim imunitniho systemu muze dojit az k odmitnuti transplantovaneho organu.
Otazkou pro me zustava, jak muze pusobit pri dluhodobem uzivani a naslednem "vysazeni". Byva caste, ze pri takovem zpusobu konzumace postupne stoupa tolerance ucinnych latek (viz. caj a kofein/tein). Ale me "strasi" asi nejvice, je problem pripadne navykovosti, v pripade tehle kyticky spojene s imunitou pusobi ponekud strasidelne.
Halucinogenni ucinky pokud je mi znamo, nebyly zaznamenany.
Caj i prasek z teto liany jsem sam uzival!
A jeste neco. Dekuji Ti, Wrano, zes pro nas tuhle zajimavou komnatu otevrel, dobra trefa, zaslouzi si to. A Vam vsem, ze o tom v klidu, otevrene a ku prospechu veci diskutujeme. To neni v takovyhle forech vubec obvykle!

Obrázek uživatele Wrána

No, spíš se příště

No, spíš se příště budu snažit získat co nejvíce informací. Jinak tedy díky.

Vilcacoru piju už dlouho a

Vilcacoru piju už dlouho a mohu vřele doporučit.Používala jsem ji na celkové pročištění těla a pomohla mi zbavit se vleklých kvasinkových infekcí.Míchala jsem ji občas 1:4 s červen. lapachem, které zvyšuje její účinky.

Teď jsem přišel z

Teď jsem přišel z nákupu z čajovny a ta pani co mi prodávala čaj mi vysvětlovala jak mám poprvé vypláchnout nevim už jestli bambusovou nebo tykvovou Kalabasu,no ale už jsem to nějak pozapomňel,tak nevíte to někdo tady?Prý tam mám dát Maté,tak čajovou lžičku a zalít nevim jestli studenou nebo teplou vodou,už opravdu nevim,tak jestli to tu někdo nevíte.Ale neni možné,že ta Kalabasa je jen okrasní?:),protože uvnitř je to celkem zajímavě vydlabané a když to vyplachoval jednou můj otec tak z toho vyplachoval nehoráznej bordel,ale to je asi ve všech,ne?Jinak asi to tu už možná zaznělo,ale..jak správně připravit Maté nebo ono správně je pro každého trochu jinak,ale jak se Maté má připravit?
arigató

Obrázek uživatele Johnny

Tak muzes jak radi oxalis

Tak muzes jak radi oxalis zalit stovkou par lzicek (vrele NEdoporucuju :D:D:D:D)
nebo jak Argentinci zasypat do pulky mateckem a pak zalivat a zalivat nejdriv vlaznou a pak pridavat :D a nebo si najdi zpusob jak ti to bude chutnat :)

Obrázek uživatele Petr Vilím

A proč to píšeš tady?

A proč to píšeš tady? :-(

Ono to není zas tolik o

Ono to není zas tolik o vyplachování jako spíš o tom že kalebasa by měla "nasát"vůni a chuť maté. V případě že by jsi to nevyplachnul, může se stát že několik prvních nálevů z kalebasy ti opravdu nebude chutnat. Podle mých zkušeností stačí do kalebasy dát přiměřené množství maté...cca 2 čajové lžičky,ale zaléží na velikosti a nechat dlouho, předlouho louhovat. Doporučuji zalít horkou vodou a nechat louhovat klidně i přes noc. Ale nesmíš na to zapomenout, jinak ti to v kalebase zplesniví a můžeš ji rovnou vyhodit.

Obrázek uživatele Adamis

Nejprve ji vypláchni

Nejprve ji vypláchni vodou.Ten bordel je normální. Taky jsem jej měl. Jinak doporučuji dát Mathé a zalít cca 70 a jechat v tom 2-3hod. Občas zamíchej. Pak to vypláchni.Není to k pití(zbyteky kalabasy). Po té by měla už vonět trochu po Mathé. Kalabasa si totiž nasaje vůni do sebe. To vše je tu už ale popsáno:
http://e-cajovna.net/jak-na-kalabasu-s-bombilou

Dobré Mathé

díky

díky

Na celých stránkách

Na celých stránkách máte obrovské množství chyb, milovníku češtiny z toho naskakuje husí kůže. Co takhle sehnat si, byť amatérského, korektora? Díky.

Obrázek uživatele PP

Aktivitě se určitě meze

Aktivitě se určitě meze nekladou.
Hlásíš se na tuto dobrobolnou práci? ;-)

...jinak tento problém nepatří do debaty o Uňa de Gato, ale do technické diskuse. A to považuji skoro za důležitější než sto procentní pravopis.

Obrázek uživatele fildoska

na internetovem portalu,

na internetovem portalu, kam muze prispivat kdokoliv z verejnosti je to dost bezna vec. stvalo by me kdybych si kupoval napriklad casopis nebo bych si koupil knihu, a byla by napsana prisernou cestinou bez interpunkce. vzhledem k tomu ze cely server je zdarma, a nikdo za nic co tady udelal nedostal ani korunu, a taky nikdo ani korunu neplatil, tak si myslim ze je vse v naprostem poradku. jak rekl PP, pokud ti to vadi, nic ti nebrani pomoci e-cajovne sam a zdarma;-)

Nevíte někdo jak se una de

Nevíte někdo jak se una de gato pěstuje? popřípadě jak by se dala pěstovat u nás? unu jsem pil asi tři měsíce k posílení funkce ledvin a detoxikaci a věřím že mi pomohla.

Omlouvám se za možná

Omlouvám se za možná laický dotaz, ale v čem ji vařit těch 20 - 25 minut? Snáší třeba styk s kovem? Díky za odpověď.

Obrázek uživatele Wrána

O styku s kovem jsem nikde

O styku s kovem jsem nikde nic nezaznamenal. Dlouhá doba vaření je kvůli tomu, aby se z ní vytlačilo co možná nejvíc látek, protože zřejmě nechtějí moc ochotně ven :-)

Ještě doplním zajímavý

Ještě doplním zajímavý odkaz ...:
http://www.unadegato.eu/static.php?page=obylinach_vilcacora

Ještě jeden odkaz