Tři japonci a jeden Nepál

V této zčajované degustaci bych se chtěl podívat na pár nových čajů od TeaMountain, které před nedávnem dorazily do místní čajovny. ,,Zčajovanou" degustací mám na mysli počteníčko pro pravou hemisféru mozkovou, kde budu spíše upouštět od analytického pojetí a více zdůrazním emocionální prožitky - to v praxi znamená menší cenzuru a korekci toho, co jsem si během degustací namluvil do diktafonu :-).

Sencha Asanoka Kirishima

 

Listy před zalitím voní fajně (ušlechtile), sladce a vypadají pěkně (lehce plasticky). V 1. nálevu naprosto jemná chuť. Téměř žádné známky hořkosti, lahoda. Listy po 1. zalití nevoní nijak zvlášť výrazně.

Druhý nálev se nám barvou krásně vybarvil (kratší čas luhování a relativně vysoká teplota vody). Od prvního srku druhého nálevu usuzuji, že na Senchu není nijak moc hořká a spíše tam převládá jemný charakter, což beru jako znak preciznosti (ne u všech čajů, ale u Senchi zajímavé). V chuti je zvláštní tón, který mi připomíná čajovník Senchi Koushun. Ten jsem mimo jiné taky nalezl v letošní Zhe Jiang Hang Zhou Long Jing (po těžkém vyždímání 5. nálevu). Napadá mě tuto Senchu nazvat ,,Sencha s charakterem Gyokura“ (jemnost), ale věřím, že v závislosti na přípravě dokáže být i rázná. Dobře snáší vysoké teploty. Ve všech prvních třech nálevech si drží své charakteristické vlastnosti, kde od 3. se začíná více projevovat hořkost. Od 4. nálevu už pomalu slábne. Celkem jsem to prolil 5x.

Poznámky: zčajovává jak byk / dobrý čaj / Světýlkův tip.

Cena: 6 Kč/g

 

Sencha Yabukita Niyazaki

 

Před zalitím listy nevoní nijak moc výrazně. Z vůně 1. nálevu mi příjde, jako by byla trochu pražená (jako Tamaryokucha). V 1. nálevu uhlíková hořkost. Chuťově působí stroze – jakoby tam byla jen ta hořkost a skoro žádný jiný tón. Druhý nálev jsem slil rychleji (silná voda), stále působí stroze, nějaký malý tón (krom hořkosti) tam možná je. Třetí nálev – tím tuplem taková hořkost. Experimentálně jsem to zalil ještě po čtvrté.

Cena: 3,6 Kč/g 

Ureshino Kamairi Tamaryokucha 

 


Lístky za sucha po vyhřátí voní příjemně pohodově. Vůně lístků po prvním zalití – taky celkem do pohody. Vůně prvního nálevu nevýrazná. Zato chuť celkem překvapivě výrazná, příjemná. V 1. nálevu mírně pečená hořkost … taková příjemná s jemňoulinkou štíplavostí. Druhý nálev se nám velmi krásně vybarvil. Parádní plná chuť. Trošičku zvýraznila hořkost oproti 1. nálevu, ale pohoda. Po druhém nálevu v aftertastu mírná trpkost, ale pořád hodně fajn. A jsme u třetího … barva pořád rozhodně fajn. Má slabou příjemnou vůni. Trochu více se zvýraznila hořkost, ale pořád dost plná chuť. Drží se dobře. Ve 4. nálevu barva stále docela v pohodě, chuť se už láme – dále nebudu prolívat.

Poznámky: po tomto čaji budeš zčajovaný(á) jako paprsek Slunce / dobrý čaj s přívlastkem ,,pohoda japonského léta“.

Cena: 3,8 Kč/g 

Nepál - Jun Chiyabari Himalayan Bouquet SF 2011

Lístky před zalitím ve vyhřátém minijapanu voní dost příjemně a vypadají celkem pěkně. První nálev se mi podařilo téměř celý rozlít po stole, nicméně ten zbyteček co tu zbyl voní sladce, jemný charakter. Docela sladká chuť, taková bílá nepálovská. Řekl bych, že rozdíl v chuti od Kuwapani FF tady příliš velký není. Lístky se po prvním zalití trochu rozvoněly. Chutná mi to jako Nepál s takovým těžkým spáleným/uhelným tónem. Druhý nálev se nám pěkně zabarvil. Chuť je jemná, jiné tóny jsou tam nepatrně znát. Případná sladkost docela rychle mizí. Začíná chutnat stroze s težkými pečenými tóny. Jde to docela dost do trpka (nevím, jestli jsem to nepřejel), až mě z toho normálně škrábe v krku. Třetí nálev jsem zkusil slít tročku rychleji. Nícméně má to pěknou žluto-oranžovou barvu. Vůně je nevýrazná. Prolil jsem to 4x, kde od 2. nálevu mě provázela trpkost a přepečená hořkost.

Poznámky: zčajovává do pohody až fajně

Cena: 3,7 Kč/g 

Obrázek uživatele mechatronik

Díky za ty japonce, nemohl

Díky za ty japonce, nemohl jsem se rozhodnout, které mám vzít.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Sencha Yabukita Myiazaki

Sencha Yabukita Myiazaki podle mého není tak strašná jak je zde popsáno. Odborník nejsem, ale rozhodně hořkost není to jediné co je cítit. Zalévám chladnější vodou (zkoušel jsem teploty od 50°C do 80°C), která si myslím této senche sluší pro můj jazyk asi nejvíce. Nejvíc mi chutnala okolo 65°C, kdy z ní byla cítit veliká travnatost a rybina, lehká sladkost a na konci trpčí škrábavý dojezd. Moc mne tento čaj bavil. Při větších teplotách (pro mne nad 75°C) je hořkost opravdu velice výrazná a vše mi přebila, nechutnala mi. Ale chuť máme každý jinou a podle všeho nemám tolik napito jako Vy :) Každopádně děkuji za super článek a pěkné fotky :)

Obrázek uživatele Benki

joda> zajímavé. Hm, mně

joda> zajímavé. Hm, mně miyazaki yabukita poměrně dost šmakuje a trpká mi tedy moc nepříjde. Naopak spíš taková jemná, svěží, hladká. Zvláštní..

Pro me svěží a hladká

Pro me svěží a hladká také bezesporu je, dojezd je občas trochu hořký :) Jemnost pro mne (jak jsem zjistil experimenty) závisí na teplotě a délce louhování, protože při vyšší teplotě začne být pro mne až nepříjemně silná, hořká. Když si jí připravím jak jsem popsal výše, tak mi velice chutná, je taková trávová a do sladka... asi si jí jdu znovu uvařit :-) Jinak proto jsem ten příspěvek psal, protože ze článku tak nějak vyplývá že tato sencha je schopná nabídnout jen hořkost, což si nemyslím :-) Ono to moje vnímání asi bude souviset s tím, že nemám napito a že třeba používám na můj 100ml gaiwan velkou dávku :-)

Jen tak pro mou informaci, zajímalo by mne, jestli jste měl tu letošní a jaký způsob přípravy používáte?

Obrázek uživatele Benki

(doufám, že to bylo

(doufám, že to bylo množné číslo a ne vykání!:-) ).

200ml kyusu / 75-80°C / 30s / 7g (vše přibližně)

připravuju senchy všechny víceméně stejně, pokud to není nějaká extraspecialitka.

Jinak mi to nedá, nemůžu nezmínit, že jsem opět po delší době koukal, jak velký rozdíl je mezi vodou z varné konvice a litinovky. Z té varné konvě mi přišla mnohem tvrdší... nojo, alchymie :-)

No bylo to vykání, ale

No bylo to vykání, ale stane se, člověk je tak nějak zvyklý z té úřednické mašinerie VŠ :-)

Jinak použil jsem vodu Aquila neperlivá (označená zdravotníky za kojeneckou) a vařil jí na 85°C ve skleněné konvi z varného skla na elektrickém sporáku se sklokeramickou deskou :-) Kámen úrazu může být že jsem jí kromě prvního nálevu (ten šel rovnou chladnout do misek) nalil do termosky. Zkoušel jsem však porovnat vodu z termosky a rovnou ze skla a rozdílu jsem si nevšiml.

Zkusím jí (tedy tu senchu) chvíli vařit v glazované konvičce (200 ml), ale nečekám že se chuť nějak dramaticky změní, ostatně, ani bych si to nepřál :)

70, 65 stupňů u tmavší

70, 65 stupňů u tmavší senchy doporučuji, 7g na 200ml určitě slévat zhruba po 20sec. Pvní nálev delší, další kratší a pak zas delší. Víc jak 4 nálevy bych si taky nedávala, jak bylo řečeno, čaj se pak rychle láme a ztrácí na zajímavosti. Nicméně velmi kvalitní secha, i když na mě je malinko speciální a mám radši hutnější a kulatší chutě (viz Sencha Asanoka K.). Sencha Aasanoka Kirishima je asi druhou nejlepší senchou, co jsem kdy pila (první je S. Shupingcha HG od TM). Nicméně úroveň stále stoupá a je dnes možné ochutnat i soutěžní čaje, třeba Tamary a Gyokura. Člověk pak získá zcela jiné měřítko.