Teekampagne 2010


Pokúsim sa tu zhrnúť svoje dojmy z dvoch čajíkov nemeckej firmy Teekampagne http://www.teekampagne.de/ , konkrétne „Second Flush, Ernte 2010, Biotee“ (Makaibari) a „Selected Darjeeling, Biotee“ (Ging, Lingia, Makaibari, Phoobsering, Shree Dvarika, Soom, Tumsong), ktoré som si nedávno zakúpil. Čo ma k tomu viedlo – jednak som dostal neodbytnú chuť na Darjeeling pri študovaní nového prírastku v mojej malej čajovej knižnici od pána Valtera a druhý dôvod bol pohľad na neúprosne ubúdajúci obsah malého sáčku s vynikajúcim čajíkom „2010 - Darjeeling Sungma Muscatel (organic) SF - SFTGFOP 1“ z Čajového domu http://www.teatrade.sk/darjeeling-sungma-muscatel-sf-sftgfop1.html , ktorého posledný zbytok práve dopíjam. Úvaha bola približne taká, že ak to budú zmesi nemeckých blenderov aspoň z polovice tak dobrý čaj tak to bude za tú cenu fajn – a to sa mi aj viac-menej potvrdilo.

mapa Darjeelingu

Mierne sklamanie bola kvalita listu – takto si ja triedu FTGFOP1 nepredstavujem a chtiac nechtiac sa mi núkajú pojmy ako nesúrodý a lámaný. To vlastne ale nič moc neznamená – akurát je nutné adekvátne prispôsobiť prípravu.

SF list

Selected list

Príprava – vyskúšal som už všeličo no najlepšie výsledky vzišli asi z klasického postupu: predhriatá kanvička 250ml, filtrovaná voda 100 stupňov z rýchlovarky, cca. 5 gramov (moja váha meria +/- gram), 2 až 3 minúty.

SF nalev

Selected nalev

Chuť a vôňu len zhrniem či načrtnem. SF je výrazne citrusový, asi ako čerstvo prekrojený citrón vrátane kôry. Selectu dominuje popri citrusovosti akási kakaová aróma, nie čokoláda, skôr ako keď ovoniate dobré holandské kakao (a nie ten fuj maximálne odtučnený prach čo sa bežne predáva). Dovolím si tvrdiť napriek mojim skromným skúsenostiam, že oba majú typickú darjeelingský charakter jemného čaju, SF je akurát aromaticky výraznejší a v dochuti sladší, ako aj trpkejší a zvieravejší, no nie je to žiaden extrém. Select je pravdepodobne zmeska Autumalov a zbytkov FF s hádam nie príliš veľkou porciou dažďových zberov... vo výsledku je to celkom jedno, ľahký čajík, ktorý sa príjemne pije.

SF vlhke listy

Selected vlhke listy

S úžasnou vôňou akú má Sungma sa ťažko môžu tieto zmesi porovnávať, predsa len niečo ako prekusnuté svieže veľké zelené hrozno a ako hovoria znalci (a ja si len vymýšľam) balzamická vôňa a tzv. možno asi pravý nepravý, hm, muskatel... atd. Nuž ale nie je každý deň sviatok :-) Na druhej strane väčšina toho čo sa predáva supermarketoidne ako sáčkový či sypaný akože Daarjeling chutí v lepšom prípade ako druhý krát zaliate Teekampagne...

Letmo spomeniem aj pribalenú vzorku Grüner Darjeeling, Ernte 2010, Biotee. Zelený čaj z Indie, minimálne v tejto drťkovej zmesovej kvalite, za to naozaj nestojí. Dá sa to piť, je tam jemná citrusová aróma... a to je asi tak všetko. Pre lepší zelenáčik bude nutné zainvestovať do podstatne lepšej triedy alebo zostať radšej u tradičnejších producentov.

Grüner Darjeeling, Biotee

Ak ste z Bratislavy a okolia alebo máte niekedy cestu okolo a mali by ste chuť ochutnať (prípadne vymeniť) tak sa mi kľudne ozvite napr. na mail oravec.michael@gmail.com B-)

Obrázek uživatele Smouk

Díky za hezkou degustaci.

Díky za hezkou degustaci. Nicméně, podle fotek mi ten list připadá krutě průměrný... i když jasně, nevylučuju že můžou být dobré. Jen trochu nerozumím tomu, proč si tohle objednávat z Německa, když v ČR a SR seženeš určitě lepší (a rychleji, levněji..).

Tazko povedat, nedovolim si

Tazko povedat, nedovolim si tvrdit za ani proti... A zas tak urcite to nie je. Lepsi - rozhodne nie vzdy. Lacnejsie - nikdy (pod 1,5e / 50g). Rychlejsie - mal som ho za 4 dni.