Srovnání tří DJ FF 2011

Všechny tři čaje byly testovány při přípravě v gaiwanu (90ml) na jeden nálev, voda o teplotě 95°C, listu bylo použito 2g, louhování 4min. Do celkového hodnocení započítávám cenu, celkovou chuť, specifika (ať už kladná, nebo záporná) konkrétních čajů, vzhled a vůni listu.

Giddapahar
Z těchto tří degustovaných čajů nejobjemnější list, místy je vidět nějaký tips - opravdu jen místy. Znatelně tmavší list oproti dvěma degustovaným konkurentům.

Vůně suchého listu v předehřátém nádobí je těžší výrazná květinová, poměrně silně kořeněná.

Květinová vůně nálevu. Tmavší žlutavo-oranžový nálev nálev (typický spíše pro SF).

Chuť květinová, nepříliš plná (alespoň ne tak, jak bych si představoval), pouze nepatrný muskatelový nádech, kořeněná koncovka s poměrně svíravým dojezdem, celkově velmi sladký charakter nálevu s ovocnými tóny (meruňka?), které mi zde příliš nesedí. Dochuť nepříliš výrazná, květinová, při postupném doznívání náznak muskatelu, střední doba doznívání. Celkově mi čaj přišel tak trochu prázdný.

Vylouhovaný list velmi vysoké kvality, celolisté provedení - dle mého názoru vhodné spíše na vícenálev.

380,-/100g

Prodejce: Spolek Milců čaje

Hodnocení: 4/10

- Cena, výraznost, pestrost, svěžest, výrazné svíravé složky
+ vzhled listu, netypická barva nálevu a neokoukaná chuť.

Tukdah
Středně velký list mezi těmito vzorky, krásný vzhled, na oko mě potěšil nejvíce. Světle zelený list svěží barvy.

Intenzivní plná svěží květinová vůně listu v předehřátém nádobí, poměrně hrubá kořeněná složka s výraznými musk. tóny, omamný efekt.

Barva nálevu velmi světlá zeleno-žlutavá. Vůně omamná květinová.

Chuť velmi uspokojující, svěží jarní charakter, který bývá pro FF typický, plné květinové složky s nepatrnou závěrečnou kořeněnou složkou. Celkově velmi sladký charakter nálevu, v závěru chutě krátká ovocnost/marmeládovitost. Dochuť bez sebemenších negativních prvků, zpočátku květinová, sládnoucí, přecházející do lehké kořeněné složky s musk. nádechem. Dlouhý požitek z doznívajících chutí.

Vylouhovaný list velmi drobný, "roztomilý" :-) - dobrá kvalita drobných lístků.

385,-/100g

Prodejce: Darjeeling.cz

Hodnocení:7/10

+ svěžest, výraznost, aftertaste, vyváženost
- cena(--), drobný list

Phoobsering
Velikostně nejmenší list s poměrně uspokojivým podílem drobných tipsů. Světle zelený list.

Vůně listu ve vyhřátém nádobí je silně kořeněná, květinová složka spíše v pozadí.

Nálev ze všech nejsvětlejší, zeleno-žlutavé barvy. výrazné kořeněné vonné složky s květinovým tělem.

Chuťově je tento čaj zajímavý svou počáteční krátkou kořeněnou složkou (která je svíravá, ale probleskne velice rychle), rychlý přechod na květinové složky spojené s výraznými kořeněnými podtóny, chuť postupně sládne a jde takřka do ovocných tónů splynutých se svěží těžší květinovou složkou. Aftertaste dlouhý, těžšího charakteru, říznější nálev s výrazným musk. tónem spolu s kořenými prvky. Sladký základ s květinovými podtóny. Dlouhé doznívání.

Vylouhované lístky drobné, řekl bych průměrné.

350,-/100g

Prodejce: Darjeeling.cz

Hodnocení:5/10

+ svěžest, síla(++), aftertaste, zajímavá kombinace chuťí
- cena, lehce svíravé složky, vyváženost


// Pro srovnání - Goomtee z darjeeling.cz bych hodnotil 8/10 (nižší cena, specifičtější chutě FF, omamné vůně, dochuť)

Závěr: Nezastávám příliš názor, že by se měly DJ čaje hodnotit jen jednonálevovou přípravou, jednotlivé složky jsou pak zkreslené, čaj, který je vhodný pro vícenálevovou přípravu je pak odsouzen a klasifikován hůře. Každopádně při této přípravě lze zhodnotit jako nejlepší z těchto tří degustovaných čajů Tukdah. Jednotlivé čaje připravím a popíšu ještě jednotlivě vícenálevovou přípravou. Doufám, že budu mít možnost ochutnat i DJ Samabeong, který by měl mít podle ohlasů velmi vysoké hodnocení a Giddapahar z TM, který by měl být o poznání jiný - odlišný lot.

©2011 http://cajovnicka.ic.cz/  - každé pondělí nová degustace

Díky za informace, moc

Díky za informace, moc pěkné obrázky-koneckonců, jako vždy:)

Obrázek uživatele Luděk

Mně to přijde celkem

Mně to přijde celkem silně zavádějící, ale co už - je to jen pouhá recenze.

Obrázek uživatele Spachal

Diky za netradicni

Diky za netradicni degustaci, pokud budes jeste ochutnavat dalsi FF DJ, budu pouze rad :]

Moc pěkná degustace, ať

Moc pěkná degustace, ať už zavádí (Luďka) kamkoli. Díky.

Obrázek uživatele Luděk

No, mne nezavádí právě

No, mne nezavádí právě nikam..Jediné co si z toho mohu vzít, je to nelze brát moc vážně:-))

Obrázek uživatele Smouk

Tak když už se to

Tak když už se to nakouslo... pokud je celý článek koncipovaný jako subjetivně popsaná degustace, tedy něco jako "pil jsem tohle a tohle a tak a tak to vidím", pak s tím nemám sebemenší problém a plně vše napsané respektuji.
Mám ale pocit (a nejen já), že zejména poslední dobou jsou tyto články koncipovány víc a víc se snahou čaj odobrně hodnotit, posuzovat a vyvozovat závěry o jeho kvalitě. Vím, že to vyzní palčivě, ale s trochou odvahy musím říct, že mi připadá, že panu mechatronikovi jaksi "narostla křídla" a začíná se zřejmě cítit jako jakýsi samozvaný odborník, degustátor a hodnotitel čaje, což z mého pohledu není a myslím si, že má před sebou ještě opravdu dalekou cestu, jakkoli tě mechatroniku nechci urazit, poslední dobou z tebe čiší sebevědomí, které ti může být leda na škodu. (a věř mi že nejsem jediný, kdo si to tu myslí).
Pokud je tedy skutečně článek už v podstatě koncipován jako recenze , čili jako odborné kritické posouzení dané problematiky, za sebe říkám, že pak celá tato recenze působí skutečně úsměvně, je naprosto nesmyslně koncipována, nemá směr ani cíl a teze a závěry zde tvrzené jsou skutečně opravdu silně diskutabilní a osobně se mi cleý tento počin jeví jako absolutně nedostatečný. Pokud bych cítil potřebu vyjmenovat vše, co se mi na této recenzi nelíbí a shledávám nepodařeným, bylo by to zřejmě na A4ku, možná na dvě a to se nikdo nezlobte, ale na to jsem líný :-)
Jak říkám, je hezké tady psát o čajích a určitě to všichni vítáme. Jenom se prosím nestylizujme někam, kde nejsme a do někoho, čím nejsme. Držme se raději v rovinách osobních názorů a subjektivních dojmů, pak myslím že bude vše maximálně korektní.

Obrázek uživatele Luděk

Podepisuji... Ono jde

Podepisuji...

Ono jde skutečně především o formu, mechatronik samozřejmě popře, že by to mělo odborné ambice, ale ta forma se tak snaží tvářit..

Obrázek uživatele Cajik

Souhlasím, navíc to samé

Souhlasím, navíc to samé mechatronikovi psal už Zdeněk Prachař na fóru tea-earth.net.

Myslím si, že mechatronikovi chybí trocha pokory a měl by se zamyslet nad tím, co o čaji ví a co neví.

Nie je čo dodať, 100%

Nie je čo dodať, 100% súhlas... *PALEC_HORE* :-)

pred par dny jsem mu neco

pred par dny jsem mu neco podobneho psal i kdyz v jine souvislosti - on to myli dobre, jen proste nechape, ze - nema potrebne znalosti pro objektivni posouzeni, nechape, ze jen nadseni pro vec nestaci a hlavne - mysli si, ze tohle nekomu pomuze. Opravdu ne, spostu tech, kteri vedi, to nastve a ti, kteri tady nadsene vykrikuji, ze jako super, si z toho vezmou naprosto zavadejici informace. Mechatroniku - zustan u fotek a popisu svych subjektivnich dojmu, pokud chces hodnotit, studuj, studuj a studuj, nez neco zacnes v tomto duchu psat.

Obrázek uživatele mechatronik

Přiznám se, že jsem

Přiznám se, že jsem celkem překvapen. Zaprvé věčným rozebíráním, a slovíčkařením. Zadruhé tím, že jsem na web nahrál původní neupravenou verzi. Text jsem měl na PC změněný na "Osobní hodnocení". Bývalo by to snad vyznělo lépe. Ale co už teď. Myslím si, že výsledek je celkem odpovídající, minimálně v pořadí (s osobním hodnocením souhlasit samozřejmě nemusíte).

Jak už zde někdo nakousl, stejnou kritiku jsem sklidil od p. Prachaře, ale mým názorem je, že lidé si sami musí přebrat vše co je jim nabídnuto. Pokud se Vám degustace nelíbí, pak to akceptuji, pokud se Vám zdá, že přehnaně hodnotím, uveďte své příklady co jak proč, zatím čtu samé neurčité brblání.

Zatím se zde neobjevila jediná obsáhlejší slovní ani obrázková forma srovnání, nebo osobní degustace, chtěl jsem přispět svou troškou do mlýna a zveřejnit své dojmy, pomoct ostatním koupit za jejich peníze obstojný čaj.

Luděk,Smouk,Cajik: Myslím si, že znalosti jsou relativní, i kdybych napsal k čaji jen chutnal nechutnal, tak mám právo na názor (a to asi vadí jiným samozvaným mistrům, protože jim to kazí plány - nechci a nebudu se na toto téma dále vyjadřovat, ale vím své, stejně o původu a zaujatosti některých mezi námi) . Osobně si nemyslím, že mám nějaké velké slovo, od toho tu snad všichni jsme, aby se diskutovalo - pokud se rodí jen kritika, ztrácí forum dle mého smysl. Snaha být zajímavý, nebo se tvářit učeně rozhodně nebyla cílená, smysl byl v tom začít na téma DJ...a na něm asi končíme...
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Smouk

Tak si říkám, jestli jsi

Tak si říkám, jestli jsi vůbec přečetl zde vyřčené. Připadá mi, že reaguješ úplně jiným směrem. Pokud tě můžu slušně ve vší zdvořilosti poprosit, zkus se prosím nad shora uvedeným aspoň chviličku zamyslet. Vůbec to totiž není o nějakém slovíčkaření (a opravdu je jedno jestli to nazveš recenzí či osobním hodnocením, obsah a forma zůstanou stejné).
A jinak mi na tom nezáleží - prezentuj se sám, jak uznáváš za vhodné.

Kritiku od pana Prachare jsi

Kritiku od pana Prachare jsi sklidil, protoze tva degustace byla naprosto mimo misu. Navic jsi odpovidal arogantne a hajil svuj nazor do vycerpani bez toho,aby ses zamyslel, ze muze byt chyba i na tve strane. a k teto "degustaci": opravdu zrejme nechapes rozdil mezi rizenou degustaci a subjektivnim popisem. Kazdy caj ma sva specifika, ktera se posuzuji. To vytrvale ignorujes, popripade si upravis tak aby to vyhovovalo tobe. srovnavacka se dela v testeru na dane mnozstvi a cas, pak se posuzuji barva, chut a vune - kriteria, ktera jsou pro jakykoliv caj a jeho posouzeni PREDEM DANE. Subjektnivni hodnoceni tady nema co delat stejne jako pojmy - omamne apod. Proste jako v kazdem posouzeni - mel by sis nastudovat - jak to ma vypadat, chutnat a vonet a posuzujes odchylky od zadouciho stavu. Bohuzel, nastudovano nemas, motas pate pres devate, hodnotis cenu jako soucast degustace, vetu o znevyhodneni degustace vicenalevovych caju snad asi nebudu komentovat. Bohuzel, ego zde prerostlo znalosti. Snad se aspon nad timto zamyslis, i kdyz po odpalkovani pana Prachare nevim, to mi prislo hodne smutne.

Tyhle komentáře se nedají

Tyhle komentáře se nedají číst.
Ano, říct co se nelíbí je správné ale ne posuzovat tady člověka, kterého ani osobně neznáte.
Pokud vím, ze začátku jste tady byli rádi, že sem někdo přispívá a najednou tohle? Myslím si, že lepší je napsat např. zrovna to slovo ,,omamné" než nějaký nesmyslný slova. Jestli by se vám líbilo víc, kdyby to psal nespisovně a něco jako: ,,ale jo není špatnej cejtím v tom ořechy no a to asi všechno" tak to nečtěte. Myslím si, že sem to mechatronik dává jen z dobré vůle-na své stránce má krásnou návštěvnost. To ale neznamená že mu ,,narostla křídla". Baví ho to, je rád když mu někdo napíše co dělá špatně a co dobře, ale jenom kritizovat a ještě podle mého názoru někdy nesmyslně mi připadá absolutně mimo.
Taky docela nechápu proč sem teď mísíte kritiku od p. Prachaře-to je snad mezi nima a rozhodně nesouhlasím s tím, že by ho odpálkoval. Pokud to tak vidíte-tak si to pořádně přečtěte a uvidíte, jak to tam bylo-pokud odpálkování tak ale z obou stran.

Obrázek uživatele Cajik

Tady mechatronika nikdo

Tady mechatronika nikdo neposuzuje, jako člověka, ale jen se kritizuje jeho přístup k degustacím a hodnocení čaje.

Navíc kritizují převážně lidé, co mají více napito a mají celkově více zkušeností a znalostí.

Už několikrát padlo, že hodnocení je exaktní disciplína se svými pravidly.
Navíc nejde hodnotit čaj bez rozsáhlých znalostí, které mechatronikovi chybí. Je to to samé jako kdyby laik hodnotil víno a popsal by analyticky chuť, vůni atd. a úplně opomenul, že dané víno je padělkem.

Ad. pan Prachař nebyl odpálkován jen se mu to dál nechtělo řešit na cizím fóru. A vůbec se nedivím, že napsal, co napsal. Ono totiž už jen to, že mechatronik na svých stránkách hlásá nezávislé degustace a hodnocení čajů a vybízí k zasílání vzorků k hodnocení, mi příjde lehce přehnané a neseriozní. Jak může někdo bez znalostí dělat nezávislé hodnocení?

Jinak předpokládám, že ty znáš mechatronika osobně co?
Ono víš, hodně lidí si o o něm myslí své dost dlouho, jen to nechtěli zveřejňovat na fóru.

Tady nejde vůbec o to

Tady nejde vůbec o to jestli ho znám osobně nebo neznám-svoje názory mám tak jako tak a na nich si vždycky stojím.

Jasně že hodnocení má nějaká svá pravidla. Co v dnešní době namá nějaká pravidla. Pravidla jsou i třeba na braní léků ale ne vždy se absolutně vše dodržuje. Všechny pravidla by se měly dodržovat to je jasný-ale tak každej má jinej pohled na daná pravidla a hlavně se třeba na danou věc chce podívat jinak než podle daných pravidel.

To že nebyl odpálkován jsem komentovala k někomu jiného kdo psal, že odpálkován byl ;)
Ale pokud se mu to nechtělo dál řešit na cizím fóru tak proč s tím na cizím fóru vůbec začínal???? trošku zvláštní

Myslím si, že každý se věnuje tomu, co ho baví a dělá co může. Jsou lidi co si o něm myslí své ale jsou lidi co ho také podporujou ( a tím nemyslím sebe), jsou rádi co dělá. Nevím ale já osobně když se dostala k čajům, tak jsem neměla ponětí kdo je p. Prachař a další známí lidi v oblasti čaje. Spíš jsem hledala po internetu informace a většinou mi to vyjelo obyčejné lidi co se čajem zabývají a hodnotí čaj podle sebe. a tohle je i jeho případ-možná obsahují jeho články nějaký výrazy spisovnější a tak podobně ale je to jen názor, pocity a podobně. Když si chci koupit např. mobil, taky si přečtu nejdřív recenze od normálních lidí než od lidí co to prodávají.

Obrázek uživatele Cajik

Božínku, božinku. To, že

Božínku, božinku. To, že někoho znám důvěrně dost zkresluje celkový pohled na věc.

K pravidlům: Pravidla je nutno dodržovat, aby jsme se vůbec domluvili jestli myslíme to samé. Kdyby mechatronik k čaji přistupoval stylem chutná, nechutná a proč a nesnažil se hodnotit i věci, kterým nerozumí, tak by nikdo neřekl ani popel.

A to já zase nejsem moc nadšený z z jeho článků. Proč? Protože často hodnotí, jako dobré čaje za dobrou cenu falešné a špatně deklarované čaje, nebo dokonce dosti prapodivné věci: viz shu pu-erh od milců.

Myslím si také, že dosti často ani vlastně neví, jak má daný čaj konkrétně chutnat a bez této znalosti prostě nejde něco objektivně hodnotit. A mechatronikovi recenze se poslední dobou tváří, že objektivní jsou, ačkoliv to není pravda.

Ten příměr ke koupi mobilu. Ano, ale čtu názory lidí, co to mu rozumí a mají možnost daný mobil cca měsíc testovat a srovnávat s konkurenčními výrobky. A tady je zakopán pes celé té kritiky mechatronika, protože on čaji nerozumí a nemá dané znalosti, aby mohl hodnotit pro ostatní.

Ano já jsem také z počátku čerpal informace z netu a knížek, ale od doby, co vím o lidech typu pan Prachař, tak se snažím ty bludy, co jsem se předtím naučil zapomenout.

Ono až mechatronik ochutná nejvyšší u nás dostupné třídy některých čajů, tak možná pochopí, proč ho lidé znalí kritizují.

Božínku božínku-pokud

Božínku božínku-pokud má člověk zdravej rozum-nenechá si zkreslit žádnej pohled na danou věc-rozhodně můj případ. jsem taková, že řeknu co si myslím-i když ne vždy to je správné.

Nevěřím že by nikdo nic neřekl. Vždycky sou lidi co prostě vidí jen to špatné a ne to dobré.

A hodnotit zda se jedná o falešné či nefalešné čaje z fotky-to si myslím nedokáže skoro nikdo. Stejný jako kdybych poslala doktorovi na internetu fotku vyrážky a ať mi určí co to je-nereálný. Jasně že někdy je to tak, že čaj je falešný jenže ne každej má možnosti si to všechno ověřit, a jak říká mechatronik-ne všichni mají tolik peněz aby mohli kupovat ty nejlepší čaje.
Osobně si mylsím, že se prostě snaží i na těch obyčejných, běžně dostupných čajích najít něco dobrého aniž by lidi museli utrácet tisíce.

Taky čtu recenze od lidí co měli možnost odzkoušet, ale mě osobně taky zajímají první dojmy. Hlavně nikdy nikdo neví, kdo ty recenze píše-zda to není spolčenec právě s daným obchodníkem. Ale je to čistě můj názor, který upozorňuju ještě jednou nic nezkresluje.

A poslední věc k tomu že ho lidé znalí kritizují. Myslíte že všichni znalí lidé jej kritizují?

Obrázek uživatele Cajik

Ach jo, to je jak mluvit do

Ach jo, to je jak mluvit do zdi.
Nemají peníze na čaj? Ale na cigára a chlast mají že?
Na vše existuje více než jedna recenze, kterou si může člověk přečíst.

Podívejte se na fotky Bai Sha Lu od pana Prachaře a od Amany. Rozdíl co? Který z nich je lepší, co myslíte? Z fotky se dá poznat dost, když je dobře udělaná a když člověk má zkušenosti s daným čajem.

A ti znalí, co nekritizují, jsou opravdu znalci nebo si na ně hrají?

Nebudu vůbec jmenovat

Nebudu vůbec jmenovat znalce-nepotřebuju vám tady něco dokazovat

A co když někdo ani nechlastá ani nekouří jen prostě se snaží trošku šedtřit na nějakou budoucnost? Není nejlepší šetřit na všem-to bych řekla že se taky neděje.

Já už se k tomu vůbec nehodlám vyjadřovat. Koukám že pro vás je jen p. Prachař a nikdo jiný. Každý má své oblíbence ale není vždy dobré se každého ve všem zastávat. Tím nemyslím nic zle na p. Prachaře-to platí absolutně ve všem. Prostě každý má své chyby a dokáže každý také nemile překvapit

Obrázek uživatele Cajik

Je hezké se ohánět

Je hezké se ohánět informacemi typu jedna paní povídala. Je vidět, že nechápete a ani pochopit nechcete.

Ono kromě pana Prachaře a pana Špimra u nás moc dalších seriozních obchodníků není.

Jinak znám dost čajů na českém trhu, které jsou i zadarmo drahé a mezi ně patří dost toho, co mechatronik popisuje. Viz sencha na jeho stránkách, to je vysloveně výsměch japonským čajům.

Správně řečeno moc jich

Správně řečeno moc jich není ale pouze tito 2 to určitě nejsou.
Když si myslíte, že to jsou informace jedna paní povídala, tak si to myslete. Mě osobně je absolutně jedno co si tu kdo mylsí a nemám zapotřebí se tady obhajovat.
Pokud člověk nezná celou pravdu a neví všechno z jedné i z druhé strany tak těžko posuzovat kdo kritizuje a kdo chválí

Myslete si co kdo chcete. Každý má právo na svůj názor ale když nevíte o dané věci či situaci vše a vyslechnete jen jednu stranu tak bych na vašem místě si ani nedovolila někoho hodnotit a urážet.

Obrázek uživatele Cajik

Ne vy jen za každou cenu

Ne vy jen za každou cenu obhajujete mechatronika.
A nikoho neurážím. Já nevím proč v Čr má každý dojem, že všechno ví a zná, a když mu někdo řekne, že ne tak se strašně urazí.

Tak to mi věřte že mě

Tak to mi věřte že mě osobně tohle fakt neurazí.
neobhajuju ho za každou cenu, mám své názory to je stejný že já řeknu že vy za každou cenu obhajujete p. Prachaře-to je stejný.
Nemám dojem že všechno vím a znám, jenom prostě do některých situaci někdo vidí víc a někdo míň.

Závěrem k celé této situaci řeknu jen to, že každý má nárok na svůj názor, ale přeci jen-každý by měl vážit slov.

Obrázek uživatele Luděk

Já jsem tu kritiku od pana

Já jsem tu kritiku od pana Prachaře nečetl, ale vím, co už tady říkal dávno a bude to tosamé v bledě modrým, to se vsadím - že by lidi měli spíše investovat do kvalitnějších čajů a napít si je, protože pak budou mít obrázek úplně někde jinde. To je další věc, kterou Mechatronik už docela dlouhou dobu ignoruje a opravdu si uppřímně myslím, že se za ty dva roky, nebo kolik neposunul ani o píď v tom aby poznal dobrý čaj. Kdyby ho totiž poznal, tak by ho tuhle degustaci ani nenapadlo psát a když už, vyzněla by absolutně jinak..Těmi čaji se (ano i vzhledem k jejich ceně) nemá cenu zabývat. To ber jako osobní, nicméně celkem objektivní názor. Dej si Kuwapani KP1 a ten rozdíl prostě poznáš okamžitě.

Výše uvedené výtky vidím jako velmi opodstatnělé a autor by je rozhodně neměl brát jako útok na svou osobu..

Obrázek uživatele mechatronik

:-) posledních pár

:-) posledních pár řádků...a to není v tom, že by utrpělo mé ego, nebo bych se cítil být uražen, jen to zde ztrácí nějak smysl mé publikace.

vj: to je přesně to, co příliš neberu, já si rád nechám poradit, rád vyslechnu jediná pravidla, jiné přípravy, které rád vyzkouším, ale vždy se pousmívám, když mi někdo povídá o danných standartech atd atd...proboha to už ale posunujeme opravdu směrem kamsi mimo...já beru, že je nějaký nejvhodnější postup při přípravě, ale je mnoho bodů, proč bych mohl říct, že jí 80%lidí nemůže, nebo ani nechce dosáhnout. Proto to podávám jednodušší formou i přípravou, taktéž to vcelku zjednodušeně podávám. Nikde nemám napsano, že se zabývám profesionální degustací, nebo řízenou. Pro zkušenější je zde spousty much, uznávám, ale místo toho, aby mi někdo posílal zprávy co jak zlepšit, své názory, připomínky, které poptávám i na webu, tak se každý pouze naváží do vše co tu vznikne a i když Spachal začínal s degustacema, dostal zde celkem nepříjemné přivítání. A přisuzoval bych to právě tomu, že jsme evropané a každý vše příliš rozebírá. Na zahr. forech to tak nefunguje...

Cajik: Kritizují lidé co mají více napito a sami si tedy myslí, že jsou něco víc? Já chápu všechny výše popsané věci, ale neakceptuji je. ENní to hrdostí, ani ničím jiným, zkrátka nezastávám názor že by se mělo vše ubírat jedním směrem, neuznávám středoevropské "standarty" které si stejně mocní jednotlivci překrucují. A to tak opravdu je. Kdyby se to p. Prachařovi nechtělo řešit na cizím fóru a nesnažil se veřejně ozvat, napsal by mi soukromou zprávu, což se NESTALO. Pokud vím, jediný zde zůčastněný vj mi psal soukromou zprávu a řekl bych že v klidu jsme si popsali, ač s jinými názory, a cíly, měl jsem z toho psaní dobrý pocit. Ostatní si tedy tutlali své negativní emoce do této chvíle. Beru to, ale pak tedy nepiš, že se ti to nechtělo zveřejňovat na fórů, to je v rozporu se vším co se tady děje.

Luděk: :-) Kuwapani jsem měl, jak jsem psal zde na e-čajovně, předčilo dle mého vnímání to z minulého roku, skvělý čaj, ptal jsem se tě, jestli jsi popíjel, chtěl jsem rozebrat plusy oproti minulému roku. Luďku všiml jsem si, že se celkem orientuješ v DJ čajích - proč něco nenapíšeš a letmo nenafotíš? To samé platí na Smouka, který má často také dost odborné závěry. Odhaduji Vaši odpověď, že se necítíte být na takové úrovni atd...Pokládám to za soukromničení...za výstřely do tmy...pokud chci něco sdělit, snažím se sepsat věci, jak to jde... ale je to jen můj názor.

Co se týče osobního hodnocení, ceně v poměru s chutí přikládám váhu taktéž, protože pokud za to ten čaj nestojí, vyhodím defacto peníze - což si nemůže dost lidí dovolit. Pakliže Vás to netrápí, pak je mi dost věcí již jasných.

Ve své zálibě budu pokračovat na svém webu i kdyby jen z osobního informativního hlediska, ale primárně bude mým cílem pomoct čajomilcům. Přeji spousty lahodných nálevů Vašich prestižních čajů, se kterými se nepodělíte s ostatními.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Cajik

Komu není dáno shůry, to

Komu není dáno shůry, to mu není pomoci. Pan Prachař ti řekl, co chtěl a ty si začal omílat ty své nesmysly od začátku. Evidentně ti hodně stouplo ego od tvých začátků.

Připomínáš mi lidi, kteří nadávají vědcům a obviňují je z problémů na Šumavě. Taky nemají patřičné vědomosti a přesto do toho mluví.

Pořád řešíš cenu čaje. Zamysli se kolik prokouří ročně průměrný kuřák. Já za čaj utratím ročně méně a to si kupuji i čaje za více než 300,-/50g.

Zkus se nad sebou zamyslet. Nemám ti, co víc říct.

Obrázek uživatele mechatronik

Opět hodnotíš mou osobu s

Opět hodnotíš mou osobu s absencí znalostí o mě - tudíž podle toho co jsi psal - jsi to samé co já :-)

To, že pan Prachař vypálil své dojmy zcela OT, našel si rok starou degustaci na mém webu, aby mohl vyprávět o chybné deklaraci a hodnocení, to nevidíš? To že mě rádoby snižuje a vědomostně srovnává se svou ženou (což mi přišlo dost ubohé a sexistické)? To jsem měl mlčet? Myslím, že jsem na takovéto, řekl bych podlé chování, reagoval slušně.

Ta diskuze je zde:
http://forum.tea-earth.net/viewtopic.php?f=30&t=687

Příliš lidí se tu tou diskuzí ohání a celkem mi to zavání, oháníš se zde čajem z LF, prodejcem LF, degustacemi z LF. Takže LF uctívač? Sám jsi řekl, že poznatky z knih, publikací a od lidí si smazal po seznámení se s LF. Všechny tyto příspěvky mi přijdou dost zaujaté.

Co se týče kouření, kuřáků je stále méně, a myslím si (doufám), že kdo pije čaj, není z většiny případů pravidelný kuřák. Také si kupuju drahé čaje, ale musím vědět, že stojí za to a že za týden ten samej neuvidím jinde levněji...tak to prostě je.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Cajik

Nechápeš, nechápeš a

Nechápeš, nechápeš a nechápeš - tvůj problém.

Ono až z tvých příspěvků zde bude vidět pokora, tak se ti omluvím, ale dokud vystupuješ jak vystupuješ nemám ti co říct.

Já sám piji čaj více než 6 let a více než rok a půl na vyšší úrovni a netrofl bych si psát tak sebevědomě dogustace různých čajů.

Z vlastní zkušenosti vím, jak chutnají čaje LF a jak zbytku dovozců a dokud budou čaje od LF o několik úrovní výš než konkurence tak se jím budu ohánět.

Obrázek uživatele Smouk

K diskusi shora - opakuju,

K diskusi shora - opakuju, po sté: pokud se pisatel článku bude držet v rovinách subjektivních dojmů a pocitů ze zakoupeného čaje, napíše o tom, nafotí, je (alespoň u mě) vše ok.
Pokud ale chce pisatel k tomu přistupovat formou recenze a chce čaj hodnotit, pak nechápu proč se někdo diví, že se místní ozvou, pokud to nemá patřičnou odbornou úroveň. Mechatronikův článek to prostě nemá. A stejně tak neříkám, že bych toho byl já schopen, ale tudíž taky nemám prostě tu drzost (omlouvám se, ale jinak to napsat nemůžu) a odvahu se do něčeho takového veřejně pouštět.
Říkám snad už naposledy, držme se při zemi a nehrajme si tu na nějaké profi degustátory. Opravdu mě už nebaví se opakovat, ale připadá mi že mechatronik a janne tuto skutečnost ignorují. Anebo to prostě nechtějí slyšet.

Obrázek uživatele Luděk

Hele, myslim, že už tu

Hele, myslim, že už tu píšete věci, který byste si třeba mohli nechat do pošty, nemyslíte?

O serioznosti obchodníků bych si taky nedělal velký iluze, minulou sezonu jsem utratil dost peněz za pěkný mimozy i u těch nejrenomovanějších, kteří jsou zde chváleni - neříkám, že je jejich vina, že jim přijde nepříliš povedenej čaj, ale taky by se k tomu měli podle toho stavět..no nic..

Rád bych pokračoval v diskuzi o darjeelinských čajích, kterou jsem založil, prosím ukončete to tady a přesuňme se tam:-))

Dobrý den, když už tu

Dobrý den,

když už tu tolikrát padlo mé jméno, zcela výjimečně si dovolím reagovat. Předem se omlouvám za délku textu, zřejmě půjde o příspěvek poněkud delší. Rád bych však i já za sebe řekl svůj názor na věc, opřený jak o osobní zkušenost, tak o studium literatury a studium dalších pramenů:
1. podle mne je pes zakopaný v tom, že pan Klouda zde opakovaně odmítá standardy, standardizované postupy a daná pravidla s tím, že jde o evropský či středoevropský pohled. Jenže pokud se podíváme do čínské čajové literatury od Lu Yu až někam do 19. století, tak zjistíme, že téměř v každém z těchto textů nechybí povzdech nad padělky slavných čajů, nechybí zde kapitola o tom, jak čaj připravovat, jak skladovat, jak se čaj vyrábí - prostě a jednoduše, celá čínská čajová kultura je založena na standardech, standardech jednotlivých čajů, standardech přípravy, standardech zpracování... Tvrzení, že jde o evropský pohled je naprostý nesmysl a nepravda.
2. HODNOCENÍ čaje je něco jiného než popis vlastního zážitku. Pokud chce kdokoli nějaký konkrétní čaj hodnotit, musí dokonale znát jeho standard (tedy z jakého má být kultivaru, místa, z jaké sklizně, jak zpracovaný, jak má vypadat suchý list, jak vonět, jak má vypadat spařený list, jak vonět po spaření a po zchladnutí, jak má vypadat nálev, jakou má mít barvu, vůni, chuť a dochuť), dále je třeba znát různé styly a typy daného čaje, popř. lokální odlišnosti. To vše je třeba umět identifikovat pouze z předloženého vzorku - pak lze nejen popisovat, ale i hodnotit (s důrazem na slovo hodnotit).
Sám jste uvedl, že jste čaj, který jste ve svém závěru HODNOTIL, nikdy předtím neviděl a nic o něm nevíte. Také nejde o degustaci rok starou, jak oba víme.
3. Hodnocení čaje má přesně daná pravida a kriteria, kvalita čaje je striktně objektivní. To neznamená, že každému musí objektivně nejlepší čaj také subjektivně nejvíce chutnat, ale kdo chce čaj hodnotit, musí být schopen objektivní kvality bezpečně určit.
4. každý, kdo si zmíněnou diskusi přečte zjistí, že přesná formulace není ani ubohá, ani sexistická. Znalosti mé ženy v oblasti zelených čajů jsou velice povrchní a přesto základní vady Vámi hodnoceného čaje, které jste Vy určit nedovedl, bez potíží určila. Pokud Vás uráží srovnání s mou manželkou, doporučuji vyndat hlavu z jistého tělesného otvoru a začít přemýšlet, její znalosti a zejména chuťová paměť a degustační schopnosti jsou velmi výrazně vyšší, než ty Vaše, v oblasti senzorické pak dost znatelně vyšší, než schopnosti mé.
5. Není pravda, že ochutnat nejvyšší třídy některých čajů je otázkou financí, na degustacích, které pořádáme poměrně často jsou tyto čaje k ochutnání za výrazně dotovanou cenu, často pod mou nákupní cenou. Věc není otázkou peněz, ale otázkou chtění, jakkoli je třeba říci, že degustace jsou již dnes obsazeny pravidelnými návštěvníky.
6. Je zjevné, že Vy vůbec nechcete slyšet, co Vám ostatní radí. Myslím, že příspěvky Smouka, JV, Cajika či Luďka byly velmi vstřícné a konstruktivní.

Zdeněk Prachař

Obrázek uživatele mechatronik

Za sebe se omlouvám, že

Za sebe se omlouvám, že jsem roztahoval již starší diskuzi, ale právě ta zde byla předhazována. Myslím, že na foru teaearth jsem napsal všechno co jsem popsat chtěl. K Vašim zde zmíněným bodům asi takto:

1. Knihu Lu Yu mám doma, taktéž mám okopírováno pár historických zápisků o čaji, o teoretické informace v našich končinách nouze není, pravdou ovšem je, že se zde promítají určité fámy (což mi Stan a jiní zcestovalí čajomilci potvrdí) a ovlivňují lidi, tím pádem se zde vyskytují nejasná témata. Lu Yu celkem striktně předepisuje pro přípravu čaje velké množství pomůcek - pokud bych se toho měl držet jak říkáte jako standartu, nedělal bych přes den nic jiného (protože přes den vypiju velké množství čaje) a já se nevěnuju pouze čaji, což většina lidí zde přítomných také ne. Takže už jen to je porušení pravidel - takže nebyl bych tak důsledný, ani v číně běžný piják neřeší ani přípravu, ani zpracování, pouze si užívá chuť...
2. Čajovnička je můj osobní web, na ní tedy budu publikovat své osobní dojmy, omezím hodnocení, v jistém smyslu máte pravdu - nejsem zkušený a zcestovalý a nemohu si ověřit všechny náležitosti a kvůli Gu Da Fang a tomu podobných, nechám posouzení na čtenářích a pijácích, na závěr budu poptávat dojmy z čaje pro srovnání, snad obdžím víc pro vzdělávání a zlepší se přísun informací. Celkový pohled mi zlepší i snad brzy uskutečnitelný pobyt v Číně a vzdělávání se o pěstování, ověření přístupu číňanů k čaji, prověřit fámy zde roztahované, mrknout na ceny čajů, mao cha atd. :-)
3. Řekněme že hodnocení na úrovni, se všemi formalitami má smysl u zdroje, ale když se čaj dostane až k maloobchodníkovi s špatnou deklarací, je něco špatně. Kladná věc je, že třeba Vy děláte na svém webu veřejné degustace, i když si to přeberu po svém, napoví mi to i když budu laik minimálně z fotografií. O to samé se snažím já a jak jsem již dříve psal, je to popisování z finálního koncového pohledu zákazníka, tak by se k tomu mělo přistupovat. Já chápu, že se lidé nechají lehko zmanipulovat, ale doufám, že všichni nehltají vše doslova co se jim řekne. Nejsem bezchybný a chyby tam budou, ale co Vám a spoustě dalších bránilo v tom se mi ozvat dříve?
4. Pokud porovnání s Vaší ženou nebylo myšleno tak jak to vypadalo (a z té formulace se to dalo vyložit opravdu různě - jak muži mají ve zvyku přirovnávat řízení auta atd. - neznám Vaši povahu, stejně jako Vy mou), omlouvám se, osobně mi to nevadilo, ženy považuju za rovnocenné s muži.
5. S dostupností to není až tak pravda, nyní již máte na shopu dost věcí, které jsou dostupné, ale pokud chci špičku, musím omezit jiné věci, což nechci. Souhlasím, s uvedeným příkladem, zrovna Vaše puerová produkce je vskutku výtečná, měl jsem možnost ochutnat 3 LF koláče v čajovnách. Vlastní produkce není ve většině případů výdělečná, je to vizitka shopu a dle toho se musí postupovat.
6. To co mi všichni říkají je, že jsem příkladným sobeckým zmetkem :-) žádné skutečně užitečné rady pro osobní zlepšení (nepočítám-li krátké veřejné komenty) jsem nikdy od nikoho zde neobdržel (vyjma Stana, s tím jsme komunikovali). Vše toto výše sepsané vůbec nemuselo být, kdyby se v klidném duchu diskutovalo jako kdekoliv jinde, nehájím degustaci samotnou, ale podstatu věcí. Nemám rád, když se píše všeobecně a naráží spíše na člověka, než aby se přešlo rovnou k věci. Nic z toho všeho si neberu osobně, prostě to beru tak jak to je, jednotlivé povahy se nemusejí snášet, stejně jako naše cíle a hodnoty.

Ale teď už je to jedno, stalo se a bylo proneseno víc slov, než bylo nutné...
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Budu se těšit na poznatky

Budu se těšit na poznatky z Číny. Tady snad jen, že už jsem byl asi 1000x na skalách, pokaždé to voní jinak, v každé roční době to vypadá jinak, slezl jsem kde co, vyprávět o tom mohu cokoli, zkušeností mraky a vždy se najde nějaký velký odborník na cosi. Ale až to někdy vyleze tak jako já po prvé on, pak mi do toho může kecat. A o tom to je, to se totiž nikdy nestane. Tady každý do každýho vandruje, velice mistrně a přitom jde jen o čtení (zábavu) a né o život:-)
Jen tak dál Mechatroniku, podstatný je, že tě to baví a nenech se odradit bandou umělců:-)
Tak ať nám ten čaj za babku či tisíce chutná.
Slavoš

Obrázek uživatele Pyroh

Docela by mě zajímalo

Docela by mě zajímalo rozvinutí té exaktnosti hodnocení. Souhlasím, že osobní pohled je něco jiného než "objektivní" posouzení, ale co je objektivní? V Art of Tea bývají "tea review" - a v angličtině snad není bližší ekvivalent pro "recenze", než "review". Neodsuzoval bych daný časopis šmahem, to se obávám, že by si člověk poněkud přespříliš vyskakoval. Přesto tamní hodnocení je v mnohém subjektivní, různí degustátoři se zaměřují na různé aspekty a hodnocení jim vycházejí poměrně různě. Tj. bych to s pokřikováním o absolutnosti objektivity zas tak nepřeháněl.

Popisovaný objektivní styl hodnocení trochu trpí tím, že by absolutně nešlo hodnotit nové čaje - jak třeba má člověk hodnotit čaje z nových odrůd? Tam opravdu nelze srovnávat s tradicí utvořeným stylem zpracování, vzhledem listu atd. - prostě protože ta tradice neexistuje. A když neohodnotíte první, tak pak další můžete hodnotit leda stylem "je silnější než ten první, má tmavší nálev" atd. - ale pokud nemáte ohodnocený, jako určitý etalon, ten první čaj, tak dané relativní informace neříkají vůbec nic. Je přirozeně možné každý nový čaj odpálkovat jako fejk a blbost, ale upřímně řečeno, kdyby se to tak dělo důsledně v celé historii, asi bychom si dneska čaje moc neužili.

Obdobně by tak čaje zpracované nějak novátorským stylem, ale ze zaběhnuté lokality, nemohly být dost dobře hodnoceny.

Dalším aspektem, který mi trochu přijde proti čisté objektivitě posuzování, je energie čaje; cha qi. Ta prostě na různé lidi působí různě, někoho zharmonizuje a jiného aktivuje. To i závisí na různých lidech, jejich nastavení atd. jak to na ně zapůsobí.

Taky je otázka, jak hodnotit čaje, které s výbornou vodou chutnají velmi dobře, a se špatnou poměrně hnusně. Oproti tomu jiné jsou poměrně dobré i s obyč vodou, ale lepší voda je už moc nezlepší. Pokud mám vzít konkrétní příklad, Haiwan Pa Sha 2006 je, když ho vařím z kohoutkové vody přes Britu + rychlovarku, poměrně průměrný čaj, v mnohém zajímavý, ale taky má zatím některé nepříjemné vady. Když ho dělám z vody z čajových kamínek, je to něco opravdu, ale opravdu úplně jiného. Takže tam jsou dvě zcela odlišné "kvality". Naopak u spousty příslušníků příjemných mladých shengů z Yi Wu mi přijde, že na vodě zas tak zásadně nezáleží.

Nepochybuji, že spousta aspektů se dá hodnotit velmi dobře (namátkou čirost, typičnost vůně/zpracování pro danou oblast atd.) - ale je otázka, zda to je úplné ohodnocení kvality čaje. Já se zatím domnívám, že spíše ne, ale budu rád, pokud mi někdo z "druhého tábora" dodá rozumné argumenty pro opak.

Jinak souhlas, že přesnost bych taky nebral za nějakou středoevropskou věc, spíš že na spoustě zahraničních fór bývá dost Američanů, kteří mají tendence se poplácávat po zádech za téměř cokoliv.

Jakub Tomek

Obrázek uživatele Pyroh

To je škoda, že mi nikdo

To je škoda, že mi nikdo neodpoví - došly argumenty?
JT

Obrázek uživatele Rudolf Steiner

Dobrý den vám všem.

Dobrý den vám všem.
Myslím si, že by bylo konstruktivnější místo přehnané kritiky napsat vlastni recenzi. Netvrdím, že se nemají napsat připomínky, ale myslím, že místo zcela neprospěšné diskuze by mohli kritici něco napsat.
Pane Mechatroniku, nedejte se odradit, rád čtu Vaše příspěvky. Myslím si, že je třeba psát nejen o nejvyšších třídách čaje, ale i o nižších. Vítám i Vaše srovnání cen. V práci si těžko vychutnám nějaký raritní čaj, ale dobrý čaj za rozumnou cenu, proč ne.
R.S.

Obrázek uživatele Luděk

Hele, o tom to ale fakt

Hele, o tom to ale fakt není..Tady nejde o to, že by se neměly pít levnější čaje, ale o to, že by člověk měl umět rozlišit kvalitu - když už chce psát nějakou tu recenzi. K tomu se nejlépe dostane tak, že bude pít hlavně ty kvalitní čaje, protože pak mezi těmi levnějšími tu kvalitu mnohem lépe rozpozná. To se samozřejmě týká i drahých čajů, cena rozhodně kvalitu nezaručuje.

Rád bych se vyhnul pojmům jako raritní, špičkové atd..o tom se tu opravdu nebavíme..aspoň já tedy ne..takže bych prosil nepřesouvat debatu do rovin o kterých není.

Obrázek uživatele Rudolf Steiner

Koukám, že Vám fakt musí

Koukám, že Vám fakt musí Mechetronik těžce ležet v žaludku. Nebylo by lepší založit nové diskuzní vlákno na odsouzení Mechatronika? Případně rovnou jeho upálení a rozmetání jeho popela po čajové plantáži?
Pokud jsem dobře četl, tak článek se týkal srovnání DJ FF 2011 a debata se přesunula do úpně jiné roviny. Takže pláčete na nesprávném hrobě.
R.S.

Obrázek uživatele Benki

Já bych řekl, že je to

Já bych řekl, že je to celé spíše zamyšlení nad tím, jestli je dobré recenzovat něco, o čem nemám dostatečné znalosti. Ne o Mechatronikovi.

Je to, jako když si někdo poprvé koupí sluchátka dražší než za tisícovku a pak (třeba v dobré víře) má pocit, že se o svůj pocit musí podělit s ostatními. Napíše recenzi o dokonalém zvuku a vykreslených detailech, vyrovnané charakteristice, precizním podání výšek a nádherné prostorovosti. Pro něj, coby pro člověka, který nemá žádné srovnání, to tak může vypadat. Vznikne dost zavádějící text plný odborných termínů, pro laika působící jako krásná recenze a třeba dobrá motivace si sluchátka koupit.
Objektivně se ale může jednat o sluchátka naprosto příšerná a zcela neodpovídající ceně a už vůbec ne popisovaným vlastnostem...

A pár lidí se výše snaží naznačit, že takové chování často způsobí ve výsledku více škody nežli užitku. Troufám si říct, že nejen pro mne je příjemnější, když o nějakém tématu najdu pár opravdu kvalitních informací než se probírat hromadou bludů, kterým je pro neinformovaného člověka jednoduché uvěřit.

add objektivita hodnocení - jistě záleží, do jaké míry chceme být detailní, ale alespoň základních kritérií by se člověk měl držet. Stejně jako Frankovka je červené víno s jasně danými vlastnostmi, tak i čaje určitých názvů musí splňovat určitá kritéria. Jinak by se pod takovým názvem ani neměly prodávat, poškozuje to jejich jméno.

Zpět k přirovnání - pokud si kupuji špuntová sluchátka s vyrovnanou frekvenční charakteristikou a dostanu od prodejce ve stejné krabičce otevřená sluchátka s ubýtkem výšek a zvýrazněnými basy, neměl bych pak psát odborně se tvářící recenzi, jak jsou ta sluchátka super, protože se mi jejich líbivý zvuk líbí, i když vlastně vůbec nevím, jak špuntová sluchátka vypadájí a jak by měly referenční monitory znít.

No, ještě že český čajový svět není jenom na internetu,... :-)

Obrázek uživatele Pyroh

Tos řekl dobře. Byť u

Tos řekl dobře.

Byť u sluchátek se taky poměrně blbě určuje kvalita. Analytický zvuk je takové oblíbené kritérium, ale přijde mi, že hlavně ve světě posluchačů z technologické špičky. Pro valnou většinu nemá zas takový smysl (Na poslech z počítače mám i vysloveně obyčejnější sluchátka, protože když jsem tam zkusil píchnout domácí poslechová, znělo to příšerně).

Obecně jsi však myslím stvořil dobrou paralelu. On člověk, který normálně používá nějaké špuntíky za dvě stovky, či klidně i větší sluchátka v podobné ceně, bude hrozně oslněn když si třeba vezme Koss Porta. No, a časem by zase zjistil, že "realita" zvuku je zase výš a jinde. Tj. dokud to je v rovině "tyhle špuntíky hrají líp než tyhle, jsou vyváženější, možná trochu moc křaplavé výšky atd.", tak to je ok. Ale pokud by tvrdil něco o analytickém standardu a perfektní frekvenční charakteristice, tak by asi měl být nakopán :-)
JT

Obrázek uživatele Pyroh

Zpočátku mi vlákno taky

Zpočátku mi vlákno taky spíš připadalo jako "Poprav si svého mechatronika", ale zrovna že by tenhle příspěvek byl nějak útočný/odsuzující se mi nezdá.
JT

Obrázek uživatele Smouk

Já myslím, že alespoň

Já myslím, že alespoň počátku byla diskuse slušná a korektní. Každý kdo s něčím vystupuje veřejně, nese tak trochu kůži na trh a musí počítat s tím, že mohou přijít negativní komentáře. Pokud jsou namístě a opodstatněné (a já jsem přesvědčen o tom, že byly), pak je to prvek, který do veřejného fóra bezesporu patří. Za sebe mohu pouze říct, že jsem se zkusil ve vší slušnosti ohradit proti tomu, co se mi nelíbí. Nebo se tu budeme dokola chválit, jací jsme machři? Možná by pak zmizely nepříjemné výměny názorů, to je pravda. Jenže tudy cesta vpřed nevede.

Obrázek uživatele Pyroh

Však já se nehádám -

Však já se nehádám - souhlas :-) Přijde mi dobré, když se diskutuje a kritizuje (konstruktivně). Hlavně by bylo fajn, kdyby se z toho stalo něco normálního, kde by si to lidi/prodejci nebrali osobně. Teďka když by člověk napsal kritiku na některé prodejce, tak místo toho, aby se s ním daní začali rozumně bavit, ho začnou urážet, zesměšňovat atd. Paranoia z konkurence, především mezi prodejci, roste do absolutně nesmyslných výšin.

On je dost problém ve velikosti a celkové úrovni znalostí trhu. Když někdo zahlásí "Čaj má typický charakter pro Jing Mai", kolik lidí to je schopno kompetentně posoudit? Když to pak běžní lidé nejsou schopni posoudit, tak se pak blbě diskutuje, to je těžké. Navíc mi přijde, že poměrně oblíbeným trendem je takové "přisávání" - že člověk zmítaný chutěmi si najde prodejce, ke kterému se přisaje a začne ho absolutně a poměrně neadekvátně zbožňovat a to pak vede k velmi nedobrým situacím.

Když bych měl psát konkrétněji (leč stále si dovolím značnou zamlženost) - jeden prodejce o určitém čaji X píše, že některé aspekty jsou typické pro oblast Y. Z dané oblasti jsem pil v posledním roce tak 20-50 čajů, různých věků a různých vesnic. Ani jeden se danému čaji zásadněji nepodobná. Ty čaje, co jsem pil, byly z poměrně renomovaných zdrojů, tj. si nemyslím, že bych pil samé padělky - dejme tomu, že tak 2-3 vlastnosti bych v nich našel skoro ve všech. Co si o tom tedy mám myslet? Jelikož naštěstí nejsem hysterický kretén posedlý konkurenčním bojem, nezačnu hned pokřikovat, že to je padělek a nesmysl atakdále. Ono to klidně je trochu jinak zpracované/uskladněné atd. - ale při nejlepší vůli mi to nemůže přijít typické. No - jenže kdybych ten případ dále konkretizoval, tak se obávám, že mi hnedka přijde asi 20 výhružných zpráv o tom, co se mi stane, když budu chodit sám po ulici (po kritice jiného prodejce jsem mírně podobnou zkušenost už měl, zas tak supersranda to není). V takovém prostředí se opravdu hrozně špatně diskutuje.

Tj. myšlenka je, že jistí prodejci, ve spojení s tím, že se na ně mnozí přisávají, svou idiotskou vendetou nesmírně a zbytečně škodí celkovému čajovému prostředí. Nebylo by špatné trochu hezkých pocitů a ne jen snahy zadupat zbytek nepřátel do země.

(Jinak píšu trochu volně, není to přímo vždycky odpověď :-)).

Jakub Tomek

Obrázek uživatele Smouk

Tak to už je dost velká

Tak to už je dost velká odbočka, ale nevadí. Jen krátce k těm prodejcům - i já mám někdy dojem, že jsou tu utvořeny určité kliky (nemyslím ode dvěří :-) zarytě hájící určité prodejce. :-) Sám se musím přiznat, že obchodníka, o kterém si myslím, že dělá věci lépe než ostatní, rád podpořím, ale určitě by to nemělo přesahovat nějakou rozumnou míru nebo sklouzávat ke slepému bezmyšlenkovému obdivu. A uchylovat se k nějakým výhrůžkám, to je vážně telecí. Pořád jsem přesvědčenej o tom, že i nepříjemná diskuse se dá vést v klidu. A jinak to na co narážíš, je problém internetových diskusí všeobecně; snadněji se sklouzne k drzému a nabroušenému tónu, než při konverzaci face-to-face.

Obrázek uživatele Pyroh

Zcela souhlasím. Taky rád

Zcela souhlasím. Taky rád podpořím oblíbeného prodejce - byla by škoda zahodit všechny reference atd. Ale jak říkáš - chce to s rozumem.
Jakub Tomek

Nejvetsi for je v tom, ze

Nejvetsi for je v tom, ze janana bude pritelkyne mechatronika a Rudolf Steiner si ucet zalozil vcera po vypuknuti diskuse, takze kolega ci kamarad. A asi na tom neco bude, kdyz kritika prisla z vice stran. Ja bych tu rad cetl prispevky, o kterych vim, ze tak nejak popisuji nejaky zajimavy caj, a mohu jim verit tak, ze bych si ten caj pripadne koupil. Al emechatronikuv radoby odborny pristup, kde se snazi ohromit, co vse v danem caji neni a jeste to vydavat za NEZAVISLE HODNOCENI, tento pristup mu proste neverim. Degustace se snazi od zacatku psat ve stylu p. Prachare (inspirace vice nez zjevna), ktereho pak kritizuje, ale sam nema potrebne znalosti, ktere u druhych shazujejako nepotrebne. To je, co mi vadi, a je jen skoda, ze se nad tim nezamysli a nevezme si aspon cast k srdci. A to je vse, co jsem k tomu chtel rict, jen mozna jeste to, az pro cajovy trh a kulturu v CR udela tolik, jako pan Prachar, mozna pochopi, proc dost lidi p. Prachare respektuje bez ohledu na obchodni zajmy.

Obrázek uživatele mechatronik

Nemyslíš, že to trochu

Nemyslíš, že to trochu přeháníš? Překročil jsi určité hranice slušnosti, neznáš mě a máš sebevědomí o mě a jiných uživatelech veřejně tvrdit takové nepravdy? Jediná tato věc mě na této diskuzi opravdu zamrzela.... za sebe mohu říct, že rozhodně nemám zapotřebí někomu psát, aby mi zde pomohl, vystupuji takový jaký jsem. Nezávislé hodnocení je opravdu nezávislé, jelikož nemám potřebu někomu dělat lichotky, nebo si nadbíhat. O tom, jestli někoho kopíruji, nebo ne se nehodlám bavit, NIKDY jsem se nesnažil něco okopírovat, některé nápady se mi třeba líbily, ale to je vše. Třeba to hodnocení v této degustaci - ano to jsem viděl tuším před rokem u Wrány a přijde mi to jako dobré ohodnocení, byť i osobní. Obraťme prosím list, mrzí mě, že máš v sobě tolik nedůvěry a zlých myšlenek.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Musíte pořád všichni

Musíte pořád všichni nadávat? Mechatronik je jeden z mála, který alespoň ty degustace píše. Kdyby nepsal, asi by tu nebylo nic. Začněte nejdříve u sebe a nechte si své narážky. Možná degustace není maximálně profesionální, ale alespoň má snahu na tom aby to tu neumřelo. A teď mě třeba ukamenujte..:))

Líbí se mi že aspoň pár

Líbí se mi že aspoň pár lidí ocení jeho práci

.

.

Fór? Nějak mi nepřijde

Fór? Nějak mi nepřijde nic smešného na tom. Už v úvodu jsem řekla, že ať je vztah mezi mnou a mechatronikem jaký chce, tak vždy říkám to co si myslím. Nenechám se ovlivňovat ať už je to jak chce. Ale když si to myslíte, že je to tím, tak si to myslete dál. Ne všichni lidé (ženy) se nechají zmanipulovat. Některé dokonce přemýšlejí vlastní hlavou

Obrázek uživatele Rudolf Steiner

To je omyl, je pravdou, že

To je omyl, je pravdou, že účet jsem si založil předevčírem, ale bylo to ještě před tím, než vypukla tato diskuze. Stránky jsem ale navštěvoval asi tak tři roky jako anonym. Myslím si, že čaj je "o pohodě". Tím neříkám, že kritika je špatná, jen se mi nelíbil tón v jakém se zde nesla. I dříve zde byly kritiky, ale řekl bych kultivovanější.

Obrázek uživatele Luděk

Tyfe, tohle už je hodně

Tyfe, tohle už je hodně trapný...haha

Ze vas to bavi tak dlouho

Ze vas to bavi tak dlouho "diskutovat". Coz nevite, ze spatna publicita je lepsi nez zadna? Pan M. muze byt vice nez spokojen, co se tyce delky vlakna.

Vám se mechatronikovy

Vám se mechatronikovy recenze nelíbí? Já osobně se u nich vždy velmi kvalitně pobavím; občas slzu v oku zamáčknu. Osobně se domnívám, že chastripy jsou proti těmto článkům velmi slabé.

Jinak podle mě je zapotřebí na jeho recenze aplikovat několik dodatečných opatření. Mechatronik totiž neváhá slabý čaj doporučit začátečníkovi. No co přeci, chudák začátečník vypije hnůj a pak s čajem maximálně skončí nebo si už příště koupí kvalitu. Zde je tedy nutno aplikovat pravidlo, že čaj, který bych sám nepil, nedoporučuji ostatním. Tudíž, když je-li náhodou v recenzi napsáno čaj vhodný do začátku = tento čaj nekupovat. V podstatě jde o stejnou interpretaci, jen ta první je trochu zavádějící.
V souladu s tímto pravidlem je tedy nutno mechatronika ocenit za to, že nováčky informuje o tom, kterým čajům se obloukem vyhnout.

Za druhé je nutno pochopit, že mechatronik je prostě výjimečně nadaný čajový mistr, který je schopen v čaji objevit takové chutě, které by jiní, erudovaní, nemohli nikdy nalézt. Dar od pána boha je prostě dar. Jednou se možná podle jeho knih budou učit ostatní čaj poznávat, zatímco my ostatní se budeme v hrobě obracet. Tešte se až založí konkurenční shop Shortfejk, díky kterému ostatní prodejci zkrachují.

Za třetí je nutno pochopit, že ono jeho nadání, které my nemůžeme pochopit, jej zavádí k novým srovnávacím postupům, kdy hodnotící kritéria, která se zdají na první pohled ambivalentní, jimi nejsou.

Za čtvrté blba o jeho blbosti nepřesvědčíš.
Za páté trochu nadhledu a vtipu neuškodí.

Obrázek uživatele mechatronik

Tak tento příspěvek mě

Tak tento příspěvek mě mrzí snad ještě víc, než od vj. Obsahuje hezky úhledně a inteligentně působící sepsané lži a nepravdy...s vlastním čistým svědomím mohu říct, že co doporučím, i třeba "do začátků" mě chutnalo a chutná, takže Váš výrok,(který bych sám nepil...atd) rádoby vystihující vtělení se do mé osoby, neberu.

K druhému bodu - chuť kterou popisuji tak prostě vnímám, co chcete k tomu víc slyšet? Pokud máte rozdílné pocity o chuti, můžete se ozvat v KONKRÉTNÍCH případech a detailně začít KLIDNOU diskuzi. Ať to zde čtu jakkoliv pečlivě, nemám zde jediný konkrétně směrovaný příspěvek k samotné chuti jednotlivých čajů, pouze styl, "narostlá křídla", negativa mé osobnosti atd...

Já Vám nic nediktuji, připravovat, srovnávat, vychutnávat můžete dle libosti a vlastního uvážení, nikdy jsem neprosazoval žádný patent na rozum, či v tomto případě přípravu. Jen bych poprosil z Vaší strany o více pochopení a tolerance, když se Vám zdá, že se tolik liším.

Další věcí je i Vaše přihlášení v době této diskuze, nebylo by od věci, aby admin ověřil původ (u každého příspěvku je jistě IP) těchto příspěvků, případně lze zjistit i jinak, protože jsme se před tuším cca 2 roky setkali se zdvojenými účty jednoho člověka...

Byl bych rád, kdyby se zde tato diskuze uzavřela, začínají se tu objevovat jak urážlivé, tak lživé dohady a na to již žaludek nemám. Jak jsem psal - své dojmy a "bludy" budu šířit na svém webu, nebudu Vás zde obtěžovat. V minulosti jsem zde postupně začal vkládat recenze, abych čajomilce zde přítomné trochu potěšil a nebylo to tu mrtvé, jak vidím, ani zlomek z mých opravdu nezištných myšlenek nebyl pochopen.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Smouk

Ač patřím mezi ty, kdo

Ač patřím mezi ty, kdo tuhle debatu rozpoutali, tady se musím mechatronika zastat, protože tvůj příspěvek se mi opravdu nelíbí. Jedna věc je slušně vyjádřit názor a věc druhá je tu někoho ironickým a takhle hrubým způsobem shazovat. Jistě, trocha nadhledu a vtipu neškodí, jak píšeš, ale to co jsi vyplodil bohužel moc vtipné není. To už mi nepřipadá ani jako názor, spíš jako snaha si do mechatronika "kopnout". Je to trapné.

Obrázek uživatele momotaro

Pane jděte se vycpat, ať

Pane jděte se vycpat, ať jste kdo jste. E-čajovna je fórum amaterských přispěvovatelů a milců čaje/ač i řada živnostníků se fóra účastní/ nicméně je to pořád fórum amatérské.
Pokud se někomu nelíbí nějaká degustace či článek o čaji někým vytvořený, mohl by vytvořit vlastní. Uvědomujete si, co je za tim všim práce? Ty čaje fotit, dávam na web, a pak kvuli pár slovíčkum, které by zde větší znalci mohli opravit uplně jinak a diskuze mohla probíhat uplně jinak a stále o FF DJ, diskutovat jak to napsat jinak či vůbec nezkoulnout do rovin urážek a napadání...
Věřím pane"Genkishock", že mimo tuto plejádu hnoje co jste zde vyplodil budete věrným přispěvovatelem a ukážete nám všem, jak se to má dělat.

S pozdravem Honza Brož

Obrázek uživatele momotaro

Za OT a trochu hustčí

Za OT a trochu hustčí slova se ostatním omlouvám, ale přijde mi že stejně tato diskuze už je dávno za hranicí.
HB.
*dávat na web...

Vidíš, já tu chválím

Vidíš, já tu chválím tvůj intelekt a snažím se ostatním přiblížit, jak by mohly tvé recenze chápat, protože pro většinu z nás vyznívají jinak, snažím se nabídnout návod pro pochopení a čeho se nedočkám? Jinak o autenticitu účtu se neboj. Už jsem chtěl zareagovat v některé z jiných tvých recenzí, čas uzrál až teď. Vlastně ty tvou tvorbou jsi mě donutil se registrovat. Vidíte ten přínos Mechatronika?

Tohle už opravdu není

Tohle už opravdu není hezké. Ze začátku to, myslím, ani jedna strana nemyslela zle. Já souhlasím s názorem, že by příspěvky pana Kloudy vyzněli lépe, kdyby působili o trochu více subjektivněji a chápu snahu chránit začínající čajomily, ale na druhou stranu je pravda, že příspěvky pana Kloudy byly častým (a alespoň pro mne vítaným) počtením.

Dovoluji si o sobě tvrdit, že jsem co se čajů týče velmi neznalý a několik čajů, které by se snad za takové základnější považovat daly, jsem třeba ještě ani pořádně neochutnal. Přesto se necítím takovými příspěvky nijak poškozován. Nechápu je jako objektivní pravdu a myslím, že člověk s trochou rozumu prostě pozná, že je to spíše jen jeho názor a až si takový čaj najde, udělá si o něm názor vlastní.

Já si na tomhle fóru vždycky cenil slušnosti s jakou tu lidi komunikují. Máme hezkou společnou zálibu a o to snad jde nejvíc. Lidi, kteří mají zájem si cestu k čaji nakonec najdou tak jako tak. Nemyslím, že by je mohl příspěvek, jakkoli zavádějícně zní, odradit.

Byl bych pro aby zde pan Klouda i nadále přispíval, ať označí své příspěvky jako subjektivní, stačí změnit pár slovíček a třeba to tak ani nemyslel, ale to se dá přece dohodnout v klidu.

Vždyť o nic nejde, hlavně, že čaj ještě nedošel...

Obrázek uživatele mechatronik

Díky, to je příspěvek,

Díky, to je příspěvek, který mi od začátku chyběl, klidná diskutabilní reakce, bez zaujatosti, bez nějaké potřeby hanit...vystihuje VŠE (od toho že základ je udělat si VLASTNÍ názor a pak dále komunikovat, až po to, že vše se dá vyřešit s klidem), od Vás si té rady nehodnotit a víc zvýraznit osobní dojmy vážím nejvíce a budu se jí držet.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Snad jen dodám, že jsem

Snad jen dodám, že jsem sem přišel vyjádřit svůj názor, na čož snad mám právo. Kritiky přijímám. Problematiku dál řeším s Mechatronikem soukromě. Také upozorním, že příspěvek, jak někteří nezaregistrovali, je dvousečný.

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Už se tu začínají

Už se tu začínají řešit všechny možné problémy, jen né čaj. Proto diskuzi zamykám :c) A BTW, mě se recenze líbila.