Podle druhu čaje

Tmavý čaj (Pu-Erh)

U nás oblíbený typ čaje, jenž časem zraje (fermentuje). Napomáhá odbourávat tuky, zlepšuje trávení a omlazuje. Jeho zemitou chuť i vůni (která je ovšem patrná pouze u méně kvalitních tmavých pu-erhů) si musíte buď zamilovat nebo nenávidět. Lisuje se do nejrůznějších disků, cihel a hnízd.

Příklad: Tuo Cha


 

Zelený čaj

Už i u nás se zelený čaj stává módním trendem nejen díky svým blahodárným účinkem na lidský organismus. Druhů na trhu je nepřeberné množství nejrůznějších kvalit a jen pravý čajomilec se v něm dokáže vyznat.

Příklad: Lung Jing


 

Černý čaj

Černý, v Číně červený čaj, je klasikou nejen v našem státě, ale v celé Evropě. U nás jej pravděpodobně nejvíce proslavil "Pigi" čaj, jehož výroba po několika desetiletí pokračuje. Ovšem, jen málokdo už ví, že opravdu kvalitní černé čaje pochází především z Ceylonu, Darjeelingu nebo Assámu.

Příklad: Darjeeling Castleton SF


 

Bílý čaj

Bílý čaj prochází asi 15% oxidací a jedná se o čajové pupeny s nejmladšími lístky sbírané hned z rána. Jejich chuť i vůně je často květinově-ovocná.

Příklad: Pai Mu Tan


 

Žlutý čaj

Skvost mezi čaji, který prochází zvláštním typem fermentace. Narazit na čerstvý žlutý čaj je dar.

Příklad: Jun Shan Yin ZhenOolong

Oolong, nebo-li Černý drak jsou částečně oxidované čaje. Jejich vzhled mnohdy připomíná hromádku kamínků, avšak nenechte se zastrašit. Po vylouhování se kamínky rozvinou v nádherné čajové lístky a vy zažijete často květinovou projížďku po Číně.

Příklad: Tie Guan Yin


 

Nečaje

Může se to zdát nelogické, ale i nečaje patří do čajovny.

Příklad: Sahlep