Plíseň v čajovém nádobí

Ahoj kamarádi, 

Tak se mi stala během stěhování taková malá nepříjemnost - uklízím do krabiček čajové nádobí, převezu, vybaluju, bydlím, dovybaluju - a najednou koukám, tady ještě jedna krabička. No, co čert nechtěl, jediná konvička, kterou jsem balil ještě trošku mokrou a s malýma zbytakama čaje. Asi po třech týdnech. Savo spraví skoro všecko, ale boužel, tohle bylo zrovna neglazované kyusu s celokovovým sátkem po celém obvodu.

Asi holt budu mít konvičku jen na koukání, ale kdyby náhodou - nemáte tu někdo odborně znalý nějaký tip, čím bych to z toho mohl zkusit dostat a konvičku zachránit? Plísně byl jen malý kousíček na jednom kousku lístu zaseklým na sítku, ale počítám, že i když to není vidět, je pravděpodobné, že byla trošku rozlezlejší. Savo bych z té hlíny asi už nedostal.. nedalo by se neviditelných kousků plísně zbavit třeba nějakým pečením konévky v troubě či podobnou zvráceností? 

Nijak bych to neřešil, ale ona ty pečenější oolongy vařiala fakt skvěle... :-/

Obrázek uživatele yak

Ja by som to riešil

Ja by som to riešil etanolom, vypálením v rúre a prevarením, ale možno má niekto iný názor. Viem, že lieh už niekto niekde odporúčal a to sa mi zdá aj ako schodná cesta, lebo lieh ešte z tej konvičky dostaneš, ale savo už asi nie.

Obrázek uživatele Stan

Souhlasím. Líh, vyvařit a

Souhlasím. Líh, vyvařit a vypálit. Řekněme 250°C na hodinu.
Ale asi by stačilo míň. Sítku by to nemělo vadit.
Tyhle konve bývají dost tvrdé cihly, takže se to snad nezažralo do hloubky.
Hodně štěstí. :-)

Obrázek uživatele Jirka

Dle mého názoru by

Dle mého názoru by stačilo konvičku pořádně vyčistit mechanicky (tj. vydrhnout) a pak vyvařit, klidně několikrát. U pečení bych se obával prasknutí, přeci jen, kyusu není stavěné na takové teploty.

Alternativa s lihem je také možná, ale zde bych byl opatrný a pokusil se sehnat líh konzumní, rozhodně ne technický ;-)

Hodně štěstí a pak dej vědět, cos použil a jak jsi dopadl :-)

Obrázek uživatele Petr Novák

Ale milý Benki, to si

Ale milý Benki, to si přece musíš koupit novou konvičku, třeba nějakou Českou pro změnu ¨¨ha ha ha

Pokud té plísně nebylo nějak mnoho tak několikráte horká voda + hodně dobré, delší vysušení by mělo býti ok. Pokud zahřívat v troubě tak jo, ale opatrně. Např. na 50°C 45min pak navýšit na 100°C na dalších 30min a třeba ještě POMALU (během další půl hod. až hodinky) o něco výše, na 150°C. Raději tři čtyři hodinky pomaličku přidávat na teplotě než mít krásně bez plísňové střepy za 40minut:)

Ať se ti v novém roce daří- plísním v konvích a čajích přeji ať se nedaří!

Petr

Taky už se mi stala

Taky už se mi stala podobná nepříjemnost. Řešil jsem to pouze dlouhým vyvařením ve vodě. Výsledek dopadl dobře. Žádná plíseň - konvička slouží dál...

podobně i já, leč

podobně i já, leč neúspěšně. Za sucha kyusu, po navlhčení vybagrovaný rybník. to aroma jsem z toho nedostal ani 7inásobným převařením. je kaput.

Obrázek uživatele dovve

já bych volil líh nebo

já bych volil líh nebo ocet. u octu bych pak pužil jedlou sodu na zneutralizování... pořádně nechat vyschnout a jedeme dál.
Pokud jsi nalil do konvičky savo tak bych po dobu 14 dnu každé ráno a večer z konvičky vylil vodu a nalil novou... postupně by se z konvičky savo uvolnovalo až na nulu...
Jinak savo používali vojáci na dezinfekci vody, sice né v takové koncentraci ale odmočením by se mělo savo ztratit téměř všechno pryč...

Obrázek uživatele Pyroh

Stalo se mi to už

Stalo se mi to už několikrát a po vyvaření ve vodě a povaření s cílovým čajíkem úplně v pohodě...
Jakub Tomek

Savo bych neriskoval. Mému

Savo bych neriskoval. Mému selskému rozumu se líbí nejvíce ten mechanické očištění, vypaření horkou vodou, pak na nějakou dobu líh a nakonec opatrné vypečení na co největší teplotu kterou konvička snese (a teď babo raď, že). Plíseň je bohužel věc dosti úporná a zbavit se jí není lehké, je tam, i když jí nevidíte, spóry mají neuvěřitelnou výdrž a odolnost.

Obrázek uživatele Járes

Jééé, ahoj kmarádi. To

Jééé, ahoj kmarádi. To je hezké!
Benki, samozřejmě se mi to taky už stalo, s Yxingem. Řešil jsem to vřelou vodou a pak pečení v troubě, pomalu jsem zvedal teplotu až na 270°C cca hodinu. Aspoň jsem si vytopil kuchyň. To přece ta svině plíseň nemůže přežít, to by nepřežil ani Rambo. ..i když..
Chemii, tj Savo bych osobně nepoužil, pokud nepoužíváš na čaj chlorovanou vodu.
Hepy ňjů jíííír.

Obrázek uživatele Stan

Čéče, Benki, eště že

Čéče, Benki, eště že Ti ten japonskej krám zplesnivěl! Páč jináč bysme se tu takle pěkně nesešli a nepokecali. :-))
Šťastný rok všem.

Obrázek uživatele Járes

Stanův postoj k Japoncům

Stanův postoj k Japoncům se stále nemění. Alespoň jeden pevný bod ve vesmíru, v tomhle klokotajícím kotlíku, zvaným svět.
(Osobně si myslím, že jeho děda kdysi sloužil v Pearl Harboru :-D

Obrázek uživatele Stee

To zlomíme. Alespoň mám

To zlomíme. Alespoň mám předsevzetí :-)))
Šťastnej, veselej a čajovej!