Pití čaje v jižní Číně

Že je Čína pravlastí čaje, že mu dala jméno a nabídla ho, ač možná původně poněkud neochotně, celému světu, že je zde čaj součástí každodenního života i kutury, ví snad každý. Přesto vás, když se tu octnete, překvapí, jak moc to platí. No a pak vás Čína nepřestane překvapovat už nikdy.

Přijal jsem nabídku práce v Číně a v zimě jsem odcestoval z Moravy rovnou na teplý a vlhký čínský jih. Dlužno dodat, že nebylo o čem moc premýslet a par let zpátky bych jel do Číny pracovat i zadarmo (to si, prosím, nechte pro sebe). Tolik mě tahle země zajímala, po strance řekněme kulturně-filozoficko-zoologické. Po stránce čajové ovšem už trochu méně, neboť jsem byl skalním příznivcem čajů černých, zejména pak indických Darjelingu, Cejlonu a Assamu. A to je přesně to, co tu není jaksi k mání. Všiměte si, prosím, že záměrně říkám byl. Protože jestli něco Čína dokáže dokonale, tak všechno ve vás přeskládat.

První věc, kterou je třeba si uvědomit, je fakt, že Číňané nejsou bytosti oděné pouze v hedvábných kabátcích, celý den malující štětcem a tuší kaligrafické svitky a popíjející čaj z misek z časů dynastie Ming. I když vlastně… Pravděpodobně nenajdete na světě pragmatičtější národ a stejný přístup mají i k čaji. Jakkoliv móda diktuje nyní býti více “evropský” a tudiž mnoho Číňanů pije stále více kávy, čaj je pořád králem. Pije se všude! Prodává se všude! A možné by bylo zajímavé zmapovat koncentraci prodejen čaje, protože, když pomineme specializované čajovnické čtvrti, kde jsou pochopitelně jenom čajovny, je to od jedné prodejny ke druhé coby kamenem dohodil.

Tady na jihu se těší velké oblibě oolongy a to jak zelené, tak v různém stupni fermentace. Na ulici můžete potkat lidi s lahvemi, které se velmi podobaji úzké zavařovací sklenici se šroubovacím uzávěrem. V té je zalitý čaj, často i několik hodin, a průběžně se popíjí. Totéž vidíte i v taxíku apod. V kanceláři pijí naši čínští kolegové zcela neobřadně “pytlíkový Lipton” z papírových kelímků. Za to ale celý den. Výjimkou je pouze hrstka těch, kteří pijí dopoledne jenom teplou vodu! Po důvodu marno pátrat, zkrátka zřejmě něco jako Tao, což tu mimochodem pracuje, zdá se mi, víc než u nas doma. Zkrátka pragmatičtější přístup si nelze představit a myslím, že návštěva naší běžné čajovny ve stylu DČ by pro ně byla jistě přinejmenším silným zážitkem. Ale nerad bych, abyste nabyli dojmu, že “opravdový” čaj jaksi není. Právě, že je, a všude.

Kromě specializovaných obchodů čajem je v každém větším supermarketu koutek na Gong Fu Cha. Čajový obřad s ochutnávkou čaje. Ohromný stůl z kmene stromu, vybavený odtokem na slévanou vodu, často složitě vyřezávaný, za kterým mistrně ovládá sadu nádobí a čajového nářadí obsluha koutku. Posadí vás na pařez naproti, při troše dobré vůle si můžete připadat skoro “trampsky”, a už se slévá první nálev. Nebudu vám celou operaci popisovat, snad jen, že se běžně využívají tak dvě až tři Yixingové konvičky, kovová sítka a asi tři gaiwany. Oolongy, zelené čaje, černé čaje, pu-erhy, vše v takové koncetraci a množství vzorků, že se vám z toho zatočí hlava.

A je tu další nálev a vy objednáváte popíjený čaj, protože je prostě skvělý. Jenomže to ten další taky, a tak dál, a tak dále. Zkrátka, pomalu si stěhujete ten krám domů. A to jsem, prosím, záměrně vynechal oblast čajové keramiky. Na tu se chystám v některém z příštích článků. Čajovníci mají všechno „v ruce“, nic se neměří. Voda se ohřívá v indukční konvici, čaj se odměřuje dřevěnou lžící, slévá se odhadem. A přesto se nikdy nepřehmátnou!

Formální čajový obřad se dělá také, ale pouze při zvláštních příležitostech a pak je, alespoň se mi zdá, stejně ritualizován jako japonský. Mám na mysli předepsané elegantní pohyby, pro nás, evropsky myslící, trochu přetažené. Ale je zajímavé to vidět. A pak se tu odehrává celá řada akcí spojených se sezónní sklizní čaje, kdy se čerstvě sklizený čaj ukázkově zpracovává přímo v prodejně. Myslím, že na úvod je toho až dost. Napište mi, co vás zajímá. A já se pokusím informací dopátrat. A teď si jdu udělat čaj.

Obrázek uživatele Petr Vilím

Nádherné fotky!!! A ty

Nádherné fotky!!! A ty puery!!! Dal bych si

Obrázek uživatele gormie

Skvělý článek, díky

Skvělý článek, díky moc! Přesně tohle mi chybělo: pohled přímo z "místa činu". Budu se těšit na další.

Obrázek uživatele gormie

Ještě drobná prosba:

Ještě drobná prosba: Uvítal bych fotky ve větším rozlišení, pokud by to bylo možné.

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

ty fotky ve větším

ty fotky ve větším rozlišení si vemu na starost; během dopoledno-odpoledne budou fotky přístupné (po kliku na fotku se otevře nové okno s větším rozliš.)

Obrázek uživatele Blueworld

Nějak se nám s těma

Nějak se nám s těma fotkama loudáš :))

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Kaderas nato dočista

Kaderas nato dočista zapomněl :-) (upraveno!)

Obrázek uživatele Stan

Fotky jsem musel pro

Fotky jsem musel pro posilani mailem trochu zmensit, ale melo by to stacit. Mam dat vice fotek? Materialu je takrikajic prehsel.:-)

Obrázek uživatele gormie

Fotky další fotky si

Fotky další fotky si určitě rád prohlídnu - a myslím, že nejen já. Mohl bys to třeba někam valit přímo, na Flickr, nebo tak ...

Obrázek uživatele Cchajownik

V budoucnu by měla

V budoucnu by měla vzniknout fotogalerie a to by byl ideální prostor pro veškeré tyto materiály... :)

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Tak tak, po čajové burze,

Tak tak, po čajové burze, čítárně je načase vytvořit fotogalerii :-) takže jsem stejného názoru, chvilinku vydržet..

Obrázek uživatele Petr Vilím

Zdá se mi to, nebo tam

Zdá se mi to, nebo tam mají jenom jeden slivník? Hygienu na ně!!

Obrázek uživatele Jirka

Zkus používat slova,

Zkus používat slova, která existují, Petře :o))) BTW pokud se chceš ohánět hygienou, asi bys měl čaje přestat pít úplně :D

Obrázek uživatele Adamis

Jak se to nazývá? Jo a

Jak se to nazývá? Jo a hlavně si myslím, že s tou hygienou to byl vtip.

Obrázek uživatele Jirka

Slévací džbánek, nebo

Slévací džbánek, nebo slévací nádobka... Každopádně slivník zavání slinami :D

Obrázek uživatele Adamis

Souhlas v plném rozsahu.

Souhlas v plném rozsahu. Také používám slévací džbánek.

Obrázek uživatele Petr Vilím

Slivník=slévací

Slivník=slévací džbánek, A proč si Jirko myslíš že je to u mě nehygienické?? :-)...myslel jsem to tak že používají jeden slivník na všechny druhy čaje..

Obrázek uživatele Jirka

Slivník = jazykový

Slivník = jazykový paskvil, fuj :o))) A to ostatní? Patrně jsi mě nepochopil. Nemluvil jsem o Tobě a Tvém způsobu přípravy čaje, ale o hygieně výroby čaje ;o)

Obrázek uživatele Petr Vilím

Slivník používá např.:

Slivník používá např.: teanet (ve fóru), jazykový paskvil je čistě subjektivní, někomu to slovo vadí (Tobě)(a nikomu ho nevnucuji), někomu zase ne (mě)...Tak to jsme se nepochopili no...

Obrázek uživatele Stan

Uprimne receno, nevim. Ale

Uprimne receno, nevim. Ale vetsinou maji tech slevacich slivniku nekolik podle druhu caje. Jak si jiste vsimnete, vsechny vybrane fotografie jsou z jednoho okamziku, a to, kdyz se sleval cerveny Yunnan. Na desce je jenom tento jeden. Proto nelze s urcitosti rici jak to vlasne je. Nicmene, po prave ruce obsluhy je patrny stativ indukcni konvice s nahrivackem salku, misek. Vodou z ni se vse oplachuje. Dokonce je po degustaci vyrazne odlisneho caje napred nabidnuta pouze voda na vyplachnuti ust. Poprve jsem ji dvakrat vylil, nez mi doslo o co jde. Inu bledi muzi ze zapadu obcas delaji divne veci. To vi v Cine kazde dite. :-)
Co je ale podstatne zavaznejsi je fakt, ze se tu vsude kouri. Vsimnete si nenapadne drevene misticky s vickem v popredi. Mrknul jsem se, byla plna vajglu !!

skvělý článek, budu se

skvělý článek, budu se těšit od tebe na další přímo od zdroje :-)

Obrázek uživatele Stan

Diky za uznani a prizen.

Diky za uznani a prizen. Moc si toho vazim.
Dalsi clanek je v priprave. Takze zkusim ho odeslat do konce tydne.Slibuju.
Bohuzel tu mam jeste par jinych veci na starost. :-)))

Obrázek uživatele Petr Vilím

Přejeme ti mnoho štěstí

Přejeme ti mnoho štěstí v tvém pobytu v Číně, a ať se ti nedej Bohu nic nestane, hlavně ať v klidu u internetu (napíšeš článek) a přečkáš tajfun sepat...

Obrázek uživatele PP

K tomu přání se

K tomu přání se připojuji i já ;-)
Doufám, že toho napíšeš ještě více. Připomíná mi to krásné chvíle, které jsem v Číně strávil před šesti lety. Jako milovník čaje jsem si tam řádně užil čajů, hlavně puerhů :-) Pamatuji si, jak jsem obdivoval čajová moře, keramiku a další čajové záležitosti, kterých u nás bylo tenkrát ještě pramálo nebo nebyli vůbec. Moc se mi líbili i čajová moře (nebo spíš oceány :-D ), které byli vyrobeny z velikých pařezů. Něco jako ten stolek, co máš na obrázku, ale nádherné vyřezávané motivy, odtoky,...
Pokud by se chtěl někdo mrknout, pár fotek mám na svém webu: http://www.freewebtown.com/petr_podruh/China/pindex.htm

Obrázek uživatele Stan

Krasne fotky. Diky. Pokud

Krasne fotky. Diky.
Pokud jde o ten tajfun, tak uz je to letos treti, meli jsme tu nejdrive Phubuk, potom Butterfly a ted tohle. Ale Shenzhenu se to, zatim, vyhyba.
Clanky budou, libuju, jen mi dejte trochu vic casu. :-)
Dnes jsem je jako experiment vyzkousel druhy nalev cerneho(cerveneho) Yunnanu. Neco co bych snad nikdy doma nepripustil!! Protoze vice nalevu bylo u me vzdy vyhrazeno cajum zelenym a oolongum.
No a reknu Vam, caj by o poznani slabsi, bez nadmerne sviravosti, za to vymizely pryskyricne tony v chuti a zustal skvely nasladly aftertaste, ktery tam predtim nebyl. Vyborny caj.
Problem je jenom v tom, ze jsem se nedopatral o jaky druh Yunnanu jde. Ma pomerne velky pocet tipsu, ale nic blizsiho se vetsinou v prodejne nedozvite.

Obrázek uživatele Mikhi

Ahoj Stane, pekny clanek.

Ahoj Stane, pekny clanek. Tesim se na dalsi fotky. A zajimalo by me, jakou praci tam delas a jakym jazykem se tam dorozumivas a taky jake jsou cinanky v romantickem vztahu, jestli uz mas takovou zkusenost :-)

Obrázek uživatele Stan

Jsem tady obchodne a

Jsem tady obchodne a dorozumivaci rec je v kancelari anglictina, no a tim to, bohuzel, konci, protoze na ulici, v restauraci a vubec vsude jinde se proste nedomluvite.
Pomahaji vizitky a listecky s adresou, podle ktere vas taxik priveze na misto urceni. asi tak s 70% uspesnosti. :-)

Obrázek uživatele Stan

Uplne jsem prehledl ten

Uplne jsem prehledl ten dotaz na cinanky! :-)
Zkusenost osobni, bohuzel, nemam Mikhi. Ale bude co vypravet na nejakem srazu......jestli se nekdy dostanu domu. :-)))

Obrázek uživatele fildoska

vybornej clanek strasne se

vybornej clanek strasne se tesim na ty konvicky...pride mi to jako zeme zaslibena...aaa predstavte si takhle v tescu koutek krasne vyzdobenej na ochutnavku a koupeni prvotridniho caje...to bych mozna zmenil nazor na nadnarodni konzumni spolecnosti:D

Obrázek uživatele Stan

Diky za pochvalu.

Diky za pochvalu. Konvickovy clanek bude hotov behem vikendu, takze jeste chvilku strpeni.
Pokud jde o ty koutky, vazne to takhle je. Pokusim se jeden pro Vas vyfotit, coz muze byt zasadni problem, jelikoz se tam nesmi fotografovat.
No a pokud jde o zemi zaslibenou, tak co se caje tyce tak urcite. a jinak......??
Jak rika klasik ......asi jako kterakoliv jina zeme, ze jo. :-)

Obrázek uživatele fildoska

nezapomen do toho

nezapomen do toho konvickovyho clanku zahrnout ceny! fakt by me zajimalo kolik me tam bude stat treba normalni bilej zhong nebo tak...

Obrázek uživatele Stan

Kdybych nahodou zapomnel,

Kdybych nahodou zapomnel, tak normalni bilej Gaiwan stoji 8-10 Y. Coz je krat 2,7 Kc asi 22 - 27 Kc.
Neboj zahrnu, ale nic Ti to nerekne, protoze to neni jak porovnat. Kdyz ti nereknu, ktera to je, vsadim se, ze nepoznas ktera konvicka stoji 35,- a ktera 350,- Y, stejne jako ja. :-)
Lisi se to jenom dilnou, kde byla vyrobena a jmenem hrncire........a vic uz ve clanku

Obrázek uživatele fildoska

tywoe!!!!!! no tyvole! 27

tywoe!!!!!! no tyvole! 27 korun!!!jezis maria! ja chci do ciny!

Obrázek uživatele Stan

:-) No tak jo. Pripocti

:-)
No tak jo. Pripocti letenku, bydleni, cestovani.......

Obrázek uživatele fildoska

jasne:) vim ze do ciny se

jasne:) vim ze do ciny se asi jen tak nedostanu:( chtel bych tam moc moc ale nemam penize a zaroven si nejsem jistej precenejenom je to totalitni komunistickej stat tak by me taky zajimalo jak to ovlivnuje pobyt tam?

Obrázek uživatele Stan

Neboj, to pujde. Mozna ne

Neboj, to pujde. Mozna ne hned, ale kdyz to budes hodne chtit, Cina si Te najde sama. :-)
To tady funguje velmi dobre.
Pokud jde druhou cast dotazu - nijak,
Ale, omlouvam se za strucnost, nechci zahajovat zadne diskuse o politickych tematech. :-)

Obrázek uživatele fildoska

ok dik rozvedenejc to ani

ok dik rozvedenejc to ani nepotrebuju vedet:)

Obrázek uživatele Stan

:-) ad of

:-)
ad of topic.......podivm se Ti tu po necem. Zeleny Yunnan. No, uvidime. S

Obrázek uživatele gimel

pane jo nádhera, jediný

pane jo nádhera, jediný dotaz mám a to jak je to s vývozem věcí z Číny? jestli je s tím nějaký problém..?

Obrázek uživatele Stan

Prijde na to, co mas na

Prijde na to, co mas na mysli.
Nesmi se vyvazet bez zvlastniho povoleni starozitnosti starsi 200 let. Pak samozrejme veci, ktere nesmi nahoru do letadla, nebo vubec do letadla. Pak plati taky omezeni Cytesem. A pak jsou taky nejake "dovozne celni" kvoty u nas. Tusim, ze 180 Euro na osobu.
Caj a ostatni harampadi, ktere tak milujeme nema problem. Pochopitelne pokud nejde o seladonovy servis Dynastie Jizni Song. Tam, pravdepodobne, mnoho pochopeni uradu nesklidis. :-)

Tenhle clanek me taky

Tenhle clanek me taky potesil. Koncem roku jsem totiz byla v HongKongu a byla jsem naopak desne prekvapena, ze jsem tam neobjevila zadnou cajovnu a temer nesehnala caj (dokonce i s temi stetci na kaligrafii byl trochu problem:))... Ale HongKong preci jen neni klasicka Cina...
Emmarketa

Obrázek uživatele Stan

Škoda, že jsem to

Škoda, že jsem to nevěděl dříve. V HongKongu znám mnoho "čajových míst" a čajoven a rád bych se o ně podělil. Stejně jako místa pro milovníky starožitností..atd.
Mimochodem HongKong je v mnoha směrech mnohem "čínštější" než dnešní kontinentální Čína.

Obrázek uživatele LaoChing

Pěkný článek :0) sám

Pěkný článek :0) sám jsem velkým obdivovatelem číny a mám velké plány :P

Pití teplé vody dopoledne

Pití teplé vody dopoledne má léčebné účinky, což Číňani dobře vědí. Jde především o očistu tlustého střeva...;)

Obrázek uživatele Stan

Díky moc za

Díky moc za upřesnění.
Já se jich několikrát ptal na důvod této procedury a oni buď nevěděli, nebo spíše to neuměli vysvětlit.
V Číně není výjimkou, že Vám podají teplou vodu jako občerstvení při obchodním jednání. Lhostejno, že je venku 40 st. C a 100%ní vlhkost vzduchu.
Vzhledem k tomu, že mám v hluboké úctě veškeré léčebné, či ozdravné systémy, a to zejména ty dávnověké, vůbec nepochybuji, že měli pravdu. Takže se nabízí to vyzkoušet. :-)

Já piju teplou vodu

Já piju teplou vodu každé ráno a dělá mi moc dobře, o tom, že je to klasická procedura ovšem slyším poprvé, přišel jsem na to sám :)

Obrázek uživatele Popocatel

Funguje tak i teplý čaj?

Funguje tak i teplý čaj?

Obrázek uživatele ChaCult

Zelený určitě.Pak taky

Zelený určitě.Pak taky oolong(světlý).

Obrázek uživatele LaoChing

Pokud se o tom už

Pokud se o tom už bavíme,zde jsem o tom něco málo našel : Pravidelné pití dostatečně teplé vody silně očisťuje organismus. Má i plno dalších pozitivních vlivů na celé tělo i na psychiku.

1. Utišuje nepravé pocity hladu mezi jídly.
2. Pití po doušcích uklidńuje.
3. Pomáhá odstranit říhání, nadýmání, zácpu.
4. Zlepšuje chuťový smysl, což může pomoci při odvykání od dráždivých látek jako ostré koření, káva, cigarety, alkohol.
5. Snižuje svědění kůže.
6. Zmírňuje bolesti kloubů, zad a šíje.

Postup:
Povařte deset až patnáct minut čistou neperlivou vodu (ne z vodovodu) nebo minerálku s malým obsahem minerálů. Vodu můžete uchovávat horkou v termosce. Pijte po půlhodině až hodině dva až tři doušky. Důležitá je pravidelná frekvence.
Kdo má slabou výměnu látkovou může občas do vody přidat trochu zázvorového prášku, který podporuje trávení a pročišťuje.

Obrázek uživatele Jarmila

Dovolím si zavzpomínat,

Dovolím si zavzpomínat, že pít dlouhodobě horkou vodu na litry mi nedělalo dobře... asi jsem se vyčistila až moc. Tak to taky nepřežeňte.

Obrázek uživatele Benki

odkud to je ? formulace

odkud to je ? formulace "mineralku s malym obsahem mineralu" tomu dost snizuje serioznost ...

Obrázek uživatele Stan

No, to si taky

No, to si taky myslim.
Ještě k tomu čaji vers. teplá voda. Oni mě přímo zrazovali od pití čaje dopoledne. To prý je správné pít pouze tu teplou vodu. Takže tím že má čaj stejné účinky si nejsem právě jistý.

Obrázek uživatele fildoska

prave, potakal sem se s

prave, potakal sem se s zenskou, ktera prochazela pod vedenim jakehosi cinskeho medika "ocistou" a mohla pit jenom hokrou vodu...nie caj, nie nič.-

Obrázek uživatele LaoChing

Benki:No také si nejsem

Benki:No také si nejsem úplně jistý co tím myslí,ale více jsem toho nenašel.

zajímavý,proč zrazovat

zajímavý,proč zrazovat od dopoledního čaje,že..
Jinak fakt moc hezkej článek..Jak se jmenuje to tvoje pokračování?Hrozně rád bych si ho přečetl.

Obrázek uživatele Stan

:-) Díky. Psal jsem pár

:-)
Díky. Psal jsem pár článků o čajovém nádobí.

a ty se jmenují?Ještě

a ty se jmenují?Ještě bych se rád zeptal:),jak vysoká je tam v jižní Číně kriminalita?

Obrázek uživatele Stan

A ty se jmenují Čajové

A ty se jmenují Čajové nádobí a jsou v sekci Čajové nádobí. Pro snažší orientaci jsem tam jako autor uveden. :-))
Kriminalita je v Jižní Číně na některých místech (Kanton) nejvyšší v celé Číně, stejně tak drogy apod..Například našince překvapí mříže na oknech a balkonech obytných domů až do 20 patra. Přesto je tam pro cizince velmi bezpečno. To pochopitelně za předpokladu, že člověk dodržuje základní a rozumná pravidla.

Obrázek uživatele tsultrim topden

The Chinese predilection

The Chinese predilection for hot water seems to be 50% belief in the fact that warm water is good for the stomach, and 50% down to the fact that unboiled water is undrinkable. It makes for a good start to the day, if you happen to have some old Gaoligongshan knocking around, though. from half-dipper blog ,.

slyšeli jste někdo něco o

slyšeli jste někdo něco o hunanském tmavém čaji?