Pěstování čajovníku

Je jaro a zahrádkářům začíná sezóna, pojďme se podívat na základní informace o pěstování čajovníku čínského - Camellia sinensis. Tento článek je reakce na dotazy kde koupit čajovník, k informacím o koupi vám popíšu ještě jak se pěstuje, zpracovává a mé zkušenosti.

Kde se dá sehnat?

Já osobně jsem ho sehnal v subtropickém zahradnictví kruh (www.zahradnictvikruh.cz), ve městě Jilemnice, někde mezi Jičínem, Turnovem a Trutnovem. Ale pro ty, co zrovna nebydlí kousek, je lepší internetový obchod, který je v kruhu dobrý (rychlé vyřízení, expedování).

Co s ním po přijetí zásilky?

Čajovníky posílají v mini květináčích, proto doporučuji ihned přesadit do větších, mnohem hlubších. Je v ideální hlíně, pokud nebude stačit, nejlepší je přisypat rašelinu. Jinak by jistě neuškodila samotná rašelina.

Jak pěstovat?

V hodně zdrojích se píše, že čajovník je náročná rostlina, ale ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Rostlince neprospívá sucho, nevadí ji občasné přelití. Doporučuji rosit z důvodu vlhkosti (znáte obrázky čajových plantáží v mlze?). Já čajovníky pěstuji za závěsem, ale u topení (jednou sem zatopil, a zhnědly mi lístky).

Jak zpracovat?

Tomuhle tématu se budu věnovat jen okrajově, protože toho je na internetu hodně a ještě jsem to nezkoušel. Je to jen můj teoretický plán:
Po sklizení 3-6 lístků (abychom z těch 3 čajovníku vůbec něco měli) bych lístky rozložil na nějakou plochu (myslím že je jedno jakou) nechal je tam při větraném vzduchu tak 10-20 hodin, potom bych fermentoval - v koupelně, tak asi 10 minut, a poté bych lístky opražil na pánvi, na tom nejmenším plamínku, aby se lístky nespálily. Dále bych už je jen dosušil fénem. Takovýto čaj by byl asi oolong.
Dále se dá vyrobit zelený čaj tím, že se vynechá proces fermentace.

Koupit čajovník bych doporučoval jistě všem čajomilům, není nad svoji vlastní čerstvou sklizeň. Jinak jsem také viděl v nabídce čajovny Pod Horama vlastní čaj, zpracován Japonským způsobem (napařováním), ale ještě jsem tam nikdy neměl cestu, proto kdo máte zkušenosti s tímto čajem, napište to.

Jinak přeji všem hodně zdaru s čajovníkem!

O autorovi

Petr Vilím, mladý redaktor zajímající se o čínskou čajovou kulturu

Výtečně, něco takového

Výtečně, něco takového jsem již delší dobu hledal. Rád bych věděl ještě podrobnosti o zalévání popř. hnojení...

nevíte někdo jak často

nevíte někdo jak často se hnojí a kdy zazimovat čajovník dík moc

Obrázek uživatele Petr Vilím

wow...hnojení je na mě moc

wow...hnojení je na mě moc složitá věc, takže nevím. K tomu zalévání, půda by měla být pořád vlhká, takže tak jednou denně

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Možná bych nešel přímo

Možná bych nešel přímo do hnojení (nepřipadá mi to zrovna příliš zdravé a BIO), ale zkusil bych jeté čajové lístky (prostě ty, co vypiješ) vkládat do hlíny.
Jak psala casiopea v jednom článku, mají čajové lístky blahodárné účinky na rostliny :-)

ty budou plesnivet

ty budou plesnivet

Obrázek uživatele PP

Kdepak. Nebudou. V

Kdepak. Nebudou. V konvičce nebo hrnku ano. Ale do kytek jsem lístky používal jako hnojivo a musím potvrdit, že to funguje super a žádné plísně mi ani jednou nepotkali.

Obrázek uživatele Petr Vilím

To mě zplesnivěly...

To mě zplesnivěly...

Obrázek uživatele PP

Možná to je důsledek

Možná to je důsledek toho, že tam leješ moc vody. V případě čajovníků bych na to doporučil dát pozor. Jsou na přelévání extrémě náchylné. Pak jim začnou hnít kořínky a bere to rychlý konec...

Pokud se bojíte

Pokud se bojíte plesnivění, nehnojte přímo lístky, ale čajem. Aneb když si dělám čaj, tak ve chvíli, kdy už nejde udělat další nálev, který by se dal pít, lístky normálně přeliju horkou vodou a nechám luhovat třeba i pár hodin a tímhle "nálevem" pak hnojím pokojové kytky a moc jim to prospívá =)

No vidím, že se pouštíte

No vidím, že se pouštíte na docela tenký led, alespoň podle mé zkušenosti :-) Jednou jsem doma čajovník pěstoval, myslím, že přímo z uvedeného zdroje. Koupil jsem ho na jaře a přes léto se měl úplně úžasně. Vyrostly asi dalsí dvě patra a měl se k světu. Ale na podzim to začalo. Začal usychat ať jsem zaléval, nebo ne. Měl jsem ho v paneláku a pak jsem se dozvěděl, že to asi bylo velmi suchým vzduchem (v oblastech, kde se pěstuje je asi dvojnásobná vlhkost vzduchu, než u nás). Také prý tím, že na zimu potřebuje teplotu mezi 12 - 15 °C a doma jsem normálně topil. Taky světla by měl mít na zimu méně. Podle mě je Camelia Sinensis pěkně rozmazlená rostlinka a u nás se jí moc nedaří. Teda alespoň ne v paneláku. Kdybyste na to měli domek, kde jí můžete na zimu dát do sklepa, tak asi v pohodě. Nebo do skleníku, to by asi bylo nejlepší.
A ohledně výroby samotného čaje, tak tam upozorňuji, že tisícileté zkušenosti čínských pěstitelů se jen tak nenahradí a možná budete vzniklým čajem překvapeni (spíše asi nemile, ale třeba se to povede :-) Já jsem zkusil spařit jen čerstvě utržený lístek, ale chuť byla více než nevalná a nechtělo se mi věřit, že je to ta samá rostlinka, ze které dělají třeba Long Jing... :-)
Pokud máte někdo nějaké zkušenosti s pěstováním čaje, tak dejte vědět...

Obrázek uživatele Wasekk

pokud vím, tak na kvalitě

pokud vím, tak na kvalitě výsledného čaje se podílí:
1) půda - její typ, obsah minerálních látek atd.
2) vlhkost - jak půdy, tak vzduchu
3) teplota - čaj pěstovaný na horách, kdy v zimě dosahují teploty bodu mrazu vs. čaj v nížinách u řek.
4) zpracování - existují tisíce kombinací časů a teplot při fermetaci a zpařování.
Ale fektem je, že se čajovník pěstuje jako pokojová rostlina, minimálně se máte čím chlubit(já zatím nedisponuji)

Tak čajovník mám už

Tak čajovník mám už nějaký ten týden doma, poctivě jsem přesadil do rašeliny a zalívám tak obden, většinou se všude uvádí zalévat tak, aby půda byla vlhká. Jako dobrý nápad mi přišlo kytku rosit (koupil jsem si na to pekelně hustý rozprašovač Jitka 500) a už raší nové lístečky.
Ze zahradnictví mi napsali, že by se kytka měla zastřihávat, ale moc se mi do toho nechce, protože když ji zplanýruju, bojím se, že umře...

Ja zatim nezastrihavam.

Ja zatim nezastrihavam. Zastrihovat budu az cajovnicek vyroste do pozadovane vysky jinak by se podle me moc vetvil a rost spis do sirky. S tim rozprasovacem nevim :// nepouzivam.

já vám doporučuji tuto

Chci se zeptat, zda se

Chci se zeptat, zda se keřík čaje nějakým způsobem zastřihává a zda můžu ovlivnit nějakým způsobem jeho vzrůst... díky

nevíte někdo jak často

nevíte někdo jak často se hnojí a kdy zazimovat čajovník dík moc.

Nevíte náhodou někdo,

Nevíte náhodou někdo, jak řízkovat? Přímo do rašeliny?

Článek o pěstování

tak mi pred dvema dny

tak mi pred dvema dny dorazily dve krasne roztomile cajove "vetvicky" :-) ...

Obrázek uživatele LaoChing

Ošetřuje se něčím

Ošetřuje se něčím čajovník? Myslím chemicky

Obrázek uživatele ChaCult

Tady je odkaz na

Tady je odkaz na hnojivo,kterým se má přihnojovat čajovník.

Samozřejmě lepší by bylo BIO.

Název: plantacote 6M-10x7(pyramidky)

http://e-obchod.iagrobazar.cz/produkty/zahradkarske-potreby/hnojiva/plan...

Zkouším pěstovat ze

Zkouším pěstovat ze semínek od pana Rezla. Objednával jsem 2 roky po sobě, klíčivost vždy vynikající. Můj dojem je ten že hodně záleží na původu semen - rostliny z 1. várky začaly velice pěkně, začaly se i větvit, nicméně přes veškerou snahu, při vyzkoušení různého umístění květináčů mi hnědly listy, a to fatálně - časem opadávaly. Zbyla mi jediná rostlina která je vitální a stíhá nahrazovat opadané listy novými - nicméně to evidentně není ono. Rostliny z druhé várky jsou naproti tomu zatím velice nenáročné, hnědnutí minimální a vyhánějí 1 lístek za druhým. Stejnou zkušenost učinil kamarád kterému jsem vždy pár semenáčků daroval. Bohužel ani pan Rezl neví odkud konkretně jednotlivá semínka pocházela.

Jakub

Velice povedený web....

Velice povedený web.... Chtěl bych se zeptat, oblíbil jsem si japonskou senchu a rád bych měl i nějaký stromeček senchy doma...Jestli máte někdo zkušenost tak prsím poraďte......dekuji

Obrázek uživatele PP

Sencha není jen o tom, že

Sencha není jen o tom, že si koupíš čajovník, který odpovídá tomu, ze kterého se dělá sencha. Největší problém je pro čajovník vytvořit správné podmínky a pak následuje ještě větší problém s výrobou. Až lístky sklidíš musíš umět čaj vyrobit a to není snadné. Pokud myslíš, že ho prostě usušíš a budeš mít senchu, tak tě čeká nemilé překvapení :-)

Jinak zde s koupí takového čajovníku nepochodíš. Musel by ti ho někdo poslat nebo přivézt z Japonska. Mnohem větší problém je ale jak říkám v té výrobě.

Tak tohle jsou moje


Tak tohle jsou moje rostlinky

Mám ale menší problém s třemi malí mi řízky zakořenili sice ale nějak nechtějí růst do výšky a ani zvadnou takhle vypadají už přes 4 měsíce určitě, tedka jsem je asi před 14 dny přesadil do většího květináče jestli to bude fungovat.

Máte někdo zkušenosti s řízkováním?

Obrázek uživatele ChaCult

http://dendro.mojzisek.cz/m_

http://dendro.mojzisek.cz/m_rizkov.php

O řízkování toho moc nevím,ale určitě je dobrý se někde poptat v zahradnictví po kořenovém stimulátoru a určitě budou i hnojiva čistě pro řízky.

http://www.growshop.cz/katalog/detail/1102-plagron/plagron-alga-total-25...

Řízkovat budu možná před zazimováním čajovníku,podle výsledku dám vědět jak to dopadlo.

Ad Řízkování. Já

Ad Řízkování. Já namáčím do stimulátu a sázím do malých květináčů s rašelinou. úspěšnost byla zatím 50% ze šesti řízku vyšli 3 a už i obrazili, z druhého roku mám teď 9 nových řízků tak uvidíme. Ohledně toho kdy ti začnou růst si nedělej starosti, trvá to, obvykle to je až cca o prazdninach v obdobich rustu dalši rok. Dokud mají nějaké zelené listy tak je vždy šance že přežijí. Osvědčuje se zabalit je neprodyšně do igelitu což změní klima a solidně zvedne vlhkost vzduchu.Pozor jsou náchylnější k přelití nebo přesušení.(Myslím že tak jsem přišel o ty tři) Jinak ja mam čajovníky druhým nebo třetím rokem, jsou po dvou zastřiženích a objevil se i první květ tak uvidíme :) hodně štěstí s pěstováním přeje Alef

Obrázek uživatele ChaCult

3řízky čajovníku co

3řízky čajovníku co jsem udělal v Září nevydrželi.Zřejmě to bylo tím vysušením subtrátu.Příští pokus raději udělám na jaře a dám je do skleníku.

no to přesazení bude mít

no to přesazení bude mít spíš opačný efekt.. neřekl bych, že se vtomhle čajovník liší od ostatním rostlin. U těch platí, že je musíš přesazovat postupně. Když hned zezačátku dáš malou rostlinku do velkého květináče, tak ti poroste hlavně kořenový systém a na povrchu nic.. nevím v jak velkém květináči byly předtím, ale tenhle už je moc;)

Obrázek uživatele Popocatel

Souhlasím. Je to jako s

Souhlasím. Je to jako s bonsajem. Ten se taky dá nejprve do kyblíku aby zakořenil. Ale jak se to s čajovníkem tak to nevím ;)

Chci se zeptat jak doma

Chci se zeptat jak doma fermentujete ty lístky, jak se uvádí v článku... ;)

Obrázek uživatele ChaCult

Sice nefermentuju,ale bude

Sice nefermentuju,ale bude to asi tak,že jak je psáno v článku na začátku v koupelně vyrobit jistou vlhkost vzduchu(zhruba takovou jakou mají v Číně:) )a zvýšit teplotu.Dát čajové listky na tác na hromad(k)u a nechat to tam kolem těch 10 min.Při fermentaci se dají čaj. lístky ochutit přidáním např. jasmínem.

Jestli se pletu tak mě prosím někdo opravte.

Obrázek uživatele Popocatel

Oxidace je (alspoň

Oxidace je (alspoň myslím) to že lístky dáme do místnosti a tam vháníme vzduch. Oxidace je vlastně vystavování vzduchu.

Takže stačí dát čaj.

Takže stačí dát čaj. lístky do průvanu? Nebo do vlhka jako v té koupelně? Nebo to dát rovnou nad páru??? ;)

Obrázek uživatele Popocatel

Orosil bych lístky a

Orosil bych lístky a foukal bych na ně fénem a nadhazoval bych je. Asi je to blbost no ale nic tim nezkazíš. ;)

Obrázek uživatele Petr Vilím

Pára ne, jde o vlhkost ne

Pára ne, jde o vlhkost ne o teplotu...Moc velké horko by oxidaci spíše zastavilo...

Obrázek uživatele Popocatel

Takže jak by se tedy mělo

Takže jak by se tedy mělo správně oxidovat?

Obrázek uživatele PP

Věř, že větší

Věř, že větší problém je proces oxidace zastavit než spustit. :-)

Obrázek uživatele Petr Vilím

I vyšší vlhkost i

I vyšší vlhkost i nějaké popohánění vzduchu.
Zřejmě

Právě jsem dostal

Právě jsem dostal roslinku čajovníku, takže se přidávám do klubu pěstitelů.
Co se oxidace týče, sám zkušensoti nemám, dopuručuji Vše o čaji pro čajomily od Valtera, kde je to výborně popsáno. Vlastními slovy:
1) Lístky je nutno porušit, aby se k účinným látkám mohl dostat kyslík (a asi taky aby se potřebné látky dostaly k sobě). Asi jako u jablka, dokud je celé, nic se neděje, nakrájíte ho a zhnědne. Lístky porušíte tak, že je necháte zavadnout (aby změkly a nelámaly se, asi 12 h), poté je srolujete (v ruce, na prkýnku), podle toho, jak moc chcete oxidovat. U oolongů velmi jemně, nebo jen trochu pomačkat. Fén nebude nutný, kyslíku je ve vzduchu dost. ;-)
2) K oxidaci je potřeba hodně vlhko, aby lístky neoschly. Koupelna je dobrý nápad.
3) Důležitá je teplota. Při vyšší bude oxidace probíhat rychleji. Valter uvádí 27 ℃.
4) Rozhodující pro výsledný čaj je doba oxidace. Valter uvádí asi 50 minut pro oolongy oxidované na 70%, 20 min pro oxidaci na 20%. U černého čaje není doba uvedena, odhadoval bych to na 40 - 50 min pro darjeelinský typ, plně oxidovaný tak 2 h, možná více.
5) U zelených čajů a oolongů je nutno zastavit oxidaci. U zelených hned (zahřátím na pánvi, horkou parou), u oolongů po patřičné době. Oolongy se pak vyhřívají ("praží", rozhodně ale ne jako káva ;-)) na vyšší teploty, až na 200 ℃.

Obrázek uživatele LaoChing

Co tak sušička na ovoce?

Co tak sušička na ovoce? :0) Je tam nejspíše ale moc málo vlhkosti

To asi ano, od čeho je to

To asi ano, od čeho je to sušička. ;-) Leda tam nějak dát vodu na odpar. Navíc některé dost hřejí, takže by se mohla teplota přehoupnout přes 40 ℃ a bylo by po oxidaci (možná ty enzymy vydrží víc, ale hodně jich je do 40 ℃).

Obrázek uživatele LaoChing

Teplota se dá regulovat,

Teplota se dá regulovat, ale s tou vlhkostí by byl asi problém...:)

Dobrý den, čajovník jsem

Dobrý den, čajovník jsem ze zahranictí kruh objednala jako dárek, doručen minulý týden. Spokojená moc nejsem. Některé lístky měl v půlce přestřižené. Lístky, které byly celé, teď začaly ve špičce černat. Nevíte někdo, co s tím ? děkuji za pomoc D

Mě se to stalo také a

Mě se to stalo také a mám i stejné doporučení - rosit, nepřelévat. A přidám vydržet, předpokládám, že byl přesazen, což mu způsobilo šok, tak za dva týdny by měl být v pohodě.

Obrázek uživatele ChaCult

Ahoj,ten problém s tím

Ahoj,ten problém s tím černáním je způsoben nadměrným zaléváním.Čajovník je náchylný na přelití.To znamená,že hnijí kořínky a pak se to odrazí na vzhledu.Je dobrý než často zalívat,tak radši rozprašovačem rosit listy(destilovanou vodou nejlépe).

Jo a ty ostříhaný listy by mohly znamenat to,že ta rostlinka je z řízku(zakořeněná větvička).

Neboj pokud všechno půjde dobře tak ti určitě obrazí.

Můj čajovník nepřežil zimu.Nedal jsem mu správný podmínky na přežití naší krutý zimy.

Obrázek uživatele Méďa Pusík

Jste si tou destilovanou

Jste si tou destilovanou vodou tolik jist?

Nejlepší je dešťovka :)

Nejlepší je dešťovka :) ale destilka se dá na rosení použít, jenom bych s ní rozhodně nezalíval :)

Obrázek uživatele ChaCult

S destilkou jsem si jist na

S destilkou jsem si jist na 100 %.Nehrozí při tom zbělání listů jako,když se používá voda z vodovoda a nemělo by to mít tendenci chytat plíseň.Taky je nejlepší používat destilku do zvlhčovače vzduchu.

Tak asi před týdnem jsem

Tak asi před týdnem jsem si "jen tak, za zkoušku nic nedám" koupila čajová semínka v obchodě This and That (ano, nejedná se zrovna o zahradnictví). V balíčku byla mini čajová miska místo květináčku a nějaký jejich substrát, vypadá jako drcené dřevo nebo tak něco. Tak jsem milá semínka do substrátu zasadila, láskyplně zalívala (nezpívala "vstávej semínko", to by se mě asi lekly) a světe div se, už mám tři semenáčky a čtvrtý se klube.

Jak rychle myslíte že je mám přesadit do něčeho vhodnějšího (čajová miska sice vypadá efektně, ale rozhodně není určená k rozvoji kořenového systému, stejně jako onen substrát) a jak velký by měl být ten první květináč?

Jinak zatím je mám za oknem, orientace přímo na východ. Někde jsem našla, že mladé rostlinky stínit, pak nevadí přímé slunce, jinde zase že na přímém slnci se jim nedaří. Jaké máte zkušenosti s umístěním?

děkuji za vešekeré rady

Thea Hanka

Asi Vás zklamu,jestli jste

Asi Vás zklamu,jestli jste na to nepřišla již dřív.Taky jsem měl stejná semínka ze stejného obchodu,vzrostla jako blázen,kvetlo to jako šílené,ale květy se mi zdály divné.na internetu jsem se dověděl, že to,co mi vzrostlo není čaj,ale nějaká obyčejná Netýkavka.
Hodit to tomu obchodu na hlavu!
Jedovaté to asi nebude.když jsem ještě nevěděl, co to je,tak jsem si uvařil pár lístků.zaplať bůh jsem se neotravil.

Obrázek uživatele ChaCult

Nejlepší by to mělo být

Nejlepší by to mělo být v polostínu.Důležitá je vlhkost vzduchu(cca.70-80%) a z velikostí květináče bych to nepřeháněl a postupně bych přesazoval z malýho do většího.Taky bych udělal drenáž na dně květináče(štěrk,písek).Jo a nejlepší by měla být rašelina jako substrát.

Hodně štěstí.

P.S.:Petr Vilím tu má víc článků o čajovníku.tak zkus pohledat.

Tchaj

Ahoj, chtel bych se zeptat,

Ahoj, chtel bych se zeptat, zda nevite, v cem je chyba, kdyz mi zacinaji na cajovniku hnednout konce listku. Snad to neznamena pro nej uplny konec. Dekuji moc predem za odpoved

Obrázek uživatele Petr Vilím

neni :) me taky hnednou a

neni :)
me taky hnednou a zaroven kvetou takze je to vpohode...

Obrázek uživatele Camelian

Ahoj Čaj pěstitelé :) Na

Ahoj Čaj pěstitelé :)
Na mém čajovníku se začínají objevovat hnědé skvrnky ( jako kdyby tam byl přilepený kousíček lístečku uschlého -doslova ) pro lepsí představu. Zalévám opatrně a kytka teprve koření. Víte o tom něco? Sviluška?
Koukněte se do mé fotogalerie. Vyfotil jsem to

Obrázek uživatele Camelian

Tak jsem zjistil že jsem

Tak jsem zjistil že jsem udělal chybu!- dal jsem čajovník do samotné rašeliny - Nedal jsem tam substrát - proto mi to dělalo fleky :(
No aspoň jsem to postříkal --- velice nerad jsem to dělal - bylo to k pláči !!
jinak až to napravím tak by se měla uzdravit :)

Bavil jsem se s kamarádem

Bavil jsem se s kamarádem zahradníkem a poradil mi čajovník přihnojit že čajovník má živiny v substrátu jen na krátkou dobu tak bych se chtěl zeptat
přihnojujete a čím?

Obrázek uživatele Camelian

Jak psali kolegové - čaj.

Jak psali kolegové - čaj. lístky nebo hnojivem Plantacote
Jinak mě napadlo co substrát obsahuje porovnat se složením přírodních hnojiv ( hnuj, slepičáky, kobylince atd. Ještě jsem četl na jedněch stránkách o rybí emulzi, řasy - Zkus se podívat
M.

Obrázek uživatele Camelian

Ahoj Tomáši Snad díky

Ahoj Tomáši
Snad díky tvému komentáři o čajovníku jsem měl málem po čajovníku :D Tak tě prosím o opravu - upozornění na téhle stránce.
M.

Obrázek uživatele Camelian

Jinak by jistě neuškodila

Jinak by jistě neuškodila samotná rašelina.

Obrázek uživatele dovve

Zdravím pěstitele. Chtěl

Zdravím pěstitele. Chtěl bych se zeptat zda máte nějaké nové poznatky o pěstování. A chtěl bych se zeptat zda někdo víte jak dát rostlině potřebnou vlhkost(myslím vzdušnou).

Mne se osvedcilo pestovani v

Mne se osvedcilo pestovani v kuchyni - diky vareni je tu nejvlhci vzduch... a samozrejmost je denni roseni ( kdyz jdu kolem a vzpomenu si :-) )

Obrázek uživatele dovve

Pomoc! Nevíte někdo z

Pomoc! Nevíte někdo z jakého důvodu mi odpadávají tmavě zelené listy??? moc tepla?? nebo moc vody???

Něco obdobného se mi také

Něco obdobného se mi také stalo. Bohužel to vedlo k odumření celé rostliny. Nevím jaká byla přesná příčina, ale usuzuji na moc vody a tím pádem uhnívání kořenů.

Tvůj případ však může být úplně jiný. Možná malá vzdušná vlhkost? Opravdu jen odhaduji. Nejsem botanik a z výše uvedeného ani příliš úspěšný pěstitel ;).

Mne taky opadaly dve

Mne taky opadaly dve rostliny. Listy byly jako z papiru a od spoda zacaly opadavat. Zda se, ze to opravdu bylo premokrenim substratu. Treti rostlinu zalevam 1x za 14 dni a kazdy den rosim listy destilovanou vodou. Zjevne se ji dari, protoze neustale obrazi...

Mám podobné zkušenosti.

Mám podobné zkušenosti. Když jsem zaléval 2-3x týdně, začaly se mi na listech objevovat hnědé, jakoby uschlé, fleky. Lístky začaly od špičky schnout a od spodu mi začaly odpadávat. Někde jsem se dočetl, že by to mělo být přemokřením a následným uhníváním kořínků. Přestal jsem tedy rostlinu na cca 14 dní zalévat a krásně mi obrazily nové lístky. Od té doby zalévám cca 100-150ml jednou za 14 dní a rostlině se daří. Čajovník mám, přes zimu, na okně v místnosti, kde je max. 18°C a rosím cca 1x za 4 dny.

Obrázek uživatele Jirka

Destilovanou vodou? Nemůže

Destilovanou vodou? Nemůže jí to ublížit? Když člověk vypije určité množství destilky, zabije ho to, takže se obávám, že to může mít obdobný vliv i na rostliny. Nevyznám se v tom však, tak prosím o vysvětlení, proč rosíš právě destilkou. Děkuji ;-)

Obrázek uživatele Apepa

Rosa, mlha, déšť je

Rosa, mlha, déšť je vysrážená vlhkost, takže vlastně taky destilka (teoreticky, ve skutečnosti jsou v ovzduší různé oxidy, prach atd, které jsou i ve srážkové vodě), takže proč ne..?

Obrázek uživatele JockBanan

Čajovníky jsou rosliny

Čajovníky jsou rosliny milující kyselé prostředí. Proto se hodí používat rašelinu a co nejměkčí vodu. S tvrdší vodou se prostředí stává čím dál víc zásadité a na rostlinách se to projeví.
Protože rostliny nejsou pěstovány hydrofobně, nýbrž jsou normálně v půdě, v demineralizované vodě se rozpouští látky z půdy a její osmotické vlastnosti se vrátí na normální mez. To je podle mě hlavní rozdíl mezi tím, když demivodu pije člověk a rostlina.

Pěstuju čajovníky už pár let a nejlepší zkušenosti mám s vodou z filtru s reverzní osmózou. Nebál bych se ani deionizátoru, ale ten ve své filtrovací kaskádě nemám, takže jsem to nezkoušel. Jinak dobrá dešťovka bude určitě taky fajn.

Jednou filtr víc než měsíc nefungoval a zalíval jsem jen převařenou vodou (která je MNOHEM tvrdší, než voda z filtru) a hned se to projevilo, na listech se začaly objevovat tmavé suché fleky. Pomohlo, když jsem do vody začal přidávat velmi malé množství octa a zvýšil tak kyselost prostředí.

S frekvencí zálivky: Já zalívám hodně, většinou obden či obdva, v létě i častěji, tak, aby byla půda pořád vlhká. Aby nezahnívaly kořínky, používám samozavlažovací truhlíky s dvojitým dnem, ale vodu leju do půdy, ne dolů.

Rosit listy vřele doporučuji, tak často, jak si na to vzpomenete.

Přeju hodně pěstitelských úspěchů, kvetoucí čajovník je nádherný :-) A taky málo parazitů, protože když vám vaše hýčkané rostlinky něco napadne, nastává teprv pravé peklo.

Obrázek uživatele dovve

Ahoj JockBanan. Prosím

Ahoj JockBanan.
Prosím poraď.
Koupil jsem si čajovník a dost jsemho zaléval a začali opadávat listy. Přesunul jsem čajovník na chladnější místo a zalivám 1x za 14 dní... listy sice neopadávají ale zase je na okrajích listech samý flek.Navíc čajovník neroste. Četl jsem si tvuj přispěvek a zaujal mě ten ocet. U nás máme hodně tvrdou vodu takže možná to bude tím. Jaké množství octa na mnoužství vody?
Díky za každou informaci.

Obrázek uživatele brzeska

Když jsem pěstoval

Když jsem pěstoval masožravé rostliny, které taky měly rády kyselou půdu (rašelinu) a vápník ve vodě jim neprospíval, přidával jsem do 1,5 litrové pet láhve špetku kyseliny šťavelové. Jednak okyselí vodu a navíc, z vody se na dně vysrážel vápník.

Možná by se to osvědčilo i v tomhle případě.

http://eshop.mach-chemikalie.cz/product_info.php?products_id=72

.

Obrázek uživatele dovve

Díky, taky dobrej nápad.

Díky, taky dobrej nápad.

Obrázek uživatele JockBanan

Dost možná to tou tvrdou

Dost možná to tou tvrdou vodou bude. Můžeš ho přesadit do nové rašeliny a zalívat co nejměkčí vodou. Nápad s kyselinou šťavelovou mi přijde výtečný, řekl bych, že šťavelan vápenatý se z vody vysráží líp než uhličitan varem.

Co se té koncentrace týče, já jsem to moc neřešil, protože jsem věděl, že je to dočasné. Dal jsem na láhev vždycky pár kapek. Na dlouhodobější zalívání by možná stálo za to se nad výsledným ph vody zamyslet víc, přecejen ani s tou kyselostí to asi nebude vhodné přehánět. Jenom nevím, jak ph takhle doma dostatečně přesně měřit. Napadá mě tak spočítat koncentraci zbylých uhličitanových aniontů po vysrážení kationtů do šťavelanu. (ať už jsme se zbavili jen Ca+ nebo i Mg+ kationtů) Otázka je, jak moc nějakých síranových či jakých to dalších iontů v té vodě je. To už je otázka spíš na nějakého chemika.

Obrázek uživatele Stan

K té destilované

K té destilované vodě.
Člověku může být sktečně do značné míry nebezpečná.
Jednak jde o reziduální látky v podobě aktivní mědi, či měděných solí z destilátoru (pak ale nejde o "destilovanou" vodu v pravém slova smyslu), dále pak o kontaminaci náplní iontoměničů, používaných při tzv. demineralizaci vody pro technické účely, výsledkem čehož je destilka od benzínové pumpy.
Větší problém je ale vlastní působení destilované vody a její ředící schopnost. Při dlouhodobé námaze a při pocení se organismus zbavuje nejen vody, ale i minerálií. Soli, která vytváří tkáňové elektrolyty. Pokud je v takové situaci konzumována destilovaná voda, může dojít k tzv. vysolení organizmu. Jinak řečeno naředí se minerální látky natolik, že dojde k selhání draslíko-sodíkové pumpy (ionty na buněčné membráně) a tudíž selhává přenos nervového vzruchu na buněčné úrovni. A pak už je jenom velká tma!
Rostlinám tohle nevadí. Dokonce dochází díky zmíněné schopnosti d. vody k lepší absorbci živin ze substrátu. Ale nekupoval bych, přece jenom, tu od pumpy. :)

Obrázek uživatele Jirka

Díky za vyčerpávající

Díky za vyčerpávající odpověď, zase jsem o něco chytřejší :-)

Co se destilovane vody tyka:

Co se destilovane vody tyka: S manzelkou jsme ji pili pravidelene kazdy den po dobu par let a stale jeste jsme zde a tesime se docela dobremu zdravi. Muj nazor je, ze mineraly, obsazene ve vode, jsou v podstate nevstrebatelne. Pokud jis dostatek ovoce a zeleniny, ktere jsou hlavnim zdrojem vstrebatelnych mineralu, nemusis mit obavy, ze by ses odmineralisoval a pak bidne zahynul. Jeste toto: je take dobre pit zeleninove stavy, ale podle mne bohate staci uz zminena cela zelenina a ovoce.
Doporucuju si sehnat a precist knihu Sokujici pravda o vode, jejimz autorem je Paul Bragg.
Jiste, na pripravu caje destilka vhodna zcela urcite nebude. To je bez debat.

Obrázek uživatele JockBanan

Nerad sem zanáším téma

Nerad sem zanáším téma čaji vzdálenější, ale nedá mi to, musím zareagovat, protože tohle by si mohl někdo nebezpečně špatně vyložit. Ta voda asi zas tak málo iontů neobsahovala, protože když člověk bude pít trvale samotnou vodu třeba právě z nějakého filtru s reverzní osmózou a deionizátorem, tak mu to zcela jistě ublíží. Souhlasím, že ztráta minerálů není hlavním problémem, taková voda totiž způsobí přímé poškození buněk trávicího traktu, což je akutnější problém.

Princip je asi tento: Množství rozpuštěných iontů ve vodě stanovuje její osmotické vlastnosti. Když kápnete slanou vodu do destilky, ionty se brzy rozptýlí do celého objemu nádoby. Když ale bude kapka obalená polopropustnou membránou, kterou může prostupovat voda, ale ionty ne, vznikne na rozhraní různě "slaných" prostředí tzv. osmotický tlak a do kapky začne proudit voda. Naopak kapka málo slané vody obalená membránou a kápnutá do hodně slané vody bude "vysušena" - voda z ní unikne do okolního prostředí. Osmotický tlak se zkrátka "snaží" vyrovnat koncentrace iontů na sranách membrány.

Buňky jsou obaleny právě takovou membránou. Buňka skutečně nemůže kontrolovat, kolik vody do ní a z ní proudí. (tedy v membráně sice jsou mechanismy zajišťující prostup iontů, ale proti pořádnému osmotickému tlaku je jejich výkon, až na jednu výjimku, zanedbatelný)

Když dáte buňku do slané vody, unikne z ní voda, smrskne se a zemře. Když dáte buňku do demineralizované vody, nafoukne se a praskne. Proto jsou např. oční kapky slané, zkuste si nalít do oka destilku a uvidíte, že to není úplně ono.

Když vypijete sklenici demivody, nic se vám nestane, protože v žaludku a střevech je hmoty s rozpustnými ionty docela dost. Když uděláte z takové vody čaj nebo polévku, je to taky v pohodně, ionty do ní dodáte. Když ji ale budete dlouhodobě pít samotnou, garantuji vážné problémy.

Prodejci filtrů s reverzní osmózou horující za to, že jsou třeba v každé domácnosti, což je samozřejmě nesmysl, se už museli alespoň částečně faktu, že výsledná voda je zdraví škodlivá přizpůsobit. Tyto filtry obsahují tzv. bypass - přefiltrovaná voda je míchána s nepřefiltrovanou, aby se do ní alespoň část iontů zase dodala. Někdy jsou soli do vody dokonce dodávány "v prášku", který si uživatelé filtru také musí koupit. Tedy člověk filtruje vodu, aby do ní potom zase přidal to, co odfiltroval.

Ta voda, co jsme pili v

Ta voda, co jsme pili v množství více než jeden litr denne, byla pripravovana parni destilaci.
O fenomenu piti destilovane vody je toho napsano dost a dost. Jak jsem napsal vyse, je nutne jist zeleninu a ovoce, nebo stavy z techto materialu.

Obrázek uživatele Stan

Váš názor, Zdenku, je

Váš názor, Zdenku, je sice zajímavý, nicméně pro mě absolutně neakceptovatelný.
Pokud popíjíte destilovanou vodu v "klidových" podmínkách, v relativní pohodě a doplňujete minerály jinak, proavděpodobně Vám nic vážnějšího nehrozí.
Bohatě stačí být dlouhodobě vystaven přiměřené námaze v odpovídajícím prostředí (teplota a vlhkost vzduchu), po dostatečně dlouhou dobu. Bohužel nepomůže od vysolení ani konzumace zeleniny ani ovoce. Souhlasím, že konzumace dostatku zeleniny a ovoce může zajistit potřebnou dávku minerálií, ale to jde o zcela něco jiného.
Řečeno prostě, stačí si vyšlápnout v létě Gerlach, nebo pár kilometrů běhu (záleží i na trénovanosti) a pak si dát na ex dvě deci destilky (dávku, prosím, berte s rezervou. Následuje bezvědomí......atd.
Z vody minerály pochopitelně vstřebatelné jsou a některé soli dost rychle. To může při nadměrné konzumaci vést k hypermineralizaci a projevům svalových křečí, případně tvorbě kamenů a usazenin.
Pokud někoho tato problematika zajímá, navrhuji pokračovat jinde, ať nejsme OT.

Jeste naposled k te dest.

Jeste naposled k te dest. vode.
Znovu: doporucuju precist knihu Sokujici pravda o vode, jejimz autorem je Paul Bragg. Autor zde popisuje, jak presel udoli Smrti, zatimco se postil a popijel jenom dest. vodu. "Kontrolni" skupina studentu, vybavena kvalitnimi napoji a stravou pri stejne veci totalne selhala.

Jeste naposled k te dest.

Jeste naposled k te dest. vode.
Znovu: doporucuju precist knihu Sokujici pravda o vode, jejimz autorem je Paul Bragg. Autor zde popisuje, jak presel udoli Smrti, zatimco se postil a popijel jenom dest. vodu. "Kontrolni" skupina studentu, vybavena kvalitnimi napoji a stravou pri stejne veci totalne selhala.

Obrázek uživatele Stan

Prosím znovu o přeložení

Prosím znovu o přeložení diskuse na jiné vlákno. Případně jeho založení, pokud bude někoho tato problematika zajímat. Toto je věnováno pěstování čajovníku.

Obrázek uživatele dovve

Asi před měsícem jsem

Asi před měsícem jsem čajovník přesadil do čisté nové rašeliny. Zalévám vodou do které přidávám kyselinu citronovou nebo par kapek octa. rostlinka se vzpamatovala a vyráží nové lístky... huráááá :)

Obrázek uživatele dovve

Čajovník mám rok a musím

Čajovník mám rok a musím se přiznat, že první 4 měsíce asi pěkně trpěl... protože jsem zkoušel, co mu bude vyhovovat.
Přišel jsem na to, že potřebuje zalívat, 1 týdně cca 2deci dešťové vody. Nemá rád přímé slunce, spíš stín. Substrát písek s rašelinou.
A přišel jsem na vychytávku, jak zajistit vzdušnou vlhkost.
Nejprve to vyřešil 5l kanistr od destilované vody, kterým jsem rostlinu přiklopil. Jenže kanistr není nafukovací, takže sem musel vymyslet něco většího.
Koupil jsem polykarbonát, silikon a slepil malej skleník.
čajovník si teď libuje.

Dobrý den, co si myslíte o

Dobrý den,

co si myslíte o hnojení čaje, a případně i jiných rostlin, čajem(myslím použité čajové lístky)?

Děkuji. K.

ahoj ahoj dostal jsem již

ahoj ahoj dostal jsem již vypěstovanou rostlinku čajovníku někdy po vánocích .
bylo mi řečeno že ji mám dát zazimovat někam do chladu a vlhka .. to vlhko ji zajšťuji víc jak denním rosením, půda je vlhká stále ale listy přesto hnědnou a flekovatí ... zkoušel jsem vše co mne napadlo nebo jsem zde vyčetl mohl by mi někdo dát nějaký nápad co by mohlo pomoc ?? předem děkuji
z pozdravem vítr z vysočiny ....