Obsáhlá recenze na nečaj Yerba maté + rozloučení

 Po více, než dvou letech na e-čajovně vidím, že toto forum je mrtvé, nemám důvod nadále sledovat neaktivní stránky, co jsem potřeboval vědět pro start jsem našel a děkuji za produktivní práci z let minulých. Příspěvky z tohoto roku se setkávají se zavádějící neplodnou diskuzí a již několik měsíců se neděje vůbec nic a nevidím důvod proč zde nadále přispívat - takřka vždy rozjetou diskuzí pouze očerňujeme někdejší slávu e-čajovny. Proto na rozloučení jako výraz díků za poskytnuté informace zveřejním poslední obsáhlejší recenzi jihoamerického nečaje - Yerba maté. Díky všem za dřívější komunikaci - nyní již jen delete mého profilu... občas kouknu, jak zde žijete ;-)
Srovnání jsem se rozhodl vytvořit na základě zkušeností s obyčejným „matéčkem“ dostupným v Oxalisu a jiných spíše dárkových obchodech. List z těchto obchůdků je většinou značně kouřový až příliš nepříjemný na popíjení bez ochucení. Drtivá většina začínala právě na těchto levných směskách, proto je po přechodu na značkové producenty rozdíl znát. Rozhodl jsem se tedy popsat pozitivní zkušenosti s většími producenty Yerba Maté. Mám samozřejmě pouze zlomek produktů z široké škály výrobků od mnoha produktů z různých zemí a zkušenosti a pocity různých lidí s těmito značkami se mohou lišit.

Argentina

Taraüi Con Palo

Kvalitativně střed mezi Yerba Maté, zaručená chuť pro začínající. Je to jedna z nejpopulárnějších značek na světě. Cenově se drží také spíše středu. Maté původem z Argentiny. Lehce nahořklá chuť s výraznými citrusovými nakyslými podtóny. Chuť je vyvážená, není vtíravá, ani mdlá, povzbudivým účinkem také kolem středu. Zkrátka maté na běžné popíjení - když nevím, které si mám připravit, sáhnu po Taragüi. Pitelné samotné bez dochucení i při velmi velkém dávkování – vhodné pro začátečníky.

Cena: 120,-/500g

La Merced – Barbacuá

La merced patří do známé skupiny Las Mariás, která zahrnuje producenty Taragüi, Unión a další. Značka La Merced symbolizuje prémiovou kvalitu Yerba maté a v drtivé většině se jedná o produkty s označením organic. Toto maté je pěstováno v severovýchodní části Argentiny. Pochází z velmi dobré lokality a je zpracované speciálním způsobem mletí. Maté je sušeno tradiční technikou - pečlivé sušení teplem ze spalovaného dřeva po celý jeden den. Díky tomuto sušení je maté řízné, velice aromatické, výrazné. Skladování a usazení činí 12 měsíců. Tyto procesy se samozřejmě promítnou na výsledné chuti. List ve vyváženém poměru s větvičkami a prachem. Poměrně výrazná kouřová až kávová vůně. Chuť velice zajímavá, rozhodně se nepodobá ani jedné zde prezentované značce, chuť kouřová, lehce uzené tóny, poměrně tmavá specifická základová složka s lehkým náznakem citrusů v závěru chutě. Celkově i přes nevšední uzenou a kouřovou nálev působí vyváženým dojmem. Dochuť velmi dlouhá, zpočátku kouřová, postupně zjemňující – dlouhé doznívání. Přidáním většího množství listu nic nezkazíme, výluh je stále příjemný. Vynikající maté, skvělá vůně, chuť a nenáročnost přípravy. Doporučuji až po propití se obyčejnějším maté, toto by mohlo na začátečníka působit, díky uzené chuti, rozporuplně.

Cena: 145,-/500g

Cruz De Malta Con Palo

Nejspíše nejlevnější Maté dostupné v ČR, původem z Argentiny. Pod takovou cenou jsem nečekal nic zázračného – o to víc mě překvapila chuť tohoto maté. Směs obsahuje větší množství prachu, převážně list a přiměřený podíl stonků. Chuť lehce svíravější a hrubší oproti Taragüi, ale není nutnost dochucovat. Při přípravě s větším množstvím listu je nálev stále pitelný. Dobrá volba pro nenáročné každodenní popíjení. Nálev není překvapivě kalný, malé množství nejjemnějších usazenin, vyvážené chutě, poměrně světlá barva nálevu.

Cena: 90,-/500g

Amanda

Tradiční argentinské "yerba maté" pocházející z provincie Misiones. List je v dobrém poměru větvičky, list, prach, avšak prachových částic je více. Poměrně velké části samotného listu. Příjemná svěží chuť, není nutno dochucovat. Výluh ze dna kalabasy je prosycen velkým množstvím prachu, vcelku nepříjemné polykání, ale chuť výborná. Větší dávkování nevadí výslednému výluhu a dá se pít samotný. Toto maté je jemnější a spíš ve člověku navodí pohodu a uvolnění. Dobré při přípravě na studeno.

Cena: 110,-/500g

Rosamonte Tradicional

Značka Rosamonte –Yerba Maté původem z Argentiny, konkrétně z pověstné provincie Misiones. Základní třída Tradicional je chuťově výraznější, ale vyvážená, neagresivní, pohladí po duši. Obsahuje vyvážený poměr částí větviček, zlomků lístků i přijatelné množství jemného prachu. List se nechává 12 měsíců zrát. I tato značka je velmi rozšířená. Chuť kulatá, jemná, přesto výrazná s plnou specifickou chutí s jemnými citrusovými prvky. Aftertaste velmi dlouhý. Větší dávka nemá negativní vliv na výsledném nálevu. Barva nálevu poměrně světlá, přirozené „zelené“ chutě. List je poměrně větší velikosti. Nálev není příliš kalný, jiskrná barva. Velmi dobré maté!
Pro zajímavost, firmu Rosamonte založil v roce 1936 Don Demetrio HRENUK, syn ukrajinských imigrantů. Z rodinné farmy se postupem času vyvinula úspěšná firma, která se v současnosti mimo jiné zabývá produkcí Yerba Maté, zemědělstvím, chovem dobytka, ryb a také lesnictvím. Viz. dostupná videa na youtube.com

Cena: 110,-/500g


Brazílie

Canarias

Maté původem z Brazílie, z provincií Santa Catarina, Paraná a Rio Grande do Sul - údajně se jedná o nejpopulárnější značku v Uruguaji. Tato směs obsahuje pouze drobný list a prach. Podle referencí je tato značka i v zahraničí velmi oblíbená. Specifická chuť a vlastnosti Yerby maté z Brazílie - velmi jemné, uhlazené chutě, lehounce kouřových tónů. Vcelku překvapivá chuť – větší podíl prachu a drobného listu většinou věstí silnější charakter, který není vhodný pro samotné popíjení – opak je pravdou, dochucování není v žádném případě třeba. Přes velký podíl prachu a malých částí, které prochází přes bombilu je to velice dobré maté, jeden z mých favoritů. Přirozené „zelenější“ svěží maté. Poměrně dost kalu na dně, který je způsoben větším množstvím prachu.

Cena: 220,-/1000g


Paraguay

Selecta

Maté původem z Paraguaje, z okolí města Bella Vista. Paraguajské maté se vyznačuje nejčastěji, více praženějším základem, dává mu tak jisté specifikum. Suchý list je více aromatický, říznější. Podíl prachu, listu a stonků je vyvážený, na pohled velmi uspokojivý poměr a dobrá kvalita. Menší velikost listu a nepatrně menší podíl stonků. Praženější charakter nálevu a lehké kávové tóny. Výrazný nálev, dlouhá sladká pražená dochuť. Příjemná změna oproti Argentinským matéčkám. Nálev není potřeba dochucovat a to ani při použití velkého množství listu. Velmi dobré silné maté, s poměrně tmavou barvou nálevu a drobným kalem na dně (drobné prachové částečky), které popíjím asi nejčastěji.

Cena: 120,-/500g

Pajarito tradicional

Pajarito má svůj původ v Paraguayi, v okolí města Itapua. Pajarito Tradicional je zpracováno běžným způsobem s dobou zrání 12 měsíců. Na oko velice kvalitní list, list větších i menších rozměrů, stejně tak i stonky, prach přiměřený. List není výběrový, je zde „od každého trochu“ (různé velikosti stonků, listu), to působí velice dobrým dojmem. Vůně těžší, kávovo-pražená s typickým základovým vonným charakterem Yerby maté. Chuť je typická pro paraguayské maté – tedy praženější základ s kávovými a kouřovými tóny. Plná pestrá hutná chuť, která pomalu klouže po jazyku, dlouhotrvající dochuť. Velice tmavý nálev, poměrně kalný. Se Selectou jsou si v lecčem podobné, ovšem Pajarito má silnější kouřovou složku.
Dále je dostupné Pajarito Selección Especial, které má oproti Pajarito Tradicional delší dobou zrání (20 měsíců), je jemné, vyvážené, o něco kouřovější.

Cena: 65,-/250g (120,-/500g)

Závěr: Yerba Maté je velice dobrý nečaj, který lze popíjet každý den. Příjemná chuť, dochuť, skvělá atmosféra při popíjení bombilou. Cesmína Paraguayská má nepochybně při pravidelném popíjení i blahodárné účinky na organismus. Dle mého vkusu a chuťových pocitů bych nejvíce doporučil Canarias, Selecta, Rosamonte a jako specialita mě zaujalo La merced. Ostatní značky jsou taktéž velice dobré, jsou to zkrátka dobrá klasická matéčka. Na závěr bych rád uvedl, že zakoupením značkových produktů nejen ušetříte (50g Oxalis – 28,- / 50g Cruz de malta – 9,-), ale podpoříte další produkci.

// Do budoucna bych rád zveřejnil dalšího průvodce na téma Yerba maté – ochucené maté – těšit se můžete na maté ochucené mátou, pomerančem a citronem a další dostupné ochucené produkty. To již pouze na čajovnička.ic.cz.

Všechny prezentované značky pochází od prodejce: El Maté

Další značky Yerba Maté:, CBSé (ARG) Nobleza Gaucha (ARG), Unión (ARG), La Tranguera (ARG), Piporé (ARG), Andresito (ARG), Playadito (ARG), Eco Teas (ARG), Mendo Maté (ARG), Kraus (ARG), Kharta (ARG), La Hoja (ARG), Colon (PY), Campesino (PY), La Rubia (PY), Té Guaraní (PY), Indega (PY), Kurupi (PY), Barao de Cote Gipe (BRA), Nativa (BRA), Matte Leao (BRA), Maté Factor (BRA), Guayaki (BRA).

 

 ©2011 http://cajovnicka.ic.cz/  - každé pondělí nová degustace

 

Myslim, žes úvodem

Myslim, žes úvodem pohřbil celou, jinak velmi povedenou recenzi. Škoda.

No já si naopak myslím,

No já si naopak myslím, že to Mechatronik napsal velice výstižně hned v úvodu.
Díky nadřazenosti a rádoby všeznalství v oboru čaj,místních komentátorů, kteří pijí jen ty nejlepší sorty, dokázali pouze to, že se sem spoustu lidí bojí cokoli napsat. Ano je to tak. Zbývá jen jediné, se i nadále polácávat po rameni a čekat až zas někdo nový si dá tu práci a něco nového sem přispěje, aby ho mohli okamžitě atakovat kravinama typu. Jen my víme...
Ano je škoda, že takováto stránka téměř umírá.

Jistě si to komentátoři vezmou k srdci a v příštím roce i oni sami vyjedou nějakou činnost s příjemným výsledkem.
Veselé vánoce:-)
Slavoš
čas na čaj

Já bych to neřešil,

Já bych to neřešil, zaprvé si nemyslím, že by situace byla až tak špatná a za druhé podobné výroky o stavu fóra do článků nepatří, naopak tam hrají roli onoho "balastu" co člověk musí přečíst než se dostane k informacím. Když už cítil potřebu takový odstavec napsat (má na to jistě plné právo), měl ho umístit například nakonec, aby nepřekážel.

Koukám, že jsem se

Koukám, že jsem se zaregistroval právě na sklonku života tohoto fóra, přesto si dovolím vznést dotaz. Narazili jste někdo v ČR na obchod, který by nabízel yerba maté od firmy Guayakí ? Díky

Mechatroniku, to ze te to

Mechatroniku, to ze te to tady nebavi a mazes si ucet, jsi nam prisel sdelit proc? Abychom te premlouvali nebo jen mas pocit, ze po tomto se vsichni chytnou za hlavu a zacnou vice psat. Soucasti cajove kultury by mela byt i pokora vuci okoli, pokud chces zustat, zustan, odejdi, kdyz chces odejit a pokud chces veci zmenit, snaz se je zmenit pozitivnim pristupem. a ber to je jako dobre minene rady, nic vic....

Podle mě Mechatronik napsal

Podle mě Mechatronik napsal svůj názor.Že odchází a proč. Taky myslím že situace je dost špatná. Když jsem asi před rokem našla tuto stránku, byla jsem nadšená. Nalezla jsem zde spoustu cenných informací do začátku. Ale neustálá negace, osočování a urážení mě bohužel velmi brzy odradily cokoli číst natož přispívat.
Také jsem zde žádala o radu či pomoc, a ani jednoho jsem se nedočkala. Ve společnosti čajomilů bych spíše čekala přátelskou atmosféru, sdílení zkušeností,ochotu poradit a pomoci a také jak je již zmíněno výše pokoru vůči okolí. Bohužel toho je zde velmi málo. Mazat profil rozhodně nehodlám, občas se sem ráda podívám, jestli nedošlo ke změně. Pevně v ni doufám, protože by byla velká škoda, kdyby tak pěkné stránky s tolika příznivci a cennými informacemi zanikly.
Jinak všem přeji krásné Vánoce...
S pozdravem Klára

Obrázek uživatele Rudolf Steiner

Díky, pěkná recenze.

Díky, pěkná recenze.

Když to teď čtu znovu.

Když to teď čtu znovu. Zdá se mi můj názor zbytečně negativní. Nechtěla jsem se nikoho dotnout. Když teď pročítám znovu fórum, útočné a shazující příspěvky jsou víceméně pořád od stejných lidí. Proto se omlouvám všem, kteří příspívají věcně, s úctou a s pozitivním přístupem. Ono Vás tu bude většina, ale nějak ty nepěkné příspěvky zastíní ty ostatní...bohužel.

Obrázek uživatele Benki

ahoj, nic si z toho

ahoj, nic si z toho nedělej, tohle je asi problém každého komunitního serveru, který se názorově roztříští. A tady se do toho ještě pletou profesionální zájmy půlky diskutujících. Mohlo by být hůř... ;-)

Většina čajomilů co má co říct si vede vlastní blogy, doporučuju sledovat spíše je. Z ečajovnového osazenstva píše moc příjemné třeba Petr Novák na http://potsandtea.blogspot.com nebo Michal Tallo (http://poemtea.blogspot.com/), pokud tedy není angličtina překážkou...

Tak jsem si dnes také

Tak jsem si dnes také založil svůj čajový blog, snad bude čas na to to dělat.. Jinak doufám, že se bude líbit:) http://my-tea-life.blogspot.com

Právě jsem přečetla

Právě jsem přečetla Váš první příspěvek na novém blogu. Nejdřív mě málem odradila angličtina, protože nemluvím moc dobře. Ale naštěstí jsem to nevzdala a četla dál. A musím pochválit - Vaše angličtina je velmi jednoduchá a srozumitelná i pro tzv. celoživotní začátečníky ( ti kteří mají základy, docela rozumí ale jsou moc líní na to, své znalosti pprohlubovat. Např. já :) Jinak článek pobavil hlavně proto, že má první zkušenost s pu-erhem je naprosto stejná :D Vlastně ne jenom s pu- erhem. Každý nový typ čaje, který ochutnám mě vlastně napoprvé spíš nemile překvapí a skoro odradí. Naštěstí, co se týče čaje , mám mnohem větší vůli než u angličtiny. Takže zkouším a zkouším, vytrvale ochutnávám, až se přes počáteční nechuť přepiju a objevím další novou, úplně jinou chuť...a v tom podle mě kouzlo čaje je.I když ho budu pít celý život, stejně je pořád co objevovat a poznávat :)

Děkuji za pochvalu,

Děkuji za pochvalu, určitě moc potěší:) Myslím, že asi opravdu nebudeme jediní s podobnými zkušenostmi.. Za mou angličtinu se omlouvám, pokusím se to zlepšit. Tomáš Novotný

Není co zlepšovat. Právě

Není co zlepšovat. Právě v této úrovni porozumí nejvíc lidí. Od rodilých mluvčí až po začátečníky. Což je super.

Jednoduchá angličtina je

Jednoduchá angličtina je dobrá věc, ale je tam také mnoho chyb ( o kterých nevím, ale určitě tam budou ) Bude lepší, když budu psát v češtině. Omlouvám se tedy těm co česky nerozumí.

: D Lepší pár chyb a

: D Lepší pár chyb a jednoduchost než vytříbená angličtina, které by půlka lidí nerozuměla. Ideální by ale asi bylo psát v obou jazycích...

To po mě nechtěj .. :D

To po mě nechtěj .. :D

Obrázek uživatele Járes

Mně samozřejmě

Mně samozřejmě angličtina nevadí, ale ty Tvoje stránky jsou v nějaké cizí řeči. Ja panimáju toljko pa rusky.

Jak vaříte maté? Mě

Jak vaříte maté? Mě docela překvapilo, že v čajovnách jej vaří tak nějak po česku - pár lžic do půllitrové kalebasy, ti "osvícenější" ještě před zalitím vařící vodou zalijou vlažnou. To mi přijde stejné jako zalít senchu stovkou a nechat luhovat pět minut. Maté na jednoho se přece dělá tak, že do malé nádobky hodíme maté alespoň půlku jejího obsahu, "zaštěrcháme" pro oddělení přebytečného prachu, nakloníme, namočíme ve studené vodě, dolijeme horkou a rovnou pijeme bombilou. Znáte někdo čajovnu kde dělají maté takto? Pokud mi někdo nevěří, stačí hledat na youtube třeba "taragui commercial".

Abych nezněl tak negativně :) tak dodám že mé oblíbené maté je Taragui sin palo, jemnější a bez větviček :)

Obrázek uživatele Benki

matecko pripravuju stejne

matecko pripravuju stejne jako popisujes - tedy mala kalabasa, hodne mate, setrpat, trosku vody, nechat nasat, vlozit bombillu a pak dolit, vypit, dolit, vypit...

ale jeste nedavno jsme v cajovne pripravovali mate taky do velke kalabasy, malo mate, hodne vody... nez jsme se dostali k tomu, ze se pripravuje i jinak ;-) Byla za tim neinformovanost. Rekl bych, za "spravna" priprava postupne tu ceskou nahradi...

Jinak u mne vede La Merced De Monte... jemne, sladke, neagresivni, ucinkama velmi svebytne... :)

Obrázek uživatele areek

Skoda ze jsem to pred mnoha

Skoda ze jsem to pred mnoha a mnoha lety s mate prestrelil tak, ze uz i mala davka zpusobi,ze si telo vzpomene a ja mam nabeh na infarkt :)

Obrázek uživatele wigwam

Ahoj, u nas v cajovni

Ahoj, u nas v cajovni (Strahov, Praha) pripravujeme yerba mate zhruba tak, ako to popisujes. Tak mozes prist skontrolovat, ked budes mat cestu okolo :)

Ja osobne zadnou takovou

Ja osobne zadnou takovou neznam.
Varim stejne jako ty. Jen jsem casem presel na mensi, keramickou (obsah zhruba 150ml) - kvuli rychlemu tenceni zasob mate a prezblunkanymu zaludku :-D

Dotaz člověka co pil maté

Dotaz člověka co pil maté 2x v životě ... jak docílíte toho že nenasáváte brčkem spolu s nápojem i lístky maté? Pil jsem právě jen pražené a jako "čaj" - lžička do hrnku, zalít vroucí, nechat 5 min louhovat a pak zcedit, tak bylo psáno na obalu ...

Zdravím, tomu brčku se

Zdravím, tomu brčku se říká bombilla a je pro pití maté uzpůsobeno tím, že na konci má sítko. Maximálně se do něj dostane trochu prachu.

Aha, super, děkuji za

Aha, super, děkuji za informaci. Nevíte kde se dá levně sehnat i s tou speciální nádobou?

Obrázek uživatele wigwam

Ahoj, mozes sa pozriet napr.

Ahoj, mozes sa pozriet napr. na www.el-mate.cz my odtial nakupujeme do cajovne a sme spokojni

Obrázek uživatele Rudolf Steiner

Nebo další možnost je:

Já myslím, že by to měli

Já myslím, že by to měli mít v každé čajovně, nebo v internetovém obchodě s čajem. Být tebou bych si vybral pokud možno osobně v některé z čajoven, nebo kamenném obchodě, protože na internetu většinou neuvádí u kalabas (těch tykviček z kterých se to pije) objem. A je lepší mít kalabasu o objemu max. 300ml abys ji mohl matéčkem zaplnit aspoň z půlky, než mít velkou třeba 0,5l a matéčko tam sypat do čtvrtiny objemu, když se to stejně zalévá vícekrát. Kalabasy jsou buď z tykve, nebo z keramiky, skla atd. U těch tykvových je potřeba při nákupu zkontrolovat jestli v nich nejsou malé prasklinky a jestli neprotékají. Před prvním použitím je nutné očistit je od zbytků dužiny a zatáhnout. Také jsou jako každý organický materiál náchylné k plesnivění, pokud ji ale po pití necháš řádně uschnout, neměl by to být problém. O keramických a skleněných není asi potřeba psát, tam je důležitý jen ten objem. Možná to vypadá, že tykve mají samé nevýhody, podle toho jak jsem to napsal :), ale není tomu tak, sám ji používám a nemůžu si stěžovat, navíc s horkým matéčkem tolik nepálí do ruky. Bombilly se vyrábějí buď z bambusu nebo kovu, s bambusovými nemám zkušenosti, používám kovovou. Sice, když je maté opravdu horké, pálí trochu do rtů, ale je to jen chvíli než trochu schladne a nic co by se nedalo překousnout :). Bombilla se dá většinou koupit za 130-300Kč, kalabasa za 200-400Kč, aspoň podle toho co se pamatuju, když jsem je kupoval já a co my teď vysypal internet. Jestli to chceš kupovat přes net, zadej do googlu nebo do zboží na seznamu "kalabasa" nebo "bombilla" a vyplivne to celkem dost odkazů. Koukám že jsem se tu docela rozkecal :D už asi budu končit. Návod na zatažení by měl být někde tady na stránkách.

Obrázek uživatele Benki

vesměs souhlas. Jen já

vesměs souhlas. Jen já bych pro osobní potřebu doporučil kalabasu klidně i ještě polovičního objemu ;-)

Obrázek uživatele Rudolf Steiner

Bombilly mám jak kovovou,

Bombilly mám jak kovovou, tak bambusovou. Bambusovou používám už řadu let a musím říci, že po "zajetí" s ní není žádný problém. Nepřijímá žádné pachy (používám ji téměř každý den) a navíc nepálí. Kovovou mám spíše na cesty.

Doporučuji zkusit velice

Doporučuji zkusit velice silnou novinku Taragui Energia udajně ma mít skoro 2x tolik mateinu než klasické Taragui.

Mají ho např. tady :
http://www.yerbamateshop.cz/eshop/#ecwid:category=2253511&mode=product&p...