Nový pomocník na trhu

Není to tak dávno, co jsme diskutovali otázku čaje připraveného v kávovaru. Až na výjimky se ukázalo, že to nikoho příliš nenadchlo. Není divu, ono to totiž opravdu není nic moc!

Nejen specifika přípravy čaje, ale nepochybně i „síla“ naší komunity vedou k tomu, že na skutečně funkční „čajovar“ si ještě nějaký ten týden počkáme. Trochu naproti jdou čínské indukční konvice, kterým s oblibou říkáme Kamjove, podle jejich obvyklého výrobce, asi tak jako holícím čepelkám žiletky a vysavači lux. Konvice, které ohřejí vodu na potřebnou teplotu. Pozor, to je první důležitá funkčnost a v některých případech podrží dosaženou teplotu. Pokud jedete v GonFu, je to příjemná pomůcka. Inu je vidět, že V Číně má pití čaje přece jenom trochu jinou pozici. Naštěstí se už našlo pár agilních dovozců a tyhle konvice lze už pořídit i tady. Navíc máte doslova autentický prožitek při přípravě. Má to taky svoje mouchy. Vyžaduje to důvěru v bezpečnost čínského spotřebiče a v jeho spolehlivost pokud jde o dosaženou teplotu, ale to je otázka řekněme osobní odvahy.

Říkal jsem si, že tohle je možná určitá skulinka na trhu a jedno z mála technologických řešení, které bychom mohli na oplátku vyčoudit mi Číňanům. Ale co na plat, je nás pořád málo, aby to nějaký ten drátenický gigant začalo zajímat. A ejhle!! Všechno je jinak! 

Na trhu se někdy na podzim objevila krasavice od značky Catler, přesněji řečeno KE 8010. http://www.catler.cz/800-series/KE-8010.aspx

Vydařený, umírněný moderní design tělesa konvice z broušené, nerezové oceli zaujme na první pohled. Vodoznak na obou stranách umožňuje rychlou orientaci kolik je v konvici právě vody. A výkon skrytého topného článku zaručuje rychlou přípravu.

 Co je ale, myslím, nejdůležitější, jsou funkce ovládané podsvícenými tlačítky umístěnými na podstavci. Konvice umožňuje ohřev vody na 80, 85, 90, 95, resp. 100 st. C. U tlačítek pro volbu teploty je navíc milý popisek Zelený čaj, Bílý čaj, Oolong, Káva, a Var/černý čaj. V angličtině, která ovšem nijak nepřekáží. Je pochopitelné, že pro většinu z vás je popisek nepotřebný, nicméně mysleme i na nováčky, případně na absolutní neznalce.

A není to vše. Zvláštní tlačítko KeepWarm umožňuje po dobu 20 minut držet zvolenou teplotu. Pochopitelně s výjimkou varu, kdy je ovšem po příslušnou dobu udržována teplota 95. Což dává smysl.

Výrobce udává v tabulce v manuálu toleranci + - 5st. C u dosažené teploty. To mě nejprve trochu zklamalo, nicméně měření, které jsem provedl, ukázalo výsledek mnohem lepší. Měřil jsem všechny nabízené teploty, vždy včetně funkce pro udržení teploty KeepWarm. Získané údaje mě opravdu překvapily, rozdíl naměřené a deklarované teploty byl vždy do 1st.C. Pro mé podmínky tedy na hranici měřitelnosti. Přičemž ten rozdíl spíše přičítám otevřenému víčku konvice. Nějak jsem se k teploměru musel dostat. Jediné co mě trochu překvapilo, je poměrně dlouhá doba, po kterou se při nastavené teplotě 100st.C voda s klokotem vaří. Ovšem vzhledem k tomu, že spínač není závislý na tlaku páry, ale teplota je měřena elektronicky, zřejmě chvíli trvá, než se té žádané stovky dosáhne.

Měření teploty na všech nabízených funkcích jsem desetkrát opakoval, a to se dvěma čajovými teploměry, (takže vše krát dvě). Víc jich doma totiž nemám.

Tlačítka ovládacího panelu jsou podsvícená, přičemž, po zvolení teploty a stisknutí Start/Cancel, se podsvícení mění ze světle modré na červenou. Ukončení ohřevu je oznámeno trojím decentním pípnutím. Takže bych si ji troufl použít i v čajovně.

A pak spousta dalších na funkčnost možná vliv nemajících, nicméně příjemných drobností. Tlačítko na otevírání s brzdou pro zpomalené otevírání, funkce automatického odpojovače a tepelná ochrana chodu naprázdno, včetně varovné signalizace. Takzvaný bezdrátový podstavec umožňuje konvici  natočit libovolným směrem, což potěší milovníky různých symetrií....atd.

A ještě něco. Nejen design je důležitý, ale i celkově solidní provedení vzbuzuje prostě důvěru.

V manuálu uživatel najde i vysvětlení proč by se měl různý čaj louhovat v různě teplé vodě, a to včetně přehledné tabulky s doporučenou teplotou vodu pro různé čaje a kávu. Což věřím, že leckoho zaujme a přivede k myšlence to alespoň zkusit.

Konvici jsem zakoupil a používám několik měsíců. 

Zní to všechno dobře, že?

Tak vězte, že cena tomu odpovídá. Za kvalitu se prostě platí a já doufám, že mi vydrží tenhle kousek stejně dlouho, jako má oblíbená, prehistorická a už tehdy nerezová AEG, která se mi před půl rokem odporoučela poté, co po  celou dobu životnosti dokázala ohřát denně mnoho litrů vody! Ostatně i ta stála tehdy ranec, ovšem v kontextu s tím co poskytla to byly dost dobře investované peníze.

Prostě u mě dobrý, takže doporučuju !

Ještě dodatečně připojuji stanovisko zastoupení značky Catler, firmy Fast ČR, a.s. k mé pochybnosti ohledně délky varu pro dosažení 100 st. C., s jejíž souhlasem je přiložen snímek konvice a link na výrobek :

Jako negativum jste uvedl delší dobu varu při 100 st. C. Toto berte, prosím, spíše jako vysvětlení z naší strany. S delší dobou varu jsme srozumněni, jelikož právě delší doba varu je zapotřebí, aby voda v konvici dosáhla 100 st C, a to zcela rovnoměrně. Tento efekt je zajištěn pomocí "bublinek", které vznikají a pomájí k důkladnému a rovnoměrnému promíchání chladnější vody z vrchu s teplejší vodou ze dna až na již zmiňovaných 100 st. C. Tedy nejedná se o žádnou vadu, nýbrž o zcela účelný jev. Jistě jste si všiml, že při zvolení nižších teplot, nedochází k efektu "bublinek", ale v takovém případě je voda prohřívána rovnoměrně pomocí stoupající ohřáté horké vody ode dna konvice ke hladině. Voda se tímto způsobem v konvici pohybuje a k topnému tělesu se tak dostává voda chladná, která je tělesem ohřáta a následně opět stoupá směrem vzhůru. Až když je všechna voda ohřáta na požadovanou teplotu, teprve pak se konvice vypne.

Obrázek uživatele Adam Bajer

Dobrá práce, díky za

Dobrá práce, díky za tip.

Jen se chci zeptat jak nalívá a případně jak je to s hlučností - indukční Kamjove docela nepříjemně hučí ;(

Obrázek uživatele Stan

Nalévání je bezchybné.

Nalévání je bezchybné. Konvice nehučí vůbec. Jediný provozní hluk způsobuje vroucí voda. :)

Obrázek uživatele dovve

Pánove myslím si že zvuk

Pánove myslím si že zvuk který vydává konvice není nijak hlasity a nepříjemný...

Obrázek uživatele Adam Bajer

SUPER, to jsem potřeboval

SUPER, to jsem potřeboval slyšet.
Ta musí být mou :) :) :)

Obrázek uživatele dovve

Přítelkyně má doma

Přítelkyně má doma konvici od Tchiba. Jde nastavit teplota a je možné teplotu udržovat. I když je konvice vypnutá(né ze zasuvky) tak ukazuje teplotu, není potřeba teploměr. Bohužel jsem tuto tonvici nenašel nikde na internetu...asi ji přestali vyrábět nebo prodávat. Cena 1200,-. Je to bezvadný pomocník..

Obrázek uživatele Stan

Jo, to je takový ten

Jo, to je takový ten doplňkový, časově omezený prodej Tchibo. Jednou jsem si tam koupil tašku, je fajn, jenomže ji tam měli týden. :-((
Popis zní dobře. Otázkou je pro mě kvalita a spolehlivost při té krásné ceně. Zkus to schválně přeměřit. Jestli to přibližně sedí, je škoda že není dostupná. Vskutku prapodivná obchodní strategie! :-)

Obrázek uživatele dovve

teplota sedí, maximální

teplota sedí, maximální spokojenost! bez problému funguje už 4 měsice a ohrívá deně cca 3-7 litru vody...

Obrázek uživatele Stan

no, co naplat, jak jsem už

no, co naplat, jak jsem už psal, je to škoda! :-((

Obrázek uživatele dovve

Je to škoda ale je možne

Je to škoda ale je možne že se v eshopu zase někdy objeví...je zapotřebí sledovat nabídku a třeba se poštěstí...díval jsem se jen zběžně na internetu a myslím si že některé konvice mají stejné funkce, ale přiznám se nestudoval jsem popisy produktů...

Obrázek uživatele Stan

Já už tu potřebu nemám.

Já už tu potřebu nemám. Našel jsem a jsem spokojen! Je to fakt super kousek. :)
Pokud jde o podobné funkce u jiných konvic, tím si tak úplně jistý nejsem.

Já si doteď myslel, že

Já si doteď myslel, že ikdyž potřebuju zchladlou vodu na např. zelený čaj, voda by vždy měla nejprve projít varem. Aspon tak jsem to četl v různých chytrých knížkách. Až pak by se měla nechat zchladnout na požadovanou teplotu. Případně někdo to řeší tak, že vroucí vodu naředí studenou a tím dosáhne okamžitě požadované teploty. Voda v této konvici však varu nedosáhne při nastavené nižší teplotě. Jaký je na to váš názor?

Obrázek uživatele Benki

že by si to měl člověk

že by si to měl člověk zkusit sám, pěkně vedle sebe vodu prošlou varem a jen ohřátou... ;-)

Já mám zkušenost takovou, že záleží na vodě, ale pro jistotu vařím a ředím, většinou.

Stane, dík za článek, inspirovalo mne to ;)

Obrázek uživatele Pyroh

Jak říká Benki -

Jak říká Benki - závisí dost na vodě.

A taky na tom, v čem se to vaří. Z naší rychlovarky mi to nechutná, neprojde-li varem. pokud to vařím na kamínkách v hliněné konvičce, je to naprosto ok.

Co se týče zchlazování - opět, pokud zchlazuji vodu z rychlovarky, přijde mi pak čaj trpčí a "staženější". Když zchladím vodu z hliněné konvičky, je to ok. Proč tomu tak je? To by mne taky zajímalo :-)

Jakub Tomek

Obrázek uživatele Benki

Jakou máš

Jakou máš rychlovarku?
Příjde mi hodně velkej rozdíl mezi plastovejma a nerezem... asi v tom, jak vedou teplo, nevím, ale z plastu mi příjde voda taková placatější, "ořezaná" jakoby, asi trošku to co popisuješ, ...

Obrázek uživatele Pyroh

Plastovou, ale poměrně

Plastovou, ale poměrně kvalitní. Ale ten rozdíl taky vidím, bohužel když se kupovala, ještě jsem do toho nemohl mluvit :-)

Jakub Tomek

Obrázek uživatele Benki

možná bude záležet i na

možná bude záležet i na tvaru...
měli jsme v čajce jeden čas nějakou starou Tefalku, hodne slušnou, a "dělala to" taky, nevím. Když vezmu v úvahu, že v plastu vydrží voda taky mnohem kratší dobu teplá, mylsím, že to nějak spolu souvisí, ale nejsem fyzik, chemik ani nic podobně zrůdného, tak můžu jen předložit svá pozorování ;)

Obrázek uživatele Luděk

Osobně vařím vodu na

Osobně vařím vodu na plynu, předtím jsme měli plastovku, na kterou jsem si rozhodně nemohl stěžovat, na rozdíl od ostatních plastovek, se kterými jsem se setkal. Rozdíl ve vodě nesleduju, dokonce bijte mne nebo ne, považuju vodu v bytě na Letné v Praze za velmi dobrou a nijak nemám potřebu ji filtrovat.

Oheň a litina je asi fakt nejlepší, ale časově velice náročnej.

Obrázek uživatele Benki

Ale jistě, může být...

Ale jistě, může být... ;-)

Obrázek uživatele dovve

pokaždé požívám vodu

pokaždé požívám vodu převařenou a nechávám ji schladnout...konvice od tchiba ukazuje teplotu jak chladne...

Obrázek uživatele Petr Novák

Zní to lákavě. Já si

Zní to lákavě.
Já si však nyní pořídil litinovou starou japonskou. Má všechny možné neduhy a zato jí chybí všechny vychytávky, ale čaj mi chutná z vody v ní uvařené moc. Ještě se chystám na hlíněné ohniště...

Obrázek uživatele Benki

Litina je litina... :-)

Litina je litina... :-) Jenže ty jsi taky takovej milej rustikál! :-)

PS: Doufám, že už se nějak v dohledné době stavím, nejpozději začátek března je jisté...

Obrázek uživatele Petr Novák

Ona to spíše bude slitina

Ona to spíše bude slitina či ocel než litina ale nyní mne to těší. Rustikál zní dobře, pravdou však je že ve spěchu či do dílny se stále držím nerezové rychlovarky i když vím že by čaj povětšínou mohl být lepší. Zkrátka z čaje nevylouhuji všechny chutě a vůně které tam cítím. Ale nevím zda by Stanovo řešení pomohlo v tomto případě- spíše se poohlížím po jiných možnostech kultivace vody.

Benki:Myslím že se uvidíme 26. v Brně

Obrázek uživatele Benki

výborný, mám tu pro tebe

výborný, mám tu pro tebe něco, co by ti mohlo velice chutanat! :-)

Obrázek uživatele Benki

Jo, Stane, drží ta konev

Jo, Stane, drží ta konev slušně teplo i bez toho keep warm režimu? Někdy se na ni přijedu asi kouknout, o motivaci k navsteve navic :-)

Nemůžu si pomoct, ale

Nemůžu si pomoct, ale stále mi přijde lepší tahle konev: http://www.hailea.com/kamjove/E-kamjove/product1/v-908-1.htm

Sice u nás na trhu momentálně není, ale cenou a specifikacemi je mi jaksi bližší - nižší cena, úspornější provoz. Nicméně musel bych je mít vedle sebe a řádně odzkoušet :-) právě třeba na tu hlučnost a tak.

Obrázek uživatele Benki

Já mylsím že záleží

Já mylsím že záleží na způsobu použití. Mně se ta ketlerka líbí jako možnost do provozu. S úsporností provozu bych si nebyl tak uplně jistej, jen podle příkonu to nepoznáš, záleží na materiálu konve a vyřešení topné plochy... to bych si takhle netroufnul hádat. Teda, pokud to hádáš jen podle toho příkonu ;).

Na těch indukčních mi strašně moc vadí větrák podstavce...

Z kamjovek se mi nejvíc líbí ty jednoduché neodvírací plechovky co mají pojistku proti vaření naprázdno podle hmotnosti plné/prázdné konvice ;-) btw, měli jste v provozu na stolku vlevo vzadu takovou černou, neindukční (se spirálou), pěkně sebou mlela když vřela voda, .. neválí se vám někde nevyužitá ? Jsem se tma do ní trošku zakoukal ;-) Jo, jinak jak jsi mi volal, nějak mi pak vypad signál a musel jsem na plac, tak pardon za nerozloučení... ;)

Soudím z dostupných

Soudím z dostupných informací a přímé zkušenosti s odkazovanou V-908 (která není indukční :-) říkám jen že ta mi je sympatičtější. Při konfrontaci obou modelů je ale možné, že by se to změnilo :-) V pořádku, mi tu taky nemáme nic moc extra signál, takže v pohodě. Kdy přijedeš?

Obrázek uživatele Adam Bajer

Ty neindukční kamjovky

Ty neindukční kamjovky jsou dost v pohodě, ale popraskaly mi už ty pružinky, co zajišťujou ochranu proti sepnutí bez vody, a bez nich to nefunguje. A nejbižší servis je nejspíš v číně. Takže pohodlnější a levnější řešení je kopit si pořádnou konvici za 3000.

Uz dlho sa chystam kupit

Uz dlho sa chystam kupit nieco podobne no skor trosku lacnejsie, predsalen... Co tak toto, ma niekto skusenosti? http://www.alza.sk/zelmer-17z-cerna-d122035.htm Alebo Philips? http://www.alza.sk/philips-hd4686-90-cerna-d121812.htm

Obrázek uživatele Stan

Jenom v

Jenom v rychlosti.
Materiál konvice KE 8010 chuť neovlivňuje. Tím chci říct, není nerez, jako nerez. Tady je to v pohodě. Teplo drží konvice mimo režim Keepwarm velmi slušně, ale to je můj subjektivní pocit. Pokud jde o povaření a následné schlazení, např. na zelené čaje, v konvici je patrné něco jako částečný var. Doufám, že to bude srozumitelné. Chci říct že voda se velmi krátce částěčně vaří a tím se v konvici sama promíchá a dosáhne celkově správné teploty. takže za sebe říkám, já jsem rozdíl v chuti připraveného čaje nezaznamenal. Skoro bych řekl, že se dosáhne toho žádoucího stavu.
A to podstatné na závěr! Stran ceny. Nejen u varné konvice jsem se přesvědčil, že jak správně píše Adam Bajer, často je to nákladnější řešení pohodlnější a levnější. :))

Ahoj.Konvice je dobra

Ahoj.Konvice je dobra vychytavka.Jenze voda by se mela varit do bodu varu a nasledne schladit na pozadovanou teplotu.
Nevim jestli to konvice umi.Orivati vodu jen na pozadovanou teplotu nevim.

Obrázek uživatele Stan

Ahoj! Je mi líto, ale není

Ahoj!
Je mi líto, ale není to tak. Jde o názor přepisovaný z jedné příručky do druhé. Nikde jsem nezaznamenal skutečně objektivní důvod proč! Je jasné, že osobní preference nelze nikomu upřít. To taky nemám v úmyslu, ať každý dělá jak má nejraděj. Jen doporučuji napřed vyzkoušet, udělat, posoudit. Třeba je to úplně jinak.............
K technické dokumentaci jen dodávám, že tuto funkci, lze nahradit režimem "Keep warm".

Někdo to dělá proto, že

Někdo to dělá proto, že var ve vodě likviduje některé nežádoucí složky vody, např. chlor nebo některé sloučeniny, které dělají tvrdost...

Ale hodně to záleží na vodě (studánkovou to spíše zkazí)

Var nelikviduje složky,

Var nelikviduje složky, které způsobují tvrdost vody. Pouze zvyšuje jejich rozpustnost, takže nejsou vidět v podobě vodního kamene na konvicích. Ve vodě však zůstávají přítomny a v chuti čaje je lze cítit. Chlor se sice částečně vyvaří, ale množství, které je člověk schopen detekovat je tak nízké, že je potřeba nechat vodu několik hodin odstát, aby přestala být cítit chlorem. Krátké vyvaření tomu pomůže jen málo.

Pokud znám původ vody a vím, že už byla nějak upravovaná (ve vodárně, ve stáčírně minerálních vod, apod.), stačí ji zahřát na požadovanou teplotu. Pokud o původu nic nevím, rozhodně bych ji převařil.

Co vzpomínám na hodiny

Co vzpomínám na hodiny chemie, tak tvrdosti jsou dvě... Jedny (tzv. přechodná tvrdost) je rozkládána teplem, daný hořčík a vápník se ale z vody nedostává pryč, ale jaký je rozdíl v chuti, to si jako ne-chemik netroufám říct...

Co se chlóru týče, PVK doporučuje k odstranění chlóru odstát nebo krátce převařit...

No když je ve formě

No když je ve formě vodního kamene, tak není v roztoku a nedostává se tedy ani do úst. Když je rozpuštěná, dostane se jí do úst více.

Chlor se dostává z vody vytěkáním. Zvýšením tepltoy se zvýší těkavost chloru. Problém je, že pokud nemá chlor kam těkat, což v uzavřené rychlovarné konvici nemá, tak část ho zůstane v roztoku. Parní fáze totiž bude obsahovat vodní páru a chlor, při daném tlaku a dané teplotě však může obsahovat jen určité množství chloru. Doporučuji si najít zdroj vody, z něhož je chlor hodně cítit a uvařit to v rychlovarné konvici. Po otevření konvice se vyvalí větší množství páry, v níž bude i zvýšená koncentrace chloru. Na intenzitě zápachu by to mělo být znatelně poznat.

Jo, s tímhle se dá

Jo, s tímhle se dá souhlasit...

Ale je pravda, že ta nemožnost úniku chloru z rychlovarky mě nenapadla, vařím v hrnci bez pokličky...

Obrázek uživatele Benki

Vidím to stejně. Navíc

Vidím to stejně.
Navíc bych řekl, že většina vody co nám teče z trubek není k přípravě čaje příliš vhodná a určitě bych doporučil nějakou formu filtrace. Pak nemá převaření kvůli chloru prakticky žádný význam...
(to jen tak na doplnění;) )