Long Jing (龙井茶) - II. pokračování

Tento článek je druhým pokračováním čtyřdílného eposu o Dračí studně. Veškeré Vaše komentáře prosím směřujte do prvního článku. Celý epos je rozdělen následujícím způsobem:

Lokalita

Půjdeme-li po stopách pravé dračí studny, dostaneme se až Západnímu jezeru Xihu 西湖, které se nachází nedaleko Hangzhou - hlavního města provincie Zhejiang a v těsné blízkosti malebné řeky Qiantang - 钱塘江. Tato oblast je necelých 200km od Shanghai a patří mezi turisticky velice navštěvovaná místa v Číně. Mimo nádherné přírodní scenérie je možné pro nás čajomily vidět světově proslulé čajové plantáže i zpracovatelské dílny. Mimo to je tato oblast důležitým centrem obchodu s čajem či yixing keramikou.

Město Hangzhou je jedno z nejkrásnějších v celé Číně. Není divu, že je plné nádherných památek. Založení města se datuje až do roku 200 před naším letopočtem! Za vlády Jižních Sungů (1127-1279) bylo město tehdy hlavní město říše centrem politického dění, vědy, obchodu i kultury a umění. Město bylo (a je) plné čajových zahrad, čajoven a překrásných paláců. V průběhu historie bylo toto nádherné město opěvováno mnoha spisovateli a básníky a dokonce i Marco Polem.

Mapa oblasti Xihu

Oblast Západního jezera tvoří téměř 170 kilometrů čtverečních chráněné krajinné oblasti. Čaj, který se zde pěstuje vyrůstá obklopen malebnými horami. Klima je velice vlhké a teplé s častou mlhou, která přináší čajovým keříkům vláhu i ochranu před slunečním žárem.

V současnosti se Dračí studna produkuje v několika lokalitách oblasti Západního jezera. Mezi ty významné nepochybně patří stejnojmenná vesnice Long Jing 龙井村 ležící na západně od Západního jezera a pak romantická oblast Devíti zátočin a osmnácti roklin 九溪十八涧. Ta zahrnuje i další významné oblasti pěstování tohoto čaje - vesnici Mei Jia a horu Lví vrchol.

Základní pohled na místo produkce Dračí studny můžeme zjednodušit na čaj produkovaný v oblasti Západního jezera - Xihu, čaj produkovaný mimo tuto oblast v provincii Zhejiang, čaj produkovaný v jiných částech číny (např. Yunnan) a konečně na čaj pocházející z jiných zemí jako například Vietnam či Taiwan.

Přírodní podmínky

Oblast Xihu poskytuje ideální přírodní podmínky pro pěstování čajovníků. Je zde velice vlhké subtropické podnebí s průměrnou roční teplotou kolem 16°C, ve kterém můžeme rozlišovat čtyři roční období. Teplé léto je zde typické vysokou vlhkostí vzduchu, zatím co zimy jsou relativně chladné a suché, což je pro odpočívající čajové plantáže ideální kombinace. Průměrné roční srážky jsou přibližně 1 500mm. Před prudšími větry jsou čajové plantáže chráněny malebnými horami, které jsou velice často zahaleny mlhou.

Z níže uvedené tabulky je patrné, že i teploty v oblasti Xihu jsou pro čajovník skutečně ideální. Za pozornost stojí jistě i fakt, že většinou ani v nejchladnější období nejsou čajovníky vystaveny mrazu.

Měsíc

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

Průměrná nejvyšší teplota °C

8

10

14

20

26

29

33

32

28

23

17

11

Průměrná nejnižší teplota °C

2

3

7

12

17

22

25

25

21

15

9

4

Charakteristika

Shi Feng Long Jing

V souvislosti s Dračí studnou jsou často zmiňovány čtyři základní vlastnosti (Barva -Se 色, vůně - xiang 香, chuť - wei 味, tvar - xing 侀):

  • Svěží žlutozelená barva
  • Omamná vůně
  • Okouzlující harmonická chuť
  • Nádherný tvar plochých a hladkých listů

Jeho typické ploché listy ani barvu nálevu a suchého či louhovaného listu popisovat nemusím, neboť je dobře patrná z obrázku (Jedná se o Shi Feng Long Jing - tedy Dračí studnu s Lvího vrcholku). Tradiční ruční pečení má na svědomí typickou vůni, ve které jsou příjemné jemné kaštanové tóny.

Chuť je velice výrazná, plná, komplexní a lehce nasládlá. Pro Dračí studnu je typický velice dlouhý a příjemný sladký aftertaste. Chuť by u vysokých tříd neměla být slabá, trávová či nahořklá.

Dračí studna je také známá svým vysokým obsahem kofeinu a čajových polyfenolů

Kvalita

Long JingKvalita je dána lokalitou pěstování, sběrem a zpracováním. O výsledné kvalitě tedy nerozhoduje pouze jediný z těchto faktorů, ale jejich komplex. Lokalita pěstování daného druhu Dračí studny má pochopitelně veliký vliv na výslednou kvalitu, ale obvykle zahrnuje více čajových zahrad s různými majiteli, kultivary a čaj se může sklízet i zpracovávat v rámci jedné lokality různým způsobem. Konkrétní čajový kultivar má pak vliv nejen na kvalitu čaje, ale ovlivňuje často i čas sklizně a výnosnost čajových keříků. Sběr už představuje složitý komplex faktorů, který rovněž zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu. Jedním z nejdůležitějších faktorů je čas sběru. Mimo to pochopitelně jaké lístečky se sbírají a v neposlední řadě zručnost mistrů sběračů. Zpracování je pak další ukázkou mistrovství, které se v případě špičkových sort Dračí studny předává jako poklad z generace na generaci. Ruční zpracování je v případě kvalitních sort samozřejmostí. Ruce mistrů, kteří na velkých wok pánvích čaj suší a tvarují je další z klíčových faktorů, ovlivňující konečnou kvalitu.

Dále má již kvalitu nápoje v rukách šťastný čajomil. Je jistě více než škoda, špičkovou kvalitu pohřbít nesprávnou přípravou čaje nebo nevhodnou vodou.

<<< předcházející díl (1/4) - další díl (3/4) >>>

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Veškeré Vaše komentáře

Veškeré Vaše komentáře prosím směřujte do prvního článku.