Lednové čajování

  

Po dlouhých a tuhých mrazech se (alespoň u nás v Praze) hezky vyčasilo a teploty vylezly až k 10 °C. A tak mi to nedalo a vydal jsem se do lesa pořádně si zas počajit :)

 Když sem přišel domů ze školy, jako by někdo chtěl abych ven nechodil - sluníčko zapadlo, vítr bušil do oken a čaj, který sem si pro tuto příležitost připravil záhadně zmizel. (Dobře, nezmizel, jen jsem ho nedávno dopil). Ale nenechal jsem se odradit, pořádně jsem se oblík, připravil všechny ty důležitý věcičky a vybral si "náhradní" čaj - v hlavní roli: 2007 Jingmai Qiao Mu "0502" Raw Pu-Erh cake. Z koláče jsem oddělil pěknejch 6 gramů a vyrazil. 

Samou nedočkavostí jsem na místo dění dorazil (doběhl) za necelých 15 minut. Našel jsem si jeden hezký plácek, nikdo nikde, jen šumějící stromy a já. A čaj. Připravil si všechno na místo a po chvíli už jsem spokojeně sypal suché lístky do svého Shiboradashi od Petra Nováka. Pokud zrovna všechnu vůni nesfouk vítr, tak jsem si ji vychutnával i já.

 

 Tak a teď k přípravě. Nerad bych tu rozepisoval nálev za druhým, stejně bych je teď už nepopsal. Jen zkráceně - nálevů bylo tak 12-14 (čistý odhad), poslední byly už celkem slabý. Nejlepší byly tak první tři, to se dá očekávat. Co se týče chuti, nálev byl poměrně sladký s různými druhy ovoce od grapefruitu přes nezralé ostružiny k brusinkám a borůvkám. Ideální čaj do lesa řekl bych, jen trefit roční období a zasednout mezi borůvkové keře :)

- Čaj mám doma už něco přes rok, nevím jestli se zlepšil, nebo pouze zestárnul, pokud si dobře pamatuju loňský nálevy, tak letos je trochu míň agresivnější a míň kyselejší. - 

 

 Kdybych se nudil, vzal sem s sebou knížečku poezie - japonské haiki. Chce to asi trochu se v tom orientovat aby se daly tyto krátké básničky dobře ocenit, ale mě se i tak líbily. Napadla mě přitom myšlenka, že haiku napsané deseti-letým dítětem by bylo bráno jako dětské (rozuměj nedokonalé, nepromyšlené), ale kdyby uplně stejný text napsal japonský básník v 17. století, bylo by z toho významné dílo. Ovšem tím nechci haiki nijak soudit, jen taková myšlenka, která mě při čtení napadla :)

 

Nakonec mě po nějaké hodině z místa dostala zima (no ne že by vítr celou dobu neusiloval o to mě "odfouknout", ale přecijenom je ještě docela zima na venkovní čajování) Nicméně i během té hodiny jsem si příjemně odpočinul, a už teď se těším jak se na toto místo zanedlouho vrátím, nejlíp s nějakým voňavým First Flushem ! :)

Nakonec ještě fotky vyluhovaných lístků - většinou jednolisty na stonkách, občas tips. Našel jsem tam i nějaké zlomky, ale to je jistě jenom moje neschopnost rozdělovat koláč...

 

 A ještě všechny listy ještě jednou. Nutno říct že na toto shibo s obsahem cca 70-75ml bych asi normálně 6g lístků nedal, ale bylo mi jasný, že voda v termosce zanedlouho zchladne, a tak jsem dal trochu víc čaje.

 

Nakonec už jen rozloučení s čajem, lesem a i s Váma, gratuluju a děkuju, že jste dočetli až nakonec :) 

 

 

V hlavních rolích: úžasné shiboridashi od P. Nováka,  6ti letý Pu-Erh s oblasti Jingmai a nakonec já, kdo si ten čaj parádně užil :)

Ještě jednou díky za váš čas strávený nad mým zápiskem, T. Novotný 

// Omlouvám se za nekvalitní fotky, měl jsem bohužel k dispozici jenom mobil :( 

Obrázek uživatele Stan

Vzhledem k tomu, že jsem

Vzhledem k tomu, že jsem dnes rno vyrazil se psem do lesa, vím jak tam je. A tudíž obdivuji tu odvahu tam ještě začajovat! Klobouk dolů. :-)
Díky za čtení.
PS: Ta první fotka se mi neukazuje.

S tou první fotkou byl

S tou první fotkou byl nějaký problém, tak jsem jí hodil rovnou do textu (místo úvodní fotky).
Upřímně řečeno, když jsem přišel domů, tak jsem taky byl pěkně promrzlej :o)

Obrázek uživatele wigwam

Pekne! Do akeho lesa v Prahe

Pekne! Do akeho lesa v Prahe chodis?

Díky! - Můj oblíbenej

Díky! - Můj oblíbenej kunratickej les :)

Hezké, včera bylo fakt

Hezké, včera bylo fakt krásně, degustace budoucího jara

Obrázek uživatele Stan

Tak mě napadá, jestli by

Tak mě napadá, jestli by "nestálo za to", publikovat pár slov o čajování v přírodě. Sám s tím nemám mnoho zkušeností, spíše vzpomínky na čundry a ranní a večerní čaje. Možná na cestách, pár hezkých vzpomínek mám. :-)
Každopádně je to fenomén, řekl bych.
Ovšem, jak na to? Kam jít, co s sebou, jaký čaj, na co dát pozor...........nechcete se toho někdo z outdooristů chytit? Fakt by to bylo zajímavé. :-)

Obrázek uživatele dovve

Pěkný článěček, díky!

Pěkný článěček, díky!