Lapacho

Pokud si v této konferenci najdou své místo kromě čaje i vodní dýmky, maté či rooibos, jistě sem patří i lapacho.

Pro ty, kteří tento pojem slyší prvně, jen uvedu, že pod tímto názvem mohou ve většině našich čajoven zakoupit kousky rudé kůry, ze které se připravuje stejnojmenný nápoj.

Vyrábí se z vnitřní části kůry stromu Lapacho - Tabebuia impetiginosa. Lapacho užívali indiáni na území střední a jižní Ameriky, zejména v oblasti Brazílie, severní Argentiny, Paraguaye a Bolívie. Indiáni lapacho využívali pro jeho léčebné vlastnosti. Mimo to se z tvrdého dřeva stromů lapacho vyráběly nejrůznější nástroje a luky. Jsou ale dostupné i informace o tom, že lapacho užívali i Vikingové a Rusové. Dále existují informace, že dokonce jeden ruský chemik začal koncem 19. století vyrábět zubní pastu obsahující lapacho, která byla velmi efektivní v boji se zubním kazem.

Lapacho také můžete nalézt pod názvy:

  • Taheebo (mravenčí dřevo)
  • Ipe Roxo (skarlatové květy)
  • Ipes
  • Portugalský název Pau D'arco
  • Některé kmeny nazývají lapacho "Tajy", v překladu "mít sílu a energii"

Strom lapachoStromů lapacho jsou stovky druhů a jen malou část tvoří vysoce kvalitní druhy, ze kterých se nápoj lapacho vyrábí. Někteří producenti také rozlišují Lapacho colorado (rudé lapacho) a Lapacho morado (fialové lapacho), které roste v chladnějším klimatu And a výše položených míst Paraguaye. Poslední výzkumy, které srovnávají zdravotní účinky těchto dvou druhů, se údajně lehce kloní k fialovému jako nejlepšímu ze všech. Velké množství lapacha, které se dostává na „západní“ trhy, je bohužel občas nízké kvality, přezrálé, nesprávně sklízené nebo se dokonce nejedná o lapacho. Velmi málo importérů dokáže tyto rozdíly rozeznat.

 

Stromy Lapacho, které bývají až 700 let staré, v zimních měsících (v jižní Americe) překrásně kvetou.

S lapachem jsou spojovány až úžasné léčebné účinky od posilování imunitního systému, léčení horečky, přes křečové žíly, až po léčení rakoviny a boj s virem HIV.

Výčet je dlouhý, právě tak jako seznam nejrůznější studií, které se této problematice věnují. Nebudu vás tímto výčtem unavovat, protože je skutečně dlouhý. Shrnujícím faktem je, že lapacho působí na lidský organismus velmi pozitivně a že zatím nejsou známy žádné vedlejší nežádoucí účinky.

  

Jak lapacho připravit?

Většinou se doporučuje přibližně pět minut vařit a cca dalších 15 minut louhovat. Dá se velmi dobře pít i studené. Chuť je velmi silná a proto si ho „slabší zápaďáci“ ;-) doslazují. Závěrem snad jen malé upozornění – některé zdroje tento nápoj nedoporučují těhotným ženám.

Lapacho

Obrázek uživatele Petr Vilím

Děkuji moc za pěkný

Děkuji moc za pěkný článek, to by milci koukali!!

Obrázek uživatele Adamis

Lapacho bezesporu je hodně

Lapacho bezesporu je hodně prospěšné a dobré. Jsem rád že jsi o něm napsal. Sem tam si ho uvařím na pročištění organismu. Já mám rád i bylinkové "čaje". Je to lepší než pít sirup.-)

Obrázek uživatele PP

Díky za pozitivní ohlasy

Díky za pozitivní ohlasy :-)
I já si občas lapacho rád udělám a vůbec rád proložím mezi čaje i rooibos či naše bylinky. Myslím, že je dobré se držet úsloví všeho s mírou a neskončit u jednoho. Trošku to občas prostřídat. Čaj je určitě docela zdravé pití, ale pít nebo jíst stále dokola to samé (i když to může chutnat pokaždé jinak) moc dobré asi není.
Po sirupech, s těmi jejich úžasnými umělými sladidly na bázi nervových jedů, sahám jen z nutnosti nebo krajní lenosti ;-)

Obrázek uživatele Petr Vilím

To PP: článek opraven

To PP: článek opraven :-)

Obrázek uživatele PP

Díky za super-rychlou

Díky za super-rychlou reakci ;-)

Obrázek uživatele Petr Vilím

Je to moje práce :-)

Je to moje práce :-)

Obrázek uživatele PP

No zdá se, že jí

No zdá se, že jí děláš víc než dobře. A já se jdu pustit do psaní dalšího článku, abys měl zas co opravovat ;-)

Obrázek uživatele Petr Vilím

Už se moc těším...

Už se moc těším...

Zdravím. Vidím, že se

Zdravím. Vidím, že se opravdu tomu věnuješ a vyznáš a tak bych měl bych dotaz k lapachu. Jaká je vhodná pitná kůra a režim? Má se třeba po určté době vysadit nebo se může pít bez omezení? Dík za odpověď

Obrázek uživatele PP

Ahoj, nejsem zas takový

Ahoj,
nejsem zas takový expert, abych si dovolil nějaké striktní závěry. Můj pohled na věc je následující. Lapacho je nápoj, který má určité dopady na lidský organismus. Stejně je tomu u čaje či našich bylinek. Ve všech těchto případech jsem zastánce praqvidla všeho s mírou a pokud možno to prostřídat. Zejména, pokud se jedná o zdravého jedince. Pokud mám nějaký zdravpotní problém a vím, že bylinka XY se používá při léčbě mého problému, pak budu onu bylinku pít asi pravidelně dokud mé problémy nezmizí. Pokud jsem zdravý, tak všechny tyto "bylinky" se snažím střídat. Tedy např. Lapacho -> koupím si 100g a to mi vydrží 1/2 roku až rok jak si na něj kdy vzpomenu :-)
Udělám si třeba dva tři dni za sebou po litru lapacha a pak si na něj zas třeba 2 měsíce nevzpomenu. No a mezi tím zase piji něco jiného.

Díky za dobrou a celkem

Díky za dobrou a celkem vyčerpávajíci odpověd. Zeptám se přímo na můj problém. Mám trošku problém s oslabenou imunitou, lapacho mě na to bylo vřele doporučováno a piju ho už asi 2 měsíce zhruba litr až litr a půl denně. Vím, že bylinky i čaje se mají střídat a proto jestli mě můžeš doporučit nějaký čaje s podobnými účinky jako lapacho. Díky
Na internetu se teď všude dočítám ,,obecnou radu" že pít 3 týdny a týden pauza.

Obrázek uživatele PP

Pokud ti jde o čaje,

Pokud ti jde o čaje, které by posílili tvůj imunitní systém, pak je možností řada. Roli hrají vitamíny, antioxidanty a celá řada dalších látek.
Z bylinek imunitní systém posiluje například třapatka nachová (doporučuje se výluh z kořene), žen-šen, pochopitelně čaj, maté, rooibos, lapacho nebo jiaogulan.

Zkusit můžeš i propolisové kapky či mateří kašičku.

Na http://www.penize.czech-tv.cz/program/samadoma/zdravi/?clanek=23
se dočteš například:

Měsíček lékařský
Měsíček můžeme nasušit, květy, a skladujeme je a používáme pro tonizaci organismu, můžeme ho přidávat do různých bylinných směsí. Podporuje imunitu, ale působí i proti nádorovým onemocněním. Měsíček vůbec je taková zajímavá bylinka, je to takový všelék, navíc je i dekorativní, takže na zahrádce je ozdobou. Na čaj spaříme lžičku až lžíci byliny dvěma decilitry vařící vody.

Echinacea
Echinacea je velmi účinná a velice krásná, takže opět bude ozdobou zahrádky. Její kořen se nakládá do lihu, nechá se vyluhovat a ten lihový výtažek se potom užívá. V dnešní době si s tím už nemusíme dávat práci, ale koupit si výtažek nebo jiné produkty z echinacey v lékárně. Echinacea je jednou z nejlepších bylinek na imunitu.

Zde máš další užitečný link: http://www.novinky.cz/zena/zdrav/byliny-a-potraviny--ktere-posiluji-imun...

Obrázek uživatele sunnypeace

Jo echinaceu vřele vřele

Jo echinaceu vřele vřele doporučuji. když na mě něco leze, dám si lžičku tinktury a je po nemoci. a česnek jíš? tři stroužky denně.

Obrázek uživatele Jirka

Tři stroužky denně? To

Tři stroužky denně? To je pak konec s jakýmikoliv milostnými hrátkami, ne? ;o) Leda by měl člověk rýmu :o)))

Obrázek uživatele Jarmila

Prostě ho budete chroupat

Prostě ho budete chroupat oba:)

Obrázek uživatele fildoska

bleble:D to radci rok

bleble:D to radci rok nemocnej:D

Obrázek uživatele Adamis

Ale no tak:-)) To jde

Ale no tak:-)) To jde vydžet!Můžes si to dát na chleba. Já česnek používám dosti často. Je to sice chuťový a čichový hukot,ale lepší než prášky.

Obrázek uživatele fildoska

:) ja ted mam jaterni dietu

:) ja ted mam jaterni dietu a cesnek nesmim prave kvuli praskum:)

Obrázek uživatele gimel

pokud máš problém s

pokud máš problém s imunitou (měl sem jej taky) tak ti rozhodně nepomůžou jen čaje, chce to hlavně změnit celkové stravovací návyky. Spousta všemožných odborníku a znalců mi radila hromadu různých čajů jídel a nevím čeho ale z vlastní zkušenosti můžu říct že nejlepší jsou asi tyhle zásady a když se jich budeš držet máš po starostech: jíst a pít pravidelně v malých dávkách, jíst a pít jen to na co máš "chuť" (samozřejmě bacha na věci jako hambrgry, kola atd...) a jíst jen dokud ti chutná - tzn. nejíst za každou cenu vše co máš na talíři. Já piji a jím vždy jen to na co mám chuť (když nevím co zrovna tak prostě otevřu ledničku nebo misky s bylinkami a čichám a to co mi zavoní to si dám) od té doby co tohle dělám se mi zdravotní stav zlepšil o 50% zbylých padesát schází z nedodržování pravidelnosti :-) ale to už je moje blbost..takže k tomu lapachu dej si ho kolik chceš dokud ti bude chutnat pí co hrdlo ráčí tělo si samo řekne co a kolik..

Obrázek uživatele fildoska

dekuju moc:) ses prej muj

dekuju moc:) ses prej muj jmenovec tak filipove drzi spolu!:D ma imunita je opravdu v hajzlu ale nemam bohuzel dost sebekazne abych tomu predchazel...

Obrázek uživatele gimel

nemáš zač, a vřele ti

nemáš zač, a vřele ti doporučuji tu vůli k udržení sebekázně najít , nezlepší se ti pak jen imunita ale rázem ti půjde vše líp a budeš se sebou spokojenější nejen ty sám...

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Na imunitu jsou i dobré

Na imunitu jsou i dobré přípravky z Justu (http://www.justnahrin.cz/). Zrovna dnes jsem dobral 100% výtažek z Tea Tree; asi to má co do sebe. Jen si člověk musí trochu připlatit (jóo, zdraví není nejlevnější) :-)

Obrázek uživatele Petr Vilím

V Justu dělá moje

V Justu dělá moje sestřenice (tzv. JUST LADY)! Určitě vám něco může prodat!

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

pod cenou? :-))))

pod cenou? :-))))

Obrázek uživatele gimel

no pokud máte někdo

no pokud máte někdo zájem o velmi kvalitní přípravky z aloe vera, jejichž účinky můžu po dlouhém a nechtěném testování :-) sám potvrdit - jsem věčný skeptik k těmto produktům :-) tak se ozvěte :-)

Obrázek uživatele Johnny

Tak lidi, prave me zavolala

Tak lidi, prave me zavolala babicka, ze nasla nejaky caj, a podala my pytlik lapacha od oxalisu ale ja tam minimalni trvanlivost do 1999 tak sem zvedavy co to se mnou udela.... :D

Obrázek uživatele PP

Toho bych se

Toho bych se nebál.....zvlášť u lapacha. pokud nezvlhl, není zelený a nehýbe se, tak bude maximálně trošku vyčpělý.

Obrázek uživatele Johnny

Moc dik, ponevadz lapacho

Moc dik, ponevadz lapacho sem v zivote nepil takze sem nevedel oc od neho mam cekat, ale tak je to precejenom kura takze se tomu fakt nic nestalo :)

Obrázek uživatele gimel

phe a pak že oxalis nemá

phe a pak že oxalis nemá kvalitní čaje, no uznejte která jiná firma se může "pochlubit" tím že její čaj ani po osmi letech po datu spotřeby nezměnil svou kvalitu :-D

Obrázek uživatele PP

:-D Za prvé lapacho není

:-D
Za prvé lapacho není čaj ;-)
A za druhé chlubit se tím asi nikdo nebude, protože kvalita to asi po letech žádná valná není, ale nepitelné to snad nebude také, tak co? Má ho hodit do záchoda?

Obrázek uživatele gimel

NO NAPSAL SEM TO V

NO NAPSAL SEM TO V UVOZOVKÁCH PROTOŽE JE SAMOZŘEJMÉ ŽE SE TÍM NIKDO CHLUBIT NEBUDE :-) TEN KOMENTÁŘ BYL MÍNĚN JAKO "ÚTOK" NA OXALIS :-)

Nejlepší lapacho v

Nejlepší lapacho v životě: Na chatě v javorníkách jsme nechali Lapacho na plotně vařit na kamnech tak hodinu. Do kamen se různě přikládalo, a tak bylo teplo na plotně různě horko. Po hodině jsme si na nebohé Lapacho vzpoměli a zjistili, že ho zbývá sotva třetina. Vypili jsme ho po malých panácích, protože bylo tak dobroučké a slaďoučké jako jsem v životě nepil.

Od té doby se ho snažím doma různě vařit hodinu, abych docílil chuti jako tenkrát, ale sklokeramická deska asi není to pravé ořechové....

Obrázek uživatele PP

Většinou postupuji

Většinou postupuji podobně. Asi je dobré, ale upozornit, že lapacho má tendence překypit, takže je dobré ho hlídat.

Alkaloid Lapachol

Alkaloid Lapachol obsažený ve stromě Tabebuia Impetiginosa bákný to lék jihoamerických indiánů se vyskytuje převážně ve stromech, které rostou ve vyšších polohách amazónského pralesa na úpatí And. Jazykem kečua je znám jako Tawari amarillo a Tawari negro ...

Avšak Lapacho roste hojně i v nížinná Brazílie, kde je tento strom převážně využíván ve stavebnictví. Jako vedlejší produkt se pak zpracovává i lýko na čaj Lapacho, ovšem s obsahem lapacholu v tak nízské míře, že je jeho léčebný účinek holou sugescí.

Doporučuji navštívit stránku www.oroverde.cz kde se jeden z předních odborníků na latinskoamerické magické rostliky sáhodlouze rozepisuje.

BohaCha

Obrázek uživatele PP

Díky za upřesnění i za

Díky za upřesnění i za link na moc zajímavé stránky!

Rádo se stalo (-:

Rádo se stalo (-:

Dobrý den,rád bych si

Dobrý den,rád bych si vysadil lapacho na zahradě.Má s tím někdo zkušenosti?Jak sehnat sazenice?Děkuji

Doporučuji se podívat na

Doporučuji se podívat na informace o Lapachu na:
http://www.drugdigest.org/DD/DVH/HerbsTake/0,3927,552793|Lapacho,00.html

Tady bych jen dodal, že těhotné nebo kojící matky by si Lapacho dopřávat neměly.

Ahojík užívám lapačo

Ahojík
užívám lapačo pravidelně dle dávek uvedených na čajíku - 3 týdny a 1 týden pauza. Já mám nejlepší zkušenosti s užíváním 3 týdny, 1 pauza, 3 týdny a pak třebas i měsíc piju něco jiného na imunitu. Osvědčil se mi Kočičí dráp. Mám Crohnovu chorobu, tak tyhle čajíky střídám a "zatím" jsem díky tomu nebyla na operaci. Ale užívám taky aloe vera, tak nevim přesně, co zabírá. Jinak dočetla jsem se výš to s tím, jíst, na co mám chuť. To je bomba. Musím to fakt zkusit. Díky díky:-)

Obrázek uživatele LaoChing

Jasně :0) je to ROZHODNĚ

Jasně :0) je to ROZHODNĚ lepší než do sebe cpát nějaké hnusné prášky :0))
Když jsme u te imunity,tak miluju čaj z kopřiv,je to celkove na imunitu,a pěkně to čistí krev a je dobrý :0P

Obrázek uživatele tsultrim topden

fresh su dobré ako doplnok

fresh su dobré ako doplnok k dračej ktoru pijem gade chodím ,.

čajomilec by se vás

čajomilec by se vás chtěl zeptat,nebo požádat o radu,kde by mohl koupit KVALITNí Lapacho,nejlépe fialové.DDDDDěkuji

Lapacho jsem kupoval u

Lapacho jsem kupoval u Amany, jiné neznám....

Ahoj, ještě sem to

Ahoj,
ještě sem to nezkoušela, ale prej je dobrý, když celý pytlík lapacha naložíte do nějaké lihoviny (víc jak 40%) a necháte to tam měsíc ve tmě, no a pravidelně (několikrát týdně - až denně)to promícháte. No a pak si dát každej den 1 štamprdlu, prý ideální prevence ;).

ještě dodatek ten pytlík

ještě dodatek ten pytlík lapacha na 1 litr tocho alkoholu (může být jakýkoliv dle chuti, ale min 40%)

dobrý den malý dotaz

dobrý den malý dotaz můžou 10-leté dítě slabý odvar z lapacha? máte někdo zkušenost

Obrázek uživatele mechatronik

není to

není to doporučováno,stejně jako maté...kdybys řekl/a víc tak asi jo,ale v 10 letech nevím nevím...četl jsem že nedoporučují aby pili děti...

Obrázek uživatele Stan

Kým to není

Kým to není doporučováno stejně jako Maté??
Už mě to fakt nebaví. Uveď, prosím zdroj, nebo není o čem diskutovat.

Obrázek uživatele mechatronik

nejsi ty taky tomáš?

nejsi ty taky tomáš? nevěřící?

dobrá našel jsem na internetu tuto stránku (když jsem jí sem dal tak se zprasil celý vzhled - je to zde http://www.drugdigest.org -vyhledat - lapacho)

http://vltava2000.cz/caje-kava-bylinky/goodsdetail.asp?strGoodsID=1202

z popisu se nedočteš nic moc, jen neurčité,jako že nikdo nic neví přesně,ale všeho moc škodí a v mírných dávkách je léčivé lapacho...např oxalis napíše není vhodné pro děti, na jiném serveru jsem našel do 3 let se nemá konzumovat a jinde zase (zahraniční) že děti ve vývinu...tak si vyber - není to asi dokázaný na 100% ale riskuj to na dítěti viď...

podobně je na tom maté - vesměs jsem našel stejné - nerozhodné výroky k dětem, ale na mnoha místech bylo není určeno pro děti - což znamená že bych si to na triko nevzal

a navíc - proč mu cpát lapacho, když máš takový výběr čajů???

Obrázek uživatele Stan

Milý hochu, vyzkoušel

Milý hochu,
vyzkoušel jsem sám na sobě tolik bylin, jiných rostliných vzorků, jejich derivátů a substanci, že si dovolím vyslovit možná trochu zjednodušující tezi:
"Valná vetšina publikovaných informací, obecně podávaných jako fakta, o používání bioaktivních látek rostlinného původu, jsou naprosé bláboly. A to, i z pohledu tzv. "moderní vědy". Informace založené na dozvuku, doslechu a předpokladu vycházejícím ze srovnání čehosi s něčím, postrádající dokumentaci, statisticky zpracovaná data, atd., se běžně podávají jako ověřená zkutečnost. To je, bohužel fakt.
Já se nezastávám slepě drog. (viz. mé předchozí příspěvky), jen když něco neznám, tak o tom nemluvím.

Obrázek uživatele Apepa

Tvou zjednodušující tezi

Tvou zjednodušující tezi jsem pochopil asi takto:
Nevěřte blábolům. Vyzkoušejte účinky na sobě (nebo lépe na svých dětech).

Obrázek uživatele mechatronik

Milý velký hochu, tvá

Milý velký hochu,
tvá zkušenost je jedna věc,ale obsahy látek v produktu je druhá, pochybuji že máš na jazyku mikroskop, či látky rozeznávající zvýšené množství látek...
ovšem že valná většina informací jsou bláboly,ale čemu máš věřit? své zkušenosti? dobře tak řekněme že ti lapacho chutná,ale nemůžeš se spolehnout na popis k němu,jeho chuť je přinejmenším zvláštní (což je první důvod - děti si myslím by ho nepili skrz chuť),na sobě necítíš účinky škodlivé,ale nemůžeš si být jist co tam je a co dítěti škodí a co ne - dal bys mu lapacho? (bavíme se pořád o dítěti ve věku max 12 let-ale taky 10 let jak se nahoře někdo ptal...)
když něco neznáš tak o tom nemluvíš?v tom případě bys udělal ještě horší věc, neznáš složení a účinky a dal bys to dítěti...

Obrázek uživatele Stan

-.....tak to nejsem úplně

-.....tak to nejsem úplně nadšený.
Řekl bych spíš: POUŽÍVEJME ZDRAVÝ ROZUM!
úmyslně neříkám selský!!!
Nevím, proč zkoušet na dětech?? To jsem nikdy nikde nepropagoval.
Doporučuji všem, zjistit si o rostlině, jejíž deriváty hodlají užívat dostupné a zejména relevantní informace.

Obrázek uživatele Apepa

Protože ta diskuse

Protože ta diskuse následovala po dotazu zda děti můžou lapacho. Chtěl jsem jen varovat před zjednošujícími tezemi, ale v zásadě s Tebou souhlasím. Zdravý rozum a věrohodné informace. Ne vždy se dají sehnat, potom snad radši předběžnou opatrnost...

Obrázek uživatele mechatronik

víš musím se pozastavit

víš musím se pozastavit nad těmi "věrohodnými informacemi" - čemu můžeš věřit? to že to žvejkali už indiáni je hezký,ale dnes se to bere jinak...kdo ti řekne že v tom něco je když to jde na odbyt? to že něco škodí, nebo neprospívá? lobbing ovlivní vše, i kdyby tam něco bylo co děti nesmí tak výrobce (dodavatel) to neřekne a lidi to nepoznají...nikdo z výrobce čajů ti taky neřekne že ten a ten čaj byl pěstován v půdě kde železo (či jiný prvek) přesáhl 2x limit....

zdravý rozum...jo beru že dítě může jíst maso,mléko, vše,jelikož je v rozvoji,ale aby muselo mít takovéto neurčité (netypické pro něj zatím)látky, tak nevím....ale říkám je to o tom co byste dali tomu děcku a co ne, myslím že to je taky u každého jinak, někdo mu upírá od mateřského mléka po maso a naopak někdo mu leje pivo v pěti letech....

zdravim nejsem moc zkusene

zdravim nejsem moc zkusene kde bych mohla sehnat kvalitni Lapacho ? mam hypofunkci stitne zlazy cili zjednodusene muj organismus se chova jak zpomaleny film oproti zdravym lidem :( ci pripadne poradite nekdo i jiny cajik ci bylinku ,uz jsem smirena s tim ze do konce zivota budu papat leky ale ty pouze dodaji neco z hormonu se zbytkem si me telo neporadi ....coz je sucha kuze padani vlasu pribirani na vaze (coz znamena ze si musim hlidat co jim jinak budu jako koule ) ....poradite nekdo prosim >>>>>>jsem povolanim chemik takze vidim co mi nabizej v lekarnach za fujtajbl a chcu cajik jelikoz cajik muzu pit poradddddd :D

Obrázek uživatele Stan

Vzhledem k vážnosti

Vzhledem k vážnosti stavu, bych spíše doporučil kontaktovat čínského lékaře.

Diky za odpoved ,mno abych

Diky za odpoved ,mno abych priznala barvu tak nejak na tyhle veci moc neverim :(a penizku na doktory uz nemam dost (setrim na cajiky:) ) toz nevedeli by jste vy zkuseni cajomilci nejake ten cajik ci bylinku prip,ja jsem jiz dotazovala rada bych zkusila Lapachu ale nevim kde sehnat neco kvalitniho,toz to vite takoveho nezkuseneho cajomilce opijou i rohlikem :(

Ahoj, opravdu nemám

Ahoj, opravdu nemám žádné lékařské vzdělání, ve skutečnosti jsem si teď musel vygooglit, co ta hypofunkce znamená, takže moje doporučení ber s reservou (snad mě kdyžtak někdo doplní nebo opraví).

Na příznaky (nikoliv příčiny) určitě mohu doporučit červený čaj nebo tmavý pu erh, obojí spolehlivě zahřívá, uklidňuje a ve tmavém starším pu erhu je přirozený výskyt té slavné GABA kyseliny, která dost pomáhá zlepšit psychickou kondici a taky posiluje imunitu.

Lapacho, Vilcacora nebo Jiaogulan (Pětilistý Žen-šen) jsou velmi vyhlášené pro svůj pozitivní vliv na imunitu, já osobně mám nejlepší zkušenost právě se žen-šenem, ale je to ta nejdražší varianta. Jiaogulan je také velmi silný stimulant psychického uvolnění.

Dále podle toho co vím, velmi dobrá na zrychlení metabolismu a tak všeobecně funkce organismu je Guarana. Jednak je povzbudivá (a má děsivou pověst - když jsem ji nasypal na Domečku do bábovky, nikdo to nechtěl jíst :) a druhak pomáhá při redukci nadváhy (ostatně jako i pu erh a vůbec jakýkoliv čaj - ve smyslu čaj z čajovníku).

Pokud některá z těch vět nedává moc smysl, tak se omlouvám :)

Jinak ke kvalitě: nesetkal jsem se ještě bohužel s nějakým nekvalitním Lapachem (je to takové dohněda, v podstatě seškrábaná kůra), jen poradím že by z něj neměl být příliš silně cítit prach, to svědčí o delším skladování. Sice se nejedná o nějaký luxus-cha, ale vonět by měl tak nějak čistě, neagresivně, s barvou "nevyblitou". Kvalitní Jiaogulan u nás neseženeš pod 200 Kč za 50 g, alespoň pokud vím, takže i to může být vodítko, pokud se rozhodneš pro tuto variantu. Pokud jde o čaje, tak poznat kvalitní pu erh, to je problém se kterým tady asi zápasíme všichni. Ale hlavu si tím nelam, běž do nějaké slušnější prodejny a tam Ti podle svého nejlepšího svědomí určitě poradí.

Tak snad to k něčemu pomůže. Hodně štěstí.
A.

Ahoj moc dik za info :))

Ahoj moc dik za info :)) urcite to skusim s Lapachem a Jiaogulanem :)) jop hadam ze guaranu tak shanet zas v nejaky tabletkach ? :(
hmm babovka s guaranou hodne zajmave :))a propo proc to nechteli jist ?:D
Mas nejaky tip na nejakej internet prodej ?

Guarana se dá sehnat i

Guarana se dá sehnat i jako mletý prášek a spíš než samotný nápoj se to používá třeba do kávy, do jogurtu (nebo do bábovky :) atd.

No nechtěli to jíst, protože prý chtěli v nejbližších dnech spát. Fakt jim nerozumim ;)

Jelikož pracuju v jistém podniku, neměl bych dělat reklamu, ale snad mě nikdo nezastřelí: www.vegetalismus.cz jako jedna z možností. Jiaogulan viz google. Jinak všechno jmenované seženeš na Novobranské 80/10, Brno :)

A.

Heh dikes za info mno radsi

Heh dikes za info mno radsi si dam v praskove podobe .....mno potiz guarany je ta ze ma ucinky podobne kofeinu a kdo nepije moc kavu a energydrinky tak potom proste hned tak neusne :)) na mne to bohuzel bohudik tento ucinek nema jelikoz piju tak velke mnozstvi ceskeho turka uz tak dlouho (napr. 2lzicky na hrnek tak 5xdenne :))) )

mno ted jsem v praci trapila strycka googla a ne a ne mi neco inteligentniho najit :( ty radoby lekarny a ruzne jine prapodivne odkazy tam se mi lapacho nejak porizovat nechce :( v Brne bohuzel nebydlim z moravy jsem uz 2 roky ted hniju v Praze :D

Lapacho mají snad v

Lapacho mají snad v každé čajovně, ale klidně bych se nebál objednat si to z Amany (caj.cz). Jiaogulan viz http://e-cajovna.net/jiaogulan-thajska-bylina-nesmrtelnosti .

moc diky za info ^^ musim

moc diky za info ^^ musim holt v praze zacit cmuchat po cajovnach a najit pro sebe tu nej :D

Obrázek uživatele Járes

Praha je hned po Pekingu

Praha je hned po Pekingu město s nejvíce čajovnami na metr čtvereční. Na poměr počet obyvatel/čajovna asi vede. Aspoň mně to tak připadá :)

Obrázek uživatele Stan

Možná bych nevynechával

Možná bych nevynechával ostatní města Číny, ale jinak v principu souhlasím. :)

no tak to mam co delat nez

no tak to mam co delat nez to prolezu :D ale ja to mam o neco jednodussi mam rada klidnou atmosferu a polstare na zemi :D a to snad tolik cajoven nema :D a vodnici s dobry obsahem a vyborny salep :))

Obrázek uživatele Stan

Stručně řečeno, máš

Stručně řečeno, máš ráda přesně to všechno, co já v čajovnách rád nemám. Možná až na tu klidnou atmosféru. :))
Ať žije lidská jedinečnost! :-)

Toz pravdu dis ,at zije

Toz pravdu dis ,at zije jedinecnost :) bez te vodnice se obejdu , ale bez takoveho posezeni na polstarich resp.na zemi ne :)) zidlovani nemam rada ,jelikoz cely den na te proklate veci sedim :)

Jinak nevite kde se da

Jinak nevite kde se da sehnat Lapacho Morado ? at hledam jak chcu tak na ceskych prodejnach ne a ne najit :(

Obrázek uživatele Járes

Vážně není k nalezení.

Vážně není k nalezení. Byl už někdo úspěšnější? Taky bych ho koštl.

Obrázek uživatele mechatronik

http://cs.wikipedia.org/wiki

http://cs.wikipedia.org/wiki/Lapacho
jak jsem se dočetl, Lapacho Morado by měla být pouze odrůda toho stromu, pak se tedy výsledný produkt nemusí jmenovat Lapacho morado, ale jen lapacho - ovšem na obalu by mělo být z jaké odrůdy byla kůra sebrána.

mam dotaz dostala jsem chut

mam dotaz dostala jsem chut na lapacho alle kde ho vzit ..toz mrkla sem se na to se stryckem googlem a nasla toto ale nevim jestli to nebude nejakej fuj http://www.lekarna.cz/caj-cervene-lapacho-dr-popov-100g-mekka ,poradite?

Ne že bych chtěl nějak

Ne že bych chtěl nějak shazovat Dr.Popova, ale s větším klidem v duši bych se svěřil nějakému čajovnickému obchodu... Třeba Amana ( http://www.caj.cz/ ) má taky Lapacho ( http://www.caj.cz/caje/710.html )

toz jasne proto se tez ptam

toz jasne proto se tez ptam :D