Kvalita e.čajovny

K tomuto zápisku v mne ponoukla debata nad kvalitou e.čajovny v nedávném příspěvku čaj. Debata to nebyla nad kvalitou portálu ve smyslu technickém, ale kvalitou obsahu. Nerad bych rozebíral tuto úroveň konkrétně, jsou zda příspěvky kvalitnější a méně kvalitní. Důležité je že diskuze a portál samotný je poměrně živým místem, a je na samotných uživatelích aby kvalitu pozvedali- jak již to tak bývá .

Chci zda tedy otevřít téma v úmyslu popíchnout hlavně ty, kteří jsou jak bylo řečeno "od druhého danu výše" aby na kvalitě začali aktivněji pracovat. Je mi líto že mezi přispěvovateli není více např.dovozců čaje, provozovatelů čajoven a čajových obchodů, protože si myslím že by probouzení hlubšího zájmu o čaj měla být součást jejich práce. Je tomu tak z různých důvodů a mnozí na tom pracují jinak a na jiných platformách. Myslím si však, že by bylo škoda aby e.čajovna skončila u debat  typu "teď piju zelňáky a liju to stovkou" a chtěl bych tedy inspirovat ty z vás, kdo se čajem a čajovou kulturou zabýváte, aby jste nejenom na e.čajovnu nezanevřeli ale aby jste o svých zkušenostech a zájmech dávali vědět a to s důrazem na kvalitu.

Myslím že není třeba zaujímat postoj, který tady také zaznívá, ve smyslu "čím déle se čajem zabývám tím méně toho vím a nechci tedy nic říkat, abych neříkal nepravdy" Dle mého postoj alibistický.

 Abych byl konkrétnější, chci zde dát k dobru několik příkladů jak by se mohla kvalita dosahovat.

Pokud někoho např. zajímá LongJing, tak nenapíše pouze recenzi jak si večer pochutnal (i když taky dobrý..), ale bude zjišťovat a soustavněji sledovat jaké čaje tohoto typu jsou k dostání u nás, udělá porovnání, zjistí jaká voda a příprava jsou nej,  zajistí mapku a fotky z oblasti kde se zpracovává, zjistí rizika nepravých čajů s tímto označení. No a v ideálním případě ještě rozhovor s pěstitelem...Takže po nějaké době by mohl být článeček kde si každý něco najde a navíc na takovém "výzkumu" jde pokračovat jako třeba druhý díl o nových zjištěních...to jen jedna z možností která mne nyní napadla.

Já mám pár věcí na kterých mne baví takto pracovat. Vidí to někdo podobně? 

Obrázek uživatele Petr Novák

Jo a také jako říkal

Jo a také jako říkal Stan: nevidím to tragicky, jen vývoj tu možný je.

Obrázek uživatele mechatronik

Pokud vás mohu

Pokud vás mohu citovat:
"čím déle se čajem zabývám tím méně toho vím a nechci tedy nic říkat, abych neříkal nepravdy" Dle mého postoj alibistický."
Myslím, že to je velmi subjektivní, každý člověk má nadání pro něco jiného, například já ocením dobrý čaj, dokážu hledat pozitiva i v nižších třídách, ale nemám ten dar rozebrat chutě. Nebo spíš spojení s jednotlivýma složkama chutí? Každopádně si myslím, že nikdo nemůže posoudit, kdy toho ví tolik, aby jeho příspěvky byly kvalitní. Jen tak co si vzpomenu, moc se mi líbí recenze od Wrány, brzeska nemá špatné, Pert Vilím, Stee atd. atd.
Své recenze, degustace a příspěvky vnímám stále spíše jako začátečnické, přesto mám zájem alespoň trochu ukázat ostatním něco zajímavého, k danému čaji se pak většinou naváže diskuze a můžeme psát o +/-. To že je tu více nováčků by mělo být spíše plus, čajová veřejnost se rozroste, pokud je zájem neopustí a budou mít chuť postupovat v třídách vejš, můžeme se brzy těšit na kvalitní příspěvky, recenze. To je přeci přirozený postup ne? Odchod pana Prachaře je velká ztráta, s trpělivostí vždy vysvětlil i ty největší banality...darmo brečet nad rozlitým mlíkem, jedni odcházejí, druzí přicházejí...

Obrázek uživatele brzeska

Díky :-) Ale své 2

Díky :-) Ale své 2 články (recenze) nepovažuju za moc kvalitní. Jsou to většinou strohé informace, nepřinášející čtěnáři žádné extra informace. Problém je u mě podobný, neumím popsat tu směsici chutí, které mi dobré čaje přináší.

Obrázek uživatele Petr Novák

Možná jste mne

Možná jste mne nepochopil: to já citoval(parafrázoval) výrok který tady zazněl. Já souhlasím s vámi že popsat svůj zážitek z čaje může i ten kdo jej pije poprvé. Jen by bylo příjemné pro všechny, aby z nadšení někdo chtěl dát příspěvky komplexnější. A to po soustavnější "práci" na jednom tématu(čaji, oblasti, způsobu přípravy)a ne jen dojmu, zážitku či googlem získané informaci- ač i tohle všechno může být přínosné.

Obrázek uživatele mechatronik

Pochopil jsem, ovšem,

Pochopil jsem, ovšem, jenže co obsahuje google, wikipedie atd? Také spíše jen okrajové informace, podobné, jako ty které máme my začínající.
A ohledně propracovanosti příspěvků. V tomto směru s vámi musím souhlasit a měl bych si z toho vzít ponaučení i já. Uspěchanost dnešní doba nás směruje k jakési poloviční práci ve všech směrech, ovšem čaj je věc, která by nás měla uvolnit, zastavit. Pro příště si dám více záležet, lepší jedna dobrá recenze za rok, než 5 nemastných neslaných za měsíc.

Obrázek uživatele Benki

Ahoj pane, zrovna na

Ahoj pane,
zrovna na nějakých "vzdělávácích" materiálech pracuji, snad se mi to povede dotáhnout a pak zveřejnit nejen na sloním webu.

Je to pro mne ale dost těžké, jak píšeš, nechci pouštět do světa žádné domněnky a dezinformace. A když se pustím do psaní, často narazím na věci, kterými si nejsem úplně jist. Pak se to snažím konzultovat s povolanějšími a různými zdroji, ale je to běh na dlouhou trať, má-li to člověk dělat pořádně. Polopaskvily do světa pouštět nechci.

Pak je tu problém s tou nedávno propíranou nestraností... Jakmile budou psát články distributoři, vždycky to pobouří konkurenci, alespoň mám z té naší slavné čajové scény takový pocit.

Obecně bych měl mnohem menší problém přispívat více na fórum, kde by každý vystupoval pod svým jménem s ověřenou registrací (viz. např lidové noviny) ...

Taky mi na ecajovne moc nesedí, že tu není část pro články nějak více oddělená od zbytku ečajovny...

Byl bych rád, kdyby u nás existoval čajový portál plný zajímavých článků od předních postav naší čajové kultury, ale mám pocit, že to ještě pár let potrvá :-/

Obrázek uživatele Stee

Souhlas s vámi všemi.

Souhlas s vámi všemi. Taky se nad tím zamyslím...

Problém, který vidím

Problém, který vidím já, je nedostatečná pestrost zdrojů informací. Vývoj čajomilce u nás je podle mého spíše ve sbírání střípků pochycených ledaskde a v následném filtrování. Výhodu mají samozřejmě ti, kteří mají možnost cestovat a zažít.

Určitě je patrné, že si nemyslím, že je zdravé mít jeden zdroj a ten bez rozmyslu znárodnit. Informace holt nejsou zadarmo.

Uvítal bych příspěvek, ve kterém by byly shrnuty základní informace o degustování čaje. Například co je chuť zralého, nezralého, přezrálého ovoce, co je to chuť tenká, co je sladká a co slaná (triviální že? a co umami, je to spíše sladké nebo spíše slané?), co je trpká a co svíravá, co je tělo chuti apod. Každý to tak nějak podvědomně zná a používá, ale ve skutečnosti si myslím, že jsou všechny tyhle věci přesně definované a málokdo je používá korektně. K vychutnání čaje to potřeba není, ale bez znalosti terminologie asi není možné o něčem takovém psát kvalitně. Sám něčeho takového nejsem moc schopen, ale díky Martinu Špimrovi jsem si potřebu něčeho takového uvědomil.

Obrázek uživatele Benki

Pro recenze čajů je to

Pro recenze čajů je to jistě zcela nezvytné. I proto tu žádné recenze nedělám. Ale příjde, pokud má být ečajovna místem pro zisk informací, že dokud tu nebudou alespoň ty základy, je zbytečné pouštět se do něčeho víc...

Obrázek uživatele Pyroh

S formalizací chutí je

S formalizací chutí je celkem problém. Lze to samozřejmě udělat tak, že nějaký "tým expertů" určí některé čaje jako "etalony chutí", a řekne se, že chuť ta a ta je to, co je dominantní v tom a tom čaji. To by se určitě udělat dalo. Problém je s tím, že se to musí často obnovovat, resp. pokaždé, když nějaký čaj dojde.

Jinak mi přijde, že jako hodně slušná reference by se daly použít vinařské sommeliérské příručky, termíny a chutě mi přijdou překvapivě přenositelné mezi světy vína a čaje.
Jakub Tomek

Obrázek uživatele Petr Novák

Pánové, děkuji za

Pánové, děkuji za reakce.
Vím že problém konkurenčních vztahů(mezi čajovnami, a ještě více mezi dodavateli) je citlivá záležitost. Přesto by se mi například model, kdy by na takto veřejném prostoru měly čajovny své blogy(i kdyby jen pětina Českých čajoven) tak by to mohlo být zajímavé- denní, týdení či měsíční příspěvky o tom co nového...od toho že nešla večer elektřina po oblíbenost čajů, způsobů přípravy. Když kulturní program tak nejenom pozvánka, ale i následná recenze. Myslím že pro zákaznictvo příjemný servis s mnoha benefity i pro čajovny v podobě zpětné vazby. Pod pojmem čajovna se chápe velice často určitý zajetý model, a prezentace v otevřeném prostoru e.čajovny by jistě mohla pomoci k profilaci jednotlivých přístupů.

Benki: Co se týká oddělení článků, tak to tak v základu je, i když přehlednost není dokonalá. Problémem je, že se jako článek vypustí také něco co by mělo být spíše "zápisníkem-blogem"-zážitky s čajem, popisy a recenze. Pokud se to lehce posune, bude to plus.

Jenom pro upřesněnou,

Jenom pro upřesněnou, nechtěl jsem naznačit, že bych snad já nebyl ochoten zadarmo poskytovat informace :) (ale věřte mi, za moc to stejnak nestojí) A pokud jde o konkurenci, jsem velmi rád, že vztahy mezi čajovnami v Brně jsou velmi vřelé (alespoň na venek, co jsem schopen posoudit :)

No jenom škoda, že se Benkimu nechce do Číny :)

Obrázek uživatele Benki

Ale né že by

Ale né že by nechtělo,... za rok/dva to bude možná trošku reálnější, teď jsou bohužel důležitější starosti ;-/

Petr> No, mne to rozdělení příjde dost slabé, spíš by se mi víc libil model "informační portál" a k tomu diskuzní fórum, které by odpovídalo víceméně dnešní podobě ečajovny. Každopádně to je asi spíše věc, která je věcí Kaderasovou, ne mojí ;-)

Každopádně si myslím, že nějaký komplexní, přehledný a dostatečně profesionálně udělaný portál by čajové kultuře dnes velmi prospěl. Třeba se dočkáme (si uděláme?) ;-)

Obrázek uživatele Luděk

Benki, s tebou souhlasím

Benki, s tebou souhlasím specielně, především s tím, co jsi psal ve foru ´čaj´.

Systém (technický) e-čajovny je nastaven na diskuzi, ve které se chtě nechtě musí ty zásadní informace ztrácet. Někdo tu zmiňoval kvalitu někdy před rokem, kde to mám asi tak dohledat, že? Osobně jsem na tomhle foru nebyl cca rok a půl a myslím, že před tím byl web celkem v začátcích, takže nějaký zásadní rozdíl nevidím, občas se objeví nějaký dobrý článek v záplavě těch řekněme začátečnických, ale kdo o tom, co je kvalitní, má rozhodovat, že.

Problém obchodníků vidím především v tom, že nemají prostor pro informace na svých webech, respektive mají, ale ten prostor není živý. Poměrně nadějně to vypadalo u Long Fengu u Teamountain taky, ale oba weby jsou v tomto směru mrtvé, navíc teamountain už nedodává ani základní popisy k čajům, což samozřejmě může mít své oprávněné důvody. Oba weby ale postrádají guestbook, což je dobrá motivace k poskytování informací. Přispívání obchodníků na nezávislá fora, nutně vede k sebeprezentaci, jakkoli je původní úmysl ušlechtilý.

Diskusní forum ale bude vždy diskusním forem, se všemi nemocemi, v podstatě takovéto vyhoření se dá vysledovat na jakkoli tématických forech. Osobně navštěvuju asi 3 takovéto servery, všechny v podstatě ze zvyku, ne proto, že by mne nějak zvláště tankovaly.

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Díky všem za podněty. Je

Díky všem za podněty. Je tu toho tolik, k čemu bych se rád vyjádřil, že to nestačím udělat dnes. Jsem nakloněn této diskuzi nejen tady na internetu. Momentálně jsem dost časově vytížený, ale pokusím se co nejdříve zapojit se do probíhající diskuze.

Myslím že co se kvality

Myslím že co se kvality článků týče, tak by asi bylo nejlepší zřídit nějaký ten e-zine jak jste psali výše, pokudmožno s nějakými schopnými redaktory kteří by se o něj starali.

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Odpověď mi vyšla na

Odpověď mi vyšla na samostatnou úvahu :c): http://e-cajovna.net/kvalita-e-cajovny-ii

E-CAJOVNA a CSFD Myslíte

E-CAJOVNA a CSFD

Myslíte si, že by e-čajovna fungovala pokud by se svojí strukturou přiblížila serveru čsfd ? Vycházím z toho, že jsem líný/neochotný/stydlivý napsat nový příspěvek o konkrétním čaji. Pokud bych si mohl jen daný čaj v DATABÁZI najít a napsat k němu byť jen dvouřádkový komentář a "ohvězdičkovat" tak bych si už tu "práci" dal. Jednak by to vedlo k větší aktivitě místních pijáků a také by e-čajovna podle mého názoru začala opravdu fungovat. Co vy na to ?

To by mohlo být zajímavé

To by mohlo být zajímavé a přínosné, nápad se mi líbí! :)

Obrázek uživatele Wrána

Mě se to taktéž líbí, u

Mě se to taktéž líbí, u toho bych též strávil nějaký čas hvězdičkováním a komentářem...

Obrázek uživatele Smouk

Zajímavý nápad; sice si

Zajímavý nápad; sice si trochu nedokážu představit, jak by to přesně fungovalo a kdo by se tomu měl vůli věnovat(obsáhnout všechny, řekněme jen v ČR, každoročně prodávané čaje? - šílená práce), ale líbí se mi to. Jen se trochu bojím, že se z toho zase vyetablují zájmy určitých skupin lidí, které si tam půjdou vzájemně po krku a na tom to dojede...

Vzdycky se najde nekdo, kdo

Vzdycky se najde nekdo, kdo bude chtit plavat proti proudu. S tim asi nic neudelame.
Maximalne se to zrusi :-)
Ale napad je to dobry, libi se mi.

Myslím, že pouhé

Myslím, že pouhé přidání nových čajů by nebyl takový problém - není to tak časově náročné. Na serveru čbdb je z toho takový malý závod kdo přidá více knížek (dostanete po bodíku). Fakt, že by tu nějaký čaj chyběl :o) není mínus - byla by to dejme tomu jen známka toho, že nikoho nezaujal. Možnost dobrat se relativně širokého hodnocení jednotlivých čajů by jistou objektivitu zajistil.Uf....sheng,yancha,sheng,sencha,gyokuro degustace 5 shengů...pro dnešek končím:D

Obrázek uživatele Pyroh

Na to už funguje

Na to už funguje mezinárodní Steepster, ne?
Jakub Tomek

Nevím.Neznám.Každopádně

Nevím.Neznám.Každopádně mi jde o české prostředí, server v češtině.Jakási mezinárodní e-čajovna také existuje - teadrunk forum atd. atd. ale chodíme sem.

Obrázek uživatele Smouk

Přesně tak... a na

Přesně tak... a na steepstru těžko pokecáme o nových třeba FF Darjeelingách na českém trhu, kdo sem jaké dovezl apod. (příklad) ... e-čajovnu by to jenom zpestřilo; přece jen většina lidí pije to, co se prodává u nás... ten nápad který tu padl Steepster zastoupit nemůže.

Obrázek uživatele Luděk

Tak se prostě přidají

Tak se prostě přidají čaje, které se přidají, určitě je to jednodušší, než aby někdo postoval 500 čajů, z nichž pak bude zhodnoceno 200, jestli sem ten nápad dobře pochopil. Respektive, měli by se přidávat pouze čaje, které někdo doma měl, někde pil, jinak to bude strašnej chaos...Jinak mi to přijde ok, jakkoliv to hodnocení nebude nikdy úplně objektivní..

To nebude a není ani na

To nebude a není ani na csfd, ale občas je dobré vědět co si o kterém produktu myslí většina. Také mám vytipovaných několik uživatelů se stejným vkusem/chutí jako mám já a jejich hodnocení většinou beru v potaz :)

Obrázek uživatele Luděk

Samozřejmě..pro inspiraci

Samozřejmě..pro inspiraci k nákupu to vůbec není špatný..Zvláště v době, kdy se objevuje celkem dost drahých čajů, které slušně řečeno za moc nestojí..

Obrázek uživatele wigwam

Mne by prislo celkom fajn,

Mne by prislo celkom fajn, keby e-cajovna obsahovala nejaku knowledge base, kde by boli informacie prehladne zhrnute, roztriedene a postupne by sa upresnovali a rozsirovali. Nieco ako wiki, alebo este lepsie wikibooks (napriklad http://en.wikibooks.org/wiki/LaTeX).

Sucasny system clankov ma tu nevyhodu, ze zaujimave veci, ktorych sa tu vyskytlo neurekom, postupne upadaju do odpadista dejin. Niektore clanky su samozrejme sezonne, ako pozvanky na akcie, ochutnavky cerstvych cajov apod. Niektore (napriklad saga o Long Jing) maju vsak kvalitu knihy a zasluzili by si stabilnejsie miesto na e-cajovni. Dalsi problem je, ze na clankoch prilis nejde kolaborovat. Wiki system by umoznil clenom opravovat a rozsirovat existujuce clanky.

Myslite, ze je to pouzitelna myslienka, alebo je sama odsudena do odpadista dejin? :)

Obrázek uživatele Smouk

Myslím si že je to velmi

Myslím si že je to velmi zajímavá a použitelná myšlenka, ovšem problém je v tom, že jaksi zřejmě není nikdo, kdo by takto informace třídil a jistým způsobem encyklopedizoval... ať už z důvodů časových, osobních, nebo prostě proto, že k tomu chybí vůle. Podobných nápadů už bylo více, ale všechny vyzněly bohužel do prázdna. Obávám se, že tedy nezbyde nic jiného, než si ony informace systematizovat a znamenat každý sám pro sebe.

Obrázek uživatele wigwam

Ahoj, mozno mas pravdu, ale

Ahoj, mozno mas pravdu, ale preco to neskusit? Dolezite je vytvorit system, on sa casom naplni sam. Je vidiet, ze ludia maju zaujem na e-cajovnu prispievat, pretoze clankov je tu neurekom. A mnoho kvalitnych.

Vsimol som si jednu zaujimavu konverzaciu ktora ma popichla sem tento nazor napisat: Petr Vilim napisal pekny clanok o Yixingu. Bezpochyby sa vsak o tejto teme da napisat viac. Stan sa kvoli tomu rozhodol nevydat svoj clanok na tu istu temu, ktory dokoncil. Tomas mu odporucil vydat ho neskor.

Toto mi nepride fajn. Ovela viac by sa mi pacilo, keby napriklad Stan rozsiril clanok Petra o dalsie fakty, fotky, etc.. Takto by mozno casom vznikol uceleny epos o Yixingu ku ktory by bol vzdy k dispozicii pre zaujemcov.

Samozrejme vyvstava otazka, ci by autorom clankov nevadilo, ze im do nich niekto iny zasahuje. Vzdy by tu vsak mohla byt moznost pisat clanky ako doteraz, ale navyse by pribudla moznost napisat nieco do 'knowledge base'.

Obrázek uživatele Stan

Tak to je

Tak to je zajímavé.
Ačkoli v podstatě nemám nic proti tomu, aby vznikala "znalostní základna",jak píše wigwam, nedovedu si dost dobře představit, že bude někdo doplňovat něčí článek.Nenapsal jsem toho mnoho a nepovažuju se za nestandardně ješitného (průměrný chlápek), ale všechny mé příspěvky jsou velmi subjektivní, vyjadřují můj pohled na věc a názor a týkají se téměř výhradně mých prožitků a navštívených míst, atd. Jak by tohle mohl někdo doplnit? Ale nebráním se tomu. Třeba by to šlo.
Ten článek o Yixingu jsem tehdy někam založil, pak se seběhlo spousta příběhů,byla založena stránka zisha.cz a jaksi to ztratilo smysl. Prostě jsem neměl co zajímavého přidat. Možná něco o nakupování těch hrníčků přímo v Číně. Což nakonec není úplně špatný nápad. :-)

Obrázek uživatele wigwam

Suhlasim, ze clanky v

Suhlasim, ze clanky v sucasnej podobe su napisane skutocne ako clanky a nemyslim ze by mali byt upravovane. Mozno by sa z nich pri budovani 'znalostnej zakladne' (dakujem za preklad) dalo dokonca citovat :) Je samozrejme dolezite, aby kazdy kto napise nejaky text vedel vopred ze donho budu moct zasahovat ini a aby mal moznost si vybrat (clanok alebo kapitola v znalostnej zakladni).

Moja vizia tejto zakladne pocita s tym, za by sa budovala od nuly a ze clovek odhodlany prispiet sa pokusi svoje prispevky 'odosobnit' a 'overit'. Ked sa to nepodari, nevadi, dalsi autor ktory sa rozhodne kapitolu revidovat moze informacie spresnit.

KAM E-ČAJOVNA SMĚŘUJE

KAM E-ČAJOVNA SMĚŘUJE ?

Jak vidím, tak se tady sešlo několik nápadů jak rozhýbat e-čajovnu, ale výsledek žádný.Tomáš Peroutka nikde - sám jsem mu svůj návrh na oživění ala čsfd předložil v poště, ale žádné reakce jsem se nedočkal.Čeká se, až se k tomu vyjádří podstatná část uživatelů ? asi těžko, když sem nechodí, protože není moc motivace(příspěvků) a pokud ano, tak jen na čumendu.

SMĚŘUJE TEDY E-ČAJOVNA NĚKAM ?

Obrázek uživatele Pyroh

K zapomnění... Já se

K zapomnění... Já se reakce na poštu taky nedočkal.
Jakub

Jestli se radikálně

Jestli se radikálně nezmění přístup vedení, tak dokud bude platit doména + hosting, tak se tu bude volně chatovat, ale jinak to zdá se stagnuje ... přijde mi že se to pan Peroutka snaží dělat až moc benevolentně - až tak že to vypadá že už na to kašle - citelně postrádám vizi a "admina" takového toho opravdu adminovského typu a přístupu :)

Nebo nastavit systém, aby

Nebo nastavit systém, aby si server mohli aspoň do určité míry spravovat sami uživatelé (různá práva atd.). Já vím, mohlo by to hodně zvlčet, ale pořád ale....

Obrázek uživatele Stan

Administrátoři, resp.

Administrátoři, resp. moderátoři z řad členů fóra jsou poměrně běžnou formou správy. To by asi šlo zařídit. Otázkou pro mě zůstává, zda by měli co moderovat.
Je patrné, že diskuse tu obvykle souvisí s nějakým uvedeným příspěvkem. A těch je žalostně málo. A vlasně bylo vždycky. Navíc někteří se odmlčeli, někteří "vyrostli" a posunuli se dál. Někteří píší své blogy (a skvělé, mimochodem).
Jsem přesvědčen, že kdyby se tady objevily dva, tři články za týden (a to nemyslím takové ty čtyřřádkové výkřiky), můžeme se hádat o formátu. :-)

Někteří se posunuli -

Někteří se posunuli - spíš přestali mít chuť sdílet ten svůj "posun" taky se radši toulám po blozích, kde je fůra pro mě nových informací, než abych sem nahodil nějaký ten zápisek z ochutnávání - takže mám pro to pochopení. Škoda, že je teď blogování v angličtině takovou módou... tedy škoda pro návštěvníky e-čajovny. Ony výkřiky jsou podle mě známkou toho, jak je tady mrtvé/nefunkční. Napsat pěkný článek je podle mě celkem náročné - ale pokud chci podiskutovat o jednom konkrétním čajíku a nehci strávit 2 hodiny psaním článku, tak mi nic jiného než sem frknout několika řádkový report nezbývá.Současný koncept vypadá, jako by čekal, že se to tady bude hemžit články odborníků na slovo vzatých.Výkřiky musím hájit, naprosto to chápu.

Obrázek uživatele Stan

Tak že bys třeba něco

Tak že bys třeba něco napsal a publikoval na e-čajovně...
místo polemik a kritiky.........
Zatím jsem žádný takový příspěvek nezaznamenal.

V nejbližší době něco

V nejbližší době něco sesmolím, abych měl v tvých očích právo, polemizovat a kritizovat (spíš jsem se snažil, vymyslet systém, který by byl právě pro publikování přátelštější). Nicméně tvoje reakce ilustruje fakt, že se sem začínající pijáci jako jsem i já bojí něco napsat, aby je místní borci nesmetli.

Když ono to není tak

Když ono to není tak lehké něco napsat. Jenom najít nějaké téma, které "k něčemu je" dá občas zabrat. Správná gramatika astylistika je samozřejmostí, ale i to dá někdy zabrat. Nafotit odpovídající fotografie taky není jen tak. Pak by taky bylo vhodné poprosit někoho zkušeného, aby před zveřejněním článek přečetl, zda to není úplný blaf. Suma sumárum, sám jsem to zkusil jen jednou, výsledek hodnotím průměrně a zabralo mi to tehdy tak 10 hodin čistého času - ale to asi hlavně kvůli tomu, že se jen tak s něčím nespokojím. No a pak když někdo už něco sesmolí, tak je možné, že mu to uživatelé v komentářích pěkně "rozdrásají" a je po motivaci. Co mě odrazuje od publikování zde je nemožnost moderování diskuse pod vlastním článkém - někdy se to zde opravdu zvrhlo. Z tohoto důvodu jsem těch pár svých poznámek také raději zveřejnil na mém blogu (v reakci na komentář výše upřesňuji že česky psaném), kde tuto možnost (kdyby tam náhodou nějaký nepatřičný komentář byl) mám. A ono lidí, kteří si dají ten čas, aby co týden něco napsali taky mnoho není - věřte mi, že to opravdu leze do času sesmolit něco, co si alespoň někdo rád přečte a co někoho možná obohatí. Prázdná slova se píší sami, obsažná již ne.

Musím souhlasit. Jen

Musím souhlasit. Jen přidám jednu poznámku - neříkám, že by téma čaje bylo nějak úzké, ale vyžaduje opravdu hodně zkušeností a znalostí, které se velmi těžko získávájí, když se o ně nikdo nepodělí. Co zbývá jsou podle mě spíš zápisky, hodnocení,porovnání vypitých lístků, což svádí spíš k formě několika řádkového "výkřiku".

Zapomněl jsi uvést odkaz na onen blog :o)

Ani bych neřekl. Spíše to

Ani bych neřekl. Spíše to chce dobře odhadnout, na co člověk má znalosti a zkušenosti dostatečné na to, aby byly pro ostatní zajímavé. Jistě zde nejsou všichni odborníci na čaj na slovo vzatí, takže i "základní" článek, který těm "top" lidem přijde zbytečný, může 75% čtenářům něco přinést. Tak teď jenom odhadnout, kolik zkušeností průměrný čtenář e-čajovny má... Troufnu si zde napsat, že můj historický, jediný článek, co jsem zde tehdy napsal, nebyl nijak světoborný, ale vzhledem k diskuzi, která se pod ním rozběhla, to vypadá, že alespoň někomu něco mohl dát. Vždyť článek nemusí být dobrý pro všechny, dostatčující by byla třebas i jen mírná nadpoloviční většina pozitivních ohlasů.

Odkaz na blog jsem nezveřejnil schválně. Zaprvé si myslím, že ještě není ve fázi, abych se s ním někde chlubil a za druhé nechci využít e-čajovnu jako reklamu na moje stránky (jak se zde bežně děje). Nicméně pár lidí se už na něj progooglilo :-) Ovšem pokud by jsi na tom trval, můžeme se domluvit přez PM (pokud již fungují).

Měj se a pokud tě Stan opravdu nakopl k vytvoření nějakého zápisku - držím palce a přeji trpělivost. Opravdu to nejde samo.

Obrázek uživatele Stan

Bindu: Delší dobu jsem byl

Bindu: Delší dobu jsem byl mimo a proto reaguji později.
Jsem přesvědčen, že právo polemizovat a kritizovat má bezezbytku každý! Ani na moment mě nenapadlo spojovat to s nutností osobního zapojení do publikační činnosti zde. A ikdyby, na mém pohledu na věc přece vůbec nezáleží. To myslím, prosím, naprosto vážně.
Moje reakce, ilustruje toliko můj,subjektivní názor, že jelikož vidím nějvětší příčinu nedostatku námětů k diskusi, jako důsledek chybějících článků, považoval bych za užitečnější něco publikovat. Toť vše.
K poslední řádce se vyjadřovat nebudu. Pokud tomu tak je (jak píšeš), je otázkou zdali má pak fórum vůbec smysl. Ačkoli to je na zcela jinou diskusi.

Obrázek uživatele wigwam

Ahojte, tak mna tato

Ahojte, tak mna tato diskusia pred par mesiacmi vyhecovala, aby som si vyskusal napisat prispevok. Ziadne pohrdlive alebo urazlive reakcie som nezaznamenal, komentare boli vyslovene motivujuce.

Co ma vsak dost sklamalo je technicka stranka. Ked som chcel clanok sformatovat na urcitej urovni, ktora je dnes na webe bezna, stalo ma to neskutocne vela prace. Chybaju bezne veci ako automaticke zobrazenie velkeho obrazku po kliknuti na miniaturu, alebo automaticke ukladanie konceptu (na co som tiez doplatil). Neni dokonca mozne ani clanok ulozit a nepublikovat (ked je rozpracovany). Podla mna je e-cajovna technologicky dinosaurus. Nestalo by za to prejst na novsie technologie, mozno vymenit design? Mozno by to vdychlo projektu novy zivot...

Stačilo by nasadit

Stačilo by nasadit redakční systém typu Joomla nebo Wordpress, je tu ale problém s převodem stávajícího obsahu a jak vyřešit fórum aby bylo také na úrovni. Možná phpBB, nebo vBulletin? Každopádně by to bylo na to vytvořit celý projekt od začátku.

Obrázek uživatele Pyroh

Jo, ale tím by se to tu v

Jo, ale tím by se to tu v podstatě stalo kopií Tea-Earth s možností vkládat články - a nepřijde mi, že by tu byl zástup nadšenců, kteří jen čekají na lepší technické možnosti publikování článků :/

Ono by to taky asi znamenalo změnu admina, antož současný na to očividně nemá čas/chuť, takže jak říkáš - v podstatě nový web od píky.

Co se týče obsahu, je otázka, kolik by vlastně bylo hodně zachování - přijde mi ve zpětném pohledu, že spousta článků už je dávno překonaná.
Jakub

To ano, ale to neznamená

To ano, ale to neznamená že se nenajde někdo kdo si je přečte ;) Rád tu občas brouzdám v archivu a hledám info o čaji, který piju. Kopie Tea-Earth by to byla jen z hlediska formy fóra, odlišná by byla právě kvůli tomu redakčnímu systému, což je alfou a omegou. Bez možnosti publikovat články pro registrované uživatele by to tea-earth byl a stálo by to na partě redaktorů.

Otázkou tedy vskutku je, zda-li by byl z hlediska komunity o takovou novou službu zájem, protože nemá cenu se o něco snažit když by tam pak nikdo nelezl.

Obrázek uživatele Pyroh

Obávám se, že reakce,

Obávám se, že reakce, resp. jejich absence, tady jsou nám odpovědí, jak to je se zájmem :)

Je to škoda - hlavně ona až (podle mého) přehnaná snaha o likvidaci obchodníků na diskuzi (a na druhou stranu leckdy pitomé chování některých obchodníků, kteří si o zakázání říkali). Ono u nás přitom je relativně málo lidí (mám dojem), co o čaji něco ví a nejsou s ním obchodně spjati. Za příklad škody můžu vzít degustaci archivních puerhů v ČB, pořádanou Longfengem - ty čaje tam by měly být poměrně zajímavé - ale kde se o tom napíše? Na webu LF, na pár facebookových stránkách a tím to končí. Nějak tu ta komunikace už moc nefunguje.
Jakub

P.S. A prudí mě tu pořád dementní captcha, grrr.

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Díky všem za upřímnost.

Díky všem za upřímnost. E-čajovna je už opravdu slušný dinosaurus - technologický a v podstatě vyhynulý. Za mě už teda určitě neplatí, že "Lepší tři dny bez jídla, než jeden den bez čaje.." :-) Na další vývoj mi navíc nezbyl čas a myslím, že už se ani nenajde. Co s tím?

a) Kdyby se našel někdo, kdo to s Drupalem umí trochu víc, než jen klikáním do administrace, rád mu předám veškeré potřebné práva na to, aby dal web do pucu. Mým požadavkem je, aby mě přesvědčil nějakým webem, že to vážně v Drupalu umí. E-čajovna zůstane napsaná na mé jméno, platit ji budu i nadále já, ale onen "admin" bude mít volnou ruku.

b) Chce-li někdo postavit web nový (od začátku) a převzít obsah z e-čajovny, rád mu přenechám doménu a nabídnu velmi výhodný hosting pro komunitní portál. Problém vidím v přebírání obsahu, protože jen komentářů se tu nastřádalo takřka 30k; a podíl těch užitečných není opravdu větší než těch neužitečných.. Můj požadavek je ten, že než k přepisu domény dojde chci vidět skoro hotový web (žádný blog, žádný trochu upravený wordpress nebo joomlu, ale alespoň do úrovně e-čajovny současné). Sepsali bychom spolu něco o tom, že nějakou dobu se tu nesmí provozovat žádný e-shop a obsah e-čajovny by zůstal zachován.

c) Najde se někdo, kdo si vytvoří vlastní čajový portál na vlastní doméně. Posoudím-li, že je web kvalitní (a není to jen další fórum/blog), uzavřu registrace na e-čajovnu a nechám ji zakonzervovanou pouze pro čtení; do hlavičky umístím přesměrování na "nový" web.

d) Nenajde se vůbec nikdo, kdo bude schopný cokoliv udělat kromě páru komentářů v dva roky starém vlákně. Já se k nim už nebudu vyjadřovat a čas uvidí, co se s webem stane.

Ještě poznámku. Nevím jestli jste to všichni zaregistrovali, ale TeaCulture je zpátky (http://teaculture.cz/). Asi by dávalo největší smysl, kdyby se nová komunita shromáždila kolem tohoto webu; Michal je šikovný programátor a s čajovou komunitou už má zkušenosti (tenkrát TeaCulture.net). Byl jsem s ním loni na čaji a podle toho, co jsem pochopil, má s tím webem větší záměry :-)
Za mě je to vše, díky všem, co to tu spoluvytvářeli :-) A až budu v Brně, skočím za Benkim ke slonovi a budu doufat, že mi tam nikdo neplivne; třeba potkám Stana, Jirku nebo Péťu Vilíma a zkoštnem nějaký zelenáč.

Obrázek uživatele Stee

Tak ať mi před tím Benki

Tak ať mi před tím Benki dá vědět, stavím se taky a na ten čaj tě pozvu, protože nebýt e-čajovny (Ať je teď v jakémkoli stavu), tak bych takové kouzelníky jako je Benki, Jirka nebo Stan neznal a to by byla veliká škoda :-)

Obrázek uživatele Benki

-II- :-)

-II- :-)