Karkade, Salep, Rize a jiná lepidla

O čajích zde již bylo řečeno mnoho, pojďme se tedy podívat, na co jiného můžeme v čajovně natrefit.

Karkade

Jedná se o květ ibišku, který je nejprve klasicky vylouhován (silně) a potom schlazen jako ledový čaj. Tento nečaj se sladí a je velmi oblíben v Arábii.

 


Salep

Jde o kořen Tureckého vstavače. Chutí připomíná krupičnou kaši. Pár lžiček prášku, který není zrovna moc levný, se přidá do teplého mléka (nejlépe plnotučného) a zamíchá se. Poté se přelije do panáku (z varného skla, nejlepší je panák na rize), osladí vanilkovým cukrem a přisype trochu skořice. Tento nápoj je označován jako afrodisiakum nebo alespoň jako dodávka energie.


 

Rize

Rize je oblast v Turecku, ve které se pěstuje a vyrábí černý čaj. Nejprve se čaj opraží a až silně voní tak se přestane, poté se přelije vroucí vodou a louhuje podle barvy. Barva má být červeno-hnědá, něco jak ovocný čaj, jenže více vínová barva. Po louhování se přelije do konvičky (nejlépe kovová - u nás je těžko k sehnání, v Egyptě jsem na ni také nenarazil) a podává s cukrem ve sklence určené pro tento čaj.


 

Ovocný čaj

Ovocný čaj - velmi oblíbený mezi dětmi a neoblíbený mezi čajomilci. Nejčatěji se s ním setkáváme v sáčku, ale také sypaný např. indiánské léto. Základem každého ovocňáku je již zmiňovaný ibišek, který dodává ovocnému nečaji takovou barvu. Dále obsahuje různé bylinky, např. chrpu polní, ovoce např. jablko a další různé nesmysly...

O autorovi

Petr Vilím, mladý redaktor zajímající se o čínskou čajovou kulturu

pekny clanek, pekny web.

pekny clanek, pekny web. dekuji za info

Jen bych doplnil, že

Jen bych doplnil, že salepů je vícero druhů a ten instantní, do nějž se nepřidává škrob, není nic moc...

Obrázek uživatele Jirka

Ad Salep - v jedné

Ad Salep - v jedné čajovně, když jsem si objednal Salep, mi čajmen říkal, že už se nedělá ze vztavače, ale že to je z nějaké náhražky nebo co. Uváděl i důvod, avšak nepamatuju si ho, myslím, že říkal, že se to k nám nesmí dovážet, nebo že je to zakázané, nebo něco v tom smyslu. Nevíte někdo, jak se věc skutečně má? ;o)Díky za odpověď ;o)

Obrázek uživatele Apepa

Na přípravu salepu se

Na přípravu salepu se používá škrob z kořene vstavače. Převážně je to Orchis mascula - vstavač mužský. A ten je chráněn naší i evropskou legislativou a obchod s ním podléhá Mezinárodní úmluvě o obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES)

Obrázek uživatele Jirka

Děkuji za reakci ;o) Takže

Děkuji za reakci ;o) Takže je ale možné, že se kvůli této úmluvě k nám nemůže dovážet originál Salep ze vstavače? Nebo je to blbost?

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Vstavač roste i na našem

Vstavač roste i na našem území - http://flora.nikde.cz/view.php?cisloclanku=2003072101.

Obrázek uživatele Blueworld

To sice roste, ale je

To sice roste, ale je přísně chráněný... Jediná možnost je si ho sám (nelegálně :)) natrhat...

Obrázek uživatele Jirka

Chjo, tak český Salep asi

Chjo, tak český Salep asi legálně nebude... Leda bychom vstavač začli pěstovat ;o)

Nechápu úsměv za slovem

Nechápu úsměv za slovem nelegálně!
http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=914

Já bych řekl,že

Já bych řekl,že Blueworld se tak hezky usmívá, protože se již chystá na nelegální trhání Vstavače:) A není nic hezčího než dělat něco nelegálního:-D

Obrázek uživatele Blueworld

no tak prrr, tohle jsem

no tak prrr, tohle jsem nikdy nedělal a dělat nebudu...
ten smajl je tam nepatřičný... někde se ty stavače už probíraly, ale nevím jestli to bylo tady na e-cajovne...

Obrázek uživatele Jirka

Tak že bychom založili

Tak že bychom založili českou Salepovou manufakturu? ;o))) Hmmm, pomalu dostávám na tenhle nápoj chuť, asi budu muset co nejdříve zajít do nějaké útulné čajovničky ;o)

BTW co si myslíte o afrodiziakálních účincích Salepu? Pozorovali jste něco na sobě po jeho konzumaci? ;o)

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Snad by se dali sehnat

Snad by se dali sehnat někde sazeničky, popřípadě zkusit vyžádat povolení na její sklizeň za předpokladu, že si vstavač vypěstuji :-)

Já nic nevypozoroval; mám spíš pocit, že aby sahlep začal fungovat jako afrodisiakum, musela by být jeho konzumace ve větším množství, než jsou 2 dc :-) ale zkoušet to nebudu... :-D

Obrázek uživatele Jirka

No já myslím, že za

No já myslím, že za zkoušku by to stálo, zbohatnout se dá přece na tolika věcech :o)))

Jo, taky jsem si ničeho nevšiml. Teď jde ale o to, zda to byl opravdový salep, nebo jen něco náhražkového, kdo ví. Ale je fakt, že asi tak malé množství nestačí, navíc asi ne ve všech čajovnách dělají salep právě nejpoctivěji ;o)

Obrázek uživatele Apepa

Nechci vám kazit iluze, ale

Nechci vám kazit iluze, ale pěstovat vstavače asi nebude jako vyset ředkvičky:) Především proto, že u orchideí je známa dosti specifická vazba na mykorhizní houby. Jednoduše řečeno bez infikace symbiozní houbou není možný vývin klíčícího semínka vstavače. Klíční rostlinky jsou závislé na přísunu uhlíkatých látek od houby (v tomto stádiu se jedná spíše o parazitizmus).

Trochu teorie o

Trochu teorie o afrodiziacich...
Ruzne ve svete se za afrodiziaka povazuji, latky a predmety, ktere se vzhledem daji pripodobnit k pohlavnim organum, e.g.:

Roh nosorozce - penis v erekci, odtud preneseno na sloni kly.
Chrest - opet to same

U vstavacu jde v tomto pripade o optickou podobu s varletem (Orchis = varle). Tyto orchideje maji 2 zemni pahlizy. Jednu jako zasobu z minuleho roku, druhou tvori na pristi rok.

Jak lze nahlednout, tim, ze neco vypada trochu jako neco jineho se neda rict nic o dalsich vlastnostech, a tak v orchidejich nikdo neprokazal pritomnost afrodiziakalnich latek (stejne jako v nosorozcim rohu)

Pro tyto ucely doporucuje spise celer:)

Nemělo by byt nic

Nemělo by byt nic pozorovatelnýho :) - možná kromě vzrušení už z pomyšlení. Jde o mýtus už z dob starověku, kdy nemohli pochopit, že by orchideje neměli pro člověka žádný pořádný účinek. A tak že jsou hlízy orchidejí podobný mužským varlatům, tak to začali používat jako afrodiziakum. No a teď je to zas v módě (oprášit starý pověsti). Tato vlastnost nebyla prokázaná.

Aha, jak to tady čtu tak

Aha, jak to tady čtu tak mě napadá otázka, jak je to s dováženými a v čajovnách prodávanými prostředky na přípravu salepu (vloni jsem koupila jedno balení a bylo to tuším z Maroka, chutnalo to úžasně). Myslíte, že je v tom tedy nahrážka nebo je to nelegálně dovezené?:-)

Na to se dá říci jedině

Na to se dá říci jedině tohle:
http://flora.nikde.cz/view.php?cisloclanku=2007052702

Obrázek uživatele Jirka

Článek jsem četl a

Článek jsem četl a musím říci, že jsem znechucen :o/ Zdá se tedy, že se potvrzuje, že salep u nás prodávaný, je vyroben z náhražky. Docela by mě zajímalo, jakým způsobem se na východě salep vyrábí. Zda také lidé drancují přírodu, nebo vstavačovité rostliny pěstují speciálně za účelem výroby salepu. Doufám, že správně je druhá možnost.

Bohužel tě zklamu -

Bohužel tě zklamu - platí první možnost. Například v Turecku populace vstavačů kvůli výrobě salepu skoro zdecimovali...

Obrázek uživatele Jirka

Chmmm...

Chmmm...

Jo, jo, máš pravdu, v tom

Jo, jo, máš pravdu, v tom Turecku prý orchideje zůstaly jen na hřbitovech, kde se jejich sklízení považuje za smrtelné (když ne zákon, tak aspoň pověry fungují) :)

Obrázek uživatele Wrána

Ano, ano, rize, výborný

Ano, ano, rize, výborný to nápoj.

Článek o nezákonném

Článek o nezákonném obchodu se salepem byl přesunut na tuto adresu:
http://botany.cz/cs/salep/

hleděla jsem na to s

hleděla jsem na to s otevřenou pusou... takový lidi, co ničej přírodu a kvůli salepu vyrýpali tolik hlíz takový krásný orchideje by se měli střílet!!!

Obrázek uživatele Benki

No nevm, celý ten článek

No nevm, celý ten článek každopádně degraduje ta výzva na konci. Aneb opravdu nekdo veri tomu ze Sahlab v cajovnach pochazi z par kusu znicenych rostlin v Orlickach ? ;-)
Rostlin je skoda, ale ta vyzva je doost mimo... Sahlab v cajovnach je dovazen z arabskych zemi (turecko, libanon)kde roste v hojne mire.....

Vozí se z Blízkého

Vozí se z Blízkého východu, kde jsou kvůli tomu ničeny statisíce orchidejí - jen proto, aby takoví pitomci jako jste vy mohli chlastat salep. Fakt solidní přístup k věci! Seš mimo, Benkiii!

Obrázek uživatele PP

Nehodlám polemizovat na

Nehodlám polemizovat na téma, kdo z Vás má pravdu. Chci jen říci, že by bylo fajn volit slušnější tón a nenadávat nikomu do pitomců. Zvlášť v případě anonymního příspěvku mi to přijde trošičku ubohé, ale platí to i pro registrované čajomilce.
Tento portál se dosud od mnoha ostatních diskusních portálů liší z mého pohledu právě tím, že jsou zde příspěvky slušné a jistě bych nebyl jediný koho by mrzelo, kdyby se toto mělo nějak změnit.

Obrázek uživatele Stee

Zcela souhlasím s PP,

Zcela souhlasím s PP, nenech se rozhodit Benki ;-)

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Já souhlasím s Benkim. Ta

Já souhlasím s Benkim. Ta výzva je zavádějící. Na trhu se nachází sahlepy, které se vstavačem nic společného nemají; předpokládám, že v některých čajovnách jsou již zavedené postupy na výrobu sahlepu bez vstavače (doufám).

Taky bych se přimlouval, aby se u takovýchto komentářů uživatelé podepisovali ;)

Obrázek uživatele Danny21

Milý anonyme, kdyby jsi

Milý anonyme, kdyby jsi zvolil slušnou formu diskuse, tak by tvůj názor dostal trochu jiné vážnosti. Takhle mi to přijde jako neurotický plivanec, který je však naprosto bezvýznamný. Zvolením této zcela neadekvátní formy argumentace jsi pouze podkopal věrohodnost celé "Kampaně proti sahlepu a čajovnám". Hezký den.

Pro lidi, kteří z

Pro lidi, kteří z nějakého důvodu (ekologického, finančního nebo prostě jen tak) nechtějí používat pravý sahlap z orchidejí existuje jednoduchá náhražka. Sahlapový prášek je jen drcená hlíza vstavače a hlíza není nic víc, než zásobárna škrobu. Takže není problém použít jako náhradu např. bramborový škrob (konkretně ten mám odzkoušený a nikdy nikdo nepoznal rozdíl). Hádám, že i v nejedné čajovně se používá tento malý švindl.

Obrázek uživatele Danny21

Řekl bych, že autor

Řekl bych, že autor tohoto článku nemá o sahlepu prodávajících se v čajovách ani páru. A přijde mi komické, pokud si někdo myslí, že někdo chodí po českých horách, sbírá kořeny orchideje a poté z nich vyrábí sahlep a prodává je do čajoven. A pokud bychom to vzali do extrému, tak by někdo mohl říct, že Camelia Sinensis je velmi krásná rostlina a je barbarství z toho dělat něco takového, jako je čaj :-D. Osobně sahlep nemám rád, ale ten článek je ... . Ničení orchiejí je rozhodně barbarství, ale bojkotovat čajovny a obchody kvůli sahlepu je... ehh... šílenství? :-D. Možná by bylo lepší bojkotovat eletrickou energii a teplo, neboť elektrárny drancují přírodu daleko víc, ne???

Obrázek uživatele Čáp

Pravda, lidé kteří

Pravda,
lidé kteří podléhají afektu težko někoho přesvědčí. Pokud ale zvážím vše, co zde bylo napsáno (nejen anonyma ale především příspěvek Apepa, 8 Duben, 2007 - 21:44), pak je jasné že čajovny české čajovny buď jednají nejen v rozporu s legislativou a s etikou (každý hezký kytky kterou totálně vyhubíš je škoda a od pašování chráněných kytek nebude asi tak daleko k pašování omamných látek), nebo úmyslně klamají zákazníka podávaje mu "sahlep bez sahlepu", což není právě košér (vždycky bych si v takovém podniku pečlivě přepočítal vrácené peníze a nenechával bych si tam nehlídané věci:) ).

Co říci závěrem :): Je určitě zbytečné vyzývat všechny k bojkotu čajoven podávajících sahlep nebo "sahlep", stačí se seznámit s fakty a potom každý svého štěstí strůjcem. :)

Obrázek uživatele Benki

zveřejnil bych moji

zveřejnil bych moji korespondenci s panem Hoskovcem (autor článku o ničení salepu v Orlických horách)- je to zkopirovane z mailu, takže číst od spodu ;) .. na tu moji delší reakci se mi již nedostalo žádné odpovědi. Tož takhle to vidím já.

Dobry den,
koukám, že nejste příliš otevřen jakékoli diskuzi. Co jsem si zběžně zjistil, jsou orchideje součásti přílohy CITES II -

"Příloha CITES II: obsahuje druhy, které by mohly být ohroženy vyhubením, pokud by obchod s nimi nebyl přísně regulován. Mezinárodní obchod je povolen pouze na základě zvláštních povolení (tzv. permity CITES), které musí být předloženy celním orgánům jak při vývozu tak i dovozu (z našich druhů např. vlk, medvěd hnědý, rys ostrovid, kočka divoká, čáp černý, drop velký, pijavky lékařská, jasoň červenooký, celá čeleď vstavačovitých, sněženka podsněžník a brambořík nachový). V této příloze jsou zařazeny i celé skupiny živočichů a rostlin, jako např. primáti, papoušci, kaktusy či orchideje."

Mohu Vás ujistit, že v naší čajovně (a přiznám se, že i v kterékoli jiné čajovně kde jsem kdy pracoval / dostal se do zákulisí) prodáváme a sahlep připravujeme z libanonského Sahlabu Abido (http://www.abido.com/ - "(dotek ktery v mailu nebyl, jen na navázání diskuze:když čtu složení: Cukr, sahlab, aroma musaka.)", oficiálně dováženém z Libanonu firmou Linexia s.r.o., případně ACA Sahlab (nepletu-li se, nemám po ruce krabičku) distribuovaným Spolkem Milců Čaje (tea.cz). Nikde netvrdím, že nemůže být ojedinělá čajovna která to z nepochopitelných důvodů činí po svém, ale o žádné nevím a pokud tomu tak opravdu je, určitě bych to odsoudil stejně jako Vy. Ale prosím, negeneralizujte a šetřete osobními výpady.

Ostatně čajovny obecně jsou v první řadě pohostinství jako každé jiné, zaměřené především na čaj (nikoli sahlab, ten je jen doplňkovým sortimentem - ostatně jsou i čajovny které sahlab vůbec nenabízejí). Demagogický mi naopak příjde tedy Váš názor, že čajovny jsou kšeftaři se sahlabem. Čajovny jsou podnik jako každý jiný, nakupujeme od dodavatelů, platíme nájmy, zaměstnáváme zaměstnance a nabízíme myslím celkem příjemnou alternativu k restauracím a kavárnám. A jen tak naokraj, mohu Vás ujistit, že pro většinu nás je provozování čajovny spíše náročným koníčkem který při troše šikovnosti a štěstí člověka uživí, rozhodně však ne nějaký extra výnosný kšeft.

"Všechny čajovny zavřít", "zakažte alkohol", "smrt vrahům nenarozených dětí" a podobné panické výkřiky nic nevyřeší a jen zbytečně zjednodušují a pro inteligentní lidi zesměšňují existující problémy... Pokud opravdu víte o někom kdo u nás (nebo kdekoli jinde ve světě) drancuje orchideje, budu mile rád, když zveřejníte kdo, přpadně za jakou firmou se ukrývá atd., ale dělat takovéto soudy podle nálozu zničených rostlin je dle mého názoru nesmyslné. Pokud mi někdo na zahrádce očeše švestku, také kolem sebe neprohlašuji že všichni sousedi doma načerno pálí slivovici.

Mám rád přírodu, asi trošku jiným způsobem než Vy (nejsem žádný odborník, zato po našich lesích trávím tolik času, kolik mi jen okolnosti dovolí), vždy když potkám nešetrný lidský zásah, hromadu odpadků či plánování těžby uprostřed krásných hor, je mi trošku k pláči, ale ze všech těchto věcí můžeme obviňovat kokrétní osoby, ne lidstvo, ne všechny politiky, ne všechny vandráky, ne společnost. Generazilovat nemá cenu.

Pokud byste měl zájem, rád se s Vámi setkám a můžeme sahlepovou problematiku rozebrat tváří v tvář, věřím, že by to proběhlo bez nesmyslných útoků ke kterým částečně anonymní prostředí internetu dosti svádí. Ostatně budu jedině rád dozvím-li se nějaká fakta o kterých nevím, třeba mne i přesvědčíte že se mýlím. Na to je ale třeba diskuze.

S pozdravem Ondřej Benkovič, čajovna Probuzený slon, Brno.

------------ Původní zpráva ------------
Od: Ladislav Hoskovec
Předmět: Re: Zpráva z kontaktního formuláře
Datum: 20.9.2008 09:20:41
----------------------------------------
Pane, váš mail je typickou demagogií kšeftaře se salepem! Mám ohromnou chuť
vaši nestydatost představit veřejnosti a tento váš mail uveřejnit na Botany!
To, jak bezostyšně tvrdíte, že se salep vozí jen z Libanonu a Turecka, je jen jasným dokladem, koho reprezentujete! To nevíte, že orchideje jsou
chráněny celosvětově? Nevíte, že podléhají ochraně CITES, kterou podepsala i Česká republika?
Tato protisalepová akce Botany je poměrně stará - nicméně po vašem mailu jsem nabyl přesvědčení, že proti čajovnám je opravdu potřeba znovu zvednout hlas! Veškeré čajovny zavřít!!! Ladislav Hoskovec

2008/9/20

> a form has been submitted on 19. 9. 2008, via: /cs/kontak [IP
> 89.102.33.59]
>
> JménoOndřej BenkovičEmailbenki@probuzenyslon.czWebVaše zpráva

> Dobry den,
> rad bych reagoval na Vas clanek o Salepu.
> Celý Váš článek degradujete výzvou na konci. Aneb opravdu nekdo veri tomu ze Sahlab v cajovnach pochazi z par kusu znicenych rostlin v Orlickych horach ? ;-)
> Rostlin je skoda, ale ta vyzva je doost mimo...
> V cajovnach podavany sahlab jest dovazen z Libanonu ci Turecka (i jinych zemi). Zkousel jste si nekdy spocitat, kolik kg sucheho sahlpeu z tech par rostlin budete mit ? Proto bych povazoval za mnohem prinosnejsi lidem sdelit ze nemaji nicit prirodu kolem sebe a radeji zajit do obchodu. Nesirte prosim bludy.
>
> Verim, ze jste clanek psal v dobre vire, ale priste si zkuste prosim
> zjistit fakta nez budete kohokoli napadat.
>
> S uctivym pozdravem Ondrej Benkovic, cajovna Probuzeny Slon, Brno.

Obrázek uživatele PP

:-D Docela síla. Trošku

:-D Docela síla.
Trošku mi to připomíná jeden z dílů Krtčeka...

....ZNIČIT KRTKA !!! bla, bla, bla, bla...ZNIČIT KRTKA !!! bla, bla, bla, bla...ZNIČIT KRTKA !!! bla, bla, bla, bla...

Obrázek uživatele Bedya

Tak w této diskuzi se

Tak w této diskuzi se jedině přikláním k Benkimu!!!
Za Dobrou čajovnu Čajka, David Sobala, Český Těšín

Obrázek uživatele Čáp

Děkuji za upřesnění.

Děkuji za upřesnění. Já jsem si tu ochranu CITES vyložil tak, že obchod se sahlepem je zakázán, ne omezen. Z toho jsem také při své dedukci vycházel. Pokud je možné legálně koupit originální prášek např. z Libanonu tak asi není moc co řešit. Snad jen na jaké úrovni je ochrana přírody v Libanonu...
Ale tuto otázku bych už přenechal spíš různým občanským společnostem.:)

Obrázek uživatele LaoChing

Dopopravdy zarážející

Dopopravdy zarážející :D

Zdravím, mluví se tu o

Zdravím, mluví se tu o tom, že mezinárodní odchod se vstavači spadá pod ochranu CITES, ale co to v praxi znamená? Znamená to, že na dovoz instantího sahlepu je potřeba nějaké povolení, nebo se z toho platí nějaký poplatek nebo tím že se to může prodávat v Turecku, Libanonu apod. už to je "schváleno" a může se to normálně dovážet?
Předem děkuji za odpověď.
Michal

Nejsem odborník, ale vím,

Nejsem odborník, ale vím, že CITES není jediná mezinárodní smlouva chránící orchideje. Jsou mnohé další chránící volně žijící organismy (flóru i faunu). V každým případě každý víme své o východních zemích a je velmi težko průkazné, které zboží z oněch končin je legální a které ne. Rozhodně ty smlouvy pro Turecko platí a ejhle, z Turecka se dováží salep ve velkým. Obávám se, že slovo legální má měnící se charakter. Mary

Obrázek uživatele Bedya

AD konve na Rize,

AD konve na Rize, respektive Le Touarég: Dané konve se totiž v Egyptě neprodávají..sou tam jen obyčejné plechárny klasické nebo cín, měď...takové krásné konve pochází původně z Maroka a tam je taky seženeš..ale už i u nás to přestává býti problém se poohlédnout po takovéto konvi.

Sahlep je úžasný nápoj.

Sahlep je úžasný nápoj. Rádi ho pijeme hlavně v zimě. Škoda, že se tak špatně shání. A ne všechen Sahlep, který se u nás prodává je dobrý. Podle mě je nejlepší turecký Sahlep. Kupovali jsme ho přímo v Turecku, v instantní podobě a lepší jsem nikdy neměla a hlavě tam vyšel o dost levněji než tady v Čechách. My jsme si ho tam chtěli původně dát někde v kavárně, ale v létě Turci Sahlep nepijí, pijí ho jen v "zimě", takže ve všech kavárnách na nás koukali jak na zjevení, když jsme chtěli Sahlep. V jedné kavárně nám sdělili, že Sahlep sice nemají, ale že to zařídí. A tak jsme si půlhodiny počkali a oni asi mezitím skočili někam do krámu, koupili ten instantní a udělali nám ho :-) Nebo že by to byla jejich vlastní sklizeň ...? :-)) No jak říkám, turecký Sahlep je moc dobrý, ale ten se tady u nás dá těžko sehnat. Spíš je k dostání libanonský a ten mi přijde divný, má takovou kovovou příchuť. Taky mě štve, že některé čajovny vůbec Sahlep nenabízí ! A když už ho nabízí, tak v málokteré čajovně ho umí udělat... Závěrem chci říci, že nejlepší Sahlep (hned po tom co jsem měla v Turecku) maj v jedné čajovně v Litomyšli a taky u Bílého jestřába v Praze.

zdravím...mám doma trochu

zdravím...mám doma trochu Rize a chtěl jsem se zeptat,jak ho mám přpravovat...doslechl jsem se o pražení,vaření ve vodě a tak..a nejsem z toho moc moudrý...:)

v čajovně jsem ho

v čajovně jsem ho vždycky dělal tak, že jsem ho dal nejdřív do hrnce bez vody, chvíli ho tak pražil na plameni a za chvíli pak přilil vodu a vařil a vařil...a pil s cukrem samo

Chce to prostě nahřát.

Chce to prostě nahřát. Buď ve vodní lázni, anebo třeba na pánvičce (tady je však riziko připálení). No a až začne tak úžasně vonět, tak šup s ním do předehřáté konvičky a zalít. ;-) Turci, koumáci, prý na to mají special náčiní, takže vaří vodu a nad tím současně nahřívají čaj.

Obrázek uživatele Jarmila

Myslíš něco tak

Myslíš něco tak speciálního jako když ve spodním hrnci vařím brambory a na něj postavím další s mlékem na bramborovou kaši:)

a jaké je tak dávkování

a jaké je tak dávkování ?? (kolik čaje,kolik vody??) jak dlouho vařit cca ?? :-P

Kde se dá u nás Salep

Kde se dá u nás Salep koupit?
Pila jsem ho jednou v jedné příjemné plzeňské čajovně, tehdy před lety jako novicka čajovnou nedotčená a nakukali mi, že ho museli těžce pašovat z Turecka a že nesmím nikomu ani slůvkem zmínit, že jsem ho tam pila :))
Od té doby jsem neměla tu čest, ale ráda bych ho zase ochutnala, případně i doma připravila... Musím se porozhlédnout v mých oblíbených čajovnách jestli ho mají v menu.

Obrázek uživatele Brambor

http://obchodcajem.net/?p=pr

http://obchodcajem.net/?p=productsMore&iProduct=105&sName=Sahlep
já ho mam odsud, ale chce to kupit ještě něco-platit k sahlepu za sedmdesat korun postovny devadesat by se mi nechtelo.

A nebo treba tady

A nebo treba tady http://www.auria.cz/ mají ho za 45,- 100g.
Ja si hodělám i třeba s kakaem grankem,ale můžeš vyskoušet cokoliv. Je to Sahleb libanonský. V obchodech a čajovnách jsem ho zhaněl marně a turecký už vůbec.

salep miluju a mám dva

salep miluju a mám dva typy: nerozmíchat ho v teplým, ale nejdřív ve studeným mlíce a pak až ohřát až to zhoustne - neudělaj se pak žmolky a jde to snáz a za druhé místo skořice zkusit jiný koření, já v tom např. miluju kardamom:-))..
a jestli máte hlad tak do něj nadrobte chalvu a máte tu nejbáječnější energetickou svačinku (v mém případě nejoblíbenější snídaně) pod sluncem

Rozmíchat Sahlep, posypat

Rozmíchat Sahlep, posypat drcenými ořísky, ale jen tak majinko :)... a přidat pár kapek růžové vody. Pánové a dámy to je skutečně luxus. Vřele doporučuji.

Koupila jsem si turecký

Koupila jsem si turecký Salep, že jsi ho udělám doma, ale nějak mi to stále nejde. Na obalu píší 2-3 lžičky na 125 ml teplého mléka, ale stále je velmi tekutý? Nevíte co dělám špatně?

Lucie

Obrázek uživatele PO

Ahoj Lucko, nefandím tomuto

Ahoj Lucko,
nefandím tomuto lepidlu, ale malinko zkušeností mám z příprav v čajovně.
Hodně záleží na typu Sahlepu. Některé potřebují větší množství prášku, některé méně. Tedy se neznepokuj a zkus experimentovat. Návod ber velmi orientačně.
Také mě napadá - návod může být v pořádku! Měl jsem to štěstí probírat Sahleb s rodilým turkem a ten se divil jaké konzistence tu podáváme sahlepy. V Turecku se podává tekutý = velmi řidký, vodovitý. Naše hutné odmítal. Tedy spíše přidej na množství lžiček. A také když ho povaříš (cca 2-3min za stálého míchání) tak bude hustější, než když ho jen zaliješ horkým mlékem a necháš chvíli zhoustnout, naboptnat.
Již mě nic nenapadá (o: Skořice navrh je samozřejmostí ale to asi víš, že? Přeji co nejméně všeho možného polepeného ((o:

Obrázek uživatele mechatronik

já ho také nemusím -

já ho také nemusím - proto raději zůstanu u krupičné kaše :-D

Ahoj PO, děkuji za

Ahoj PO,

děkuji za odpověď a za radu, dofám že se tedy nepřilepím :o)))

Lucie KV

Obrázek uživatele PO

Rádo se stalo Lucinko (o:

Rádo se stalo Lucinko (o: Docela by mě zajímalo, jak to nakonec dopadlo. Zda jsi vyhmátla tu správnou konzistenci, dle Tvé představy.
Tuším, že jsem neuvedl množství = doplňuji: na 0,1l sklénku dáváme 3 hodně poctivé lžičky. Nejprve rozpustíme v cca 0,06l vody prášek a za stálého míchání přivedeme těsně k varu kdy doléváme opět cca 0,06l mléka (celkem tedy přes 0,1l-při 3min vaření se dost odpaří). Vařený mi přijde jemnější oproti nevařenému, jen zalitému. Také je teplejší při podávání a tedy více provoní skořici na vrchu a o to se pak na něj člověk těší (o:
Poslední poznatek: je jedno, zda připravuješ Sahlep z mléka (plnotučné je chutnější) či sušeného mléka. Chuťový rozdíl jsem téměř nerozeznal - u vařeného. Nevařený již rozdíl je (o:
Těším se na případné sdělení alchymie, alá Sahlep. Zakončím to říkankou, která mě vždy napadá při přípravě: Sahlep, hu.u si zalep (o: Což Ti ale nepřeji! Jen příjemné skořicovo-sladké okamžiky (o:

PS.: některé se musí doslazovat, vhodný vanilkový cukr

Drazí cajomilci, Sahlep

Drazí cajomilci,
Sahlep mam moc rada, ale jak jsem si precetla diskuzi, protestne ho prestavam pit dokud se nezjisti, odkud ten prasek ty turecke a libanonske firmy berou! :-) Osobne dost pochybuji, ze ho obchodnici nekde skubou na strani, ale neptal se jich nekdo z odberatelu, z ceho to vlastne delaji? "Sahlep" je dost zavadejici ingredience, latinsky nazev by byl duveryhodnejsi... Pokud je tak obtizne pestovat tu orchidej umele, je pravdepodobne, ze nam posilaji spise neco naprosto syntetickeho. Pokud ma nekdo prehled, rada bych byla osvecena e-mailem, protoze jsem tuto stranku vygooglila nahodou a nevim, jestli si vzpomenu a zavitam si to precist, díky!
heulwen@centrum.cz

Zdravím mám takový malý

Zdravím mám takový malý komentář k vašemu Sahlepu. Vzhledem k tmu že studuji na vyoké škole systematiku CITES (jak zvířat tak i rostlin) se k tomuto čaji vyjádřím poněkud negativně. Jak u všichni víte do tohoto čaje se se přidává kořen z orchidee Orchis Mascule. Tato orchidej je na seznamu CITES II. To že je na blízkém východu populace orchidejí zdecimována ví snad každý. Pro ty co se svého oblíbeného čaje vzdát nechtějí ale zároveň jsou proti decimování těchto rostlin není nic lehčího než se podívat z čeho je čaj vyroben jak zde již bylo řečeno náhražek je spousta. Existují také čaje z faremních rostlin nicméně je těžko prokazatelné odkud ona rostlina byla světová produkce Sahlepu je tak velká že by tyto farmy musely mít rozlohu asi půl moravy. Existují granace certifikáty a ochranné zámky nicméně pochybuji že by se někdo až takto do detailu zajímal o původ čaje. Pro ty co se zde pokuší vymyslet alternativu jak zbohatnout na pěstování orchidejí do Sahlepu: myslím že jen samotné papírování ohledně pěstování a zpracování orchidejí by vás odradilo.

Já jsem sehnala salep v

Já jsem sehnala salep v Dobré čajovně na náměstí SNP v Ostravě. A jak jsme tady pročítala vaše fígle na přípravu tak jsem si povšimnula, že hodně z vás nemůže sehnat Salep z Turecka. Ten co mám já by z Turecka měl být (alespoň podle popisky) , už jsem si ho dělala a je výtečný. :) Jestli někdo máte s tímto salepem z DČ zkušenosti (hlavně co se týče toho, že je údajně z Turecka) tak je zde prosím napište, ráda si je přečtu :)

Je mi smutno (a také se

Je mi smutno (a také se dost stydím, že jsem také člověk), když čtu vaše příspěvky. Ta radost, že si můžete zdůvodnit zabíjení krásných květin, díky histerickým výšplechtům jakéhosi Hoskovce, což. Hliznaté vstavačovité nejen že nejde vypěstovat, ono je totiž nejde ani pěstovat. Celý svůj život jsou tyto rostliny závislé na houbové složce, což se uměle nedaří napodobit. Dokonce se stává, že prostě najednou vymřou sami od sebe. Tak proč je raději rovnou nesežrat, ne? Konečně, tresek také byla plná moře a už nejsou. Sežrali jsem je. A až zahubíme blbá tupá zvířata (nosorožce) a zbytečné kytky (vstavače, co s nimy, když je ani nemohu mít na zahrádce), tak si necháme předepsat viagru, ta totiž skutečně pomáhá, není-liž pravda. Nechodit do čajoven je jistě blbost, jediný potrestaný bych byl já sám, ale salep opravdu nepiji a vždy mne zabolí u srdce, když někoho pít salep vidím. Muchomůrka.
P.S.: Vystupuji anonymně, neb mne nebyví se pořád někde přihlašovat.

Obrázek uživatele Járes

To znám, mně je smutno,

To znám, mně je smutno, když vidím, jak lidi kvůli své lenosti jezdí autyna ropné produkty a jak vybíjejí velryby. Jenomže politikum je 30,- Kč za lékaře a ne tyhle "vedlejší otázky".

Poznámka k ničení

Poznámka k ničení orchidejí v Orlických horách

V minulosti Správa CHKO Orlické hory informovala o ničení orchidejí, převážně prstnatce májového (Dactylorhiza majalis), na dvou lokalitách v Orlických horách, a to v PP Velká louka a v PR Trčkovská louka. Stalo se tak v letech 2006 a 2007. Obě záležitosti byly nahlášeny na Policii ČR v domnění, že jsou rostliny ničeny sběrači salepu či pěstiteli orchidejí.
V roce 2008 bylo ve spolupráci Policie ČR zajištěno nepřetržité hlídání lokalit po dobu 3 týdnů. Bohužel, v této době nebylo evidováno žádné poškození, ani podezřelý pohyb osob. Ale za několik dnů po skončení akce bylo poškození zjištěno v PP Velká louka opět. Dalším šetřením se pak podařilo zjistit, že možným škůdcem je přemnožená černá zvěř. Zdokumentovali jsme výskyt divokých prasat na Velké louce, včetně jejich pobytových znaků, které vypadaly podobně jako při předcházejících zjištěních. Podobné znaky jsme pak nalezli i v jiných částech CHKO, např. v PR Hořečky nebo v údolí Říčky, kde byly takto poškozeny i další orchideje, jako vemeník zelenavý a pětiprstka žežulník.
V letošním roce jsme přistoupili k opatření proti pobytu černé zvěře na poškozovaných lokalitách, rozmístili jsme zde přípravek Hukinol, který by měl černou zvěř odpudit. Nutné je ale aplikaci Hukinolu opakovat po 2 až 3 týdnech. Můžeme říci, že se poškozování lokalit zmenšilo, ale úplně neodstranilo. S aplikací Hukinolu budeme pokračovat i v příštích letech.

No! a pak že jsou lidi

No! a pak že jsou lidi prasata!

Já jsem se o Salepu

Já jsem se o Salepu dočetla toto a proto si ho v kvalitní čajovně (ne v kavárně, jež se na čajovnu jen hraje), dám bez obav i příště:

"Připravuje se z prášku mletých usušených hlízotvorných kořenů několika druhů orchidejí, které rostly a stále divoce rostou v oblasti Malé Asie, Egypta, Řecka, Turecka, Kavkazu a také jižní a střední Evropy.

Vstavače mají hlízovité kořeny, ve kterých si vytvářejí a ukládají rezervní látky, potřebné pro svůj vývoj. Hlízy se tvoří většinou v párech. Z loňské hlízy vyrůstá stonek, nesoucí listy a květy vstavače. Tato hlíza sesychá a po odkvětu a vytvoření semen se ztrácí. Vedle ní roste nová mladá hlíza s hladkým povrchem shromažďující zásoby živin na další rok. Právě tyto mladé hlízy se sklízejí opatrným oddělením od staré hlízy v době, kdy má vstavač plně vyvinutou růžici listů, ale ještě nekvete. Tehdy je rostlina ještě schopna vyhnat ze staré hlízy 1-2 odnože, z nichž se vytvoří náhradní hlízy s dostatkem zásobních látek na další rok a růžice listů vstavače pokračuje v růstu."

Obrázek uživatele dovve

Nevíte kde koupit plech.

Nevíte kde koupit plech. konvičku na Rize? Brno, nebo eshop?

Obrázek uživatele momotaro

Zkus aukro, jestli na to

Zkus aukro, jestli na to vyloženě nespěcháš, tak na aukru - sekce starožitnosti pročesávej hesly čaj* a konvičk* a brzo na nějakou natrefíš.

Obrázek uživatele wigwam

Ahoj, to sme kupovali celkom

Ahoj, to sme kupovali celkom nedavno, nasli sme iba tento e-shop: http://www.cajovnautibetanu.cz/tshop/index.php?group=other&subgroup=konv...

Nakoniec sme vsak kupili v Prahe na opletalovej v galaxy food: http://www.galaxyhalalfood.cz/editor.php?kategorie=1012 Bolo to tam lacnejsie a vyzerala lepsie... Nebude nejaky arabsky shop aj v Brne? Skusil by som ked tak tam...

Obrázek uživatele dovve

Nemáte někdo zkušenost s

Nemáte někdo zkušenost s tímhle? Je to dobrá volba nebo ne?

http://www.caj-caj.cz/_c10228_l3_p137101_/cajove-prislusenstvi/pozlacena...

Obrázek uživatele wigwam

To sme raz dostali v Shanti

To sme raz dostali v Shanti k nakupu zadarmo :) Neviem na co by sa dala pouzit, ale hostom by som v tom caj neserviroval, vyzera hrozne... slendriansky. Takze ja hlasujem za "ne" :)

Obrázek uživatele dovve

už sem našel to co sem

už sem našel to co sem hledal...

http://www.kuchynske-nadobi.eu/1762_Konvice-SUNNEX-313-na-kavu-/

Jaký je váš názor nebo skušenost? Díky za každý názor a radu. :)

Obrázek uživatele wigwam

No zavisi ako chces rize

No zavisi ako chces rize pripravovat. V cajovni pouzivame pripravu pomocou takej tej tureckej dvoj-konvicky: http://www.amazon.com/Stainless-Steel-Turkish-Tea-Size/dp/B004FBSYDU - to som myslel ze hladas. V spodnej sa vari voda a vo vrchnej sa najprv caj nasucho vyhrieva, potom sa zaleje vodou a potom sa nalieva do vysokych skleniciek a riedi vodou zo spodnej konve.. To by s touto neslo.