Kamjove

Zdravím, 

aký máte názor na elektrické kanvice Kamjove na ohrev vody? Je to to najlepší spôsob pri gong fu? Pozeral som konkrétne po modeli tp-400.

http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/621434318/On-sale--Kamjove-1-Liter-Electric-Tea-Kettle-TP-600-free-shipping.jpg

 doteraz som Britou prefiltrovanú vodu ohrieval na sporáku v kovovej  kanvici (odkedy používam Britu ani náznak vodného kameňa) a prelieval do termosky tohto tvaru, aký sa bežne vyskytuje v čajovniach :)

http://www.jlhufford.com/images/thermos-carafe-20oz-round.jpg

oplatí sa podľa vás investovať do kamjove, aké s ňou máte skúsenosti?
a hlavne- jej princíp spočíva v opätovnom zohrievaní vody. Počul som ale že voda by sa nemala prevariť viac ako raz, je to teda naozaj vhodné?

Inak pokukoval som aj po týchto "gongfu rýchlo kanviciach" ak ste na cestách alebo v práci, používate ich niekto? :)

http://www.cajovanie.sk/kamjove-gong-fu-cajova-konvica-tp-757-700-ml.html 

  

Obrázek uživatele mooncalf78

Já přemýšlím nad

Já přemýšlím nad touhle:

http://www.teanet-cn.cz/keramika/keramika_intro.aspx?id=2516

Ale není vidět jestli umí ohrát vodu na libovolnou teplotu nebo přednastavenou. Starší model uměl jen 3 přednastavené teploty :(

A jinak voda se nepřavařuje, ale jen přihřívá na zadanou teplotu (neprochází varem).

Přihřívání umí i obyč konvice např.:

http://www.kasa.cz/varna-konvice-bosch-twk-8613

Jinak hardcore čajomil ti asi řekne ohřívat pomalu např. na ohni na keramických kamínkách.

Vyčerpávajícím způsobem je to rozebráno zde:

http://www.tea-earth.net/voda.html

Obrázek uživatele Pyroh

Já s Kamjove moc dobré

Já s Kamjove moc dobré zkušenosti nemám. Díky větráku byla příprava poměrně hlučná, navíc jsem si pořád musel dávat pozor, aby se nedostala voda na indukční desku atd. Navíc se poměrně brzy porouchala. Nicméně co se týče výdrže produktu, tak jsem měl spíš podprůměrný kus.

Hlavní problém - voda mi z Kamjove nepřišla nijak výrazně lepší než z normální kvalitní rychlovarky (mám Eta bianca, super), ani se nevařila kratší dobu. Ok, beru, že Kamjove konvice nemusí tak rušit u gongfu stolku, ale že by to bylo až tak super, tak to taky ne. Spíš mi přijde pohodové si udělat vodu v obyč rychlovarce a dát ji do termosky.

Když chce člověk lepší vodu, tak bych se díval na jednu z možností: varná tepelná deska (jsou i přenosné) + tetsubin (neglazovaný) - nevýhoda je vyšší cena (minimálně 5-10 000), výhoda je, že tetsubiny jsou leckdy dost krásné a příprava čaje takhle není až tak zdlouhavá.

Druhá možnost jsou čajová kamínka - bezvadná Chaozhou kamínka má Chawangshop: http://www.chawangshop.com/index.php/tea-hardware/chaozhou-gongfutea-war...

To mi z hlediska kvality vody přijde jako v podstatě "finální řešení" - zatím lepší neznám. Výhodou je dost nízká cena, nevýhodou je, že než se voda poprvé dostane k varu, chvilku to trvá (třeba 20 minut), ale pokud člověk není úplně ve shonu, tak není problém si dát vařit vodu, pak něco chvíli dělat a až se začne vařit, tak začít čajovat.

Jakub

Obrázek uživatele momotaro

ahoj ! jakou tepelnou desku

ahoj ! jakou tepelnou desku by jsi doporučil ? tu v Číně jsou sice spec. na tetsubin, ale jsou extrémně hlučné, větráček běží extrémně dlouho a je opravdu hlučný (ve srovnání s konvicemi typu Kamjove mnohonásobně hlučnější).
Kamjove - mnohem lepší je koupit levnější čínské značky, první moje konvice byla Kamjove a odešla pěkně rychle. Druhá běží velmi nepřetržitý provoz cca 3roky a je značky méně známé, byla o polovinu levnější (Kamjove už je prostě značka a ten příplatek za jméno je značný).
Jinak ohřev v rychlovarkách je humus no...Rád bych vychytal dobrou (tichou) tepelnou desku.
H.

Obrázek uživatele Pyroh

Podle mě stačí úplně

Podle mě stačí úplně základní jednoplotýnkový elektrický vařič, typově např. http://www.nakupka.cz/vyrobek/stolni-varic-concept-ve-3010/

nebo http://www.nakupka.cz/vyrobek/elektricky-varic-sencor-scp-1500-jendoplot...

To myslím ani větráky nemá a je to úplně potichu - někdy to trochu hřeje směrem dolů, ale spíš to bývá rozumně izolované.
J.

Obrázek uživatele momotaro

Druhý je příjemně levný

Druhý je příjemně levný a pěkný, to je výzva :)
(Pro příklad, ten hlučný v číně stojí velkoobchodně 750kč)

Obrázek uživatele mooncalf78

Jak dlouho asi vydrží ta

Jak dlouho asi vydrží ta termoska?

A druhá věc, našel jsem asi milion glazovaných tetsubinů, ale žádný neglazovaný. Dá se to někde v ČR koupit?

Mimochodem někde jsem četl, že lepší voda je z indukce (oproti rychlovarce). Co takhle tetsubin + indukční plotýnka? Zkoušel to někdo? :-)

Nebo záleží čistě na ryhlosti varu, čím pomaleji tím líp? Tzn. když vodu v tetsubinu zahřeju za 3 min na bod varu, tak mám skoro tu stejnou vodu jako z rychlovarné konve (a opačně když budu 15min cvakat s vypínačem u rychlovarky, tak dostanu lepší vodu)? Už se v tom taky začínám ztrácet :-) jinak samozřejmě mluvím o nových rychlovarných konvicích, které umí ohřát vodu a udržovat ji na zadanou teplotu bez převaření.

Ale libí se mi, že na klasické plotýnce bych asi časem vyzkoušel jaký stupeň odpovídá jaké teplotě vody, což je věc, která mě hlavně laká na nové rychlovarce...

Obrázek uživatele Pyroh

Termoska trochu záleží na

Termoska trochu záleží na termosce - moje je třeba ještě ok po hodině, někdy i dvou používání.

Neglazované tetsubiny se tu moc nevedou, bohužel. Líbí se mi tetsubiny na Hojo tea (http://hojotea.com/indexe.html; ceník posílají mailem na vyžádání).

Já nějak na tu rychlost varu moc nevěřím... některé moc rychlovarné rychlovarky to přivedou k varu a nepočkají, než se voda začne vařit celá - tak pak je voda v průměru nedohřátá. Ale nemůžu říct, že by se mi přechodem od Kamjove k solidní rychlovarce voda nějak zřetelně zhrošila.

Jinak voda ohřátá na teplotu (bez projití varem) může fungovat u hodně slušné vody (a i tak jenom některé), typicky je podle mého lepší, když varem projde.
Jakub

Obrázek uživatele mooncalf78

Aha, takže i když

Aha, takže i když potřebuju třeba jen 80 stupnů, tak v tetsubinu to taky nejdřív uvařím na 100 a pak počkám až to ochladne?

Jinak indukce a tetsubin se zdá jako dobrá kombinace, viz instruktážní video od mistra :)

http://www.youtube.com/watch?v=RJhMFX3fxgY

Taky je zajímavý, že prý se využívá jen 50-60% celkového objemu.

Škoda, že tam nemají ceny, ale asi to nebude pod 5 tis. Kč že?

Kurnik, já si snad otevřu eshop, nikdo v ČR tohle neprodává, nemluvě o spousty dalších čajových věcí, jako kvalitní yixingské konvičky, puerhy a další čaje, atd. Nebo tohle v ČR zajímá jen malou skupinku šílenců tady na fóru? :-)

Obrázek uživatele momotaro

:) Tak zkus nejdřív ty

:) Tak zkus nejdřív ty kvalitní tetsubin, yixing či puerh - kvalitní a levný, nejdřív dovézt, třeba pak sám poznáš, jaká je situace. Chápu ten Tvůj poslední odstavec spíš jako nepromyšlený výkřik, protože jestli to myslíš opačně, zkus se nejdřív na to podívat trochu prakticky - jak a kde tyto věci pořídit - než začneš s éšopy.

Obrázek uživatele mooncalf78

Tak byl to nepromyšlený

Tak byl to nepromyšlený výkřik :) Ale já neřekl, že budou levný. Třeba yixingy totiž u nás jsou jen relativně levný, většinou bez jakéhokoliv popisku, výrobce, typu hlíny, stáří, atp. Tetsubiny na ohřev vody (neglazované) v podstatě u nás nejsou (resp. naprosté minimum). Nabídka středních a nedejbože vyšších tříd čajů, hlavně např. puerhů je minimální.

Můj imaginární vysněný eshop by nabízel tohle všechno, dovozené od orginálních ověřených výrobců (popř. od 1st level prodejců). Klidně ať to přeprodává i za vyšší cenu. Jedna z hlavních funkcí takového eshopu by podle mě měla být, že přefiltruje nabídku z celého světa (resp. tam kde se pěstuje čaj a věci s tím související) a prodávat bude jen to, co stojí za to. Za to jsem ochotný zaplatit. U některých věcí se dají najít i kvalitní a levné věci, ale jsou kategorie, které prostě být levné a zároveň kvalitní být nemůžou. Otázka je, jestli by o to byl takový zájem, aby se to vyplatilo. Mainstream to určitě nebude, ale aspoň jeden eshop by se snad mohl uživit :-) Ono i ve světovém měřítku takových obchodů jsem moc nenašel, často jsou z druhé strany zeměkoule, dodání trvá i týdny + vysoké poštovné. Takový eshop jsem nenašel ani v rámci EU. Navíc si myslím, že čajová kultura v ČR a EU je tak mizerná, že to může být jedině lepší :-) Konec snění :-)

Obrázek uživatele momotaro

Já Ti rozumim, ale třeba u

Já Ti rozumim, ale třeba u konviček zisha a tetsubin - pokud si otevřeš ešop v ČR, tak díky dovozu, dph, clu a nyní zvýšenému clu na čínskou keramiku - tedy i zisha, není možné konkurovat zahraničí - protože pořád budeš stejný ešop, jen fotky. Pro lidi, jež si rádi konvičku osahají a tetsubin ověří na 100% v reálu že nemá žádnou funkční vadu, to bude pořád jen virtuál, v podstatě stejný jako ty zahraniční, jen s kratší dodací lhůtou balíku. Tedy záazník, jež by za toto platil a jichž několik v ČR je, by si mnohem raději věc potřebovali reálně osahat.
Co se týče zájmu o tyto věci, tak myslím, že by to byla určitě nelehká cesta a nedalo by se tím vyloženě živit, naopak by to asi "sežralo" obrovsý kapitál, který by v tom ležel a pomalu by se věci prodávaly.
Poslední věc je pak, že ceny jak zsha, tak tetsubin a kvalitního puerhu tuplem, v posledních několika letech díky zejména čínským bohatým čajomilum, vzrostly tak, že se stávají v podstatě mimo Čínu neprodejné a hlavně často ceny daleko přesahují kvalitu. Tedy dělat tyto kategorie ve velkém a na dobré úrovni v ČR by byl sice opravdu zajímavý počin (kéž bychom se jej mohli dočkat) - ale je jen otázkou zda je to vůbec se všemi těmi proti reálné a hlavně ve finále, zda by Ti či komukoliv kdo by to chtěl zkusit, by to dělalo dlouhodobě více radosti, či naopak (celníci, doprava, ceny, zájem zákaníků a jejich ocenění Tvé práce atd)

Obrázek uživatele mooncalf78

Platit DPH a clo musí

Platit DPH a clo musí většina nebo všechny země v EU (bohužel) pokud nemají nějakou vyjímku. Tzn. v rámci EU se konkurovat cenám dá, zbytku světa samozřejmě ne. Ale EU je poměrně velký trh.

Ideální je samozřejmě mít i kamenný obchod, nejlépe čajovnu, ale to už je podstatně větší projekt než eshop.

Co se týká dodací doby, tak 2 dny vs 10-21 dní to je podle mě velké plus a to není vše. Nákup mimo EU je do určité míry riziko (hrozí poškození zboží na cestě, často je potřeba platit předem, v případě nepoctivosti obchodníka je člověk v podstatě nahraný, problém záruky, vrácení zboží, atd.) Navíc je potřeba mít kreditku s povolenýma limitama, PayPal atp. to taky odradí spoustu lidí. Znám i takové co ani neví, že takovou možnost mají :-) popř. nabídku mimo ČR nesledují.

A jak jsem psal jedna z hlavních přidaných hodnot by bylo filtrování kvalitního zboží a taky mít výběr zboží od všech hlavních kvalitních výrobců/dovozců. To už si každý rozmyslí udělat jeden velký nákup, než dělat 4 různé u 4 různých prodejců.

Škoda že Kickstarter nefunguje v ČR. Tohle by byl hezký projekt pro komunitní financování :-)

P.S.1: Sorry Maresh za OT a hijack vlákna :-)

P.S.2: Na těch víše uvedených stránkách hojotea.com jsou dobré videa a popisy přípravy jednotlivých čajů. Moc pěkné.

Dovolím si krátkou

Dovolím si krátkou poznámku, abych zabránil neštěstí.

Kamjove nesnáším - hluk. Při gong fu cha chci klid.

Nejlevnější tradičně dělané tetsubiny od Kunzan začínají na 6000. Se všemi poplatky ji sem dostaneš za cca 9 000 - věř mi, absolvoval jsem to.

Nevím co je to za mistra, ale každý výrobce tradičních tetsubin (kovář) ti zakáže tetsubinu na indukci používat. Má to své fyzikální racionální odůvodnění, ale nechce se mi to rozepisovat neb by mě zase někdo chytl za slovo a zpranýřoval. Uzavřel bych to tak, že s tetsubinou na indukci riskuješ její totální prasknutí.

Ano, obvykle se plní do 75% max, pokud má voda projít varem. Osobně nepoznávám rozdíl ve vodě co prošla varem a zchladla na danou teplotu nebo byla ohřátá přímo na danou teplotu :-) Já ohřívám přímo na danou teplotu.

V ČR kvalitní tetsubin neseženeš, ani na ebayi bych to neriskoval. Doporučuji přímo z Japonska a přeju pevné nervy při papírování. Doteď mam uschované všechny požadavky celního úřadu a ukazuji je kamarádům jako vtip :-) a to jsem objednával 2 tetsubiny a 2 hliněné konvičky.

Obrázek uživatele mooncalf78

To video je ze stránek

To video je ze stránek Hojotea.com. Nicméně i ve videu je řečeno, že se musí používat nízký výkon. V textu dál je to pak rozvedeno, že větší výkon způsobuje velké lokální zvýšení teploty, který může kotlík poškodit (vlivem roztažnosti kovu). Vzhledem k ceně dovezeného tetsubinu je ale asi dobrej nápad radši zůstat u klasický spirály (nebo kamínek, atp.).

Mimochodem na tom Hojotea.com je sice docela skryté, ale obrovské množství informací o čaji a věcí kolem. Asi nejlepší stránky, co jsem našel v angličtině. Co mě např. velmi zaujalo, byl popis, jak se snažil s místníma japonskýma výrobcema vyrobit konvičky, který by konkurovaly nejlepším yixingským konvičkám a že se mu to prý povedlo. Zkusím najít nějaký recenze.

Dayofvictory - tys objenával ty věci od Hojotea? Jaký máš zkušenosti? Stálo to za to? :) Zajímali by mě i ty problémy s papírováním. Za jak dlouho ti to došlo? Pokud nechceš veřejně tak pls napiš na mooncalf78(zavinac)gmail.com. Popř. jestli někdo máte něco od Hojotea tak se pls pochlubte. Díky předem :)

Inu skoro to i dobře

Inu skoro to i dobře popsali, ale je tam ještě jeden zádrhel, pro který bych neriskoval jakoukoliv indukci. Ale záleží na způsobu výroby, odlití konkrétní konve.

Ano, jsou to dobré stránky, ale asi i jako všude i tam jsem našel věci se kterými si dovolím nesouhlasit, ale je pravdou, že v minimální míře, v podstatě zatím dvě :-)

Od hojotea ne, možná se chystám v průběhu roku, objednával jsem tetsubiny od jiného prodejce - jednání s japonskem super, zabalení super, letecky to tu máš do týdne. Jen ten celní úřad - zareagoval rychle, požadavky mi zaslal do týdne, ale na to, že jsem si objednal 4 kusy nádobí mi to přišlo hodně "komické" co všechno ode mě chtěli.

Jinak jsem s tetsubinou spokojen, 90% vody vařím v ní, ale zatím je příliš brzy vynášet nějaký konečný verdikt. Ono je totiž důležitý jak estetický vliv na úroveň čajování tak vliv na vodu a praktičnost ohřevu. Podrobněji se rozepisovat nebudu, mám to vplánu, ale jsem s psaním pozadu tak 3 články :D

Obrázek uživatele Stan

Můj subjektivní názor je

Můj subjektivní názor je asi tento:
Konvice typu Kamjove, ačkoli se používají prakticky v celé Číně, mi osobně vůbec nevyhovují. Snad jen tím, že vypadají tradičně. V průběhu doby jsem přivezl tři a všechny jsem je daroval (a navíc jsem u všech předělával zástrčku:-)).
Hodně jsem investoval do rychlovarné konvice (její recenze je tady na e-čajovně) a do pořádné termosky.
Opakované převařování, jak se mi zdá, činní vodu plošší. Prostě nějak netáhne.
Jak píše dayofvictory (jehož příspěvek bych podepsal), rozdíl mezi uvařenou a následně ochlazenou vodou, a tou která je ohřátá přímo na žádoucí teplotu já osobně nevidím. Ačkoli je pravdou, že se porůznu takový způsob doporučuje.
Když jsem na cestách či v práci používám raději systém dvou konviček. V jedné louhuji a do druhé slévám. Rychlé, operativní a skladné vybavení. Jingdezhenský porcelán, malé elegantní konvičky. (Má je ve svém šopu Honza Brož). Ten Kamjove "automat" funguje dobře, viděl jsem to v akci, jenom se mi to moc nelíbí (což pochopitelně neznamená vůbec nic, že!) :-)

Obrázek uživatele mooncalf78

Nemůžu najít tu

Nemůžu najít tu zmiňovanou recenzi rychlovarné konvice. Můžeš pls dát link? A taky nikde nenacházim šop Honzi Brože, tak taky prosím o link, díky :)

Obrázek uživatele Stan

http://e-cajovna.net/novy-pom

Obrázek uživatele mooncalf78

Ok, dík. Tak chawangshop

Ok, dík. Tak chawangshop znám, ale nevěděl jsem, že to je Honzy Brože (kterého podle jména neznám), na jejich stránkách jsem o tom nic nenašel, snad jedině, že mě překvapilo, že čínský eshop má pouze anglickou a částečně českou jazykovou verzi :) Na jejich stránkách je jako kontakt momotaro108, to bude beztak ten samý místní momotaro, že? Už chápu proč se tak chytil toho, že bych chtěl založit eshop :-) Mimochodem, vzhledem k mojí vrozené zvědavosti (pokud to není tajné), jaký je za tím příběh? Málokterý čech zakládá eshop v Číně. Nějací příbuzní?

A abych zase nebyl úplně OT, tak dnes jsem nelenil, osedlal svoji silničku, vzal 3 PETky a vyrazil k Balbínovu prameni (vrtu) u Brněnského Makra (http://www.estudanky.eu/935-vrt-balbinuv-pramen ), který má pověst kvalitní podzemní pramenité vody (artézký pramen). Cestou jsem nabral ještě jednu petku z vrtu u dálnice (http://www.estudanky.eu/981-vrt-u-dalnice ). Voda z obou vrtů je údajně pitná, pouze má nadlimitní množství železa a manganu se stopou sirovodíku. Nevěděl jsem co od toho čekat, ale teď už mám jasno :).

Stopa sirovodíku u vrtu u dálnice znamená, že voda smrdí jak zkažené vejce a když jsem se napil tak jsem málem vrhnul... :-D Nicméně sirovodík prý rychle vyprchá, tak tomu ještě chci dát šanci. Ale bojím se, že z toho asi nic nebude, minerálka a čaj nejdou moc dohromady. Možná to zkusím aspoň prohnat Britou.

Balbínuv pramen nabízí dva druhy vody z blízkého automatu. Neupravenou vodu se složením podobným jako vrt u dálnice. Zkusil jsem - smrad ještě horší, nebral jsem už :) Druhý druh je voda upravená ionizací, takže všechny hodnoty jsou v normě pro vodu pitnou, dokonce prý i kojeneckou. Smrad po sirovodíku zcela odstraněn, voda je opravdu dobrá.

Automat je na mince, cena 2 Kč/litr bo tak nějak, ale pozor - automat nic nevrací, takže já to měl za 10 Kč :-/ takže drobné sebou. Hodně exponované místo, místní kešku jsem vzdal.

Právě sedím a popíjím ze včerejška rozpitý 1998 CNNP Youle Qiao Mu Bing Cha a musim říct, že to není špatné. Žádná pachuť, čaj se mi zdá plnější a voňavější než voda z kohoutku přefiltrovaná Britou (filtr Maxtra). Nic superúžasného ale citelné zlepšení tu je. Možná to je trochu i tím, že 30 km na kole člověku vyplaví trochu endorfinů, manželka se mi zdá dnes taky krásnější než včera :-) Ale Brňákům doporučuju, za pokus to stojí. Pokud má někdo jinou zkušenost ze studánek a pramenů z okolí Brna tak pls napište.

Obrázek uživatele momotaro

Ne, žádný příběh.

Ne, žádný příběh. Spíš varování, jak až se může koníček zvrtnout.
Chytil jsem se spíš toho eshop s čím. Nový eshop s čajem je jedna věc, druhá je eshop s tetsubin, zisha a případně čajem. Proto jsem reagoval. Jak jsem psal - a to za sebe, kéž by nějaký takový počin vznikl. Nicméně se obávám ( i vzhledem k předchozím pokusům jiných), že spíš to není možné, ale nechci toto OT rozjíždět znovu :D
Honza

Obrázek uživatele Stan

To mooncalf78: Znám ty

To mooncalf78:
Znám ty prameny. Ten co je u Makro, jsem pravidelně navštěvoval v devadesátých letech a připravoval z něj Sunar pro svého staršího syna. Tehdy to byla pitná voda,
"kojeneckých parametrů", bez té síry. Alespoň si nic takového nepamatuji.
Musím říct, že nejsem úplně fanda lesních studánek a pramenů, ale proč ne? Třeba jednoho dne někdo trefí na vodu vod! :-)
A ještě si dovolím poznámku k tomu eshopu.
Jelikož jsem s Číňany dlouho obchodoval, vím velmi dobře, že je něco jiného, přivézt si pár kousků keramiky, koláčů čaje a jiného zboží v batohu, než získat spolehlivý, pravidelný a bezpečný zdroj pro řádný obchod, jak ho vnímáme my. Vím, že se to dá asi těžko vysvětlit a ještě hůře pochopit, ale je to tak.
Ale třeba to někdo vymyslí jinak, a pak stojím první v řadě těch , co tam budou nakupovat. Věřte, že mě to přijde levněji, než ty moje výlety! (dělám si srandu, vidět to všechno na vlastní oči není k zaplacení) :-)

Mám podobné zkušenosti.

Mám podobné zkušenosti. Mám dojem, že "voda z přírody" je trochu idealizovaná. V poslední době jsem sjezdil všechny studánky a prameny v dostupné vzdálenosti a jsem spíše zklamaný. Respektive voda samotná je vždy dobrá, jenže jakmile z níuděláte čaj, tak má divnou koncovku, chuť je zastřená, prostě nic moc. Trochu mě štve, že žádná venkovní voda není lepší na čaj než to, co nám teče z trubek - bylo by to takové pěkné udělat si výlet k prameni a tam uvařit dobrý čaj z místního zdroje. Takhle tam sice taky můžu čajovat, ale vodu si musím dotáhnout - holt tu asi v okolí máme špatné podloží. Ona už v Klasické knize o čaji je doporučována voda měkká, říční, zatímco veškeré pitné studánky či prameny jsou spíše tvrdší a z větší hloubky.

Obrázek uživatele mooncalf78

Souhlasím, že přírodní

Souhlasím, že přírodní voda je velké riziko, hlavně v případě studánek, které nejsou pravidelně kontrolovány. Kvalita těhle vod je většinou proměnlivá a stačí, aby víc zapršelo a voda ze studánky se může stát i nebezpečná, hlavně pokud je v okolí civilizace a pole.

Balbínův pramen jsem si vybral protože má oproti většině podobných zdrojů pár bonusů navíc (čerpáno ze stránek družsta www.balbinuv-pramen.cz, nemám důvod tomu nevěřit):

1) Voda je pravidelně kontrolována hygienickou stanicí, rozbory jsou volně přístupné na webu družstva, který se o pramen stará.

2) Artézký pramen je v překladu pramen, který vyvěrá na povrch samovolně, vnitřním tlakem vody v podzemí, takže není potřeba ho čerpat a nehrozí kontaminace z povrchu.

3) Kvalita vody se dlouhodobně nemění, není ovlivňována okolními vlivy, protože artézké jezero je kryté několik desítek metrů tlustými jílovými sedimenty.
Tady mě zaráží Stanův komentář, že v jeho době to nesmrdělo po sirovodíku, ale možná, že on bral jen tu upravenou, jinak bych se divil, protože stáří té podzemní vody je asi 35 let. Neupravená voda nesplňuje ani normu pro pitnou vodu (natož kojeneckou), protože má zvýšeny obsah železa a manganu, i když (jak mají napsáno na místní nástěnce :-) ) to je prý jen teoretické nebezpečí, kdyby někdo nepil nic jiného (stejně jak u minerálek).

4) Upravená voda obsahuje zbytkový ozón, který zaručuje její kvalitu bez možnosti vzniku bakterií po dobu až 10 dnů od načerpání do vlastních nádob.

U dvou čajů jsem zkoušel mezi nálevy změnit vodu z Brity na tuhle a změna tam opravdu je, mě se zdá, že k lepšímu, i když jak už jsem psal, není to nic dramatického. Dával jsem to ochutnat i manželce a jako že se na málo čem shodneme, tak tohle tvrdí taky. Minimálně to chutná trochu jinak, což je i logické vzhledem k tomu, že Brněnská voda je z Březové nad Svitavou, tak i složení vody musí být jiné. Minimálně je to aspoň kvalitně odstátá voda - 35 let :-)

Původně jsem taky uvažoval, že jako Dayofvictory objedu přirodní zdroje v okolí, ale už mě to přešlo. Přijít k neznáme studánce a vzít z ní vodu bych si asi netroufl, pokud bych teda neumíral žízní.

Já sem spíš zvedavej, jak chutná voda z pravého tetsubinu. Akorát Hoja na mě nějak kašle, za 7 dní mi neodpověděl na email, i když na webu píše, že odpovídá za 2 dny :-/

No jestli mi sem hodíte

No jestli mi sem hodíte email (PM zde nefungují), tak vám ten ceník přepošlu, pochybuji, že by se ceny za 1,5 měsíce výrazně změnily.

No a kdyby jste nebyl tak 300km daleko, tak bych Vám i dal vodu z tetsubiny ochutnat - ale možná se Vám ozve někdo jiný. Mnoho lidí tvrdí, že Brno "je čajový ráj", tak by mě zarazilo, kdyby se tam nenašel alespoň jeden ochotnej tetsubinář :-)

Obrázek uživatele mooncalf78

Díky za nabídku :-), email

Díky za nabídku :-), email mám mooncalf78(zav)gmail.com Tak na základě toho, co jsem už četl, jsem skoro rozhodnutej ho koupit. A to že to nabízíte k vyzkoušení, asi znamená, že to asi taky doporučujete. No pokud mě bude Hoja ignorovat, tak mi ani jeho ceník nepomůže, protože eshop nemá, jen ten email. Napsal jsem mu asi jednostránkovej email, s pár dotazama (chtěl bych nějakou vyzkoušenou kombinaci tetsubin + konvička), možná se mu to nechtělo celé číst :-/ Na jeho Facebooku píše komentáře denně, na to čas má... Asi mu zkusím napsat znova něco kratšího :) Teď má na FB novinku, že "po roce vývoje" má nějakou novou hlínu, ze které začne do 2-3 měsíců dělat nové konvičky. Možná počkám až něco bude mít (a někdo vyzkouší, jestli to stojí za to) a možná to koupim najednou.

Obrázek uživatele Benki

možná zkusit ten FB,

možná zkusit ten FB, antispam je občas potvora... ;-)