Jiaogulan - pěstování a zpracování

Milí čajomilové, před nějakým časem se tu objevil článek o Jiaogulanu, pětilistém ženšenu. Tento čaj-nečaj jsem už měl možnost před tím vyzkoušet a moc mi chutnal, rozhodl jsem se proto zkusit tuto rostlinu pěstovat.

Jiaogulan jsem objednal u Starkla. Dorazila malá rostlinka, která nechtěla moc růst. Měla pořád zvadlé lístečky. 

Foto 1 - 2.6.08

Asi po měsíci - při přesazování - jsem zjistil, že je hlavní kořen těsně na stěně květináče, takže nemá odkud brát živiny. Po přesazení do substrátu pro palmy (jiný nebyl po ruce, určitě stačí obyčejný zahradní) se rostlina hned rozrostla. Protože je to liánovitý druh, udělal jsem ji opěrný systém.

Foto 2 - 4.8.08

Ženšen je umístěn na západním okně a vypadá to, že se mu tam líbí. Zalévám ho hned, když zjistím, že má vyschlý substrát. S přesazením nebudu spěchat, četl jsem, že mu stačí menší květináč v poměru k velikosti rostliny. Jsem proti chemickému hnojení u rostlin, které mám v úmyslu pozřít, takže pokud budu hnojit, tak kompostem při dalším přesazování. Následuje fotka po 20 dnech od předchozího focení.

Foto 3 - 24.8.08

Zkoušel jsem dělat čaj ze sušených i čerstvých lístků, ale chuť nebyla nikdy moc dobrá. Byla planá a bez sladkého aftertastu. Použil jsem 3 pětilístky a malinko vody. Doba cca 5 minut u sušených lístků, 10 minut u čerstvých.

Zajímalo by mě, jestli máte někdo zkušenosti se zpracováním této rostliny. Na stránkách dobrecaje.cz píše pan Nepustil, že zná zpracování Jiaogulanu do té podoby, ve které jí nabízí, ale zatím nechce toto tajemství zvěřejnit (což chápu:-).

O autorovi

mikhi.blog.cz

ty jo..už dlouho si chci

ty jo..už dlouho si chci vypěstovat nějaký "čaj". kde jsi přesně sehnal tu rostlinu? nevíte někdo jestli se dá sehnat i pravý čaj? díky

Obrázek uživatele ChaCult

Tady to

OBĚDNEJ SI Z

OBĚDNEJ SI Z ČASOPISU¨...STARKL....

Obrázek uživatele fildoska

krasne fotky! v zensenu se

krasne fotky! v zensenu se bohuzel vubec nevyznam, takze neporadim:(

To jo...fotky,moc

To jo...fotky,moc hezké,ale bohužel o ženšenu taky nic nevim..Maximálně to,že je hodně zdravej:D

Obrázek uživatele PP

Roste ti to hezky. Jinak co

Roste ti to hezky. Jinak co se týče zpracování Jiaogulanu, jsou metody různé. Většinou se ale jedná o podobné zpracování jako je v případě zelených čínských čajů na pánvích. Rozdílem je, že většinou se na pánvích používají velmi nízké teploty. Jedním z důvodů je zachování maxima účinných látek.
Leckde se postup zpracování liší i podle sezóny. V době sucha se pak využívá právě většinou tradiční metoda na pánvích, v době dešťů pak metoda pomalého sušení v sušičce (vlastně jakási trouba).

Pokud bychom debatovali o tom, jak to dělají číňané, pak co vím postupují následovně:
Sklizeň cca od května do srpna.
Občas po sběru následuje omytí lístků. Pak každopádně následuje sušení.
Ke konci většinou nasekají lístky o velikosti cca 5cm a postupují téměř stejně jako při zpracování zeleného čaje

Obrázek uživatele LaoChing

Ano,myslím že k tomu

Ano,myslím že k tomu není co dodat PP to zde všechno vystihnul.Jen bych dodal že je to sice dobrý nečaj,ale ta sladká chuť se mi už dosti zhnusila,takže to teď nemohu ani cítit :0) Je to na mne až moc "sladké" :0)

Zdravím, zajímalo by mne

Zdravím,
zajímalo by mne proč se mu říká pětisetletý??

... pětilistý ... né

... pětilistý ... né pětisetletý ;-)

Jejda :-)) omlouvám se

Jejda :-)) omlouvám se všem za své rychločtení, ze kterého vzešlo pětisetletý.

Obrázek uživatele LaoChing

Také jsem si říkal :D

Také jsem si říkal :D

Obrázek uživatele Mikhi

Díky za odpovědi.

Díky za odpovědi. Nedávno jsem vyzkoušel usušit v sušicce 10 lístků, zalil jsem to 2dcl vařící vody, postupne po 5, 10 a 15 minutách jsem zkoušel chuť, ale je to hnus :-) Chutná to tak zvláštně, připomíná mi to brambory. Žádná sladká dochuť. Nevím, jestli je to jiný druh, než prodává pan Nepustil, nebo je to prostě potřeba správně zpracovat (nebo obojí).

Obrázek uživatele Alfi

Vie niekto poradiť, kde sa

Vie niekto poradiť, kde sa dá rastlina čajovníka objednať na Slovensku?

Jestli u Vás na Slovensku

Jestli u Vás na Slovensku máte prodejnu OBI, tak byste ji tam třeba sehnal

dobrý den, mám také

dobrý den, mám také rostlinu od Starla ,a čaj je hnus,ať z čerstvých nebo sušených listů-něco jako výluh třeba z trávy nebo tak.zajímá mě zda ti co píšou o dobré chuti čaje a mají ho od Starkla ho opravdu z této rostliny udělali a přesný postup. jinak se dá perfektně rozmnožovat, zahrne se výhonek a on zakoření.k rostlině jsem dal větší květináč a do něj na několika místech zahrnul výhon,po zakořenění jsem ho rozstříhal na několik rostlin

Rostlinku jsem koupila v

Rostlinku jsem koupila v OBI v Kolíně. Čaj se má dělat tak, že hrst lístků dáme do vařící vody do 1 litru. Rostlina se může pěstovat i venku, neboť vydrží teplotu i -15 stupňů. Dorůstá výšky až 1m5O. Co se týče chuti nemám zkušenosti, protože ji mám asi měsíc. Je fakt, že vydrží i sucho. No i když se nedá pít, myslím si, co bych neudělala pro to, abych se dožila stovky ....hahaBylinky sbírám už moc let a vyrábím z nich masti, tinktury. Osvědčily se mi nemusím do sebe cpát chemii a z rodiny taktéž. Tak pá babka bylinářka z Vysočiny

A jak dlouho se má

A jak dlouho se má louhovat?

teoreticky tady každý

teoreticky tady každý umí ten čaj udělat,ale koho znám a vyzkoušel to ,tak čaj není k pití.podle obrázků originál čaje si myslím jestli se nemá zpracovávat jako normální čaj. nějak jako fermentovat a pak sušit.ví někdo jak se to přesně dělá? P.

Obrázek uživatele PP

Jedna věc je vědět a

Jedna věc je vědět a druhá opravdu umět. I ve svých článcí např. o Long Jing jsem se snažil zmínit fakt, že o kvalitě rozhodují zkušenosti sběračů i mistrů, kteří například zpracovávají řaj na wok pánvích. Není to jen o tom vědět nějaké časy a teploty, ale je to mistrovská práce, která vyžaduje talent a roky zkušeností.

Zdravíčko, já jsem si ji

Zdravíčko, já jsem si ji objednával z www.sieberz.cz a přijel mi podobný prcek jako na té první fotce. Doufám, že trošku poroste. Jiaogulan od pana Nepustila mám moc rád, piju ho už přes rok. Zkusil jsem nakousnout lístek a snad bych to i poznal, později napíšu, jestli se z toho dalo něco vymyslet, třeba aspoň to žvýkat:)

Nevím již kde jsem to

Nevím již kde jsem to četl, ale Jiaogulan pěstovaný tady nemá prý tu kvalitu, jako ten pěstovený v Thajsku nebo v severní Číně, Měl by mít sladkou chuť a pít se mají až 4 šálky denně.Možná by bylo lepší koupit si rovnou sušenou bylinu vypěstovanou v Thajsku nebo v Číně

Obrázek uživatele LaoChing

Je to možné,každopádně

Je to možné,každopádně si myslím,že pokud chce někdo pěstovat tuto rostlinu v našich podmínkách, asi nemůže očekávat stejnou kvalitu, jako od svého asijského bratra. (důvodů může být velmi mnoho,od klimatu,přes zpracování až po skladování). Nicméně není nad to, si vychutnat svůj vlastnoručně vypěstovaný Jiaogulan :0) ať je jakýkoliv

Obrázek uživatele mechatronik

tak tak, sice nepěstuji

tak tak, sice nepěstuji nic, ani tomu moc nerozumím, ale ten pocit že si něco vypěstuji a spotřebuju je lepší než to jen koupit...je s tím nějaká práce, a dobrý výsledek potěší vždy

Zdravím. Je milé, že jste

Zdravím.
Je milé, že jste se vložil do debaty laiků a vzhledem k asijské bylině i cizáků.
Máte úplnou pravdu, že obsah účinných i chuťových látek závisí na mnoha faktorech. Jeden z nejdůležitějších je složení půdy, na které roste. Mnohé podmínky umíme suplovat, ale kvalitu půdy ne. Snad i tak najdeme způsob, aby nás pěstování a pití čaje těšilo.
Teta Kateřina

Obrázek uživatele nepu

Pár nových fotek

Pár nových fotek Jiaogulanu na webu :-)...
http://www.jiaogulan.cz/fotogalerie.htm

Já jsem si ho objednala

Já jsem si ho objednala před rokem od Starkla ,jednou jsem ho hnojila nezávadným hnojivem a mám z toho slušný stromeček.
Když přišel byl stejně maličký,jjak na té fotce. Mám ho v samozavlažovacím tuhlíku a rozrostl se mezi všechny bylinky.¨Chce hodně vody! Má nasladlou chuť. Míchala jsem ho i ze zeleným čajem.Akorát teď jsem měla pauzu.Byla jem na operaci žlučníku,která byla dost koplikovaná.Nevím,kdy se ktěm čajíčkům dostanu?

I já mám od Starkla

I já mám od Starkla takový malý keříček ženšenu pětilistého.Ale není mi jasná příprava ze syrových lístků...mám lístky vhodit do vařící vody a ještě povařit, nebo stačí lístky vhodit do hrnku a zalít žhavou vodou a louhovat? Mimochodem zobu to i zelené... nechutná mi to, ale říkám si ...co kdyby to zabralo!!!

Zdravím zainteresované

Zdravím zainteresované čajopitce.
Jiaogulan mám rok, také mu trvalo, než si zvykl na přesazení, ale teď na jaře se snaží.
Plánuji lístky na čaj fermentovat jeko tabák, t.j. Omyté a jemně oschlé rozložit na vyžehlený kapesník. Spolu s kapesníkem pevně srolovat, roličku zavázat a vložit do igelitového sáčky do spodních šuplíků v chladničce. Nechat v tomto stavu asi tři týdny (nebo déle? ).
Uvidíme, ochutnáme.
Teta Kateřina

Dobrý den Teto Kateřino,

Dobrý den Teto Kateřino, chci se zeptat, jestli už jste zkoušela postup v chladničce. Jak to dopadlo? Já jsem si koupila před pár dny dvě malé rostlinky, tak zjišťuji informace o pěstování a zpracování. Kristýna

chci se zeptat jak často

chci se zeptat jak často mám zalévat a jak je nejlepší připravit z jiaogulanu ČAJ

Já ho mám už rok a roste

Já ho mám už rok a roste výborně. Mám ho v samozavlažovacím truhlíku. Chce hodně vody a sluníčko. Koupila jsem ho u Starkla, jako malinkou rostlinku. Myslela jsem, že mi zvadne. Ale prorostl mi celým truhlíkem, i mezi všechny bylinky. Rozmnožuje se šlahounem, takže ho mám všude.
Sanotný není nic, moc, tak si ho míchám se zeleným čajem.
Vždycky po jídle. Louhují 3min.

ahoj lidičky!!Poradte,kde

ahoj lidičky!!Poradte,kde rostlinku sehnat,ajestli se dá zasaditi ted.

Zasadit se dá kdykoliv,

Zasadit se dá kdykoliv, kdy je teplo, ne v zimě. Já ho mám přerostlý po celém truhlíku(příspěvek nad vámi). Lechce se vyrýpne, roste šlahounem, doslova jak plevel, ale bojím se, že by nepřežil cestou.

Nekroutí se někomu listy

Nekroutí se někomu listy u Jiaogulanu? Čím to? Přesadila jsem to a za nějaký čas zase. Mám to na sluníčku, dostatečně zalévám...u některých rostlin se listy kroutí, u některých ne.

Možná má vláhy moc! Já

Možná má vláhy moc! Já ho mám už dva roky doma na okně, v samozavlažovacím truhlíku! Bere si vláhy kolik sám potřebuje.
Jenom v létě ho dávám ven. Celý podzim i zimu ho mám na slunečné straně okna. Daří se mu výborně! Jenom teď přes ty horké dny má trochu světlejší lístky.

Ahoj, možná bych zkusil,

Ahoj, možná bych zkusil, dát rostlinku na východní stranu právě kvůli tomu vedru v létě na jižní straně :-)

Moje maminka Jiaogulan

Moje maminka Jiaogulan pěstuje již několik let. Připravuje z lístečků čaj běžným způsobem a pro příjemnější chut´ přidává k němu černý nebo zelený čaj. Mamince je 85 let a nemá problém s cholesterolem a cítí se po čaji velmi dobře.Rostlinka se velmi snadno rozmnožuje. Pokoušela jsem se také rostlinku pěstovat, ale venku mi ji letní sluníčko spálilo a rostlinka zašla.V Německu vyšla o této rostlince kniha: Jiaogulan - Chinas Pflanze der Unsterblichkeit /čínská rostlina nesmrtelnosti/

ZDRAVÍM Dstal jsem 2

ZDRAVÍM
Dstal jsem 2 kořeny ženšenu a nevím přesně jak se používá.
Chtěl bych od někoho poradit

Děkuji