Jaky pouzivate filtr na vodu?

Ahoj,

Chtel bych se zeptat na vase zkusenosti, co se tyce filtru na vodu (prazska vodovodni :) ). Chtel bych si nejaky poridit a zajimalo by me, zda mate nekdo neco odzkouseno a s jakym vysledkem, pripadne naklady na provoz.

 Uvazuji o tomto: http://www.mall.cz/vodni-filtry/brita-marella-cool-calendar-modra-100299 - konvice brita, vetsinou chvalena co do kvality filtrovani, jen mi prijde divne, ze na strankach pisou, ze je treba filtracni patronu vymenovat po casovem useku (4 mesice) a ne po urcitem objemu prefiltrovane vody. To mi prijde nehospodarne, vzhledem k nerovnomernemu zatizeni v case - provoz na koleji :) 

Diky predem 

Obrázek uživatele Benki

Hola, Britu používám

Hola, Britu používám léta. Někde tam mají (nebo aspoň měli) i po kolika litrech vody. To ale záleží spíš na kvalitě vody, poznáš při používání... Ten čas bude spíše z hygienických důvodů.

Obrázek uživatele nepu

...FDN2, český výrobek,

...FDN2, český výrobek, český patent, 100% spolehlivost, lze nakonfigurovat podle upravované vody! Podle hlediska cena/výkon = nejefektivnější zařízení na světě. Osobně a úspěšně používám již od roku 1996! Roční náklady na provoz 300 - 600,-Kc. Kalkulace viz http://www.aqua-aurea.cz/porovnani-cen.php , detail viz http://www.aqua-aurea.cz/detail-vyrobku.php?product=dionela-fdn2

Někde jsem slyšel něco o

Někde jsem slyšel něco o velkém množství sodíku z filtrů od Brity, ale vzhledem k tomu, že tyto věci jsou uplně mimo moji oblast vědomostí, tak nedokážu říct co je na tom pravdy a jak moc to vadí či nevadí našemu tělu a budu rád, pokud mi to tu někdo aspoň z části dokáže objasnit

Obrázek uživatele nepu

... neuvedl jsem celý

... neuvedl jsem celý název, tedy Diaonela FDN2. Správně zkonstruovaný filtr nemění minerální složení vody! Tj. vodě odnímá pouze škodliviny, nic jiného neodebírá ani nic jiného nepřidává. Minerální složení vody je stejné na vstupu a na výstupu. Pokud Brita dělá něco jiného, není to asi to "pravé ořechové"...

právě kvůli tomu jsem si

právě kvůli tomu jsem si Britu zatim nekoupil a čekam jestli mě někdo vyvrátí to co jsem si někde přečet

Obrázek uživatele nepu

...chtělo by to přesné

...chtělo by to přesné znění přečteného tvrzení, aby se dalo reagovat správně a ne na "jedna paní povídala"...

Diona-oasa nepřidává do

Diona-oasa nepřidává do vody nežádoucí sodík - narozdíl od konvice Brita.
http://www.filtrovani.cz/vodni-filtry-nadobove-diona.php
Přijde mi to jako reklama, ale co když na tom něco je...

Obrázek uživatele dovve

Britu používám už přez

Britu používám už přez půl roku a jsem spokojený. Voda je měkčí, nesmrdí chlorém a je velice chutná. Každopádně každá voda není stejná co se týče městských vodovodů...takže když si přefiltruješ vodu z Brna a vodu z Prahy bude každá určitě jinačí.
Každopádne vodu z kohoutku přemění na vodu která je chutnější.

Brituju už přes 2 roky a

Brituju už přes 2 roky a jsem naprosto spokojený. Bez filtru sem čistil konvici od kamence už po 2 týdnech. Čaje sou o dost chutnější a hlavně se stratila taková ta mdlost z tvrdé vody. O chlóru ani nemluvě. Pokud to jde, tak ještě nechávám vodu nějaký čas odpočnout.

Obrázek uživatele nepu

Vkládám vyjádření

Vkládám vyjádření provozovatele webu (http://www.filtryvody.cz/filtracni-konvice), kde bylo napsáno, že "Diona-oasa nepřidává do vody nežádoucí sodík - narozdíl od konvice Brita."

Od: objfiltr@volny.cz
Datum: 11 Jan 2011

Dobrý den,
musím uvést na pravou míru informaci o sodíku, ten se tam nepřidává, ionty Mg a Ca jsou nahrazovány vodíkem. Tím dojde ke snížení pH vody a přechodné tvrdosti. V každém případě je voda upravená filtrem D3 pro filtr Oasa (respektive Dionelou FTK3 nebo filtrem Brita) nevhodná pro konzumaci studených nápojů, ale jen pro přípravu nápojů teplých. Pro studené i teplé nápoje jsou vhodné vložky do Oasy D1 (Dionela FAM1) i D2 (Dionela FDN2).

Omlouvám se za nesrovnalost, která už byla dříve odstraněna, ale vrátila se nám tam asi nedopatřením při úpravě z jiného počítače.

Zdraví
Jana Konečná
http://www.filtryvody.cz
777 656 258

Obrázek uživatele dovve

reklamní trik...

reklamní trik...

Docela zajímavý, ale rád

Docela zajímavý, ale rád bych, kdyby se k tomu vyjádřil ještě někdo z místních chemiků, pokuď tu nějací jsou:-)

Inu pokusím se. Tvrdost

Inu pokusím se. Tvrdost způsobují především vápenaté a hořečnaté rozpustné sloučeniny ve vodě. To, že je tvrdost vody trvalá a přechodná víme všichni. Přechodná se odstraní varem, kdy z hydrogen uhličitanu sodného nebo hořečnatého vznikne uhličitan vápenatý nebo hořečnatý, který se nám tak hezky usazuje v termoskách a konvicích a voda a oxid uhličitý.
Ca(HCO3)2 vznikne CaCO3 + CO2 + H2O popřípadě alternativa s Mg

Ale článek od výrobce je spíše o trvalé tvrdosti (způsobena hlavně síranem vápenatým a hořečnatým). Ta se dá odstranit buď přidáním změkčovadla. V chem. laboratoři se používá hydroxid vápenatý a uhličitan sodný. Dá se takhle odstranit i přechodná tvrdost, každopádně ta voda už nebude k pití :)
Ca(HCO3)2 + Ca(OH)2 → 2CaCO3 + 2H2O
Mg(HCO3)2 + Ca(OH)2 → CaCO3 + MgCO3 + 2 H2O
MgSO4 + Ca(OH)2 → CaSO4 + Mg(OH)2
CaSO4 + Na2CO3 → CaCO3 + Na2SO4
Tímto způsobem dostaneme Ca nebo Mg do méně rozpustných látek, které se vysráží. Jak už jsem zmínil, nepil bych to ale.

Druhým způsobem je použití ionexu (nesprávně iontoměnič). Tady i já trochu tápu, podstatou toho procesu je, ehm jak to napsat. Představte si houbu nebo jinou porovitou strukturu s velkým povrchem, která nese určitý náboj, na jejíž struktuře jsou uchyceny (pro změkčování vody) ionty Na+ . Touto strukturou protéká voda. Ionty Ca2+ a Mg2+ mají vyšší afinitu k té struktuře než Na+. Prostě se jim tam víc líbí, tak sodík vyšoupnou a sednou si tam sami. Do vody tedy protečou inoty Sodíku, jehož sloučeniny tvrdost nezpůsobují. Samozřejmě až se houba naplní, je ji potřeba vyměnit nebo zregenerovat. Je potřeba dávat také pozor na obsah jiných látek ve vodě. Např. železitá voda s velkým obsahem Fe3+ - tento iont zase vystrkuje už usazené ionty Ca2+ a Mg2+, které musí vyšoupnout zas jiný sodík, takže se nám houba rychleji zanáší.
Předpokládám že tedy existujé i ionexy, které místo Na používají H (pokud ale uvolňují pouze H+ tak čím víc ho uvolní tím logický bude vzniklá voda více kyselejší)

Co ale nechápu je nevhodnost této vody pro studené nápoje. To mi prosím někdo vysvětlete. Ve výsledné vodě bude stejný obsah minerálních látek, jen sodných místo vápenatých či hořečnatých. Jestli je tedy například sodíku ve studené vodě zima a tím nám jí znechutí opravdu nevím :-) A nakonec nejsem žádný chemik, jen mě kdysi na střední škole chemie bavila, tak snad tam nemám moc chyb.

Ještě jsem si všiml,

Ještě jsem si všiml, cituji: Dobrý den,
musím uvést na pravou míru informaci o sodíku, ten se tam nepřidává, ionty Mg a Ca jsou nahrazovány vodíkem. Tím dojde ke snížení pH vody a přechodné tvrdosti.

Nevím, proč bych tímto způsobem snižoval přechodnou tvrdost vody, když ta se lépe, pohodlněji a levněji odstraní varem. Asi se přepsali a mysleli trvalou tvrdost.

Shrnutí, pokud používají ionex, který uvolňuje H+, tak se logicky víc Na do vody nedostává. Pokud používají ten s Na, tak se tam logicky dostává. Jen si ještě pamatuji, že cca před 5lety jsem se učili, že se používá převážně ten s Na, protože je levnější, ale jak je to teď, přesně nevím.

Obrázek uživatele nepu

Našel jsem výklad

Našel jsem výklad konstruktéra a výrobce filtrů Dionela/Diona-oasa (Ing. Václav Michek)

http://filtry.ic.cz/Michek_prezentace%20seminar%20SZU.pdf

třeba tam najdete co potřebujete :-).

Rád bych znal názor na

Rád bych znal názor na filtr Berkey. Dost o něm uvažuji, protože na chalupě nemáme pitnou vodu. Díky

Dobrý den, při výběru

Dobrý den,

při výběru filtru by Vám mohl pomoci i tento článek: http://www.crystalis.cz/jak-muze-pomoci-filtr-na-vodu

Hezký den

Tak nakonec jsem přece jen

Tak nakonec jsem přece jen koupil filtr Berkey. Můžu říct, že je velice spolehlivý a voda na chalupě je teď taková lepší (lepší než u nás doma).

Dobrý den, zajímavé

Dobrý den,

zajímavé informace o filtrované vodě se dozvíte v tomto článku - http://www.stolnivoda.cz/stranka/14-mineralni-a-filtrovana-voda-v-cem-se...