Jak začít s puerhem: 3 - výrobci

V dnešním příspěvku začnu superstručným shrnutím historie puerhu – není to samoúčelné, protože si myslím, že historický kontext je docela podstatná věc, bavíme-li se o výrobcích puerhu. Pokud vás historie a povídání o klasických továrnách zajímá víc, kupte si Art of Tea 3, to je vůbec výživné číslo.

Historie

Přidržím se anglických názvů období… kdybych si cucal z prstu překlady, tak s tím člověk stejně nic nenajde…

Antique era

Tato éra trvala do roku 1949. Puerh tehdy nebyl až tak moc žádaný (třeba Liu An měl prestižnější postavení). Zajímavost je, že čaje se tehdy nebalily do dnes „klasických“ obalů. Známí výrobci jsou např. Tong Qing Hao, či hlavně Song Ping Hao. S nástupem PRC (čínská lidová republika) došlo k privatizaci rodinných podniků a výrobců, čímž tohle období skončilo.

Čaje z této doby jsou poměrně dost drahé (třeba 50 dolarů za gram), navíc jsem od několika lidí už slyšel, že jsou už trochu za zenitem.

Masterpiece era

Dnes asi nejceněnější zralé puerhy pocházejí z této doby, známé jsou různé „barevné marky“, podle barvy, v jaké byl vyveden symbol čaje na obalu (ano, tehdy byly zavedeny klasické puerhové obaly). Se zestátněním v podstatě všeho v 50tých letech vznikly různé organizace pro správu produkce puerhu a, mimo jiné, Menghai TF (tea factory), která je aktivní dodnes. Také z této doby pochází časté „eight zhong“ logo (osm znaků zhong okolo znaku čaje; zhong značí „střed“), např. vizte http://www.cloudsteacollection.com/puerh01/A0763.jpg

První (a dnes nejdražší) vznikl „Red Mark“ (Hong yin) – možná „nejznámější“ puerh vůbec. V ceně roste pořád, tuším, že teď se blíží 150 dolarům za gram. Pak vznikl Blue mark, Green mark a Yellow label a různé jejich varianty. Všechny lisované čaje jsou hodně drahé, nejlevnější, o jakém jsem slyšel, a to bych ještě měl slevu za kamarádství, byl nad 25 dolarů za gram. Dají se sehnat některé volně zrající čaje z té doby. Neměl jsem bohužel zatím ani volné, ani lisované čaje z 50tých let, ale lidé, kteří ano, říkají, že ty volně zrající čaje jsou oproti koláčům hluboce podřadné.

Seven-sons era

Toto období začalo rokem 1972, kdy vznikla organizace China National Native Produce & Animal By-products Import & Export Corporation. Zní to hrozně, ale člověk se s tím stále setká, zkratka je už známější CNNP.  Hlavní tři továrny z této éry jsou Menghai, Xiaguan and Kunming. Právě v této době vznikly „číslované“ receptury, např. 7542 (první dvě cifry – rok vzniku receptury; třetí cifra je „grade“ – velikost listů – čím menší, tím menší; čtvrtá cifra je kód továrny, zde Menghai), či 8653.

Toto období znamenalo změnu receptur – i když třeba továrny dále vyráběly „Red mark“, tak to už byla jiná směs listů.

Opět se v „seven-sons“ éře zvýšila poptávka po puerhu, i díky tomu jsou čaje z tohoto období docela dostupné, levnější kousky z 80tých 90tých let stojí i pod dolar za gram a za 5 dolarů za gram už člověk sežene velmi slušný čaj z 80tých let.

V této době „vzniklo“ suché skladování (nicméně pořád v Hongkongu, na to velký pozor; v příštím příspěvku to rozvedu), známým zástupcem je 88’ Qing Bing.

Z tohoto období už jsem měl poměrně dost čajů a je velmi zajímavé vidět efekt lisování a materiálu na výslednou kvalitu. Například je zásadní rozdíl mezi čaji lisovanými a nelisovanými (ty jsou o dost méně zajímavé). I rozdíl mezi koláči a tuochami je zatraceně velký; tuochám se nakonec většina sběratelů, pokud vím, celkem vyhýbá. Aspoň jsou vcelku levné… Některé nejsou špatné.

Newborn era

V této době se pohybujeme dnes. Není úplně jasné, kdy začala, ale Chan Kam Pong (též známý jako Cloud) navrhnul 1997 a je to celkem přijímané. Hlavní změnou je obrovské zvýšení podílu soukromých zakázek pro továrny a vznikem spousty malých producentů. Díky tomu máme dnes spousty různých výrobců, továren a továrniček. Došlo i k dalším změnám – vyšší produkce puerhu, různé experimenty se zráním (dřív byla naprostá většina čaje skladována „tradičně“, tj. pro mnohé spíš vlhce), produkce jedno-oblasťových koláčů, spousta nových designů obalů, apod. Tyto trendy jsou ještě markantnější po roce 2003.

Bohužel se ztrátou státní kontroly došlo k až moc dynamickému vývoji trhu a průběžnému a obrovskému zdražení. První velká investiční bublina proběhla v roce 2007 a druhá… cca 2010? No, bohužel se v této bublině vznášíme i dnes… jestli mladé koláče za 70-80 dolarů byly v roce 2009 ještě vzácnost, tak dnes je to bohužel poměrně běžné. Čajovníky jsou čím dál víc přetěžovány a je otázka, jestli to v blízkém budoucnu nepovede k problémům.

Zajímavým moderním fenoménem je taky oblíbenost „gushu“ čajů – v předchozích érách se materiál koláčů tolik neřešil. Možná to souvisí i s tím, že se daleko více než dříve pije mladý, nezralý puerh, především na Západě.

Továrny

Teď už ale k továrnám – začnu většími (abecedně) a pak přejdu k malým producentům, se kterými mám zkušenosti

Větší továrny

6FTM

Jedna z nejtragičtějších továren dneška, obávám se. Jejich čaje jsou z nic moc materiálu, obecně poměrně levné, ale ne tak moc, aby se to vyplatilo. Ať jejich čaj pochází odkud chce, vždycky chutná +- podobně, je tam často ne zcela příjemná lehká kouřovost, prostě nic moc. Okolo přelomu tisíciletí údajně vyrobili některé slušné koláče, navíc v jejím zařízení vznikly luxusní koláče pro Wistaria teahouse. Ale z dnes běžně sehnatelných a novějších věcí jsem nenarazil na nic aspoň trochu dobrého.

Boyou

Dělají hlavně shu puerhy, ale za zmínku stojí jejich sheng 2007 Boyou Manlu da shan, takový „klasický“ puerh, ale nadprůměrný, při celkem průměrné ceně (pozor, je brutálně lisovaný). Někdo si pochvaloval jejich 168gramový shu koláček, který za úchylnou cenu dovážel Bílý jeřáb a pak za příčetnou cenu Longfeng. Mně to přišlo „prostě další shu“, bez problémů.

CNNP

Po privatizaci CNNP bohužel organizace šla z kopce. Podobně jako u 6FTM, moderní koláč od CNNP (po 2003) je skoro záruka špatnosti a nezajímavosti.

Douji

Docela zajímavá továrna, specializující se na Yiwu. Jejich koláče z 2005 a 2006 byly poměrně dost slušné, bohužel modernější produkce už zdaleka tak slavné nejsou a pro čaje z Yiwu bych se díval jinam, hlavně k menším producentům. Yiwu z Douji dnes nejsou ani výrazně dobré, ani výrazně levné. Nicméně pokud se dostanete k něčemu před 2006, tak to pravděpodobně za hřích stojí.

Fu Cha Ju

Poměrně zvláštní továrna; před pár roky jsem na ni nedal dopustit, teď už někdy mám trochu pochybnosti. Jsou to takoví experimentátoři – zkoušejí nechat koláče „zrát“ ve vakuovém balení, k čajům z Jingmai přidávají někdy čajové květy (což není vůbec zlá kombinace) a jejich puerhy z Wuliangy (2006 a 2008) jsou pro mě jedny z mála pohodově poživatelných čajů z dané oblasti.

Tedy – čaje z Fu Cha Ju jsou převážně příjemné a dobře pitelné, ale ne vždy je to „klasický puerh“.

Guan Zi Zai

Další továrna, kterou nedoporučuji. Mají moc pěkné obaly, ale tam pěknost bohužel spíš končí. Jejich koláče jsou dost obyčejné, často nevyužívají/neodrážejí dostatečně charakter oblasti, ze které jejich pochází a žádný mě ani trochu nezaujal. Ano, jejich produkce je levná, ale jsou i jiné, lepší čaje, které stojí podobně.

Haiwan

Továrna, která bohužel cca po roce 2006-7 přešla od středně dobrých čajů za slušné ceny k nic moc čajům za dobré ceny. Moderní čaje od Haiwanu jsou takové dost „univerzální puerhy“, nic moc příjemného, ani zajímavého. A že to nestojí moc? Ok, beru, ale já si raději připlatím a vychutnám lepší čaj. Právě díky nevýrazné moderní produkci má Haiwan pověst spíše špatné továrny.

Nicméně Haiwanu se některé koláče opravdu povedly. Například jeho Pasha z 2006 je velice dobrý čaj na zrání a koláče pocházející z před roku 2005 jsou považovány převážně za velmi slušné čaje.

Jinuoshan

Kdysi byla jedna továrna, proslavená tím, jak všichni byli pořádní a systematičtí… tak, Jinuoshan to určitě nebyla. Slyšel jsem už různé historky, kdy nejenže člověk dostal ve stejném balení různé čaje, ale dokonce i stejný čaj v různých baleních. Inu, zajímavé.

Nicméně problém s Jinuoshanem je v tom, že dělají některé čaje opravdu moc dobře a za dobré peníze. Jejich čaje z Youle (též Jinuoshan) patří k tomu nejlepšímu, co jsem z lehce zralých (2004-6) čajů z Youle potkal. Dělají čaje ovocné, intenzivní, sladké, luční (květiny + med) a „prosluněné“. Jak třeba některé puerhy nejdou nalít každému, kdo přijde na návštěvu, tak s těmito jsem se nikdy nesetkal s negativní odezvou.

Jen jsem měl spíš dost špatnou zkušenost s jejich podzimními čaji, těm bych se spíš vyhnul, nebo určitě nejdřív zkusil vzorek.

Kunming

Kunmingská továrna byla kdysi velice produktivní (vedle Menghai a Xiaguan), ale dnes mi přijde docela obtížné sehnat jejich novější čaje (ani nevím, jestli ještě továrna běží). Každopádně jejich čaje z přelomu tisíciletí jsou docela zajímavé. Přijdou mi o něco slabší než koláče od Menghai, ale mají taky svůj charakter i sílu. Pokud se k nim dostanete, určitě můžu doporučit (jejich 99/2000 iron cake je docela slavný čaj). Nicméně se shánějí poměrně dost těžko, bohužel…

Menghai

Možná nejklasičtější továrna vůbec, též zvána „Dayi“, či nově „Taetea“. Jejich čaje z 50tých let jsou určitým standardem, v období „seven sons“ vytvořili také velice klasické receptury 7542, 7532 a 8582. Známý ’88 Qing Bing, jeden z prvních suše skladovaných čajů, je take od nich. I dnes vyrábějí a prodávají značné množství čaje.

Z klasických receptur mám nejraději 7542; 7532 je na můj vkus možná až trochu moc „standardní“. A 8582 zatím nemám tolik napitou, abych mohl nějak extrapolovat odhad zrání a tak. Každopádně čaje z Menghaiské továrny z před roku 2003 jsou vesměs velmi slušné, pokud nebyly skladovány špatně – v materiálu problém nebývá.

Je trochu třeba si dát pozor na to, že pokud někde vidíte čaj značený jako „7542“, tak to, paradoxně, nemusí být od Menghaiské továrny (ačkoliv dvojka na konci to naznačuje). Na trhu jsou docela levné „private order 7542“, což jsou typicky pokusy 7542 napodobit (co jsem měl, tak zatím neúspěšně). Některé 7542 (třeba od Xizihao) už snad ani nemají původní recepturu připomínat a je to jenom nálepka.

Zpět ale k Menghaiské továrně. V roce 2004 došlo k změně majitele továrny, což vedlo k určitému chaosu. Stabilní a osvědčené receptury se najednou zhoršily a destabilizovaly. Například jsem už měl tři různé 7542 z 2004 a každá byla docela jiná (a jen jedna dobrá). Tedy, po roce 2003 je už trochu riskantnější čaje od Menghai nakupovat.

V dnešní době se bohužel továrna docela aktivně podílí na nafukování investiční bubliny a jejich mladé čaje, ač leckdy slušné, stojí víc než rozumné peníze. Za nákup dnes myslím stojí snad jen jejich receptura Spring of Menghai, velmi příjemný a pitelný blend z různých oblastí v Menghai. Možná, pokud stihnete jejich „Zodiac“ čaje koupit před zvednutím cen (asi jen přímo od továrny), tak to může stát za to, ale v posledních letech tahle série čajů měla nepříjemný zvyk zdvojnásobit prodejní cenu už pár měsíců po vstupu na trh. Co jsem měl moderní (post 2009) 7542, 7532 a 8582, tak tam už o nějakou super kvalitu nejde.

Mengyang Guoyan

Velký kandidát na poražení 6FTM v soutěži o nejhorší továrnu na světě. Pokud kupujete náhodně a máte smůlu, dostanete nejspíš čaj vysloveně odporný. Pokud štěstí, tak „neurážející“. Jejich čaje moc neodrážejí oblast, odkud pocházejí, často obsahují určitou lehkou kouřivost a vůbec typicky nejsou moc zajímavé, ani příjemné.

Shuangjiang Mengku

Neznám jejich čaje tolik, jak bych chtěl. Z toho, co jsem měl, mi přišlo, že kvalita se pohybuje okolo průměru – někdy lehce nad, někdy lehce pod. I to, že dělají hlavně čaje z Mengku znamená, že pro mě není priorita jejich čaje prochutnávat. Nic proti Mengku, ta oblast není určitě zcela špatná, ale mám raději „hřejivější” a tělnatější čaje třeba z Bulangu, či Yiwu.

Za poznámku nicméně určitě stojí  jejich Yuanyexiang z roku 2001, k dispozici od Bana tea company. To je čaj poměrně slavný a stále dostupný. Není už tak úplně levný, ale ta cena mi nepřijde vysloveně přestřelená, protože je to čaj opravdu moc pěkně zrající (pochází ze suchého Hongkongského skladování; je i vlhce skladovaná verze, ale je považována za o něco slabší a nevím ani, kde ji sehnat).

Xiaguan

I když pár jedinců Xiaguanskou továrnu má v oblibě díky nízké ceně čajů, tak jich není až tolik a já patřím do skupiny lidí, kteří Xiaguan považují spíš za továrnu nižší úrovně, byť s pár světlými body.

Jejich produkce se, dílem díky oblasti produkce (používají především severnější oblasti; Wuliang, Baoshan, Mengku), dílem díky procesu zpracování, vyznačuje častou kouřovostí, či uzeností. Ta se ještě trochu odlišuje – čaje do roku 2003 mají tu kouřovost tak nějak přirozenější, přijde mi, zatímco u novějších, je taková trochu ostřejší a divnější.

I jako u jiných továren bych se osobně zaměřil spíš na jejich produkci koláčů, spíš než tuoch (kterých dělají kopce). Jediná receptura od Xiaguanu, kterou bych označil za svou mírně oblíbenou, je 8653, podle mého obsahující materiál převážně z Mengku. Je to receptura takřka bezkouřová a dobře zrající (ukázky z 80tých let jde koupit u Essence of tea).  Těch pár koláčů z 90tých let, co jsem měl, bylo dobrých, za podmínky, že nebyl  v přehnaném suchu, to pak byl relativně hnus.  Z roku 2003 ještě pochází relativně zajímavá série replikující slavné „marky“ z 50tých let. Nicméně zas tak úžasné mi ty čaje nepřijdou. Modernější koláče, snažící se o připomenutí archivních čajů (Golden memory, Instant sensation) mi bohužel přijdou hlavně jako obskurní technologické experimenty, které nejsou výrazně dobré, a potenciál k zrání je pochybný.

Těžiště známější produkce Xiaguanu leží v tuochách, kterých továrna produkuje opravdu spousty. Dal jsem si tu práci a prochutnal jich hodně, bohužel většina je ukrutně nezajímavá. Je to „Xiaguan kouř + 20% další chuti“. Energie, ani lepší pocit v puse typicky nejsou, použité lístky bývají spíš podřadné. Kdyžtak doporučuji spíš jejich „FT“ brand (Fei Tai/For Taiwan). V rámci tuoch, co jsem ochutnával, mi přišly slušné některé ročníky Jia Ji, některé Te Ji a pak 2008 Happy Tuocha (opět si myslím, že je tam výrazná složka z Mengku, na úkor obvyklejších Wuliangu a Baoshanu). Co značí Jia Ji a Te Ji? V rámci těchto „klasických tuocha receptur“ má být nejlepší Te Ji (special grade), pak Jia Ji (A-grade) a Yi Ji (first grade). Yi Ji typicky je opravdu nejslabší, ale některé ročníky Jia Ji mi přišly trochu lepší než příslušný ročník Te Ji.

Xiaguan dále produkuje houbičky (yincha, jakoby tuocha i s nožičkou), mě to převážně přijde jako neurážející, ale spíš nezajímavý puerh. Ale pokud máte rádi styl Xiaguaních čajů, tak proč ne, no… Mé oblíbené chutě leží daleko jižněji.

Tuochy i yinchy bývají vesměs hodně pevně slisované a proto potřebují ke zrání vyšší vlhkost. Třeba suše uskladněnou Xiaguan tuochu z roku 1992 vám fakt nepřeju potkat… je to hnus, vážení. Nicméně, pokud strčíte tyhle pevněji lisované čaje do Guangzhou, či Hongkongu, tak vyzrají vcelku rozumně. Jako koláč to nebude, ale zas mi to třeba přišlo lepší než volně zrající čaje. Nicméně ani sběratelé puerhu tuochy moc nevyhledávají, i to o něčem hovoří.

Yong Pin Hao

Různě zajímavé čaje z Yiwu. Před 2003 (včetně) bylo vše, co jsem měl velice dobré, sladké, plné; opravdu pěkné a docela luxusní čaje. Bohužel, po 2003 se, zdá se, začali specializovat na tvorbu slušných čajů za dobré peníze a došlo tedy k určitému poklesu kvality. Nic z jejich čajů z 2005-2008 mě neurazilo, ale ani výrazněji nezaujalo. Každopádně třeba pro lehké seznámení se s Yiwu jsou to dobré čaje, všechny, co jsem měl, nějak odrážely spektrum chutí Yiwu.

Menší producenti

Chawangshop

Stručně řečeno, nadprůměrně čaje za pěknou cenu. Neřekl bych, že vlastní produkce Chawangshopu je absolutní špička kvality, ale to nakonec ani nejspíš není záměr. Pro mě je to vcelku optimální mix vysoké kvality a dobré ceny.

Cheng Guang He Tang

Jeden z poměrně „luxusních“ a známých výrobců (Chen Zhi Tong), proslulý svými velkohubými prohlášeními. Ale píše pěkné články do Art of tea, aspoň J Nicméně to, co jsem měl (koupeno u Hou De asian art) mě tedy nepřesvědčilo. Dobré čaje ano, ale ty ceny byly až moc vysoké.

Essence of Tea

David začal, po uvedení zralejších čajíků a kvalitních Wu Yi wulongů, vyrábět i vlastní puerhy. Přijdou mi kvalitní a za ucházející ceny, nicméně mě žádný z nich úplně nezaujal. Jsou to puerhy z oblastí, které nejsou jako mladé vždy úplně snadno k pití (pokud tedy nejste milci mladého puerhu), určitě bych je tedy nechal zrát. Proti tomu ale zase mírně hovoří, že jsou hodně z úzkých oblastí. Inu, uvidíme. Zkrátka – čaje jsou to zajímavé a kvalitní, ale třeba k nákupu mě zatím nepřesvědčily.

Hai Lang Hao

V letech 2007-8 (možná i 9) si vybudoval jméno jako autor dobrých čajů za dobré ceny. Bohužel mu to nejspíše poněkud stouplo do hlavy a začal produkovat drahé a luxusní čaje… můj názor ale je, že růst cen je nepříslušně vysoký, podíváme-li se na růst kvality. Některé z těchto nových drahých čajů jsou opravdu zajímavé a mají hlubokou energii (třeba 2010 Gu Shu Yiwu), bohužel dávat přes 200 dolarů za mladý koláč se každému nechce (mně taky ne).

Pu-erh.sk

Výrobce „od sousedů“. Čaje kvalitativně i cenově odpovídají světové úrovni, v pár bodech to, co jsem měl, bylo nadprůměrné (třeba to Youle). Nejsem si jistý, jestli ty čaje vyzrají do „klasického puerhu“, ale kdyby nic jiného, tak by měly být ještě za 10 let moc chutné. Koneckonců, někdo má raději chuťově výraznější čaje staré 10 let, než archivní puerh.

 Jsem rád, že více lidí z ČR/SR takhle jezdí do Číny a tvoří dobré čaje, místo obyčejného překupování.

Shi Kun Mu

Typicky uváděn jako „Master Shi Kun Mu“ – tento taiwanský borec nekecá, je fakt mistr J Skoro vše, co jsem od něj měl, byly výborné čaje. Doporučuji jeho sérii z roku 2004 (Yibang a Menghai k dispozici v Chawangshopu, Manzhuan v Sunsing – Hongkongské čajovně). I mladé čaje z 2010 (k dispozici na YS) jsou velice zajímavé a kvalitní (ten nejlevnější je ale spíš na zrání).

Je v určitém smyslu propagátorem umění míchání a zdá se, že mu to jde dosti dobře. I tím je mi sympatický.

Tea urchin

Eugene, velmi zajímavý blogger, po čases psaní zmutoval do výrobce a prodejce. Dělá docela luxusní čaje, hodně u něj můžete napít Yiwu, které má rád. Mně jeho čaje přijdou velmi dobré, ale přeci jen nejsou nejlevnější. Čaje z Yiwu bohužel jsou stále dražší a dražší, což se v Tea Urchinově nabídce odráží.

Wistaria teahouse

Taiwanská čajovna vedena známým mistrem Zhou Yu (píše často do Art of tea). No, čaje hodně super. Když napíšete mail, pošlou vám ceník, bohužel teď zvedli už tak ne-nejnižší ceny. Ale jsou to opravdu velice dobré čajíky (aspoň některé, teda), vřele doporučuji.

Jejich tuochy mi už tak slavné nepřišly, spíš bych se držel koláčů.

Xi Zi Hao

Známý a luxusní producent. Bohužel, jejich špičková produkce se prý vůbec na západ nedostane (no, zase stojí dost astronomické peníze), můžeme tedy dostat hlavně to, co nabízí Hou De. Ty čaje mě nepřesvědčily. Některé byly slušné, vesměs s dobrou energií a pocitem v puse, ale třeba u čajů z Wistarie ještě jako bonus dostanete bezva chuť. Xi Zi Hao ceny mi zkrátka přijdou vyšší, než je rozumné.

Je otázka, jak ty čaje budou zrát. Každopádně, k pití už teď jsou vcelku vhodné, spíš trpí přílišnou měkkostí, než drsností, častou v mladém puerhu.

Yunnan Sourcing

Scott dnes dělá už poměrně širokou škálu oblastí, takže vybrat si může skoro každý. Mně jeho čaje přijdou vesměs dost dobré, charakteristické pro příslušné oblasti. Neříkám, že ze všeho jsem nadšený (to v tak velké nabídce asi ani není možné), ale přijde mi, že poměr vyhovuje/nevyhovuje bude okolo 50%, což u puerhu považuji u sebe za velmi dobrý poměr.

 

Obrázek uživatele Smouk

Celý seriál se mi hodně

Celý seriál se mi hodně líbí a rád si ho přečtu, tohle je věc, kterou má opravdu smysl psát a je dobré, že se do něčeho takového někdo pustil. Jasné a přehledné informace, vlastní názory a zkušenosti, více než slušná úroveň. Máš můj obdiv.

Obrázek uživatele Spachal

Souhlas, navic je navaznost

Souhlas, navic je navaznost 'clanku serialu' na sebe vyborna, vse postupne do sebe zapada. A i kdyz je mi jasne, ze se jedna o subjektivni hodnoceni (to nemyslim nejak zle, kazdy mame jinou chut), je podlozene ocividne bohatou praxi a konecne si muzu u popisu caju predstavit neco konkretnejsiho. A hned se lepe vybira :]

A clanky si radeji ukladam na disk, jestli by mi neco pri 'znefunkcneni' e-cajovny chybelo, tak to jsou prave tyto tri clanky :). Usetri (alespon mne) hodne casu a penez. Diky za ne!

Obrázek uživatele Pyroh

Díky moc! Jsem rád, že se

Díky moc! Jsem rád, že se najde užitek z mých poznámek.

Ano, snažil jsem se, aby do sebe jednotlivé části tak nějak i zapadaly a podařilo se propojit různé aspekty složitosti puerhu...

A že je hodnocení subjektivní - to úplně souhlasím. Jednak v objektivitu v tomhle moc nevěřím, druhak mi tahle "volná" povídací forma umožňuje to psát rychle a odpočinout si u toho - o což mi jde. Kdybych to musel sepisovat jako vážné pojednání, tak by to bylo až moc náročné nic neopomenout a tak :-) Pokud prostě necítím, že mám Mengsong dostatečně napitý, tak ho prostě vynechám a je to. Obdobně třeba z továren je docela významná Changtai - ale když jsem měl zatím jen od jednoho prodejce a asi tři-čtyři vzorky, tak o tom prostě nenapíšu a nemusím se trápit tím, že bych měl shánět a napíjet další vzorky.
Jakub

Obrázek uživatele mooncalf78

Super seriál! Bude ještě

Super seriál! Bude ještě nějaký díl? Sice jsem s čajomilstvým začal asi před 6 lety, ale puerhy mě unikaly a to jen proto, že jsem je po první špatné zkušenosti zavrhl, teda hlavně ty světlé. Tmavé piju pořád, jako takový čaj na běžné pití. Pro lepší příležitosti sáhnu většinou po oolongu. Kdysi jsem kdysi od LongFeng.cz objednával vzorkovnice a byl tam jeden zelený puerh, který mi od roku 2007 ležel v šuplíku až doteď - Xi Zhi Hao Long Feng Beeng Cha. Každopádně po jeho ochutnání jsem koukal - tyfole to je dobrý! :) Strašně zvláštní čaj oproti všem ostatním, co jsem zatím zkoušel i proti tmavému puerhu. Bohužel jsem objednal jen vzorek 50g, který už mi dochází. Přestože jsem už o tom dost přečetl, jsem jako asi každý začátečník před otázkou, co nakoupit a kde. Taky netuším, jak se liší jednotlivé čaje od sebe. Např. tmavé puerhy mi přijdou relativně hodně podobné (např. oproti oolongům, které jsou chuťově většinou hodně odlišné).

Můžete mi prosím doporučit nějaký konkrétní puerh podobný tomu zmíněnému? Všiml jsem si i v komentářích k prvnímu dílu, že jste dával nějaké doporučení. Taky zvažuju, jestli je lepší objednávat ze zahraničí nebo mám zkusit něco od českých dodavatelů. Zaujal mě např. tenhle web: http://www.teajay.eu/shop/ Máte někdo zkušenost? Přijde mi sympatické, když se tomu někdo věnuje tak, že se vypraví do Číny a obejde tamní výrobce. Jako začátečníkovi by mi pomohla nějaká konkrétní doporučení, možná by se tomu třeba mohl věnovat 4. díl? :)

Obrázek uživatele Pyroh

Zdravím, díky :-) Jo, 2007

Zdravím,
díky :-) Jo, 2007 Xizihao longfeng je slušný čaj... Resp. mě až tak nenadchnul, ale někomu tenhle styl hodně vyhovuje. Každopádně už je to reprezentant slušnějších puerhů, určitě. Jo, jenom bokem, kdybyste to googlil, tak správně je to "Xi Zi Hao", to "Zhi" je chyba hlavního prodejce Xizihao na západě. Jinak ten Longfeng koláč ještě má Hou de - za 70 dolarů za 400g koláč... to se asi celkem dá.

Čtvrtý díl bude nejspíš o zrání. U pátého jsem chtěl popsat prodejce, tak u toho bych už mohl doporučit co konkrétně mi přišlo dobré, to je fakt.

Teajay mi přijde jako jeden z lepších prodejců u nás, zkušenosti mám jen s pár věcmi od něj. Ale já spíš kupuju ze zahraničí...
Jakub

Obrázek uživatele mooncalf78

Tak jsem neváhal a objednal

Tak jsem neváhal a objednal z jedné české čajovny následující vzorky:

1998 CNNP Youle Qiao Mu Bing Cha
2004 Jinuoshan TF Youle Spring Buds Bing Cha
2004 Shi Kun Mu Yibang Gushu Bing Cha
2005 Menghai Gu Cha Bing Cha
2005 Zhen Wei Bada Bing Cha
2007 Jingmai Qiao Mu 0502 Bing Cha
2008 Yun Chun Jinggu Da Bai Hao Spring Bing Cha
2010 Bao Pu Xuan Luo Shui Dong Gushu Bing Cha

Už aby tu byly :)

Ještě mě láká 2011 Xi Zi Hao Lao Wu Shan Ancient Tree Beeng Cha z longfengu.cz :)

Ahoj, nemohl by si prosim

Ahoj, nemohl by si prosim prozradit z jake cajovny? Rad bych nektery z tehle caju take vyzkousel. Diky Ondra

Obrázek uživatele Wrána

Taktéž by mě zajímalo

Taktéž by mě zajímalo :-)

Obrázek uživatele Pyroh

Ostatním: Netriviální

Ostatním: Netriviální podmnožina je v čajovně Scivias.

Mooncalf: Hmm, ten Laowushan mě zrovna teda moc nezaujal... Je to Jinggu, což obecně není nic moc a ten čaj mi teda taky nepřišel jako nic moc - takže ta cena není zrovna mírná - za ty peníze už jde koupit dost slušné čaje. Ale vzorek tě asi nezabije :)
Jakub

Obrázek uživatele mooncalf78

Pyroh má pravdu, čajovna

Pyroh má pravdu, čajovna Scivias v Telči, mají i eshop. Nevím jak to tu je s reklamou, tak jsem to radši nepsal. Přijde mi, že asi přeprodávají puerhy od chawangshop.com - mají přesně stejné názvy a jiné české obchody tyhle čaje nemají. Cena oproti chawangu je samozřejmě vyšší, ale musí se tam započítat doprava, clo a DPH. Ale za express dodání vzorků (oproti čekání na balík z Číny) si rád připlatím, víc takových obchodů, nabídka zahraničních obchodů je oproti českému trhu nesrovnatelná :(

No já sem prolézal fórum na Tea-Earth.cz a zaujal mě komentář jednoho čajomila (nick lesasyn), cituju:

"2011 Xi Zi Hao Lao Wu Shan Ancient Tea
Tak tomu rikam pecka! Opravdu uzasny caj! Na Gu Shu pchu-erech miluji jejich vlastnost harmonizovat. A tento caj to umi dokonale."

Takže za pokus to opravdu možná stojí, ale teď mám stejně vzorků na prozkoumání dost.

Mimochodem, ještě mám další námět na reportáž :) A to příprava puerhu a hlavně výběr yixingu pro světlý puerh - ten mi totiž chybí. Strávil jsem dneska 2/3 pracovní doby pročítaním různých fór a skončil jsem u čtení nějaké čínské stránky o druzích yixing hlín přes google překladač :) Konkrétně mi třeba není jasné jestli opravdu záleží na druhu hlíny a jak ji poznat. Obecně prý platí, čím víc porézní, tím líp, ale jak to poznat? Jen podle barvy? Taky jsem četl, že spousta prodávaných yixing konviček většinou vůbec není z Yixingu (většinou z Taiwanu) a jak poznat kvalitní konvičku, která je z kamenů a ne z bláta, atd. atd. Ideálně kdyby veděl někdo kde (nejlépe v Brně) koupit zaručeně pravý yixing vhodný pro světlý puerh, tak pls napište :)

:-) Za svým názorem si

:-) Za svým názorem si stojím, ten čaj mi opravdu moc chutná ;-)
Tebou zmiňovaný - 2004 Shi Kun Mu Yibang Gushu Bing Cha - je, řekl bych, ještě o nějaký ten level výš. Chuť sice není tak výrazná, ale celkový charakter ja naprosto famózní, ucelený, harmonický.

Obrázek uživatele Pyroh

No jo, ale není trochu

No jo, ale není trochu problém, že čaj o level výš (s čímž souhlasím) je levnější? Teda pro ten SKM Yibang to problém není, spíš to podle mého říká, že ten Laowushan není zrovna super nákup.

Navíc nevěřím, že by měl zrát nějak rozumně. Jinggu se obecně bere jako slabší a levnější oblast a většina lidí co znám ji považuje za špatně zrající. Na druhou stranu - někdo zase říká, že Yibang nezraje moc dobře - ale to se podle mého týká malolistých čajů z Yibangu - ona ta malolistá odrůda čajovníku opravdu zraje jinak a docela problematicky (viz to Jingmai) - ale zrovna tenhle Shi Kun Mu je myslím z normálních čajovníků, případně je míchaný, takže to je úplně v pohodě.

Ale teďka i ten Laowushan chutná hezky, to souhlasím.
Jakub

Obrázek uživatele momotaro

Tento Jinggu jsem nepil, ale

Tento Jinggu jsem nepil, ale je několik míst v Jinggu, kde jsou velmi slušné gushu a cena není nízká, či spíše, je poměrně vysoká. Otázka poměru ceny a chuti je pak na každém, u Xi zi hao je ještě ten zvláštní investiční aspekt, jež někoho zajímá, ale kdo hledá pouze čaj, tak jej to nemusí bavit (obě skupiny lidí jsou v puerhovém světě velmi početné a těžko soudit co je to pravé. Ale o tom, že lidé rádi investují a pak věří v zhodnocení, o tom neni pochyb-viz nyní masivní nákupy levného zlata).
Myslím že většina gushu jinggu míří do Kantonu, kde jsou lidé ochotni platit moc.
K zrání Jinggu - myslim že lidé jež obecně Jinggu odsuzují, mluví o taidi, popř. taidi "da bai hao", čistých gushu či kvalitních koláčů není tolik - troufnu si říct, že v diskuzích, kde jsem se s tímto názorem setkal, žádný kvalitní Jinggu nebyl zmiňován, šlo spíše o "da bai hao" či taidi - první zraje jakoby divně do vanilky či čeho, druhé je hořké a to nemizí ani věkem. Nicméně je na zamyšlenou, kam se všechen Jinggu materiál dříve poděl. Třeba tvoří právě tu zajímavou sladkou složku v blendu vašehoho oblíbeného koláče :)
Yibang shi kun mu 04 je směs jak malolisté, tak velkolisté varianty, ano.

Obrázek uživatele Pyroh

Souhlas... On je asi v

Souhlas... On je asi v první řadě právě problém sehnat kvalitní Jinggu - protože ty, co jsou běžně na trhu, nejsou myslím většinou nic moc... Nicméně tohle Jinggu (Laowushan), případně Jinggu z Wistárie by měly být docela na úrovni a moc mě nezaujaly.
Jakub

Obrázek uživatele Pyroh

Mno jo, příprava a

Mno jo, příprava a hlína... o přípravě určitě něco napsat můžu (tzn. napíšu :)), v hlínách se bohužel moc nevyznám - ale můžu ukázat, co mám a jaké to je, to určitě.
Jakub

Mozem skusit nieco spisat.

Mozem skusit nieco spisat. Na shengy mam 4 rozne yixingy, mozme s kamosmi spravit daku chutnacku a daco snad z toho vzide.

Obrázek uživatele Pyroh

Jdi do toho :-) Já mám

Jdi do toho :-) Já mám taky 4 konvičky na shengy, ale používám je docela intuitivně, nic speciálního...
Jakub

Obrázek uživatele mechatronik

Po velmi dlouhé době jsem

Po velmi dlouhé době jsem se rozhodl komentovat, příčinou není jen zklidnění situace, ale hlavně skvělá práce Jakuba, za kterou bych chtěl poděkovat, nejen za sebe, ale hlavně za celou čajovou komunitu. Takovýto souhrn je nad zlato a určitě pomůže nejednomu čajomilci, vesměs mohu s články z dosavadních zkušeností jen souhlasit. Lépe by těžko někdo dal do kupy tak nenucené a poučné čtení!

Xiaguan:
Mě je ten charakter sympatický, jsou prostě dny, kdy mám na dřevitější kouřovější věci chuť, navíc i z novějších kousků se dají opravdu vybrat dobré čaje za slušnou cenu (2008 Xiaguan Silver Tuo Cha, 2010 Xiaguan Hui Huang Tuo - listem i chutí nadprůměr oproti klasickým sortám Xiaguan), ale jinak souhlasím, jsou to "jen" tuo, ta kvalita v drtivé většině případů bude níž.

Mengku:
Pro jejich cenu tvoří cca 1/4 mého skladovaného pueru, mám rád jejich poměr cena/chuť, asi jen pár kousků mě vyloženě zklamalo, většinou nestandardní menší gramáže, klasické 357-400g jsou prostě své a většinou jsou buď střed, nebo za tu cenu hodně překvapí. Vychytal jsi tu nedotáhlou plnost, jsou spíše jemnějšími, rád je podávám návštěvám společně s mladými Jingmai. Ale je to asi taky o momentálních prioritách, hodně piju čaje 3-5 let starých, pro chuť a rozvoj max k 10 letům archivace a na to mladší pití se mi zdá být mengku skvělá a levná volba. Novodobá produkce mengku asi na delší archivaci všeobecně nebude, od toho jsou jiní producenti.

K menším producentům:
Zmiňovaný Youle z puerh.sk je excelentní, i mengsong je dobrý, ale již ne tak chutný a rozvinutý. Chawangshop je nyní u mě prioritní prodejce, za skvělý peníz se tam najdou zlaté kousky, produkce přímo chawangshopu je taktéž skvělá. YS v poslední době moc nesleduji, ale pár vzorků jsem měl a jsou to vynikající čaje, jen mám problém si vždy finálně vybrat, takže to většinou zamrzne na mrtvém bodě, kdy bych chtěl polovinu nového sortimentu.

Pokud nemáš v plánu, zmínil bych se i o "bílých, zelených a fialových" kouscích. rávě v souvislosti s tím Purple Varietal mi v hlavě vyčnívá 2010 Shi Dai Mao "Purple Cake" a kousky tomu podobné, je to trochu atyp a stojí za kus textu. Zajímal by mě taky Tvůj názor na Huangpian věci, mě ty puery prostě přijdou takové bylinné, ne zcela v mé chuťové top kombinaci.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Pyroh

Hoj, jj, chápu, Xiaguan je

Hoj,
jj, chápu, Xiaguan je holt asi i věc zvyku.

Díky za doplnění. Co se týče bílých a fialových - tak to klidně nějak sepiš, budu rád. Já mám fialové čaje vesměs dost rád. Ale na zrání si taky budeme muset chvíli počkat.
Huangpian - mně to přijde docela fajn, ale nic superúžasného. Ale třeba ten koláč z Chawangshopu (ten za pět dolarů) mě fakt potěšil - jakože pokud člověk nemá ambice k zrání, tak takhle levný čaj s charakterem pěkného Yiwu se nedá sehnat.
J.

Obrázek uživatele Pyroh

Upravil jsem pár překlepů

Upravil jsem pár překlepů a změnil překlady Jia Ji (A-grade) a Yi Ji (first grade) - měl jsem tu původní verzi z teamasters, kde to nicméně bylo blbě...
Jakub

V celém článku je spousta

V celém článku je spousta nesmyslů, které možná můžou ohromit někoho, kdo o puerhu nic neví.
Počínaje trvzením, že nefiltrovaná voda v Praze z varné konvice je vhodná k přípravě čaje, přes směšné hodnocení oblastí (například u Jingmai a Mangfei jsem se dobře pobavil), až po trapné vynechání Longfeng.cz v závěrečném seznamu menších producentů.

Obrázek uživatele Pyroh

Aha... No vidíš. Tak co je

Aha... No vidíš. Tak co je třeba nesmysl? Buď konkrétní.

No, třeba to tu z místní vody neumíš připravit. Nebo jsi to zkoušel? Na Praze 6 a 2? Protože voda je různá v různých místech.

Pobavil ses u Mangfei a Jingmai - tak to co jsi odtamtud měl, že máš jiný názor?

Trapné vynechání Longfengu? Co blázníš, člověče? Já řeším producenty. Longfeng, cantontea a podobně prostě překupují listí od Scotta z YS a tedy jde spíš o prodlouženou ruku YS, než o vlastní producenty.

Moc nechápu, proč píšeš tak negativně a "destruktivně", až útočně.
Jakub

P.S. Zkus shrnout svoje zkušenosti s puerhem, ať vím, s kým se bavím. Jaké zhruba procento čajů máš napité od Yunnan Sourcingu, Houde, Essence of Tea, Finepueru, Sampletea, Chawangshopu, Thechineseteashopu, případně jiných?
Kolik zhruba čajů jsi měl z 60-90tých let?

Kolik jsi měl ze "slavných" čajů jako je Qing Bing, 2001 Yuanyexiang, 2000 Kunming Iron cake, 2005 Gan En Banzhang, atd.?

Já to tušil, že se někdo

Já to tušil, že se někdo ozve. Já to tušil...

Myslím si ale, že kritizujete neoprávněně. Zkuste více rozepsat ony nesmysly...takhle jsou nicneříkající, respektive nemá cenu na ně vecně reagovat, protože ona kritika neobsahuje žádné věcné informace.

Navíc je všeobecně známo, že autor a LF měli určité neshody. Já si myslím, že je dobře, že LF nebyl zmíněn a to ať už z důvodu, který uvádí autor níže nebo z toho důvodu, že vše, co by o LF napsal by někdo zkritizoval, právě proto, že spolu měli spory. To, že ale i prosté "vynechání se seznamu" vzbudí takovéto emoce je "zajímavé"...

hezký! Tvůj příspěvek

hezký! Tvůj příspěvek mne ale taky moc neohromil. Počínaje tím, že si asi pleteš pojem producent (stejně tak by jsi mohl cítit ublížení, že není nějaký český prodejce Dračí studny v seznamu producntů dračí studny, protože má svůj obal s logem na čaj dračí studna..ale produkuje ho??), a pak hlavně celym obsahem a tónem.
V prvním díle tohodle puerh seriálu je PODTRŽENO (ale asi ne dost jasně pro někoho), že jde o názor jednotlivce. Jestli se Ti příspěvky a oživení e-čajovny nelíbí, nebo to umíš napsat lépe, tak skvělé! Proč to nedoplníš o to co víš. Rejpat je lehčí, no jasně..:-/
Jestli se Ti líbí když tu jsou jen Slavošovi soutěže a jiné komerční odkazy, tak jsi u mne namletý 50 let starý zelený assám ! How

Jinak za mne - moc zajímavé čtení, těším se na další díly.

Obrázek uživatele Pyroh

Pirkafe, hodláš

Pirkafe, hodláš odpovědět? Nebylo by to špatné.
J.

Obrázek uživatele Stan

No, já tedy úplně

No, já tedy úplně přesně nechápu o co jde, jen mohu konstatovat, že se mi to moc nezdá.
Nemám v oblasti PhuEru tak obsáhlé znalosti a zkušenosti, abych mohl dostatečně posoudit jestli odpovídá definice "spousta nesmyslů v článku", pro mě je tam spousta informací, na jednom místě a většina z nich je jinde vlastně nedostupných (jo, čtu i zahraniční blogy a weby). A o technické stránce a náročnosti nemluvě.
Je asi víceméně známo, že jsme se na ledasčem s Jakubem neshodli a asi neshodneme, ale to je zcela jiná věc a sem nepatří. Mě se tenhle jeho počin líbí.
Za mě: Dobrá práce.

Obrázek uživatele Pyroh

Děkuju, Stane. O to jde -

Děkuju, Stane.
O to jde - že i když se někdy třeba neshodneme, tak nás to nezaslepí a někdy se třeba zase i shodneme a je to fajn :-)

Jakub

Možná by stálo dát

Možná by stálo dát poznámku o "Vlastním názoru" do všech článků, aby bylo jasno všem čtenářům, kteří nečetli první díl.

možná...ale čtenáři co

možná...ale čtenáři co čtou jen půlku nebo nezačínají kapitolou jedna (nadpisy jsou číslované)...než napíše člověk kritiku, měl by se vše přečíst několikrát, od začátku do konce. Ale asi ano, pro čtenáře typu Pirkaf by to za to stálo :D

Obrázek uživatele mechatronik

Nejdříve k čajům:

Nejdříve k čajům: Jakubovi jsem poslal přes Teaearth mail o purple varietal pueru, rozhodně nemám tak napito abych sepsal směrodatné byť osobní závěry, pouze jsem poskytl info a názory na jednotlivé kusy, sběry a oblasti - myslím, že tato kategorie nesmí být vynechána. Zalovím v paměti s dám do kupy i bílé věci.

Ke komentům:
Když člověk bezduše přelétne text, nemyslí nad souvislostmi, tak si z tohoto a vlastně ani ničeho jiného nic neodnese. Nemyslím si, že pro takovéto ignoranty či líné posluchače audiobooků byla série článků stavěna. Nic ve zlém - pokud chci číst, tak přečtu, pokud ne, nechám být, nedělejme práci napůl ;-) v souvislosti s handrkováním v minulosti mě napadá i dost jiných možností, než jen rozpor profesionálních názorů (názory mohou být s rozporem se zájmy jiných) - to by bylo stavěno jinak...prostě kdo chce přispívat, měl by věcně a k tématu, v tomto se mi dost líbí Teaearth, kde se směruje vše na jedné úrovni a i po roztržkách si lidé (elektronicky) podají ruce. Jestli jsem se za posledních pár let něco naučil, tak je to odstup a otevřenost, doporučoval bych horkým hlavám polknout a nechat myšlenky usednout, Jakub do toho dal hodně usilí a nidko nemá právo bez hnutí prstu zpochybňovat jeho osobní poznatky. Pro někoho asi bohužel - jsme svobodná země. Tak mě napadá, má někdo info o Tomášovi Peroutkovi? Nějaká pravidla a úpravy to určitě chce, pokud to tu začne opět žít, je třeba trochu po té době uklidit...

------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Ahoj mam Hai chao tuo chu od

Ahoj mam Hai chao tuo chu od teanetu. Je Hai chao taky továrna? Zkoušel sem o té tuo che něco hledat, ale nic moc jsem nenašel. Nevíte někdo více? (oblast, výrobce). Díky
Zikmund

Obrázek uživatele Pyroh

Ahoj, no, zní to jako

Ahoj,
no, zní to jako továrna, ale taky jsem o nich nikdy nic neslyšel (nicméně teanet někdy mívá čaje od totálně neznámých výrobců). Co jsem našel po českém webu, tak to nevypadá moc lákavě. Oblast bude nejspíš nějaká směs - většinou to někde píšou, když je to lokalizované. A nebo to teanet prostě nepředává dál.

... To jsou vůbec blázni, teaneti - jsem se teď dočetl o jejich 2012 tuoche: "tento pu-erh doporučujeme uložit k dlouhodobému zrání, nejlepší čas k jeho vychutnávání pak bude zhruba za 3 roky (standardní stáří sheng pu-erhů jak se běžně popíjí v Číně)". Vzhledem k teanetím přirážkám, které jsem viděl, stojí ta tuocha v nákupu nejspíš tak pět korun, přičemž dalšícch 20 půjde do dopravy - takováhle tuocha z Wuliangu za tři roky musí být fakt mňamka... A kdo považuje tři roky za dlouhodobé zrání taky asi není úplně mentálně v pohodě.

Jakub

Zdravím, nenašel by se

Zdravím, nenašel by se někdo kdo by mi byl ochoten oskenovat The Art Of Tea no. 3? Jde mi o články ohledně Phueru. Koukal jsem kde by se dal časopis koupit (našel jsem jeden web), ale cena i s poštovným cca $60 už je trochu dost... Děkuji, Michal.