Gyokuro Kame No Yowai 2013

 

Podzimní degustace dobrého Gyokura z Teamoutainu, ve které se toho vlastně až tolik nedozvíte, protože jsem názoru, že čaje by se měly především pít, než popisovat :-).

Usoudil jsem, že právě teď nastal ten správný podzim. Teplota se normalizovala, vítr fouká střídmě, listí stromů se začíná zbarvovat a mnoho zkušených čajomilů se již shodlo, že jarní Gyokuro chutná lépe, když se nechá pár měsíců dozrát.

Jak již jednou můj mistr pravil: „Je lepší pít dobrý čaj a dobré víno, než každý čaj a každé víno“. Dospěl jsem k postoji, že „každému čaji a každému vínu“ je lepší se zcela vyhnout. Proto tedy piju buď dobrý čaj, anebo si raději zaleju nějakou tu bylinku ze zahrádky :-).

Co bychom si řekli o čaji, nebo spíše o vnitřním rozpoložení? „Vítej! Tam si sundej boty a rozum odlož stranou také“. Mysl se nehýbe. Tak jsem to měl vždycky rád. Listy ze stromu padají ve větru obdivuhodným způsobem.

Na přípravě, stejně jako na životě, nesejde. Protože stejně si nakonec najdeš cestu, abys věci dělal(a) tak, jak je máš rád(a). Kvalitní voda je samozřejmostí.

Je to již můj dávný zvyk, zapéct lístky v palačinku. Malá lžíce oleje, půl malé lžíce soli, dvě polévkové lžíce mouky a mléko v množství utvářející substanci ne příliš hustou, ani ne příliš řídkou. Takto to dělávám.

Na závěr se vyvaruj levného Gyokura. Mnohé čajové velikány přivedlo ve zkázu. Raději pít převařenou vodu a sedět v zazenu. Snad se ti degustace líbila :-).

Ahoj, chtěl bych se zeptat

Ahoj, chtěl bych se zeptat na tu palačinku, jenom na jídlo, či na něco jiného, je to možná hloupá otázka ale u tohodle mám tolik nápadů co s ní dělat že nevím co sní děláš ty, tak se pouze ptám... co s ní děláš ?

Obrázek uživatele svetylk0

:-D Pouze na jidlo :-)). A

:-D Pouze na jidlo :-)). A me by zase zajimaly tve napady dalsich vyuziti? :-))

:) Super, no tak jako loj

:) Super, no tak jako loj pro sýkorky, jídlo pro potkany, něco na konzervaci čaje (no tohle mi sice příde trošku divný ale proč ne, myšleno pouze jenom aby sis vzpoměl, né že to z toho budeš dostávat) nebo z toho můžeš vytvořit další nálevy... :P popřípadě by se z toho dal udělat kvásek na chleba... :)

Jinak vím že sem asi

Jinak vím že sem asi rýpal ale musím se ještě zeptat... to víčko od termosky je tam jako estetický prvek ? :) (teda myslím že to je víčko :) )

Obrázek uživatele svetylk0

To vicko pouze rika, ze jsem

To vicko pouze rika, ze jsem si stale jeste nekoupil zadny dzbanek a je pravda, ze to na celkove krase prilis nepridava :-)).

Obrázek uživatele Rudolf Steiner

Díky za článek a moc

Díky za článek a moc krásné fotky.

:) no já zase nemám

:) no já zase nemám žádnou kyusu... sem pouze chudý student...

Jestli jsi z Prahy, nebo se

Jestli jsi z Prahy, nebo se v Praze vyskytuješ, relativně levné čajové nádobí se dá koupit ve specializovaném obchodě na Letenském náměstí - Asia shop, myslím. Jsou přímí dovozci. Pak taky občas některé čajovny vyprodávají použitou a mírně otřískanou čajovou keramiku, nebo sklo. Například Daruma - a dělávala to i Amana, pokud vím. Všeobecně na nákup čajové keramiky v dobré kvalitě a za příčetné ceny bývá nejlepší Čajomir.

Nejsem, ale občas se tam

Nejsem, ale občas se tam objevím... tak děkuju

Obrázek uživatele Rudolf Steiner

Zde jsou i jejich stránky:

Zde jsou i jejich stránky: http://www.asiaclassic.cz/

Děkuji, sice kyusu sem

Děkuji, sice kyusu sem nenašel, ale děkuji :) možná jenom špatně hledám

Když už je tu řeč o

Když už je tu řeč o kyusu... Docela rád bych si nějakou pořídil, sice bych v ní asi jako prase dělal i čaje čínské, ale hlavně, jsem levák a pokaždé, když nějakou v obráceném gardu držení na netu najdu, přijde mi dosti drahá, oproti klasickým pravorukým. V čajovně mi to sice nevadí, ale pokud bych měl mět vlastní, asi bych chtěl něco vhodnějšího, nevíte, kde by se něco takového dalo sehnat?

No... nebylo by lepší

No... nebylo by lepší když si levák tak se s kyusu naučit pravou a levá ti potom zbude na manipulování ostatními věcmi... ?

určitě bylo, ale když už

určitě bylo, ale když už je člověk zvyklý na nějaký postup z konvičky, na jeho oblíbené rozmístění šálků, tak se pac cítím trošku nesvůj, v čajovně mi to problémy nedělá, kolikrát to vezmu levou rukou i tak (pravda, některé pohledy kolemsedících pak stojí za to), jen mě zajímalo, zda jen špatně hledám (o=´

Zkus hledat anglicky...

Zkus hledat anglicky... najdeš více věci
http://zentealife.com/teaware/region/japan/kyusu/kyusu-left-handed.html#...

sou takový dražší ale třeba tahle je docela dobrá... :) asi 700...

Dík za doporučení, až se

Dík za doporučení, až se k tomu někdy odhodlám, už vím kde hledat (o=´

Obrázek uživatele PO

Není třeba "chodit"

Není třeba "chodit" daleko. Kyosu pro leváky lze objevit i u Petra Nováka

A já sem právě jednu

A já sem právě jednu omylem vyrobil... sice nic moc... ^^ snad přežije výpal

výborný článek !

výborný článek !