Gruzie Zia Fall 2010

Zde je slibovaná degustace na gruzínský černý čaj Zia. Oproti minule degustovanému gruzínskému černému čaji je tento ručně zpracovaný a pochází z malé privátní zahrady. V dohledné době se pustím ještě do vzorku Ramize, což bude (alespoň pro mě) čaj na špičce žebříčku těchto čajů.


Zia je úhledný černý gruzínský čaj pojmenovaný podle jeho pěstitelky. Pečlivé zacházení při ruční výrobě se odráží na velikosti a vzhledu jednotlivých lístků. Pečlivost pěstitelky je vtisknuta do chutí tohoto čaje.

Příprava v konvičce:
Konev 350ml/5g čaje, předehřev nádobí

Stejně, jako u minule degustované Antuanety, i zde je jednonálevová příprava příliš spletitá, chutě nelze jednotlivě vychutnat. Přesto je tato příprava vhodnější a příjemnější, než u Antuanety, chuť není tak řízná, je jemná a uklidňující. Lehce nakyslý základ s chmelovitou složkou, přecházející do těžkých ovocných prvků v závěru krátce čokoládovité tóny. Aftertaste dlouhý, příliš spletitý, nakyslý základ a ovocný dojezd.
Příprava v konvičce je taktéž možná stylem gong fu cha, malý objem konve, hodně listu, rychlé slévání.

Příprava v gaiwanu:

Gaiwan 100ml/5-6g suchého listu, předehřev nádobí - vytříbené vůně linoucí se z vyhřátého gaiwanu mi připomněly určité vonné složky korejského skvostu Uri Hong Cha, jemné medovo-kakaovo-chmelovité pachové složky.

1.nálev 100°C/20s - barva nálevu hnědo-žlutá (lesní med), chuť velice vytříbená, jemná a komplexní, Lehce nakyslý základ, nepatrné medové tóny, nálev prosycený složitými ovocnými složkami, postupně chuť těžkne a zvýrazňují se "tmavší" čokoládovité prvky spojené se sládnoucí chutí zralého ovoce. Celková jemnost nálevu dává pocit smetanově jemných ovocných tónů. Aftertaste je výraznější, než samotná chuť, tmavší charakter, dlouhotrvající ovocná chuť ve spojení s chmelovito-nugátovou chutí.

2.nálev 100°C/25s - světlejší barva nálevu, jemnější chuťové složky, základní nakyslá chuť se změnila v chmelovitou s bylinnými prvky, výrazné modové tóny ve spojení s ovocnými složkami (pouze lehce prosycené), postupný přechod do bylinné koncovky s nepatrným nugátovým podtónem. Aftertaste zpočátku ovocný, velmi sladký, postupně "tmavne" do chmelovitých prvků s nugátovými tóny. V závěru jsou jasně cítit lískové oříšky.

3.nálev 100°C/35s - plnější nálev tmavšího charakteru, na začátku lze cítit pouze základová chmelovitá složka, která je brzy překryta slabou chutí lučního medu a ovocnými prvky, postupný přechod na tmavší složky, výrazný nugátový tón. V závěru chutě je zajímavé spojení s ořechovo-čokoládovou složkou. Dochuť již není rozdílná a tmavší, oproti samotné chuti, jemné medové složky spojené s již velmi slabou ovocností, velmi rychlý přechod na lískovo oříškové složky a nepatrnou nugátovou chuť.

4.nálev 100°C/45s - plný velmi sladký nálev medovitého základu a již nepatrné ovocnosti, rychlejší přechod na čokoládovité prvky, měnící se na nugát. V závěru opět lehké ovocné tóny. Aftertaste slabší, avšak jemnější, ovocné tóny mnoha podob. Čokoládovité prvky již jen nepatrné, oříšková složka v závěru ve spojení s nugátem.

5.nálev 100°C/80s - pokles výraznosti, zůstává lehká medová složka a jemňounká ovocná chuť, v závěru pouze nepatrná ořechová složka. Dochuť středně dlouhá, nepříliš výrazná, ale jemná, prosycená ovocem. Chmelovitá koncovka.

6.nálev 100°C/300+s - poslední nálev mírné ovocnosti a s chmelovitou koncovkou. Aftertaste minimální.

Závěr: Zia je v porovnání s předchozí degustovanou Antuanetou vzhledově hezčí, chuťově se ovšem jedná o dva zcela rozdílné čaje. Tento čaj velice doporučuji, jedná se o jemné, avšak výrazné chuťové složky bez sebemenších rušivých prvků. Vynikající chvíle u popíjení. Nejvíce mě oslovila příprava v gaiwanu - po čtvrtém nálevu je čaj již slabý, ale menší výdrž mi plně vynahradila chuť.

//dále bych chtěl upozornit, že právě probíhá na facebooku další soutěž o kilo čaje, stačí zapojit své tvůrčí dovednosti :-) 

Facebook soutěž


Cena:
Podzim 2010 - 1350 Kč / kg
Jarní 2010 - 950 Kč / kg
Podzim 2009 - 600 Kč / kg

Prodejce/dodavatel: Petr Sič - www.gruzie.ic.cz
(ze sympatií a pro podporu dovozu jsem tyto stránky stvořil - pro objektivitu prohlašuji, že nemám žádné obchodní spojení s tímto ani jiným prodejcem) - jak jsem psal minule, přijde mi to fér o tom napsat.

 

 

Teď si připadám jako pes

Teď si připadám jako pes Ivana Petroviče (Pavlova).
Pěkná degustace.

Obrázek uživatele Wrána

Sakra zas zy Gruzie! Gruzii

Sakra zas zy Gruzie! Gruzii sem měl jedom párkrát ale dycky mi to chutnalo. Musim někdy zase někde sehnat nějakej kvalitní matroš :-D

Obrázek uživatele brzeska

Já z gruzínských měl

Já z gruzínských měl zatím jen Gruzii Traditional, ale musím říct, že mi chutná nejvíce ze všech černých čajů co jsem zatím ochutnal.