Gaba Oolong 2010

Velmi zajímavý oolong, který mě příjemně překvapil. Pochází z oblasti Taiwanu, Nantou, je tmavého, do kuliček srolovaného listu. Pochází z podzimního sběru roku 2010. V čaji je minimální množství počet větviček, dají se najít i docela dlouhé a nepoškozené listy. Čerstvé čajové lístky jsou vystaveny dusíku, nikoliv okysličování. Atmosféra bohatá na dusík zvyšuje přírodní GABA, jenž se nachází v čajových lístcích. Antioxidanty, obsažené v Gaba Oolongu, jsou nápomocné v boji proti mnoha typům nemocí včetně rakoviny, Parkinsonovy choroby, senilitě, nemocí způsobené hluchotě, schizofrenii, vysokému tlaku a Alzheimerově nemoci.

Čaj jsem připraval v yixingové konvičce o objemu 120 ml. Podrobnější popis přípravy:

 

1. nálev: 95°C po dobu osmi vteřin. Čaj získal oranžovou barvu. Vůně hluboká, ovocná. Chuť je po broskvích a meruňkách ovocná, povidlová, příjemná, medově sladká bez náznaku trpkosti či hořkosti. Aftertaste dlouhý, sladký, ovocný.

2. nálev: 90°C po dobu patnácti vteřin. Barva tmavě oranžová. Vůně ještě silnější. Chuť těžce ovocná po chuti přezrálého ovoce, opět silně povidlová s medovou chutí a s lehkou trpkostí.

3.nálev: 95°C po dobu dvaceti pěti vteřin. Chuť i vůně podobná jako u nálevu předcházejícího, prodloužení dochuti. Aftertaste je velmi příjemný, podmanivý. 

4.nálev: 95°C po dobu třiceti pěti vteřin. Silné slábnutí chuti, aftertaste a ovocná chuť mizí. Je zde velmi výrazný pokles po všech stránkách čaje.

5.nálev: 95-100°C po dobu padesáti vteřin. Lehký návrat chuti, silnější hořkost. Celkově už však není, jako na začátku. 

6. nálev:100°C po dobu sto dvaceti vteřin. Návrat tmavší barvy, silně hořké, avšak ovocné chuti. Aftertaste krátký, ovocný.

 

Celkově se čaj lehce zdá být podobný čaji černému. Je zde však velmi silně obsažená medově sladká chuť s ovocem, která dává čaji svou jedinečnost. Čaj byl zakoupen v Teanetu, cena 180,-/50g.  

Za nedostatky v příspěvku se omlouvám, je to zde má první degustace, tak se zatím učím..:) 

 

Obrázek uživatele Pyroh

Díky za poznámky - jakpak

Díky za poznámky - jakpak ti čaj celkově přišel? Vypadá to, že měl poměrně krátkou výrdž...

Jakub Tomek

První tři nálevy byly

První tři nálevy byly parádní, ale toho čtvrtýho sem se doslova leknul..:)

Tak po ochutnání letní

Tak po ochutnání letní verze GABA Oolongu si myslím, že je daleko vydařenější než ta podzimní verze. Nálevů udělá daleko víc, velmi sladká ovocná chuť. Myslím, že ho Teanet má ještě v nabídce, takže vřele doporučuju! :)

Obrázek uživatele Bedya

Chtěl bych se zeptat,

Chtěl bych se zeptat, odkudpak berete nějaký kvalitní Gaba. Protože já měl v roce (myslím) 2006 parádní Gaba Oolong v čajovně U slunce v Rožnově, ale při další návštěvě po pár letech byl ten čaj o ničem. teda douvám že to nebyl ten samý ročník :D.

Já od Mistra pana

Já od Mistra pana Nevělíka z dobré čajovny z Pardubic

Konkrétně tento je z

Konkrétně tento je z čajovny Cha Dao (Teanet) v Praze.

Obrázek uživatele nepu

Doporučuju

Poprvé jsem GABA Oolong

Poprvé jsem GABA Oolong ochutnal v čajovně Bílý jeřáb, když ještě sídlila na původní adrese, asi v roce 2004. Jaký měl tehdy Milan Dřímal zdroj nevím, ale byla taiwanská.
Nyní je možné se v čajovnách potkat i s thajskou a barmskou variantou. Thajská varianta nabízená panem Nepustilem mi chutná, ale zatím nejlepší GABA Oolong byl taiwanský dovezený
panem Snášelem.
Marek Strnad

Já teď piju taky a je fakt

Já teď piju taky a je fakt ekscelentní

Jak tmavý tak i zelený

Jak tmavý tak i zelený

Obrázek uživatele lotus

Abych pravdu řekl, tak mi

Abych pravdu řekl, tak mi ta tmavá varianta tolik nechutná, ten taiwanský mi příjde nejlepší.

龙井茶 = 愛 {nemám nic společného s čajovým obchodem}

Ahoj, můj Formosa GABA

Ahoj,
můj Formosa GABA oolong z Teanetu (jinak skvělá čajovna) byl bohužel vcelku slabý. Skoro žádná chuť i po dlouhém louhování, teplota cca 95, už suchý list voní sice trošku nasládle, převládá v něm ale spíše kyselina listová. Je to normální, nebo jsem narazil na horší/starší sortu (v internetovém obchodě ho už teanet nemá, možná to byla stará zásoba)? Kde se dá případně koupit lepší?

Ahoj, Musím se přiznat,

Ahoj,
Musím se přiznat, že podzimní sortu 2011 jsem bohužel neochutnal, takže nemohu soudit. Z mých zkušeností však bývají podzimní, zimní sorty slabší než sorty z května nebo června. Koneckonců, tahle moje ochutnávka je taky ze zimní várky a vydržela asi tak 3 dobré nálevy, ty ostatní už byly daleko slabší. Ta letní však vydržela dvakrát tolik.

Co se týká stáří tohoto čaje - Myslím, že čaj byl starý maximálně půl roku (sklizeň proběhla v listopadu, pokud se nepletu), to by ještě měl vydržet. I když není nad měsíc dva starý..;) Tak jinak přeju s tímto čajem hodně štěstí a hutných nálevů, moc rád ho popíjím, zkrátka mi přijde, že má něco, co ostatní čaje ne... :)

Měl jsem ten samý dojem,

Měl jsem ten samý dojem, obsluha mě ubezpečila, že je jen jemnější - což je dáno zimní sklizní.