Dong Ding Gue Fei

Po dlhšom čase som sa rozhodol chutnať oolong mimo tmavých typov, alebo Guangdong. Čaj pochádza z mesta Luku a jeho zvláštnosť spočíva v tom, že lístky ešte na kríku napáda ten istý hmyz ako Dong Fang Mei Ren, takže oxidácia započala už na lístkoch. 

Suchý list vonia veľmi jemne a sviežo, po citrusoch. Čaj je zvinutý rovnomerne do drobných guľôčok. Veľmi jemné pečenie a v dôsledku napádania hmyzom nerovnomerná oxidácia. Po sparení list vydáva veľmi intenzívnu sladko-citrusovú vôňu. 

Vôňa nálevu je silno medovo-citrusová, chuť takisto, ale pribúdajú aj ľahké kvetinové tóny. Príjemný dlhotrvajúci sladký afertaste. V neskorších nálevoch citrusovosť slabne a intezívnejú medové a jemné kvetové tóny. 

Vylúhovaný list vydáva stále silnú medovú vôňu. Velmi pekne na ňom vidno nerovnomernosť oxidácie. 

  Súhrn: Čaj ma veľmi zaujal, keďže oolong s takouto charakteristikou som ešte nepil. V čaji som nenašiel žiadnu rušivú chuť. Osobne moc nemám rád kvetinkové oolongy, takže ma potešilo, že mimo oolongov čo bežne pijem nájdem aj niečo iné čo by mi tak chutilo. 

Poznámky: Čaj som pripravoval v konvičke, ktorá je určená na Darjeelingy, pretože mi tento čaj chuťovo viac pasuje tam, ako k iným svetlejším oolongom. Vodu som použil filtrovanú z vodovodu.  Čaju som  použil cca. 5-6g, ak by dakoho zaujímali časy tak približne (20,15,20,30,40...) Cena čaju je 8,63 eura za 50g. Čaj som zakúpil na www.teatrade.sk, po tom, čo mi ho majitelia spravili som si ho hneď na druhý deň bral domov. Ak by vám dáke údaje chýbali tak rád doplním ak budem vedieť. 

 

Obrázek uživatele Smouk

Hezké a zajímavé, od

Hezké a zajímavé, od čaje samotného počínaje přes "prezentační násypku" :-) až po čajové moře. A toho prodejce klidně uveď, je přece rozdíl mezi tím, když si někdo dělá reklamu na vlastní zboží a rozdíl mezi tím, když pravidelný přispěvovatel napíše, že ten čaj koupil tam a tam, tobě budem věřit. :-)

Ďakujem :-) Ok, doplním

Ďakujem :-) Ok, doplním teda predajcu. Majú mi dojsť aj dáke zaujímavé shengy, takže onedlho toho bude viac :-)

Obrázek uživatele Pyroh

Super, pěkné! Taky mě

Super, pěkné!

Taky mě baví takto "medový" světlejší wulong. Bohužel jsem neměl více pečený Dong Ding s takovýmto zpracováním (včetně napadení muškami), mohlo by to být zajímavé...
Jakub Tomek

Diky :-) tiež by ma vcelku

Diky :-) tiež by ma vcelku zaujímala aj pečenejšia verzia, ale tento čaj je veľmi zaujímavý v jeho sviežosti. Nie sú to tie také fádne "plastové" kvetinky ako v komerčných TGY a napriek tomu je veľmi svetlý. Práve v tom je pre mňa vcelku výnimočný.

Obrázek uživatele Benki

Gui Fei patří mezi mé

Gui Fei patří mezi mé oblíbence. Krásně vzdělávací jsou dva co má v nabídce Long Feng, ze stejného místa, 2009 zpracovaný volněji, nepříliš pečený, spíše připomíná světlejší Bai Hao, druhý, 2010, zpracovaný krom napadení muškama spíše jako tradiční hong shui, krásně pečený, neuvěřitelně ovocnej,... Nádherně se tam ten rozdíl ve zpracování vykresluje.

Hmmm tak na tie sa urcite

Hmmm tak na tie sa urcite pozriem :-) toto nieje long feng urcite. Mas ich aj v cajovni? Dufam, ze sa mi ta uz dakedy podari navstivit.

Obrázek uživatele Benki

*SPAM* jojo, mam tam oba

*SPAM*

jojo, mam tam oba ;-)

Obrázek uživatele brzeska

Pěkná degustace. Jaký je

Pěkná degustace. Jaký je prosím tě objem té konvičky ve které jsi to připravoval a jaké teploty vody ?

Objem je cca 1,2-1,5 deci,

Objem je cca 1,2-1,5 deci, hlina pravdepodobne Zini. Teplota hmm.. vodu som v tetsubine zohrial na "crab eyes" čo je cca 95 stupňov a potom zalieval z toho, nechladil. Prvé tri nálevy šli tou 85-95tkou potom sa voda prirodzene ochladila, takže ďalšie šli tak 75-80 čo je aj fajn, keďže už sú lístky plne rozvinuté. Ďalšie šli zase čerstvou vodou.

Dáke nové info čo som sa

Dáke nové info čo som sa dozvedel o tomto type čajov:
Ide o pomerne nový čaj (cca okolo roku 2005)a ide o experiment istého pána Zhanga. Gue Fei znamená v preklade konkubína a istotne nájdete paralelu s iným slávnym čajom :)Musím ešte zistiť, či pán Zhang je výhradný producent.
.......edit..... nechcem mazať ak by dakto vedel lepšie info, ale treba brat zatiaľ s rezervou, musím pozisťovať viac, možno som napísal dáke nepresnosti..