Do Číny

Taky už vás to napadlo? Myslím mrknout se přímo ke zdroji? Jestli ano, gratuluji, jestli ne, tak doufám že vás tenhle příspěvek k téhle myšlence přivede. První co každého nepochybně napadne, při myšlence podívat se do Číny, je, jak je to hrozně daleko a jak je to hrozně drahé. Tak předně! Daleko to je, to ano. Nicméně přibližně devadesát procent cesty můžete relativně pohodlně sedět  v letadle a nechat se obsluhovat. Věřte mi, mohu srovnat s cestováním na jačím hřbetu a je to mnohem, mnohem příjemnější. No a pokud jde o cenu, ta je, jak známo velmi relativní. Nepředbíhejme a nečiňme předčasné závěry, postupně se k nějaké orientační částce dopracujeme. Začněme pěkně od začátku.

Do Číny je jistě možno cestovat  mnoha způsoby (viz.Marco Polo např.), ovšem pro běžného člověka se jeví jako nejvýhodnější let. Valná většina renomovaných leteckých společností do Číny létá. Ovšem berte v úvahu, že nikoli do všech měst a destinací. Takže do některých zajímavých oblastí se dostanete pouze s některou z nich. A může jít o značně důležitá a velká města, příkladem budiž Chengdu v Scchuanu. Tohle uvádím proto, že cena letenky odpovídá především frekvenci letů. Z tohoto pohledu je tedy volba společnosti a destinace vždycky současně otázkou ekonomickou. V průběhu roku se mohou ceny letenek na stejné místo velmi lišit a  cena může jít i směrem dolů, to po nějaké super slevové akci. Například vloni jsem zahlédl Peking za 8000,- Kč (zdůrazňuji, že tam a zpět) se vším všudy! Pokud nejste zrovna fanda na vyřizování administrativy, doporučuji vřele, svěřit se do péče některé z cestovních agentur a nechat si letenku zprostředkovat. Může vás to něco stát, ale můžete i ušetřit. Nakonec volba může probíhat jako výběrové řízení. Další možností je web.  Důvod pro tuto cestu je minimálně ještě jeden, totiž většinou nabídka sjednání víza, které je pro cestu do Číny povinné.

Info zde : http://www.chinaembassy.cz/cze/lsyw/t162410.htm

Snad se nedopustím neoprávněné reklamy, když uvedu, že dlouhodobě a opakovaně využívám služby Student Agency. Poté, co ověřím jejich cenu za let, vše už vyřídím hladce telefonicky a poštou. Zařídí i víza, a pokud máte letenku od nich, máte slevu na poplatku za vyřízení. Pro mne to znamená, že mě celé vyřízení (bez poplatku ambasádě ČLR) stojí jako cesta autobusem do Prahy. Vízum do ČLR totiž nelze vyřídit korespondenčně. K jeho získání je zapotřebí platný pas, s platností ještě minimálně šest měsíců po návratu z Číny. Uvnitř musí být k dispozici minimálně dvě volné stránky na umístění víza!! Proto, ortodoxní traveleři pozor, aby vám z důvodů  přeplnění vízy a razítky po týdnu pas bez víza nevrátili z ambasády zpět. Tyto administrativní postupy a nařízení rozhodně nedoporučuji podceňovat.

Vyřízení víza je cca týden a zase pozor na čínský Nový rok ( přelom Leden / Únor), 1. Máj, svátek práce a svátek Založení Číny (Září), to proto, že v tomto čase jsou v celé Číně prázdniny, úřady, tudíž i ambasádu v Praze nevyjímaje. A hned je k tomu týden navíc!!!! Dále budete potřebovat formulář žádosti s nalepenou pasovou fotografií a uhrazený administrativní poplatek.

Formulář ke stažení zde : http://www.chinaembassy.cz/cze/lsyw/t127019.htm

Poplatky, které jak se zdá v poslední době dost podražili, se liší podle počtu vstupů do země. Tady prosím pozor. Pro samotný HK vízum pro občany EU nutné není. Situace se pro vás mění v případě, že přistanete v Číně a pak vyjedete do HK, odkud se chcete do Číny zase vrátit. Pokud míníte navštívit z Číny HongKong, ten ač je součástí Číny,  podléhá zvláštnímu režimu, tudíž jeho návštěvou Čínu  opouštíte. Máte li pouze „jednovstupové“ vízum, lze na hranicích s kontinentální Čínou získat vízum na 5 dní za poplatek. Nebo, řádné turistické vízum na Čínské ambasádě v HongKongu na Harbour street. Takže zbytečně vyhozené peníze a kýbl nervů. Není to asi obvyklá situace, protože  většinou přiletíte do HK, kam se zase vracíte na odlet, ale stojí za to na to upozornit.   

Veškeré informace najdete zde:  http://www.chinaembassy.cz/cze/lsyw/t536720.htm

 

 V zemi samotné se lze přepravovat vnitrostátními lety, které jsou relativně dostupné a záleží, kam chcete letět (popularita místa) víc, než na vzdálenosti. Proto turisticky navštěvované oblasti budou cenově přiměřeně dražší. Dále jsou k dispozici vlaky, včetně spacích a autobusy. Tady bych rád podotkl, že pokud těžko snášíte přesun autobusem z Brna do Prahy, šestnácti a více hodinová cesta v autobuse, kde navíc všichni zvrací, bude pravděpodobně nad vaše síly. A v Číně je vše daleko! Ještě zmíním zajímavou alternativu, a totiž spací autobusy. Zkuste, poznáte Čínu se vším, co k ní patří, víc není třeba dodávat.

Co je ale klíčová otázka, je váš plán cesty! Abyste nestrávili po přesunech většinu vymezeného času, dobře plánujte. Pokud si mohu dovolit doporučit, pak průvodce Lonely Planet je optimální pomůckou.

K nahlédnutí zde: http://www.lonelyplanet.com/uk

Někdy je až udivující jejich přesnost s jakou je sestaven popis místa i kontakty včetně osobních.. Najdete nejen spoje, ale i adresy hotelů k ubytování. To je neocenitelné zejména pro rezervaci, protože se v daném zařízení domluvíte anglicky.

Nyní je k dispozici i v české verzi. Např. zde: http://www.svojtka.cz/index.php?mod=shop&action=detail&seo=1000121-cina&category=38

Kterou jsem ale neměl možnost posoudit. No, snad se podařila.

Osvědčený postup je vybrat lokalitu, cestu a pak se na místě poptat i v jiných hotelech a restauracích a porovnat ceny , často jsou totiž jinde mnohem nižší. To je má osobní zkušenost.

Ubytování v Číně, zejména v turisticky frekventovaných lokalitách je velmi dostupné a kromě domluvy s personálem i velmi uspokojivé. Prosím respektujme fakt, že se nacházíme v zemi, kde  pohled na hygienu může být poněkud jiný než ten náš, řekněme evropský! To se týká zejména turisty méně navštěvovaných míst. A víc to nebudu komentovat. Prostě s tím počítejte a ušetříte si mnoho nepříjemných chvil. Číňanů je přes miliardu a vy budete v jejich zemi!!!

Podél oblíbených trailů (např. v horách), je mnoho hotýlků a hostelů, kde si jistě každý vybere podle své kapsy a chuti. Jistě vás napadne otázka, co za to? Cena bude záležet na místě (větší frekvence turistů = dražší bydlení) a na volbě způsobu ubytování, prostě míře luxusu. Uvedu příklad z Lijangu:

Dvoulůžková pokoj s koupelnou a wc  cca 300 Y/den

Dvoulůžková pokoj s příslušenstvím na chodbě 200 Y/den

Ubytovna, noclehárna 15 Y/den..............atd. V jiných místech to může být zlomek částky, nebo taky pětinásobek.

Připomínám, že cena se dá, pokud na to máte schopnosti a žaludek, výrazně přiblížit vašemu ideálu. A opět, pro orientaci je vhodný průvodce LP, který je proto dobré mít v aktuální verzi. Anglická vychází, myslím, každé dva roky.

Při placení v hotelu, ale i třeba při platbě služeb (půjčovna aut, člunů, průvodci místních cestovních kanceláří) je obvyklé platit na počátku tzv. depozit. To znamená, že oproti potvrzení zaplatíte, třeba v hotelu platbu za několik dní pobytu dopředu. Ten papírek neztraťte. Po zaplacení vám bude depozit vrácen.

Jídlo je v této zemi mimo veškeré komentáře. Nechci popisovat všechny aspekty čínské kuchyně, její regionální druhy a výjimečnost. Zkráceně řečeno, najíte se levně, dobře a to i na ulici! Restaurace, až na výjimky, jsou plné místních, což  je většinou důkaz, že jídlo je velmi dobré. Záleží ale také na vaší ochotě se přizpůsobit.

Co vás možná překvapí, je popolední pauza v restauracích mezi 15. a zhruba 17. hodinou. Personál vás může odmítnout obsloužit. Pro turisticky exponované destinace to ovšem neplatí.

Elegantní a levnou alternativou při cestování jsou i instantní nudle v kelímcích. Upozorňuji citlivější jedince, že ty v červeném kelímku výrazně pálí.

Co s sebou? Obecně doporučuji natahat zbytečnosti. S výjimkou hor jsem nikdy nepotřeboval např. spacák. Pokud se nechystáte na výpravu do divočiny budete většinou nocovat v ubytovnách a hotelích. Myslete dopředu na to, jakou oblast hodláte navštívit a přizpůsobte oblečení. Podotýkám, že mnoho území Číny je výrazně jižněji, než naše republika. A např. v GuanZhou se setkáte v prosinci s teplotou kolem 20° C!

Pokud víte kde, je možné veškeré cestovatelské vybavení, včetně oblečení, pořídit na místě. Každopádně, třeba hygienické potřeby, kartáčky a pasta na zuby, ústní vodu apod., jsou k dostání všude včetně i u nás známých značek. Co lze však doporučit, je vybavení lékárničky. To totiž  na místě, kvůli jazykové bariéře, nepořídíte. A to navzdory tomu, že lékárny obojího typu (tradiční i západní) jsou všude. Soupis vybavení najdete na netu. Mělo by totiž odpovídat destinaci, kde se budete pohybovat. Nemá mnoho smyslu cpát se preventivně např. antimalariky, pokud míříte do hor Sicchuanu a Yunnanu.  Jednu věc ale uvedu zvlášť. Nezapomeňte na jódové pero. Osobně jich nosím více, a nejen na cestách v Číně. Jódová desinfekce (myšleno jódová tinktura) má na rozdíl od mnohých jiných desinfekcí minimálně dvě neocenitelné  výhody. Jednak stabilitu, vydrží roky na rozdíl od např. peroxidu apod., a poté skvělou vlastnost desinfikovat ránu do hloubky. Existuje řada jiných prostředků na bázi jodu, krémů apod.,se kterými nemám zkušenost, čímž chci říct,že mohou také dobře sloužit.

Nedávno jsem viděl v drogerii desinfekční gel nikoli na rány, ale pro použití např. po umytí rukou, po použití toalety. Dobrá věc. V Číně to bylo ovšem v drogériích vidět před třemi lety.

U všech těchto desinfekcí připojuji upozornění na zákaz přepravy tekutin a gelů v letadle. V Číně se to týká i plynových zapalovačů, které bez milosti odhodíte do sběrné kádě! Taktéž nůžky, nože atd. Takový Čínský „Tábor“. Přepravujte je v odbaveném zavazadle v zavazadlovém prostoru.

No a pár dobrých rad na závěr:

Na cesty  doporučuji vlhčené ubrousky. Ty ovšem, za zlomek ceny u nás, pořídíte na místě.

Microfleecová deka je dobrý pomocník. Zapomeňte na tablety na čištění vody pro pití. Všude koupíte vodu balenou. Pro vlastní klid věnujte pozornost neporušenému uzávěru. Zvažte očkování! Doporučuji žloutenku a tyfus. Osobně mám i choleru, ale tak blbě, jako po téhle injekci mi od té doby asi nebylo! Stejně jako u nás pořídíte mobil, případně místní divokou kartu.

Zapomeňte na platbu kartou. Vše se platí hotově. Ale myslete na dostatečnou hotovost  vzhledem k předchozímu upozornění!

Bankomaty jsou  a samozřejmě akceptují platební a kreditní karty,  ovšem dají vám výjimečně více než 3000 Y!!

Nepřijímejte zpět jiné bankovky, něž s portrétem vůdce Mao. Jiné nejsou, až na nepodstatné výjimky, v oběhu.

Před odjezdem pořiďte barevnou kopii pasu a víza v něm. Na zvláštní kartičku okopírujte důležité telefony a adresy (konzulát, ambasáda atd.) Důvod nemusím, doufám, zmiňovat.

Už mě nenapadá nic dalšího,snad jen to, na kolik to celé přijde.

Tedy konkrétně: Počítejte na dva týdny 30 až 80.000,- Kč (včetně letenky). A abych předešel polemikám o té horní hranici, uvědomme si, prosím, že už cena letenky může tu spodní zdvojnásobit.

Zdá se to hodně?? Tak jen připomínám, že to je v průměru pět tisíc ušetřených měsíčně v průběhu roku. Než ušetřených, je lépe snad říct vydělaných navíc!

Tak asi už jenom popřát hodně zážitků na cestách. Pokud budu znát odpovědi zodpovím rád vaše případné dotazy.

Obrázek uživatele Luděk

Díky Stane za téma. Mě by

Díky Stane za téma. Mě by toho asi zajímalo celkem dost, rád sbírám především osobní zkušenosti, přeci jen každý vnímáme ty které věci obzvláště na cestách trochu jinak. Trošku o té Číně přemýšlím, zatím ne zcele vážně.

Tak by mě zajímalo, na jakým přibližným cestovatelským levelu se pohybuješ, jak moc ´turisticky´, nebo nadivoko, jak moc je silnej status turisty při jednání s lidma, který potkáváš.

Zajímalo by mne třeba hlavně zkušenosti z těch nepříliš turistických oblastí. Jak moc je člověk kontrolovanej kam jede, nebo nejede. Zažils potřebu vyřizování nějakých zvláštních permitů?

dík

Obrázek uživatele Stan

Díky. :) Teď k Tvým

Díky. :)
Teď k Tvým dotazům.
Můj level je výhradně privátní. Zatím jsem nevyužil služeb žádné cestovní kanceláře. Takže prakticky zcela volně (nevím jestli tohle znamená "nadivoko").
Při jednání s lidmi vždy respektuji, že jsou tam oni doma a já jsem jen návštěvník. Vždy je třeba si uvědomit, že situace, které mohou jít evropanovi na nervy jsou do té míry v pořádku, nakolik se odehrávají v souvislosti s místní zvyklostí.
Zažil jsem jen jednou omezení, pokud jde o oblast kam jsem zamýšlel jet. Šlo o "olympijský rok", kdy z důvodu nepokojů v Tibetu mi odmítli kdekoli prodat jízdenku na autobus do severozápadního Sicchuanu, kde ostatně žije početná tibetská komunita. Jiný problém jsem neměl.
Připomínám, že Tibet jako celek podléhá zvláštnímu režimu vstupu a permit je potřeba vyřídit předem. A hlavně se připravit na dost složité jednání.

Obrázek uživatele Luděk

S tou mentalitou je mi

S tou mentalitou je mi jasný, už jsem v Asii byl, ale zas taky nejde ´respektovat´ (nechat si líbit) všechno i takoví ´přívětiví nepálci´ jsou schopni beránka rozcupovat. Jo, právě Sicchuan bych měl na mysli, ti rozhodně také nepatří mezi ´odevzdanou´ provincii. Zřejmě podobné to bude i se Sintiangem, co vím, skoro žádné informace jsem o tom nenašel. Asi to bude zrovna podle místní nálady.

Zrovna nedávno mi jeden kamarád tvrdil, že Tibet už je dneska jen pro bohaté, no upřímně - nevím, jestli bych měl sílu to vidět (s přilepeným ´průvodcem´ na zadku)

Obrázek uživatele Stan

Jde spíš o to, smířit se

Jde spíš o to, smířit se s tím, že některé situace jsou v té zemi řešeny jinak. Například taková naše fronta na cokoli, je v Číně nedosažitelný jev. Předbíhání je "národním sportem". Necháte li si to líbit, ztrácíte tvář. Předbíhání se děje i při sestupu z ukrutně příkrího svahu, kde už to přestává být legrace. To, že si předbíhající ve frontě "polepší" o jedno, dvě místa nehraje roli. Tady je na místě tvrdě bránit své území.
Měl jsem spíš na mysli takový ten kolonialistický) pohled na Číňany a vůbec jiné národy. A divte se, zažil jsem to u mnoha Čechů, ačkoli by člověk čekal, vzhledem k naší historické zkušenosti, spíš opak a podobné vystupování čekal třeba u Britů apod..
No a k zákazům. Spíše než oficiální nutnost permitu, vám nikdo neprodá jízdenku na ono místo a můžete si stěžovat třeba na lampárně.
No a návštěva Tibetu je na delší diskusi.

Obrázek uživatele Luděk

Tady je času dost, ale jak

Tady je času dost, ale jak říkám, jako do ZOO se mi tam fakt jet nechce ani trochu.

Nicméně s těma jízdenkama to je velmi fikanej přístup. Otázka je, co by se dělo, kdyby se tam chtěl dostat člověk jinak, co já vim, třeba stopem.

Nedávno jsem viděl dokument o dvou francouzích, kteří jeli z Mongolska na kolech přes Sin Tiang a Tibet do Nepálu, celkem to tam něřešili, bavili se jen o tom, jak obcházeli nějakou roklí hlídky, žádného průvodce neměli a v podstatě to dali, tak nevim:-).

Obrázek uživatele Stan

Ale samozřejmě, že jsme

Ale samozřejmě, že jsme zkoušeli i jiné alternativy dopravy, včetně nájmu auta i s řidičem. nakonec to nedopadlo, protože místní dobře věděli co by tím riskovali. Takže, myslím, že tudy cesta většinou nevede.
K tomu francouzskému přejezdu. Jo, to je možné. Osobně bych něco takového neriskoval. Vzpomínám si na článek v časopise Outdoor, pár let zpět, jak parta českých trampů na čundru po Kavkazu nejprve v kanadách vyšlápla Elbrus a ten vesele sjeli na igelitových pláštěnkách. Věřím tomu, ale chce to nesmírné štěstí a přízeň nebes. Ten rok tam zůstalo několik lidí, včetně Čechů.
Mezi Nepálem a Tibetem chodí pravidelně karavany s jaky. (To jen tak jako poznámka)

Obrázek uživatele Petr Novák

Pokušitel, křížem na

Pokušitel, křížem na něj!

Díky za zdílení zkušeností...

Obrázek uživatele Alfi

Dôležitá otázka: ako sú

Dôležitá otázka: ako sú na tom čínania s cudzími jazykmi, a tým myslím angličtinu.

Obrázek uživatele Stan

Jedna věta. Zapomeňte na

Jedna věta. Zapomeňte na to. :)
Pokud někdo hovoří anglicky tak, abyste mu rozumněli, nenarazíte na něj na ulici, ale hodně vysoko.
To samozřejmě neplatí pro HongKong.
Ostatní jazyky podobně. Jedno jsem si v Pekingu pohovořil rusky, ale byla to spíš náhoda.

Obrázek uživatele Luděk

Ta řeč by asi ani

Ta řeč by asi ani nevadila, musí to být větší sranda. Nějaké ty pozdravy, číslovky, pár slov se člověk naučí. Spíš jde o písmo, jak se v tom mumraji orientovat...

Obrázek uživatele Stan

Tak to tedy nevím.

Tak to tedy nevím. Každopádně držím palce. :-)
Jediné, co mohu doporučit, je požadavek, jako třeba adresa pro taxikáře, napsaná ve znacích na papírku. Tak máte zhruba 70% naději, že se dostanete na místo určení.

Obrázek uživatele Luděk

No hele, kamarádi tam byli

No hele, kamarádi tam byli minulej rok měsíc, čínsky neumí o moc víc než pozdravit a projeli toho docela dost. Musím se jich zeptat, jak je to možný, žádný taháky určitě neměli, cestovali vlakem, busem.

Každopádně ty čaje co dovezli, byly dost příšerný, oni tomu nijak moc nerozumí.

Obrázek uživatele Stan

Tak jo.;-) Začni s

Tak jo.;-)
Začni s učením. Výukové CD i s brožurkou je v češtině k dostání. Dej tomu půl roku. Jestli se pak domluvíš? Já říkám, že ne. :))
Zeptej se jak to dělali oni. Třeba mají nějaký nový fígl, který rád taky použiju.otiž jak píšeš, projedeš toho docela dost. Otázkou je,co to znamená? Zda se dostaneš tam kam jsi chtěl, nezaplatíš za všechno pětinásobek, koupíš si přesně co jsi zamýšlel....atd.. Nikomu taháky nenutím. Mě to dost pomohlo.
Například jsem byl schopen z nádraží v Kantonu přejet do čajové čtvrti (nebyla v průvodci!!) a do ulic tradičních lékáren. A tvrdím, že kdybych tu adresu neměl napsanou ve znacích a v mandarinštině i v kantonštině foneticky (ikdyž pochybuju že to, že jsem to mlel dokola, nějak výrazně pomohlo), nikdy bych to nenašel. Taxikář se podíval na adresu a bylo to.
Projel jsem dost zemí a jazyková bariéra je v Číně úplně největší.
Ale souhlasím, že je možné jet jen tak. :))

Obrázek uživatele Luděk

Prosím tě, jak to

Prosím tě, jak to myslíš? Je jasné, že domluvit se čínsky není žádná legrace. Pokud se ale člověk naučí pár frází, jen tak pro legraci, nakonec to výrazně pomůže v navázání kontaktu a pak už se to dorazí nějak rukama nohama. Pokud tu potkáš třeba Španěla, se kterým se nijak nedomluvíš, určitě k němu máš taky jinej přístup, když ti z prvu řekne pár slov strašně špatně česky.

Je jasná, že ti kluci museli jet podle nějakýho planeťáka a určitě nehledali nějaké speciality. Jeli ze Shanghaie do severního Yunnanu, odlítali z HK, to je vše co vím.

Obrázek uživatele Stan

Už mě to nebaví. Snažil

Už mě to nebaví.
Snažil jsem se pomoci. Popsal jsem svoji praktickou a několika cestami a dlouhodobým pobytem znásobenou zkušenost. Jak je vidět máš dostatek lepších zdrojů informací, respektive svůj náhled na to, jak se věci mají. To respektuji a proto dále na toto téma už s Tebou diskutovat nebudu, nic nám to oběma nepřináší.

Obrázek uživatele PP

Kdybych tam nebyl a na

Kdybych tam nebyl a na vlastní kůži nezažil to co popisuješ, taky bych nejspíš měl problém pochopit a přijmout co píšeš.

Čína, její jazyk, zvyky a nátura místních jsou natolik jiné než kdekoliv jinde na světě, že je prostě kapku problém některé věci skutečně pochopit.

;-)

Obrázek uživatele Luděk

Co tohle je za paranoidní

Co tohle je za paranoidní výlev? Nikterak jsem se nesnažil ti zásadně oponovat, pouze přinést jinou i když ne vlastní zkušenost, nikoliv vševědoucí a jedinou pravdu.

Prostě dva mí kamarádi tam byli, užili si to, nestálo je to 5x tolik , bylo to prý docela levné i přesto, že jednoho okradli (určitě ne proto, že čínsky neumí vůbec nic). O nic víc ani méně nejde, tak nevím co se čílíš.

Hezký den.

Obrázek uživatele Stan

Mnoho zdaru. :-) Pod

Mnoho zdaru. :-)
Pod článkem je link na pdfko s tou učebnicí.

http://www.upol.cz/aktualita/clanek/cinsky-snadneji-na-univerzite-palack...

cestovat na vlastní pěst

cestovat na vlastní pěst se určitě dá, čína je bezpečná země. ale osobně bych radši doporučila ověřenou cestovku. ideálně tu, která má pobočku i v číně, aby se s nimi dalo případně řešit vše potřebné. přeci jen, když tam člověk jede s cestovkou, pohlížejí na něj lépe než na "batůžkáře"... jela jsem tak s wings travel a vše šlapalo, jak má

a mimochodem: wings teď

a mimochodem: wings teď plánují na červen zrovna dvě zajímavé cesty. kdo ještě nemá rozmyšlenou dovču, to je můj typ. :-))) kdo mě vezme s sebou do kufru?:-)

posledně jsem si přivezla

posledně jsem si přivezla skvostné čaje z jižních provincií. není to tedy žádná láce, ale stojí to za to. ještě bych si ráda pořídila odpovídající čajový set. mám jen takový "jako" a z toho to chutná o něco hůře...

Obrázek uživatele momotaro

myslim že Čína už dávno

myslim že Čína už dávno není zemí pro "batůžkáře" (vzhledem k cenám) a Číňan na Vás bude koukat tak, jak se mu dokážete představit. Někdo jede rád s cestovkou bez ohledu na lokalitu, někdo sám,
jinak pokud zimunějete opakovaně tu cestovku tak mě to teda nijak neoslnilo, konkrétně jejich cesta Do kraje rýžových polí a věčného jara nebízí návštěvu nejprovařenějších míst, pobabila mě muslimská čtvrť v Kunmingu ... po tom loňském teror. útoku tu na muslima narazíte stěží, je tu jedna mešita po zmíněném incidentu většinou liduprázdná ... a Kamenný les, to je turistický očistec, to bych snad nikomu nepřál ani zdarma...