Degustovali jsme Černý čaj gruzínský Guriya 2014

Tak jsme měli tu příjemnou možnost ochutnat letošní čerstvou sklizeň gruzínského černého čaje, z oblasti Guriya. Již loni jsme ochutnali tento typ čaje z vesnice Shemokmedi. Čajové plantáže v této oblasti se po vymanění ze sféry Sovětského svazu, kdy byly orientovány převážně na kvantitu a ne na kvalitu, opět vracejí k produkci kvalitně zpracovaných raritních čajů.

Středně velké hladké, rovnoměrně naoxidované lístky jsme degustovali v profesionálním testeru, 3g lístků jsme zalili vroucí vodou a ponechali louhovat a) 2min. b) 5min.

Po dvou minutách louhování jsme obdrželi průzračný nálev zlatavé barvy. 

 Nálev gruzínského čaje byl hladký, jemný, nasládlý se stopou květu růží a bezu, vzácných dřev a bylin. Na konci vystupuje chuť hořké čokolády.

Vylouhované lístky jsou na omak hladké, směs celistvých lístků, s lehce potrhanými. Čajové lístky mají charakteristickou balzamickou vůni, s výrazným aroma smůly, bezinek, růží, květového medu.

Podruhé jsme zalili stejné množství čaje vřelou vodou a nechali tentokrát louhovat celkem 5min. Nálev byl tmavší, oranžovohnědý, stále průzračný. Po ochutnání jsme konstatovali s překvapením, že nálev si podržel svoji unikátní jemnost i po tak dlouhém zalití. Nezaznamenali jsme žádné stopy hořkosti, tříslovin, nálev vykazoval oproti kratší době louhování lehčí kyselkavé tóny s osvěžujícím efektem. Gruzínský čaj Guria 2014 je tedy zvlášť vhodný pro váš start do nového dne. Je velmi jednoduchý na přípravu, chutný, aromatický s nádhernou barvou. 

Toma-cha a Slavo-cha napsali a nafotili.

Celý článek s kvalitnějšími a všemi fotografiemi ve  větším rozlišení najdeš na našem webu Čas na čaj

 

ps: tím to článkem vás nenabádáme ke koupi, ani k násilí ale Ukazujeme
že i čaje z bývalého Sovětského svazu mají svoje místo v plechovce čajomilce za který nemusí nutně vynaložit celou hotovost. :-)

Přeji příjemně strávené chvíle s vaším oblíbeným nápojem.

 

 

 

MŮŽE MI NĚKDO PORADIT

MŮŽE MI NĚKDO PORADIT PROČ SE MI NEZOBRAZUJÍ OBRÁZKY?