Degustace čaje Milima - Afrika- Keňa

Jali jsme se degustovat tentokrát černou Afriku - Kenya Milima GFBOP - obyčejný, ale dobrý čajík vhodný na běžné popíjení. Suchý list jak vidno na obrázku obsahuje poměrné zastoupení zlatavě ochmýřených výhonků - tipsů a lámané černé lístky. Vůně čaje je ovocná s nádechem čokolády.
Někteří jedinci zaznamenávají v suchém stavu listu vůni meruněk.

Degustace Milima Afrika

Poprvé jsme čaj louhovali na 2 min. V testru o objemu 140 ml, do kterého jsme vložili 2,8 gramu čajových lístků. Zalili jsme vřelou vodou. Konstatovali jsme okolní teplotu 18,5 stupně Celsia a vlhkost vzduchu 45%. Nastavili stopky..... 

Čaj černý africký Milima GFBOP

... a zde je výsledek po 2 minutách louhování. Průzračná, rubínová barva nálevu. Listy jsou natrhané, drobné, s podílem tipsů, jemné na omak, u některých lístků lze pozorovat lehce nedokončenou oxidaci. Chuť čaje je intenzivní, svíravá (z...řejmě díky typu oxidace), s medovými a trpkými tóny se stopou po sušených švestkách a sušených jablkách a hořké čokoládě. Celkově čaj připomíná ceylonské černé čaje. Překvapuje ovocnou vůní, někomu může vadit říznost a natrpklost (dá se jí předejít krátkou dobou louhování) nálevu, někomu naopak může vyhovovat. Kvalita čaje je zcela odpovídající nízké pořizovací ceně.

Čaj černý africký Milima GFBOP

 Teď se mrkneme těm tipsům na chloupek!

Degustace Milima Afrika

Degustovali jsme pomocí porcelánové lžičky, nechali jsme čaj dlouho probublávat v ústech, tak aby se provzdušnil a dostal se k co největšímu počtu chuťových pohárků.

Degustovali jsme pomocí porcelánové lžičky

Srrrrrk :-)

Degustace Milima Afrika

 Čajové lístky Kenya Milima GFBOP.

Degustace Milima Afrika čas na čaj

Na omak jemné lístky.... Sklizeň dle prodejce červen 2010.

Degustace Milima Afrika, čas na čaj

Rubínová barva nálevu potěší i čajomilovo oko.

Degustace čaje milima čas na čaj

Druhá degustace proběhla standartní degustátorskou metodou, tj. louhování na 5min.

Degustace Milima Afrika

Po 5 minutách louhování je barva nálevu tmavší, než u předešlé degustace. Nálev si uchoval průzračnost, vůně spařeného listu dostala více karamelových tónů. Chuť je o poznání svíravější, vystoupili zde více čokoládové tóny oproti tónům ovocným. Čaj nechává suchou stopu v ústech, na patře a jazyku drhne, přesto i po pěti minutách louhování není nad míru trpký.

Degustace Milima Afrika, cas-na-caj.cz

Barva nálevu po 5 minutách louhování, nálev má krásné zlatavé okraje a je o nepatrný rozdíl tmavší.

Degustace Milima Afrika

 Další informace naleznete v článku Čaj černý MILIMA GFBOP Afrika - Keňa .
Čajové plantáže Kericho a Jaroslav Šmíd , fotografie africké přírody a pod.
Čaj Milima můžete zakoupit v našem e-shopu případně i v jiných čajových shopech.

Příjemné chvíle při popíjení čaje vám všem přeje

Slavo - Cha
Toma - Cha
a čas na čaj .

Obrázek uživatele mechatronik

Listem je podobná (řekl

Listem je podobná (řekl bych lepší) s Milimou, kterou jsem měl v jihlavské čajovně Kuba Pařízek (zdroj.Amana):
http://cajovnicka.ic.cz/kenya.html

Vaše cena je oproti Amaně nižší, ovšem původní Milimu již pro případné srovnání nemám - zítra kouknu, zda-li není ještě na prodejně, kdyžtak by jsme vyměnili vzorky pro srovnání.

Ovšem co mi vadí jak u Amany i u Vašeho e-shopu je, že neuvádíte rok sběru. U tohoto čaje je v obou případech jen spousta obecných informací.

//jinak chválím foto i popis, je to obyčejný čaj, ale na poprvé mě hodně překvapil, odráží se v něm odlišné prostředí.

------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Sklizeň dle prodejce

Sklizeň dle prodejce červen 2010.

Obrázek uživatele Smouk

Rád bych se zeptal -

Rád bych se zeptal - účelem téhle degustace je zejména udělat si reklamu, že?

Obrázek uživatele mechatronik

Čas na čaj - Milimu z

Čas na čaj - Milimu z Amany mám opět doma, píšu PM.

Smouk - A proč ne? Degustace ve vlastní režii není zrovna nejobjektivnější, to uznávám, ale prezentovat snad nemá nikdo zakázáno. Navíc již tím, že jsem citoval Amanu, že to má v nabídce jsem případně směrovanou reklamu omezil.

------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Smouk

Proč ne? Inu, obvykle se

Proč ne? Inu, obvykle se všude ve slušné obchodní společnosti za reklamu platí. Osobně v této "degustaci" spatřuji nekalou soutěž. Jinak článek je to hezký, to uznávám, i když bych přímo o prodejce asi čekal více inforamcí (alespoň tedy ty základní jako např. zmiňovaný rok sklizně). Ale uznávám, asi bych o tom neměl mluvit já; sami administrátoři by se měli rozhodnout, zda bude e-čajovna směrovat k jakémusi reklamnímu plácku pro prodejce zdarma, nebo zůstane čistě prostorem pro diskusi a názory čajomilů. Ono je totiž lehce nebezpečné; pokud se tu časem začnou všichni prodejci chovat takto, za chvíli tu nic jiného než reklama nezbyde.

Obrázek uživatele Luděk

No, zajímavé je, že když

No, zajímavé je, že když tu nějaký prodejce nabízí přímo svůj produkt, což je celkem dost běžné, tak nikdo ani nepípne..

Obrázek uživatele Smouk

Rozdíl je ale v tom, že to

Rozdíl je ale v tom, že to je vždycky alespoň v rubrice Burza a je tam jasně definováno tohle a tohle prodáváme. Jestli je to v pořádku a patří to sem, to je jiná věc. Jenže tohle se navenek zkouší tvářit jako jakási obyčejná degustace od obyčejného čajomila, a přitom tam jde o úplně něco jiného, tedy upoutat na vlastní produkt, popř. firmu a její sortiment. Když už nic jiného, mělo by to být odděleno na místě k tomu určeném. Heleďte se, mě je to fakt jedno, nemám nejmenší chuť tady vyrážet do boje proti nějakým obchodníkům a ještě se tu dohadovat s ostatními čajomily jestli ano nebo ne. Mě to prostě správné nepřipadá, ozval jsem se... toť asi tak vše.

Obrázek uživatele Apepa

Nevím, jestli Kaderas za

Nevím, jestli Kaderas za rubriku "burza" něco inkasuje. Pokud ano, pak je Tvoje kritika na místě; pokud ne, vyjde mi celkem jedno, jestli prodejce, prezentuje svoje zboží v burze, v databázi obchodů a čajoven nebo v podepsané (!) degustaci.

Souhlasím s Tebou, ale jak

Souhlasím s Tebou, ale jak chceš zabránit tomu, aby se tu ňákej prodejce neinfiltroval "inkognito" třeba pod nickem mechatronic nebo havran či wrána a nenapsal kvázi objektivní recenzi na svuj čaj? Takhle to aspoň každej bere s rezervou.

Obrázek uživatele Smouk

Tomu se samozřejmě

Tomu se samozřejmě zabránit nedá. Jenže to by pak nesli riziko, že na to někdo nějak přijde, nebo se to rozkecá apod. Přeci jen by bylo divné, kdyby se tu začaly objevovat nějaké na úrovni dělané degustace od úplně neznámých uživatelů, navíc s jednoznačným sortimentem od daného obchodníka. Časem by vyšla pravda najevo a co bychom si potom o takovém prodejci řekli, že...
Opakuju, pokud vám tu tenhle styl vyhovuje, prosím. Na názor máme právo každej. Mně připadá podobné obchodní chování nekorektní, tak to říkám.

Obrázek uživatele dovve

Tak čaj vypěstovaný v

Tak čaj vypěstovaný v Africe jsem ještě nepil. Každopádně zajímavá výzva vzorek ochutnat. Akorád ta doba louhování mi přijde dost dlouhá...

Obrázek uživatele Luděk

Co jsem kteroukoliv keňu

Co jsem kteroukoliv keňu pil, tak to byly dost ostré čaje -dost snadné to přepálit..Nějak necítím potřebu se k tomu vracet.

Proč tak dlouho louhovat?

Proč tak dlouho louhovat? Na to ti nejspíš rádi odpoví místní odborníci. Já osobně také volím kratší dobu louhování, o tom se ale Tomáš zmínil v článku. Můj názor je i ten, že tento čaj je běžný černý s velice bohatou vůní. Jaroslav Šmíd při našem setkání vyprávěl i o podmínkách na plantážích v Keni, kolik ti lidé co se živí sběrem čaje dostávají v dolarech. Skoro to zavání otročinou. Na druhou stranu, kdyby se tento čaj neprodával, tak nemají ani to. Afrika spadá mezi největší výrobce čaje na světě.
Jinak datum sklizně je s přesností na měsíc popsaná v článku a přidal jsem to i naweb. Ty to informace jsou od dovozce čaje do republiky.

Mě degustace baví je

Mě degustace baví je pěkně nafocená a dobře udělaná a vyvolala ve mě pocit že bych měl dát africkému čaji druhou šanci i když mě poprvé taky nechutnal,ale to sheng taky ne a ted nepiju skoro nic jiného :)

Obrázek uživatele Stan

Omlouvám se za příspěvek

Omlouvám se za příspěvek mimo diskusi o degustovaném čaji.
Ten je fajn. Mám rád černé čaje, a z nostalgie svých prvních expedic - zejména africké, mno a jistě Indii.
Vracím se k tomu, co píše Smouk. A já s tím souhlasím.
Mě by úplně stačílo, kdyby každý účastník diskuse uvedl,kde pracuje( v čajové branži, samozřejmě), případně kterou čajovnu vlastní. Vysvětlilo by to dost.
A vážně nemám na mysli Benkiho, který je čitelný jako plakát! Ostatní? Nevím. A někdy dost pochybuji o "takzvané" nezištnosti a nezávislosti jejich argumentace.
Promiňte, prosím, pokud jsem se někoho dotkl. To je skutečně to poslední, co bych tu chtěl způsobit.

Obrázek uživatele mechatronik

Není problém - jak

Není problém - jak uvádím na svých stránkách: Prohlašuji, že nemám žádné obchodní spojení s žádným prodejcem, firmou, ani jednotlivcem. Nejsem tedy vázán žádnými povinnostmi vůči prodejcům. Jihlavské čajovně dělám dobrovolně webové stránky, žádné výhody nečerpám. Mé názory jsou tedy doufám nezkreslené :-)
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Smouk

Ok, abych snad nezavdal

Ok, abych snad nezavdal příčinu k tomu, že se s oblibou trefuji do obchodníků z nějakých tichých důvodů, tak klidně mohu veřejně odpřísáhnout :-), že čaj neprodávám, moje profese se čajů nijak netýká, čajovnu nevlastním ani v ní nepracuji a nemám žádné vazby na jakéhokoli obchodníka s čajem.

Přísahám, že se

Přísahám, že se podílím na prodej čaje pomocí e-shopu www.cas-na-caj.cz a pod touto začkou publikuji i své fotografie. Další moje práce můžete spatřit na www.mixwix.cz net magazín. Slibuji, že veškerá spoluautorská díla budu i nadále pod touto značkou zveřejňovat. Můj poznatek je ten, že jakákoli degustce patří do kategorie degustace. Má li někdo problém, kontaktujte webmastera těchto stránek jistě vám rád vyhoví a spustí další kategorii s názvem Gegustace prodejců.
Jenom nechápu jestli to bude k něčemu dobré, klidně si přeci můžeme někoho najmout aby tuto práci a v našem případě i zábavu udělal za nás. Dále bych chtěl uvést na pravou míru o placené reklamně. Ta má většinou účinek na komerčních webech. Tady si snad nikdo nemyslí, že bychom nějak zbohatli prodejem tak levného čaje, potažmo na webu, kde tohle skoro nikdo nepije:-) Každý článek který pojednává o tomto webu neopomíjím doplnit i odkazem, i tato činnost vede k větší informovanosti na téma čaj. Zkrátka, buď budete naše degustace brát jako vhodné upozornění, případně pro pobavení, to to byl ostatně náš prvotní záměr a nebo budete rozebírat co je vhodné a co ne. Ostatně o tom i komentáře jsou:-)
Připravujeme pro vás další degustaci, opět lehce humornou a pevně věřím, že i velice poutavou.
Příjemné chvíle strávené nad šálkem čaje přeje Slavo-Cha Čas na čaj.
Případné další připomínky na moji osobu posílejte na leoswald@mixwix.cz

Obrázek uživatele Smouk

:-) Fakt se bavím. Viz

:-) Fakt se bavím. Viz např. "Tady si snad nikdo nemyslí, že bychom nějak zbohatli prodejem tak levného čaje, potažmo na webu, kde tohle skoro nikdo nepije:-)". Takže vy vaše čaje prodáváte (pomiňme prosím v tomto případě lehce irelevantní slovo zbohatnout) proto, že z toho nic nemáte a jen vás to baví? Asi ne, že... Stejně jako s prominutím úplné bláboly o tom, jak se účinek reklamy týká komerčních webů. Takže reklama na e-čajovně se vlastně nepočítá??? :-) Neskutečné, jak dokáže být obchodník vlezlý. Že to vůbec komentuju... (oči v sloup). Mimochodem, ještě prodáváte ty zaručeně pravé vyzrálé XiaGuany za stovku? :-) No nic.. nechme toho, stejně by to nikam nevedlo. Ostatním se za tuhle debatu omlouvám.

Nevím proč se omlouváte

Nevím proč se omlouváte ostatním, přece jste chtěl aby to přečetli. Kdyby jste to chtěl pouze zdělit mě, použil by jste email, případně zprávu (systém tohoto webu to podporuje). Jestli se nepletu Smouku.
Na další otázku Vám rád odpovím. Toto zboží je ještě v naší nabídce: http://www.cas-na-caj.cz/zbozi/cina/caj-cinsky-pu-erh-zeleny-tuo-cha-pue...
Na informaci o pravosti tohoto čínského zboží se prosím informujte u Tomáše info@cas-na-caj.cz
Ps líbí se mi vaše oči v sloup:-))a jak se na mě pěkně vážete.
Příjemnou zábavu
Slavo-Cha

Obrázek uživatele PP

Ahoj, díky za poutavou

Ahoj,
díky za poutavou degustaci. Pominu "odbornou stránku" a jen zmíním, že fotografie v článku mne opravdu pobavili :-) Vážně pěkné.
Jinak k oné reklamě zdarma souhlasím, že za reklamu bývá dobrým zvykem platit. Bylo by dobré, pokud by se každý prodejce, který si zde přihřívá polévku, nějak Kaderasovi odvděčil. U této degustace alespoň kvituji, že na konci článku, bylo jasně dáno najevo, že degustátor je "prodejce". To si myslím, že je podstatné. Pokud by autor do nebes vychvaloval nějaký čaj a tvářil se jako nezávislý arbitr, pak by mi to slušné nepřišlo.

Obrázek uživatele Čáp

Přiznávám že i mne

Přiznávám že i mne mírně narcistní pojetí fotodokumentace degustace a pár dalších drobností pobavilo. Milimu zrovna doma mám (od Amany), tak děkuji autorovi za stimulaci chutě.:)