Cesmína Velkolistá (Ku-ting)


//okrasná cesmína velkolistá (pravděpodobně křížený druh)

Cesmína velkolistá (Ku-ting) je jedna z mnoha druhů cesmín (paraguayská, ostrolistá, vroubkovaná, kanárská, přesněnitá, kulatá, altacrarenská, modrá). Působí protizánětlivě, klidní játra. Snižuje tlak a hladinu cholesterolu v krvi.

//typická cesmína velkolistá

Cesmíny užívané na výrobu ku-ting nikdy nemají flekaté listy, jsou vždy pouze zelené.

Rostlina:
Jedná se dvoudomý (jedinci mají buď pouze samčí nebo samičí květy), stálezelený strom, vysoký až 20m. Listy jsou zelené, celokrajné, zubaté, nikoli barevně panašované, jako u okrasných odrůd. Plody jsou červené, kulovité.


Celolistové provedení, listy smotány do tyčinek (přesněji řečeno do vřeten). Bývá prodávána i v nasekané variantě( list podobný maté), nebo ve smotaných lístcích ve formě kuliček.

Přestože oba čaje, Ku Ding i Maté, pocházejí z cesmíny, jsou to dva odlišné propastně rozdílné nápoje, jiné klima, jiný druh keře, jiné zpracování dělá samozřejmě i jiný výsledek.

Příprava:
Gaiwan 150ml, nahřát nádobí, 1-3 vřetínka (dle kvality, a hlavně velikosti vřeten)

1.nálev 100°C/20s - barva velice světle sytě zelená, vůně nálevu naprosto specifická, zvláštně bylinná, sladko-hořká. Velice hořká chuť nálevu, spojena s určitou trpkostí a bylinnou složkou, postupně z těžce hořkého začátku chuť přechází do příjemné nahořklosti na jazyku (přirovnal bych jako po vypití piva) se zvláštní netypickou bylinnou složkou rozlévající se na patře i jazyku. Dochuť jemná bylinná s dlouho trvající hořkostí vzadu na jazyku.

2.nálev 100°C/15s - barva světlá sytě zeleno-žlutavá, list se pomalu rozvíjí, počáteční hořkost je výrazně lepší, celkově vyváženější nálev, převládá bylinná složka, zde v mírnější hořkosti můžeme cítit i lehce nasládlé prvky. Aftertaste velmi příjemně nahořklý, prolínající se zároveň se sladkostí a bylinnou chutí, velmi zajímavý nálev.

3.nálev 100°C/30s - stále značně hořký nálev, čekal jsem znatelný ústup, chuť se však stále drží, velmi podobný nálev, jako v předchozím případě. Některé listy jsou již plně rozvité - zde je vidět, že listy jsou motány z jednoho kusu - hezké na pohled.

4.nálev 100°C/50s - mírnější nálev, příjemná hořkost, zde je pocit hořkosti, jako po pivě nejznatelnější, příjemný mírný nálev. Dozvuk se až nyní zkrátil na středně dlouhou hořko-bylinnou chuť.

5.nálev 100°C/120s - lehké tóny bylinných prvků s nepatrnou hořkostí, příjemný poslední nálev, dochuť krátká.

Závěr: Tato bylina kvůli své počáteční hořkosti rozhodně každému nesedne, osobně jsem si ale již v druhém nálevu zvykl. Velice zdravá bylinka, pokud Vám nesedí, je možné připravovat ji s jinými bylinami, které ve výsledku dávají velmi chutný nálev (listy bambusu, máta, jiaogulan, ginko atd. atd.), nebo k výluhu pojídat nejrůznější buchty, pečivo, slané, nebo sladké.

Cena: 0,5,-/1ks

Prodejce: čajovna Kuba Pařízek Jihlava

Na závěr bych rád připomenul kus úsměvné diskuze k tomuto čaji z webu e-cajovna.net:

Mistr Kadó: Můžu se zeptat jak takový čajček chutná?
PP: nečajově a hořce ;-)
Jirka: To jsou slabá slova
PP: To říká leckdo i o maté! Slabá nejsou slova, ale piják :-D
//jak řekl PP, k tomuto nečaji člověk musí přistupovat jako k léku, ne jako k nějaké dobrotě.

Zdroj botanických poznámek:
uživatel s nickem Muchomůrka z webu e-čajovna.net - tímto bych chtěl velmi poděkovat za doplnění botanických poznámek.

 

©2011   http://cajovnicka.ic.cz/
©2011   http://mechatronik.blog.cz/
Obrázek uživatele mechatronik

Můj starý příspěvek

Můj starý příspěvek smazán (říkejte tomu třeba cenzura - nemyslím si, že je s touto rostlinou vhodná diskuze, kde je zmiňovaná droga a příspěvky mimo téma - nově příchozí by si pomysleli své). Vkládám příspěvky, které byly k tématu.

Vložil Smouk, 15 Leden, 2011 - 18:30

Pil jsem a asi bych to neopakoval, nicméně určitě zajímavej zážitek. Ten kus koláče na čajovým moři mě celkem pobavil, ale je tam trefnej, opravdu je to dobrý zajídat něčím sladkým. Btw hezký šálek na té poslední fotce, hodil by se mi do sbírky.. dá se to ještě tady někde pořídit, nevíš?

»

Vložil mechatronik, 15 Leden, 2011 - 18:35

Je to opravdu spíše jako prevence a zdravotní pití. Ten koláč na čajovém moři také měl být k zasmátí :-) sladké (buchty, koláče atd.) je k tomu vynikající, člověk zaplní žaludek a zmírní hořkost.

Tu mističku jsem koupil v kamenném obchodě asiaclassic. Na wbovkách to asi mít nebudou (http://www.asiaclassic.cz/), ale pokud pojedeš do Prahy, zastav se na Letenské náměstí 749/5.

Vložil Jirka, 15 Leden, 2011 - 21:39

Vězte, že ta vietnamská varianta (vzhledově totožná s fotkami v článku), kterou mám k dispozici, je opravdu jen velmi těžce konzumovatelná. Měl jsem však možnost ochutnat mladé lístky cesmíny, které mi velice zachutnaly a jejichž popíjení bylo příjemné. Ještě trošku mám, takže pokud mě někdo chcete navštívit ve škole, dejte vědět. Rád vás ve své pracovně na FF MU v Brně přivítám ;-)

EDIT: Právě jsem vyčetl, že ony mladé lístky ku-tingu nejsou z cesmíny - viz http://en.wikipedia.org/wiki/Ku_Ding_tea/.

»

Vložil mechatronik, 15 Leden, 2011 - 21:51

Myslím si, že je to taky o individuálních chutích jedince, je to velice hořké, ale ne tak, že bych si to již nedal. Navíc při mixování s jinými bylinkami a při zakusování něčeho je to VELMI chutné. Mluvím za sebe. Vím ale, že například moje sestra by z té hořké chutě měla šok a dlouhou dobu by nic z mé přípravy nepila :-)

»

Vložil Jirka, 15 Leden, 2011 - 22:12

A co vůně? To, co mám já, šíleně smrdí. Uvařil jsem si to znovu zkusmo a prostě se to nedá. Jak ale říkám, ty mladé lístky jsou fajn, byť na první ochutnání byly vskutku hodně hořké.

Jistě, že záleží na každém, ale... Fuj :-D

Vložil Luděk, 15 Leden, 2011 - 22:31

Je to o zvyku..Podle mne je třeba pelyněk horší, ale taky se na něj dá zvyknout - nemluvě třeba o některých bylinách od Everest Ayurveda, tam je potřeba překousnout horší chutě.

»

Vložil Wrána, 15 Leden, 2011 - 22:33

To mohu vskutku potvrdit :-D

Vložil Jirka, 15 Leden, 2011 - 22:35

Chtěl bych srovnávačku s tím, co jste měli k dispozici vy. Jsem zvyklý na hodně drsné chutě i vůně, ale tohle...
»

Vložil Luděk, 15 Leden, 2011 - 23:22

Ten Ku Ding já občas piju..Měl jsem mnoho různých verzí a myslím, že je to celkem prospěšná bylina. Třeba už jen proto vyrovnání chutí...Tady u nás nejvíc požíváme sladký a slaný i kyselý se v naší stravě najde, ale hořkýho máme bych řekl zdaleka neméně..

»

Vložil Jirka, 16 Leden, 2011 - 00:05

Asi budu muset znovu obětovat 35 Kč a koupit si nové balení :-) Třeba jsem natrefil na něco nepovedeného (teď nemám na mysli hořkost, ale spíše ten zápach a s ním související pachuť). Snad se naše tržnice po tom velkém požáru rychle vzpamatuje...

Vložil Luděk, 16 Leden, 2011 - 09:29

Já bych ještě dodal, že ač jde o Cesmínu, je nápoj Ku Ding přece jen nesrovnatelný s Cesmínou paraguajskou, tedy maté.. Maté má celkem vysokej obsah kofeinu, kdežto Ku Ding je pokud vím, bez něj. Nemluvě pak o chuti nápoje.

Vložil mechatronik, 16 Leden, 2011 - 10:16

To je důležitá poznámka, díky. Oba dva nápoje jsou z cesmíny, ale rozdíly jsou propastné.

Vložil Luděk, 16 Leden, 2011 - 09:31

Ještě jsem vytáhnul článek, co jsem kdysi našel.

http://www.itmonline.org/arts/kudingcha.htm

Vložil mechatronik, 16 Leden, 2011 - 11:23

Právě cesmínu opět popíjím, je dobrá, ani nemusím ničím zajídat, jako v první zkušenosti s ní, je vidět že jsme si zvykl, pokud je hořkost opravdu velká, zkusit příště menší dávkování, v případě větších vřetýnek, můžeme použít jen jedno, nebo ho rozpůlit.

:))

:))

Obrázek uživatele dovve

ta buchta tam fakt sedi

ta buchta tam fakt sedi