Čajový experiment: Extra vlhké zrání

Jelikož kousek jednoho puerhového koláče, který mám, nebyl tak dobré kvality jako zbytek, rozhodl jsem, že na něm učiním malý eperiment. Experiment se povedl, a tak jsem to zkusil i na lepším koláči. Inu, nedopadlo to nejhůře - minimálně je to zajímavé.

A o co že jde? Jde o následující postup - čaj mám v krabičce u trubek topení, a několikrát denně ho nastříkám rozprašovačem (tj. v určitých ohledech by se to mohlo podobat wo dui). 

 

Problém hodně vlhce skladovaných čajů je, že po určité době se v nich vyvine taková "plesnivoidně sklepovitá" chuť, která rozhodně není moc příjemná - a zcela tak potlačí pozitivní dopady rychlejšího zrání. Nu - a tak jsem si myslel, že když se čaj stihne vypít, než se vyvinou negativní aspekty chuti, mohlo by to být dobré.

 

A docela dobré to i je - skutečně se tak dá dosáhnout rychlejšího uzrání. Jasně, že to není ekvivalentní suššímu zrání atakdále, to se nesnažím tvrdit - jen že je to zajímavý způsob, jak si vytvořit trochu vlhce skladovaného čaje (zde zcela extrémně, takové podmínky samozřejmě nebudou ani v Hong Kongu), aniž by vznikla hnusná chuť. 

 

Jako příprava nějakého čajíku na běžné pití to myslím není zlé - třeba z Xiaguan Jia Ji 2008 (což je opravdu nic moc  čaj) se takhle dá vyrobit něco, co se docela dost slušně podobá Xiaguan Jia Ji 2005 (a to už tak zlý čaj není).

 

Tzn. doporučuji zkusit, je to celkem zajímavé :-)  A stačí pár dní (10 úplně bohatě, ale proměna je výrazná už po několika málo dnech).

Obrázek uživatele Wrána

Ač nejsem zrovna takovej

Ač nejsem zrovna takovej pu-erhista, nápad se mi líbí, je dobře, že alespoň někteří z nás se nebojí progresivních a osobitých postupů ;-) A i celkově velmi chválím tvé články o pu-erhech.

Obrázek uživatele Stan

Asi bych se do podobné

Asi bych se do podobné divočiny nepustil, ale rozhodně je to zajímavé. :)
V Kantonu jsou k vidění nádoby s čajem (upozorňuji že otevřené) a otevřenou stěnou prodejny můžete pozorovat správný jihočínský slejvák. A takhle tam prší několik měsíců. Sice ne přímo do čaje, ale vlhkost bude 100%.