Čajová cesta aneb putování po 11 českých čajovnách, 4. část

 
(Pokud jste nečetli předchozí část tohoto miniseriálu, doporučuji přečíst nejdříve ty: Čajová cesta aneb putování po 11 českých čajovnách, 1. část, 2. část a 3. část )

čajovna Kuba & Pařízek (Jihlava)

Čaj:
Bílý Yunnan Puerh
imagebam.com

Prostory:
Přišli jsme pár minut před otevírací dobou a jen díky ochotě obsluhy jsme byli vpuštěni dovnitř, tudíž čajovna ještě zcela nebyla uklizena po předchozím dni. Čajovna byla spojená s knihkupectvím. Přes místnost, kde se prodávaly knihy, jsme prošli do prostor čajovny. Čajovna sestávala z několika poměrně úzkých místností vyzdobených různými starými předměty z různých kultur.

Obsluha:
Čaj jsme dostali v konvičce z yixingu, která ale zjevně kdysi přišla o víčko a to bylo nahrazeno keramickým ze zcela jiného setu. Tři šálky, sléváček i tetsubin s horkou vodou byly lehce zašlé a sléváček naprasklý. Lístky byly již v konvičce, první nálev nám připraven nebyl, ale nádobí bylo předehřáto.
imagebam.com

Skladování:
Čaje byly skladovány v prachovnicích z tmavého skla.

Odpovědi na naše otázky:

Bílý čaj:
Když se natrhají, na rozdíl od zeleného čaje, který se dá rovnou sušit, bílé se nechají chvilku zavadnout. Proto není úplně zelený, ale lehce dohněda, protože tam proběhne oxidace.

čajovna Cesta čaje (Brno)

Čaj:
2009 Yue Guang Bai
imagebam.com

Prostory:
Nepříliš velká, ale příjemně vybavená, zcela nekuřácká čajovna. Hned nás zaujal roztomile zpracovaný čajový lístek, který byl stránkován odzadu, což mi přišlo jako milý detail.
imagebam.com
(fotka z http://www.cestacaje.cz)

Obsluha:
V čajovně se používala filtrovaná voda a po výběru čaje nám obsluha předvedla naprosto precizní Gong-fu cha. Dostali jsmehezké a nepoškozené nádobí, sléváček i konvička byly předehřáty, byl nám ukázán suchý list a dostali jsme k čaji přivonět. Poté slečna z obsluhy zcela klidně a beze spěchu čaj připravila a rozlila do všech šálků, přičemž nám sama od sebe vyprávěla o čaji, který budeme pít.
imagebam.com imagebam.com

Skladování:
Čaje byly skladovány převážně v yixingových nádobách.

Odpovědi na naše otázky:

Rozdíl mezi Shu a Sheng Pu-erhem:
Pu-erhy jsou fermentované, ať zelený nebo černý. Ale pokud je černý, tak ta fermentace se podporuje. Čaje se naskládají na sebe do hromad, prolévají se vodou a přitápí se jim. Zatímco zelené se nechávají zrát přirozeněji, ne v takovém vlhku. Zrají pomaleji a jejich chuť je jemnější. Nechávají se déle uzrát.

Bílý čaj:
Bílý čaj se od zelených liší tím, že zelený se suší na pánvích nebo roštech, ale bílý se nechá přirozeně zavadat na slunci. Proto je částečně fermentovaný (kolem 8%).

čajovna Chajovna (Brno)

Čaj:
2005 Nannuo Shan Chi Tse Sheng Bing Cha
imagebam.com
(suchý list ze vzorku se bohužel někde po cestě vytratil, proto alespoň foto z čajovny)

Prostory:
Čajovna v podzemních prostorách rozdělených na několik místností, z nichž každá je vybavena podle jiného stylu a jedna z nich vyhrazena pro dýmky. Ihned jsme se usídlili v japonském salónku (po ujištění, že není problém pít tam Pu-erhy).
imagebam.com imagebam.com
imagebam.com

Obsluha:
Po přečtení lístku jsme byli lehce na rozpacích, jelikož v něm byl velmi omezený výběr čajů a téměř žádné informace k nim. Ale po zeptání se obsluhy, nám byla učiněna krásná nabídka a i poté, co jsme si už vybrali a pili čaj, nám mladík z obsluhy neuvěřitelně ochotně přinášel na ukázku další koláče.

Čaj jsme dostali na tácu ve skleněné konvičce se sléváčkem. Voda byla ve velké plastové termosce, která dost špatně nalévala a veškerá příprava byla ponechána na nás.
imagebam.com

Odpovědi na naše otázky:

Rozdíl mezi Shu a Sheng Pu-erhem:
Sheng znamená syrový, Shu vyzrálý. Když je Pu-erh zelený, nemá hlubší fermentaci, aby byl tmavý už od výroby. Pokud se mu nezastaví cyklus zrání, že moc vyschne, tak on stále fermentuje, zraje, a i když je to Sheng Pu-erh, tak třeba po dvaceti letech už je z něho taky tmavý Pu-erh.

(Zde mi dovolte malou poznámku. U této čajovny nás trochu zarazila jedna věc a to využití prostor zákazníky. Čajovna byla rozdělena na 5 oddělených místností, kde každá představovala dekorací jinou kulturu (indická, japonská, čínská místnost, atd.), přesto ale, kromě dvou skupinek, byli všichni usazení v jediné místnosti, ve které bylo povoleno kouřit vodní dýmku. Ostatní salónky zely prázdnotou, přestože byly velmi pěkně tématicky vyzdobeny. Toto můžete vidět na fotkách, které byly foceny za plného provozu čajovny po 8mé hodině večerní.)

čajovna Skleněná louka (Brno)

Čaj:
1998 CNNP You Le Single Estate Beeng Cha
imagebam.com

Prostory:
Relativně menší čajovna opticky rozdělena na dvě místnosti pomocí závěsu, která je celkem klasicky vybavená, ovšem se zajímavými malbami vyvěšenými na stěnách.
imagebam.com

Obsluha:
Zpočátku nás poněkud překvapilo, že obsluha přišla deset minut po otvírací době (ačkoli o nás dobře věděla, jelikož jsme se předtím rezervovali) a beze slova se na dalších pět minut zamkla uvnitř čajovny. Když nás vpustila dovnitř a my se usadili, sdělila nám, že čajový lístek u nich v čajovně neexistuje a všechny čaje se vybírají u pultu. Tenhle přístup nás nejprve trochu zaskočil, ale musím říct, že po chvíli přemýšlení jsme museli uznat nespornost některých jeho výhod. Obsluha nám doporučila čaj a odešla ho připravovat. Ještě než nám byl přinesen čaj, obsluha donesla pro každého sklenici s vodou. Přinesení čaje trvalo velmi dlouho a už jsme pomalu byli rozhodnuti po pár doušcích se zvednout a odejít. Ale vše se změnilo, když došlo na otázky. Nejprve nám byl čaj velmi jednoduchým gong-fu připraven (sama obsluha to komentovala tak, že nevěří na složitosti s pinzetou apod. a dělá jen ty nejnutnější věci, které jsou potřeba, aby byl čaj dobrý*). Když jsme se konečně zeptali na naše „testové“ otázky, slečna z obsluhy se rozmluvila takovým způsobem (zatímco nám sama připravovala jeden nálev za druhým) a projevila tak neuvěřitelné znalosti, že jsme skutečně nejméně půl hodiny tiše seděli a poslouchali.
* Není doslovný přepis, ale věřím, že původní myšlenka byla zachována
imagebam.com

Skladování:
Čaje byly skladovány převážně v tmavých prachovnicích a plechových dózách.

Odpovědi na naše otázky:

Rozdíl mezi Shu a Sheng Pu-erhem:
(pro účely článku neuvěřitelně zjednodušeno)
Svtětlé Pu-erhy jsou původní. Nechávali se zrát. Působením vysoké vzdušné vlhkosti a také za pomoci teplot se čaje chuťově měnily. Ale za kulturní revoluce (která končila kolem 60. let) v rámci toho, že se snažili vypořádat s Pu-erhy a věcmi, které jsou zastaralé a neprogresivní, tak mnoho zásob starých Pu-erhů zničili. Jenže o ně byl velký zájem a Číňané se snažili vymyslet způsob, jak zrání urychlit. A vymysleli způsob, kdy se listí navlhčí, zakryje plachtami a (za občasného protřepání) takto fermentuje. To se může dít nějakých 30, 60, 90, 120 dní.

Tím jsme završili sérii námi systematicky navštívených čajoven. Ještě jednou bych proto rád připomněl, že naším cílem rozhodně nebylo vás odradit od návštěvy kterékoli z námi zmíněných čajoven. Chtěli jsme spíše ukázat, kolik je možností přístupu k čajovně, čaji i hostům a co všechno se dá zažít. Veškeré naše zážitky byly založeny na první a jediné návštěvě a nemusí odpovídat běžné praxi. Takže jediné co mohu doporučit, pokud vás kterákoli z námi zmíněných čajoven zaujala (ať už pozitivně, nebo ne) neberte naše slovo jako objektivní skutečnost a jděte se raději přesvědčit na vlastní oči.

Jakoby to bylo lepší a

Jakoby to bylo lepší a lepší, že? :-)

Obrázek uživatele Pyroh

Ač v podstatě

Ač v podstatě pragofil/pragomil, musím uznat, že teď Praha dostala pěkně na kokos :-)
Jakub

To určitě :-) Jen škoda,

To určitě :-) Jen škoda, že v Praze nebyli vyzkoušeny i nějaké lepší čajovny (nebo snad jen mé oblíbené), které by snad nedopadly tak zle ... :-)

Obrázek uživatele Jirka

Třeba se dočkáme později

Třeba se dočkáme později ;-)

Obrázek uživatele Pyroh

Aha, tak to je vidět, jak

Aha, tak to je vidět, jak jsem mimo obraz. "Za mých časů", abych tak řekl, byly Bílý Jeřáb a V Síti jedny z nejlepších čajoven.

Jaké jsou dneska lepší?
Jakub

Je hezké vidět, jaká je

Je hezké vidět, jaká je pestrá skladba názorů na puer. Ten před pár lety ještě nebyl tolik znám. Každý má nějaký ten střípek. Už dříve sem si říkal, že by v tom nějaká česká čajová autorita mohla udělat pořádek a napsat třeba krátkou knihu či článek, který by se šířil a sjednotil názor i třeba začínajícím nebo těm, kdo neprojíždí zahraniční info. Hezké díky

Obrázek uživatele Stan

Citace:...Veškeré naše

Citace:...Veškeré naše zážitky byly založeny na první a jediné návštěvě a nemusí odpovídat běžné praxi. Takže jediné co mohu doporučit, pokud vás kterákoli z námi zmíněných čajoven zaujala (ať už pozitivně, nebo ne) neberte naše slovo jako objektivní skutečnost a jděte se raději přesvědčit na vlastní oči...konec citace.

Rád bych se zeptal na jednu drobnost. Pokud myslíte vážně výše zmíněná slova (jsou citací vašeho článku), proč to vlastně děláte? Myslím celou tu akci.

Ahoj, na několika místech

Ahoj,
na několika místech jsme to psali a těsně před tebou zmíněnou citací je o tom taky řeč. A trochu mi připadá, že se nimráš ve slovíčkách, ale pokusím se ti to teda rozepsat: Celou tu akci jsme dělali pro nás, pro naši zábavu, pro ukojení naší zvědavosti a protože máme rádi čaj. A tyhle články jsme psali pro to, abychom se podělili o tu zkušenost, o to co se dá zažít, jak se to kde může lišit a třeba abychom někoho inspirovali k podobné cestě, jelikož to byla skvělá věc. Také jsme chtěli trochu ukázat, jaké jsou vůbec možnosti – třeba jsem já pozadu a všichni mají všechny čajovny už dávno sježděné, to nevím – ale myslel jsem, že se někdo rád „porozhlédne“, jak to kde vypadá a jak se to kde dělá. Ten dovětek jsme psali hlavně pro to, že nechceme, aby lidé měli pocit, že se snažíme říct: „tahle čajovna je špatná, sem nechoďte“; my jsme v každé byli jednou a třeba zrovna v těch, kde se nám nelíbilo, je to jindy, nebo pro jiného, moc fajn. Mělo to sloužit spíš jako takové porozhlédnutí a ukázání možností, ne jako nějaká definitivní příručka. Stačí takhle?

Mne přijde celá ta akce

Mne přijde celá ta akce moc fajn a držim palce v pokračování. Vidím v tom upřímný zájem a kus práce - fotky, texty - rozhodně nevidim nikde náznak toho, že by chtěli někoho poškodit. Napsat to, co zažili v čajovnách, kde byli poprvé, mi přijde moc dobré. Vše je popsané slušně a korektně. Řadu z těchto čajoven jsem nikdy nenavštívil a určitě to napravím. Díky za parádní práci a pokračujte dál, určitě navštěvujte další čajovny.
A nenechte se odradit rejpaly, ti se objeví vždy kdy se na tomto mrtvém webu někdo snaží něčím příspět....

Obrázek uživatele Stan

OK. Dělejte jak

OK. Dělejte jak myslíte.
Já to vše vidím zásadně jinak. Totiž jako velmi nekorektní počínání. Věřte mi, že bych vám skutečně nepřál, kdyby vás některý z majitelů popohnal k odpovědnosti. Konkrétně za poškozování jména, obchodní pověsti, atd. Potom byste dle mého názoru vy, nebo majitel tohoto webu těžko obstáli právním sporu. Co mě vede k tomuto přesvědčení? Jen pár argumentů z mnoha:
. Identita hodnotitelů - nejasná
. Kompetence hodnotitelů - nejasné
. Metodika hodnocení - jen z části dostupná, nedostatečně definovaná proměnlivá a nekonzistentní
. Zpracování výstupů - subjektivní, neprokazatelné a tudíž zavádějící
. Prokazatelnost a dokazatelnost zjištěných (naměřených) skutečností - nemožná
. Výsledky následně publikovány na veřejně dostupném fóru
Přesto že věřím, že vše myslíte dobře, nicméně to nic nemění na tom, že dle mého názoru budete snadnou obětí, až vám právník některého z majitelů řekne, že lžete a tím poškozujete jeho klienta. Následuje vyčíslení škody....atd.
Třeba vám pak ostatní s úhradou pomohou.
Standa Kukla

Obrázek uživatele Jirka

Stando, sice mas v leccems

Stando, sice mas v leccems pravdu, ale na druhou stranu to vazne moc resis. Kdybych ted nemel pres 39 °C horecky, rozepsal bych se vic. Takhle doufam, ze to aspon budeme brzy moci probrat osobne, samozrejme uz bez te horecky ;-)

Obrázek uživatele Pyroh

Stane, podle mého je

Stane, podle mého je právě jejich počínání vcelku korektní. Nekorektní by bylo, kdyby to vydávali za nějaké superobjektivní hodnocení (což bys zase mohl, a právem, zkrizitovat, jako blbost, protože jakápak v tomhle bude objektivita) a upozorňují na to, že to bylo založené na jediné návštěvě. Podle mě tím tvrzením prostě jen uvádějí na pravou míru výpovědní hodnotu toho projektu - tj. podle mého projektu zajímavého, ale ne považovatelného za globálně platný apod. Minimálně to třeba říká, jak špatné některé čajovny mohou být. A neříkám, že takové jsou ve střední hodnotě, ale třeba už to napoví, že kontrola přijímaných zaměstnanců nemusí být úplně dobrá.

Identita hodnotitelů - co to tu na e-čajovně vzniklo za estébáctví, že by měla být identita známá, člověk se musí podepisovat atd.? Takhle to dneska na internetu zrovna běžně nefunguje. Např. všichni borci běžného západního čajového světa (Hobbes, MarshalN, hster apod.) si soukromí naopak střeží, vystupují preferenčně pod přezdívkami a nikomu to nevadí. Upřímně řečeno - co je tobě do identity hodnotitelů? Pokud by napsali Jan Novák a Martin Šoufl, byly by ty texty jakkoliv kvalitnější?

Kompetence hodnotitelů - ok, neznámá. Ale to podle mě zase není problém, jenom to určitým způsobem snižuje globální platnost těch poznatků - ale jelikož mi to celé přijde jako projekt pro zajímavost (upřímně řečeno, není fajn, že tu aspoň někdo zase udělal něco vlastního, místo pitomých hádek, nekonstruktivní a ubíjející kritiky?) a ne posouzení stavu vesmíru, nějak mě to netrápí.

Zpracování výstupů - jak by sis představoval objektivní hodnocení, které by k něčemu bylo?

Máme svobodu projevu. Oni nikde netvrdili, že nějaká čajovna je úplně blbá a satanistická, prostě nějak replikují co řekli čajovníci a jaká byla kde příprava čaje, takže mi přijde nesmysl jakékoliv poškozování jména, obchodní pověsti, atd.

Přijde mi, že ti těžce schází pohoda a snaha o tvoření přátelské a pohodové atmosféry sdílení informací.

Jakub

Obrázek uživatele Smouk

Chtěl bych vidět takovou

Chtěl bych vidět takovou kauzu vidět :-) Zjednodušeně: každý může napsat, a to i veřejně, byl jsem tam, líbilo se mi tam tak a tak, chutnalo mi tam tak a tak. Právně naprosto neprůstřelný, nepostižitelný, defacto nežalovatelný.

Obrázek uživatele Stan

No to Ti přeju brzké

No to Ti přeju brzké uzdravení. :)
Bylo by fajn spískat něco s Benkim a spol., ne? Tak se ozvi, prosím.
Pokud jde o výše diskutované téma, můj postoj nakonec dobře znáš. Už se k tomu nebudu více vyjadřovat.

No, musím říct, že jsem

No, musím říct, že jsem nevěděl, že to máte tak vyhrocené, Stane, napadá mne jediné - čajovna je pohostinství. Pokud si zadáte do googhle hodnocení restaurací, vyjede Vám milion webů, blogů, diskuzí ... Jsou čajovny nějak hájené, nebo v nějakém jiném ohledu jiné ? Proč by nemohl amatér na amatérském webu napsat co si myslí ? To, jestli se někdo podepíše, nebo ne, ještě neznamená, že je to opravdu reálná osoba. V diskuzích na tea-earthu jsem dokonce četl, že ty kdo toto psali, někdo potkal.
Podle mne by se čajovny měly snažit stejně jako jiná pohostinství, zdredovaného ušmudlaného čajovníka v umudlané strašně alternativní čajovně kde smrdí tyčky a vodnice beru prostě jako přežitek.. Szejně jako hnusné čaje nebo nevhodný servis na čaj a jeho špatnou přípravu.
Přál bych si aby si po přečtení majitelé čajoven, než začnou podávat žaloby, raději udělali pořádek ve svém podniku. Opačná reakce by byla celkem dost přitažená za vlasy, ale jak je vidět, jsou lidi kteří přemýšlí jinak.
Jinak to myslím uplně bez nějakých vedlejších narážek. Opravdu jsem uvítal tuto akci a přijde mi, že by hodnocení čajoven nemělo být tabu

Obrázek uživatele Pyroh

+1. Dobrý příklad s

+1.

Dobrý příklad s restauracemi. Případně hotely - a tam taky píšou lidi, co tam byli jednou a nejsou v žádném případě profi hoteliéři. Píšou svoje >>názory<<. A o to jde.

Obrázek uživatele Tea Mountain Co.

myslím, že na tomto

myslím, že na tomto projektu není vůbec nic závadného, ba naopak. Stačí se podívat, kolik foodbloggerů píše o restauracích, kavárnách atd.. Skvělým příkladem nechť je třeba scuk.cz . Je dobré, že projekt několika čajových cestovatelů poukázal na kvalitu a úroveň obsluhy v čajovnách. Chceme-li dostat vnímaní čaje na úroveň vnímání a prezentace např. kávy a vína, tak jen více takových počinů, které, ikdyž subjektivně, ale věřím, že pravdivě, se tímto budou zabývat.

Obrázek uživatele wigwam

Perfektny clanok, resp.

Perfektny clanok, resp. seria, diki moc! Netusil som napriklad, ze Brno je tak plne kvalitnych cajovni, vidim ze sa tam budem musiet zasa vypravit. Drzim palce v dalsom badani a verim v pokracovanie.

Negativnymi komentarmi sa nenechajte odradit. Verim ze to Stan nemyslel zle, ale zrejme tentokrat trosku prestrelil...

Mimochodom, ako clovek z cajovne by som si velmi rad precital podobnu recenziu o tej nasej. Keby bola v clanku hodnotena, akukolvek "znamku" uz by dostala, bol by som akurat vdacny. Dostat sa k rozumnej spatnej vazbe nie je vobec take lahke, ako by sa mohlo zdat!

No, k tomu

No, k tomu "celointernetovému" hodnocení jsem trochu skeptický- když vezmu v potaz, kolik skryté reklamy zdejší uživatelé objeví, tak by případní hodnotitelé museli být IMHO nějak prověření a ověření. Rozhodně si nedělám nárok na přeseknutí tohoto gordického uzlu, ale kamarád má e-shop (nebojte, nic s čajem) a když mi ukazoval, jak získává kladná hodnocení, komentáře, počty shlédnutí pro google atd, stačilo mi...
Jinak autorům fandím a články přímo hltám

Podle mojí zkušenosti,

Podle mojí zkušenosti, vzhledem k tomu, že čajoven přibývá - rozhodně v Praze - bych možná při hodnocení čajoven přihlížela k tomu, jak se čajovna (i třeba nepřímo) profiluje - tedy na jaký druh zákazníků je přednostně zaměřená. Třeba taková čajovna U dvou šálků je vysloveně studentská čajovna - poměrně levná, lehce ošuntělá, hodně se soustředí na vodnice. Já osobně s ní třeba mám dobrou zkušenost - velice dobře udělaná a chutná vodnice. Ovšem je fakt, že komplexní znalosti ohledně čaje bych po nich ani nechtěla a obstarožní a otřískané nádobí tu nemá smysl řešit. V čajovnách tohoto typu prakticky nikdy nemají drahé čajové sety, zřejmě by se to nevyplatilo.
Na druhé straně třeba čajovna U Džoudyho vodnice nemá vůbec, ale čajů mají spoustu a dobrých, o přípravě vědí hodně.Typově je to spíš "alternativní čajovna" - ve srovnání se Dvěma šálky dražší, udržovanější, navštěvovaná trochu jinou klientelou.
A konkrétně čajovna Jedna báseň - kde měli čajoví výzkumníci zřejmě smůlu, já s ní tak špatnou zkušenost nemám - se zase začíná propracovávat někam k čajovně rodinného typu - protože tu nejsou vodnice, víckrát jsem tu už viděla rodiny s dětmi. To sice osobně nepovažuju za ideální, ale chápu, že nějak si čajovna vydělávat musí.
Glosovala bych to tak, že konkrétně Jednu báseň bych právě kvůli uvedenému brala jako čajovnu s rezervou, zase čajovny typu U Džoudyho, Bílý jeřáb, čajovna v Jeruzalémské, Dobrá čajovna na V. nám. jsou apriori tradiční čajovny zaměřené na čajovou kulturu a lze na ně uplatnit jiné měřítko. Shangri-la, Shi-sha I - II., U čtyř draků, Liliová čajovna - jsou hlavně nadšenecké, studentské čajovny, tudíž bych jim nějaké ty nedostatky klidně prominula...