Čajová cesta aneb putování po 11 českých čajovnách, 3. část

 

(Pokud jste nečetli předchozí část tohoto miniseriálu, doporučuji přečíst nejdříve ty: Čajová cesta aneb putování po 11 českých čajovnách, 1. část a 2. část )

čajovna Bílý jeřáb (Praha)

Čaj:
2009 Ban Zhang Gushu
imagebam.com

Prostory:
Větší čajovna dost hole a jednoduše vybavena stoly a židlemi. V zadní části čajovny jsme našli příjemně vypadající čajový salonek v japonském stylu a v něm jsme se zabydleli. Slušně jsme se zeptali, jestli nevadí, když v japonském salonku budeme pít Pu-erh a z odpovědi obsluhy poměrně jasně vyplývalo, že salonek je pravidelně „zneužíván“ daleko horšími způsoby, což nás trochu mrzelo. Po celou dobu v čajovně hrála moderní hudba.
imagebam.com
(ilustrační fotografie, nejedná se o naší fotku)

Nechali jsme si doporučit čaj a po chvíli už slečna přiběhla se zhongem, sléváčkem a třemi šálky na tácku. K mému překvapení už byl ve sléváčku hotový nálev a slečna se ani nezdržovala tím, že by nám ho alespoň rozlila do šálků a hned se měla k odchodu. Suchý list jsme tedy pochopitelně neviděli a přivonět k nezalitému čaji také nebylo možné.

Obsluha:
Obsluha, ač jinak příjemná a ochotná se zřejmě o čaje nepříliš zajímala. Když jsme dopili a měli se k odchodu, požádali jsme, jako vždy, o vzorek pěti gramů čaje s sebou, což nám bylo (z pro mě nepochopitelných důvodů) odmítnuto, přestože se čajovna vydává i za obchod s čajem. Náš dojem z této čajovny byl spíše takový, že se jedná o vegetariánskou restauraci s možností dát si čaj, než že by se vyloženě jednalo o čajovnu. Možná kdybychom dorazili večer místo odpoledne, kdy se ještě podávalo polední menu, dojem by byl jiný.
imagebam.com

Skladování:
Čaje byly skladovány převážně v plechových dózách.

Odpovědi na naše otázky:

Rozdíl mezi Shu a Sheng Pu-erhem:
Pu-erhy v průběhu stárnutí fermentují, to znamená, že ze světlých se časem stává tmavý nebo tmavnou (pozn. doslovný přepis)
Shu- sorty, co se dají normálně u nás sehnat, jsou většinou uměle ztmavovány

Bílý čaj:
První odpověď zněla, že jsou podobné zeleným, ale pak férově přiznala, že neví a zeptá se kolegy. Po téměř hodině, když jsme chtěli zaplatit, slečna řekla o bílém čaji, že na rozdíl od zeleného, který se napařuje, bílý se sesbírá, nechá zavadnout a usuší. 

čajovna V Síti (Praha)

Čaj:
1998 Xia Guan Bao Yan Jin Cha
imagebam.com

Prostory:
Nepříliš velká nekuřácká čajovna, vkusně a moderně vybavena (osobně mne zaujalo spojení moderní vitríny s čínským designem brány, ve které byly vystaveny vzorky čajů a další předměty s čajovou tématikou). V rohu čajovny byly dva počítače k veřejnému použití.
imagebam.com
imagebam.com

Obsluha:
Když jsme se posadili, obsluha zcela automaticky přinesla pro každého sklenici s vodou, jako velmi příjemnou pozornost. Čaj jsme dostali v setu tří chawanů a Kyusu (nádobí velice připomínalo díla Petra Nováka), suché lístky byly zvlášť. V čajovně používali filtrovanou vodu. Slečna nám připravila první nálev. Šálky nebyly předehřáty, slévácí nálev se nekonal. Vzhledem k nepřítomnosti sléváčku se jí nepodařilo čaj správně rozvrhnout a do posledního šálku už se příliš čaje nedostalo a také tam byl čaj pochopitelně nejvíce louhovaný. Ale díky tomu, že slečna nalévala velmi rychle, to nebylo tolik znát.
imagebam.com

Odpovědi na naše otázky:

Rozdíl mezi Shu a Sheng Pu-erhem:
Polotovar je maocha což je listí které se zpracovává jako zelený čaj a bývá ze starších čajovníků (z divokých, skorodivokých) a má speciální oblasti jako je třeba Yiwu v Yunnanu, což je Čína. Na Pu-erh je speciální listí. Jsou to větší listy, dužnatější. Z těch se zpracuje Mao-cha a Sheng Pu-erh se nechá jakoby zavadnout, nechá se oxidovat a pak se s ním dál nic nedělá. A u Shu Pu-erhů se používají k fermentaci plísně - naočkuje se jakousi plísní a ta čaj i fermentuje, oproti zelenému, který jen oxiduje. Pak se slisuje. Sheng i Shu se může archivovat.

čajovna Jedna báseň (Praha)

Čaj:
Sheng Puerh
imagebam.com

Prostory:
Tato čajovna měla myslím pro čajovnu perfektní prostory, vybavena byla celkem klasicky, mně osobně to připomínalo Dobrou čajovnu. Po čajovně volně pobíhaly kočky, což někomu může připadat roztomilé, ale někoho (např. alergiky) to může dost odradit.

Obsluha:
Bohužel naše obsluha byla nejen čajů naprosto neznalá, ale měla i dosti podivné chování. Obsluhoval nás mladík, který mě hned při vstupu zaujal tím, že do jednoho hosta vrazil, prohodil „sorry“, aniž by se otočil a šel dál. Když jsme ho požádali, jestli by nám doporučil nějaký Pu-erh, řekl, že je nepije, takže ani neví, jaké mají. Nakonec se poradil s kolegou a ten nám vybral blíže nespecifikovaný „Sheng Pu-erh“. Na čaj jsme čekali přes půl hodiny. Když už jsme chtěli zvednout a odejít, přiběhl mladík s konvičkou a s poznámkou, že „doufá, že to nepřelouhoval, že je to nějaký tmavý“ a přelil čaj do sléváčku (do šálků nám nerozlil).
imagebam.com
(omlouvám se za kvalitu fotografie, fotil jsem to pouze mobilem, ale snažil jsem se to upravit tak, aby bylo aspoň něco vidět)

Čaj byl naprosto nepitelný. Výrok, který jsem o čaji snad nikdy neřekl a doufám, že už nebudu muset. Zkusili jsme ještě druhý nálev, ale nic se nezměnilo. Začali jsme tudíž zkoumat obsah konvičky a ukázalo se, že vevnitř jsou lístky dvou naprosto odlišných typů. Chvíli jsme spekulovali, jestli snad zapomněli vyndat lístky po předchozím uživateli konvičky, ale záhada se objasnila při placení, kdy jsme požádali o vzorek čaje s sebou. Ukázalo se, že náš čaj byl skladován v šuplíku a na něm byla volně položena otevřená krabička s jiným čajem, takže se patrně trochu pomíchaly dohromady.
imagebam.com

Odpovědi na naše otázky:
Asi to od nás bylo neprofesionální, ale nějak jsme po celé zkušenosti neměli náladu se ještě zkoušet ptát na otázky. Takže zdali by se nám dostalo odborného výkladu, anebo trapného ticha, můžeme pouze spekulovat.

Obrázek uživatele Pyroh

Uh, tak od Jeřába a Sítě

Uh, tak od Jeřába a Sítě bych čekal lepší výkon. Hlavně od Sítě bych čekal něco jiného, než takový blábol.

Jinak ten koláček z poslední je podle mého 60g minikoláček z Jingmai (a ty zelené lístky). Mně přišel (hlavně vzhledem k ceně pod dva dolary) vcelku velmi dobrý. Jenže pokud se k tomu přimíchá nějaký tmavý čaj, tak to je humus, to se nedá nic dělat.

Zajímavý projekt :-)
Jakub

Jak jsme se dozvěděli z

Jak jsme se dozvěděli z facebookové stránky, s koláčkem máte asi pravdu, někdo ho identifikoval jako Yukang Tea Factory La Gu Zhai 2011, Jingmaishan. Samozřejmě, že čaj mohl být dobrý v normálních podmínkách, ale tento "blend" byl vážně humus.
Ono i co se týče kvality čaje i kdybychom se rozhodli hodnotit čaje, dá se těžko říci, že tato čajovna má vynikající čaje a tato ne, když někde jejich nejlepší Pu-erh stál 180Kč a někde 60Kč za konvičku. Každá čajovna se soustředí na jiného zákazníka a promítnout cenu do hodnocení čaje bychom asi stejně nedokázali.

Obrázek uživatele Jirka

Tedy tomu říkám čajovna

Tedy tomu říkám čajovna jedna báseň :-D