Čajová cesta aneb putování po 11 českých čajovnách, 2. část

 

(Pokud jste nečetli první část tohoto miniseriálu, doporučuji přečíst nejdříve tu: Čajová cesta aneb putování po 11 českých čajovnách, 1. část )

Na začátek nás ještě čeká jedno velké přiznání. Tato cesta se konala přibližně před půl rokem v létě. Možná se divíte, proč s tím tedy přicházíme až teď.
Důvodu je hned několik:
Původní záměr byl takový (kromě toho neuvěřitelně si užít čajové putování), že si uděláme jakési hodnocení pro sebe a pár přátel a raději nebudeme veřejně vynášet nějaké soudy, abychom zbytečně někomu neuškodili, nebo nevyvolávali internetové hádky. Jenže pak nám to začalo vrtat v hlavě a přišlo nám škoda, takový zážitek a tolik informací přeci jenom nějak nevyužít. Takže jsme se rozhodli vydat náš projekt teď, protože jsme si říkali, že třeba naše cesta někoho inspiruje a udělá si nějakou vlastní obdobu (třeba i s lepším vyhodnocením) a třeba se nakonec i nám letos podaří najít čas a finance si naši pouť zopakovat a budeme mít na co navazovat a sledovat, jak se situace změnila. Teď, když jsou naše informace tak zastaralé, už je snad nikdo nebude brát natolik vážně, aby se kvůli nim užíral vztekem, nebo trpěl pocitem, že jsme ho zle poškodili. No a na tuto notu bych rád ještě jednou (a snad už naposledy) zopakoval, že všechno co píšeme je pouze náš náhled na věc a nejedná se o žádnou dokonalou a objektivní pravdu. Zkrátka, chceme se podělit hlavně o to dobrodružství.

čajovna U Zeleného stromu (Písek)

Čaj: 2007 Rou Wild (sypaný)
 

Prostory: Malá čajovna vybavená stylem „co dům dal“, přesto poměrně útulná. Zaujal nás malý krb v jedné z místností, který za chladných večerů jistě musí vyvolávat skvělou atmosféru. Čajovna má oddělené kuřácké a nekuřácké prostory, avšak dveře mezi nimi zůstaly otevřeny, takže dýmový odér se dostal až k nám do nekuřácké části.
 

Obsluha: Když jsme se posadili ke stolu, začalo se ve vedlejších místnostech luxovat, což mi přišlo poněkud rušivé. Celkově byla paní z obsluhy velmi milá a ochotná a k doporučenému čaji nám dala na výběr, jestli si ho chceme zalévat sami, nebo má-li nám nálev připravit sama. Přes naši snahu přesvědčit obsluhu, aby sama rozhodla, co je podle ní lepší/tradičnější, se paní velmi vzpírala rozhodnout toto za nás. Nakonec jsme se dohodli, že nám tedy nálev připraví sama.

Po chvíli paní přinesla konvičku se třemi šálky. Nádobí bylo poměrně zašlé, až lehce špinavé a konvice nalévala neskutečně špatně, což i sama paní z obsluhy při prvním nalévaní komentovala. Šálky nebyly předehřáté a i samotný čaj, i když bereme do úvahy dobu louhovaní, byl poměrně vlažný.
 

Skladování: Čaje byly skladovány ve velkých průhledných sklenicích na zavařování, ale v oddělené, zatemněné místnosti. Na druhou stranu byly neuvěřitelně levné.

Odpovědi na naše otázky:

Rozdíl mezi Shu a Sheng Pu-erhem:
Sheng - chybí primární fermentace, probíhá pouze sekundární fermentace, jsou tedy nezavadlé lístky. Čaj fermentuje v sušárnách, v jeskyních nebo sklepech, kde čaj zplesniví (ušlechtilá plíseň)
Shu – probíhá primární fermentace, tzn. zavadlé lístky, jinak jako u Sheng Pu-erhů

Bílý čaj:
Jedná se o čaj z tipsů, nemůže být tedy z normálních lístků

čajovna U Hrušky (Prachatice)

Čaj: 2006 Six Famous Tea Mountain Ban Zhang Raw Pu erh Tea
 

Prostory: Čajovna poměrně rozlehlých prostor, mile zařízená. Místnosti byly rozděleny na kuřácké a nekuřácké.
 

Obsluha: Obsluha sestávala z jediného člověka a myslím, že měla co dělat. Ovšem ne že by vyloženě nestíhala a i přes jasné pracovní vytížení byla velmi příjemná a ochotně odpovídala i na naše otravné otázky.

Čaj jsme dostali v malém setu s yixingovou konvičkou i s mořem, slévacím šálkem a dokonce čichátky, i když jeden kalíšek byl lehce omlácený. Slečna/paní z obsluhy nám připravila první nálev, avšak neměli jsme šanci vidět suchý list, kalíšky nebyly předehřáté, slévací nálev se nepraktikoval, ani jsme nedostali možnost k čaji přivonět. Také nám vysvětlila, že vzhledem k tomu, že jsme tři, dala nám větší gramáž čaje (11g) což sice považuji za velmi pozorné, ale poměrně nešťastné, jelikož čaj byl i při okamžitém slévání po několik prvních nálevů již lehce natrpklý a svíravý (vše ještě podpořila pomalu nalévající konvička).
 

Skladování: Čaje byly skladovány převážně v plechových dózách a Pu-erhy, zdálo se, v oddělených šuplících.

Odpovědi na naše otázky:

Rozdíl mezi Shu a Sheng Pu-erhem:
Sheng - původní metoda; neexistuje letošní Pu-erh, musí aspoň chvíli zrát
Shu – technologie stará 40-50 let
Když Pu-erh vzniká, tak byl zelený a podle toho, jak dlouho zrál, tak tmavnul. Takže například 12-ti letý Pu-erh už je téměř černý. Klasický černý Pu-erh, jak ho známe dneska, je vyráběn novou technologií vytvořenou speciálně pro západní trh (pozn. tato část je citovaná téměř doslova z důvodu možné dvojí interpretace).

Bílý čaj:
Původně v Číně, poté se rozvezl po celé Asii, například do Indie. Schne za přístupu slunce a neustálého obracení, levné sorty jsou uměle sušeny pomocí fénu.

Perlová čajovna (Plzeň)

Čaj: Chi Tse Beeng Cha Bai Hao
 

Prostory: Opět větší čajovna, prostory rozděleny na 3 místnosti bez dveří.
 

Obsluha: Obsluha bezproblémová a vstřícná. Pán z obsluhy nám čaj přinesl na čajovém moři s konvičkou, třemi šálky i sléváčkem a dokonce suchým listem zvlášť. Nádobí bylo předehřáté, ale mnoho kousků otlučených. Slévací nálev se nekonal. Dostali jsme přivonět k čaji.
 

Skladování: Čaje byly skladovány převážně v dřevěných šuplících a v tmavých prachovnicích.

Odpovědi na naše otázky:

Rozdíl mezi Shu a Sheng Pu-erhem:
Sheng - tradiční technologie, pokud Sheng Pu-erh zraje 40 a více let, stane se z něj tmavý (co se týče barvy listu), ale chutná úplně jinak než Shu Pu-erh a takové koláče stojí v řádech tisíců korun
Shu - nová technologie z 60-70 let, probíhá umělá zrychlená fermentace

Bílý čaj:
Zpracování jako zelený čaj, ale probíhá krátkodobá fermentace v řádech minut a po krátké době se usuší. Používají se tipsy, nejlepší čaje pouze z tipsů, nižší sorty obsahují i listy k tipsům. 

To je pro zatím vše, příště se zase podíváme na další 3 čajovny...

"levné sorty jsou uměle

"levné sorty jsou uměle sušeny pomocí fénu."

to mě dostalo.. :D (jen doufam, že na tom neni něco pravdy.. :/)

No, jak se to vezme. Ono

No, jak se to vezme. Ono levnější sorty bílých čajů jsou skutečně sušeny strojově :) představte si uzavřenou halu s rozmístěným čajem, kam je vháněn horký vzduch takovými těmi velkými větráky, tedy v podstatě velkými fény. A proože většina takového čaje je usušena výrazně rychleji než by odpovídalo přirozenému sušení tak podle toho taky chutnají - ne zrovna špatně, ale jinak. Subjektivně se mi též zdá, že nemají výdrž, ve 3 nálevu již pijete obarvenou vodu bez jakéhokoliv těla.

Obrázek uživatele Jirka

To si hned nesmíš

To si hned nesmíš představit kulmofén svojí maminky :-D Jo, to je fakt vtipná představa :-D

No právě.. :D

No právě.. :D

Já myslím, že to

Já myslím, že to nedopadlo úplně nejhůř! Taky si umím představit, lépe řečeno vzpomenout, jak to před více jak pěti, šesti lety probíhalo v jedné nejmenované čajovně, při mém posledním pokusu, nechat si připravit čaj někým jiným. Už první doušek z nepředehřátého šálku mě od dalších pokusů odradil. A upřímně pochybuju, že by se mi dostalo aspoň takových odpovědí, jaké padly zde. Tady v některých těch testovaných čajovnách to sice probíhalo podobně, ale mám z toho pocit, že to aspoň nebyly vyloženě okorálkované studentky pedáků na odpolední brigádě, při svém postpubertálním esoterickém vzplanutí, kdy objevily šíšu a lahodné čaje se skořicí, kandovaným ovocem a sušenými okvětními lístky všech barev... Já osobně si v čajovnách čaj nedávám a bohužel, v mém okolí není ani možnost nákupu kvalitního - nebo aspoň dobrého, čaje. Ale nestěžuju si, dnes člověku stačí klávesnice počítače a paypal.
Aspoň ti vaši čajovníci věděli, že pojmy jako sheng a shu existují... Já osobně bílé čaje nevyhledávám a shu pu erhu mívám doma maximálně jeden dva levnější druhy. Sheng pu erhy mám rád, ale i tak jsou pro mě i po letech více méně loterie.

Přeju hodně dobrých zážitků při putování.

Obrázek uživatele Pyroh

Hmmm, tak čtyřicetiletý

Hmmm, tak čtyřicetiletý puerh za pár tisíc korun bych si dal líbit :-)

Jakub