Čajová cesta aneb putování po 11 českých čajovnách, 1. část

 

Jednou jsme si řekli, že by bylo krásné objet čajovny České republiky a v každé si užít nad šálkem čaje. No, a protože jsme lidé od přírody kritičtí, rozhodli jsme se, že by bylo dobré si tyto čajovny ohodnotit.

Bohužel z časových i finančních důvodů pro nás bylo pochopitelně naprosto nemožné objet všechny čajovny v republice (i když by to bylo krásné). Už ani takhle se nám nepovedlo zajet do všech, které jsme si naplánovali.

Pro "hodnocení" jsme si vypracovali následující systém:
V každé čajovně jsme si nechali doporučit jejich nejlepší Sheng Pu-erh a pak jsme se obsluhy zeptali na dvě otázky: rozdíl mezi Sheng a Shu Pu-erhy a jak se zpracovávají bílé čaje. (pozn. někdy jsme se bohužel nestihli zeptat na obě otázky a došlo pouze na jednu otázku)

Zvolili jsme právě tyto 2 otázky a to hlavně z těch důvodů, že okolo definice bílého čaje i Pu-erhů koluje mezi lidmi spousta polopravd a mýtů.

Jak je to tedy s bílými čaji?
Tradiční bílý čaj je čaj nefermentovaný, ale velmi lehce oxidován. Pochází výhradně z oblasti Fujian a to pouze ze 4 předepsaných kultivarů (repliky pocházejí například z Nepálu).
Sklizený list se nechává přirozeně zavadnout, buď v dobře větraných místnostech, nebo venku a to velmi dlouhou dobu (36-72 hodin), po ukončení zavadnutí proběhne mechanické či přirozené dosušení a vznikne bílý čaj. Konkrétní postup záleží na typu čaje, ale tento základ je pro všechny stejný.
Bílý čaj není tedy nazýván od toho, že obsahuje tipsy, ale z důvodu, jakým je tento čaj zpracován.

Co je to Pu-erh?
Jedná se o čaj produkovaný v Yunnanu z yunnanského čajovníku s pouze částečně ukončenou oxidací a určitou mírou fermentace, který musí alespoň minimální dobu zrát. Většinou je Pu-erh lisovaný do různých tvarů, ale běžné jsou i sypané sorty.

Jaké jsou rozdíly mezi Sheng a Shu Pu-erhy?
Sheng Pu-erh je tradiční technologie. Po sklizni se lístky nechají zavadnout (lehce ve větraných prostorech a poté několik hodin v suchu). Následuje přerušení oxidace zahříváním na pánvích a tvarování listu. Posledním krokem je sušení (na slunci nebo v místnostech) a lisování. V kroku lisování je nejdůležitější fáze napařování, která určuje, jak moc bude čaj dále fermentovat. Rychlost další fermentace je také ovlivněna pevností lisování; čím více je čaj lisován, tím pomaleji bude dále zrát.

Shu Pu-erh je nová technologie, která vznikla okolo roku 1972. Jedná se o umělou fermentaci, která má nahradit mnohaleté zrání, jakým procházejí Sheng Pu-erhy, jinak je zpracování stejné jako u Sheng Pu-erhů. Většinou tato fermentace probíhá jako navlhčení určitým množstvím vody a přikrytím plachtou, kde pak čaj za pomocí vlhka a tepla fermentuje. Poté proběhne už pouze dosušení a třídění a popřípadě lisování.

Na závěr první části by bylo dobré říci toto:
Veškeré naše poznatky jsou založeny na základě jediné návštěvy v čajovně a je tudíž možné, že Vaše zážitky nebo dojmy z té samé čajovny mohou být zcela jiné a vůbec se nesnažíme tvrdit, že když se v té, či oné čajovně nám nelíbilo, tak že pro někoho jiného nemůže být ta nejlepší ze všech.
Zkrátka naše hodnocení je čistě subjektivní. Ještě by asi bylo dobré podotknout, že při posuzování jednotlivých podniků jsme se snažili soustředit spíše na přístup k čaji a hostům, nežli na čaj samotný. Samy nejsme žádní ostřílení profesionálové a tak si nemůžeme dovolit hodnotit samotný čaj, který nám byl připravován, a už vůbec nedokážeme spekulovat nad pravostí deklarace čaje.

V další části se už tedy konečně podíváme na první 3 čajovny, které jsme navštívili...

Pokud někomu vyhovuje více

Pokud někomu vyhovuje více facebook, založili jsme tam stránky, kde se tyto příspěvky objeví také:

https://www.facebook.com/pages/%C4%8Cajov%C3%A1-cesta-aneb-putov%C3%A1n%...

Obrázek uživatele wigwam

Ahoj, zaujimavy projekt!

Ahoj, zaujimavy projekt! Tesim sa na samotne hodnotenie. Mohol by si aspon prezradit, ktore cajovne ste si vybrali :)

Len tak naokraj, akemu procesu pri vyrobe pueru hovorite fermentacia?

Byli jsme ve 3 čajovnách v

Byli jsme ve 3 čajovnách v Praze (Jedna báseň, V Síti, Bílý jeřáb + jedna bonusová), ve 3 v Brně (Cesta čaje, Chajovna, Skleněná louka), v Jihlavě (Kuba & Pařízek), v Plzni (Perlová čajovna), Prachatice (U Hrušky) a Písek (u Zeleného stromu). K tomu tu máme ještě jednu extra čajovnu, která se ale úplně nedá srovnat s ostatními.

Co se týče fermentace, tak tím myslíme proces, při kterém působí mikroorganismy (například rod Aspergillus nebo kvasinky), většinou se toho dosáhne působením tepla na navlhčené Mao Che. Zatímco oxidace probíhá díky přístupu vzduchu.

Obrázek uživatele Jirka

Hezký výběr čajoven ;-)

Hezký výběr čajoven ;-) Jen škoda, že mezi těmi brněnskými není Probuzený slon. Ale třeba později :-) Každopádně - jen tak dál ;-)

Slon byl bohužel jedna ze

Slon byl bohužel jedna ze dvou čajoven, na kterou už nezbyl čas, přestože bylo naplánováno, že se tam vypravíme. Bohužel jsme na Brno měli jen jeden den a stíhali jsme to jinak, než jsme si to představovali :(

Dobrý nápad! Jsem

Dobrý nápad! Jsem zvědavý, až budu porovnávat vaše dojmy s mými.. :)

Obrázek uživatele Stee

A to se taky těším, po

A to se taky těším, po dlouhé době výborný a originální čajový nápad!

To vypada na velmi

To vypada na velmi sympaticky a napadity pocin. Predavani zkusenosti a dojmu je krasna vec.