Bylinné "nečaje"

 

bylinky

O byliny se zajímám od dětství a ráda bych tímto svým počinem chtěla rozšířit všeobecné povědomí o nich a milým čajomilům ukázat, že nejen z keříku lze připravit chutný a osvěžující nápoj, jehož kvality oceňovali již naši předkové(o čajovníku si tehdy mohli nechat tak maximálně zdát:-)).

Pro začátek uvádím několik základních způsobů přípravy bylinného čaje:

1. odvar

Vodný výluh získaný varem - bylinu zalijeme studenou vodou; v konvičce přivedeme k varu, který lze prodloužit až na několik minut, aby se získaly požadované látky a scedíme; tento postup je vhodný pro tvrdší části rostlin – kořeny, kůru.

2. nálev

Vodný výluh za tepla - rostlinku vložíme do konvičky a zalijeme vroucí vodou; necháme vyluhovat a scedíme; připravujeme jej především z bylin, jež obsahují velké množství silic.

3. macerát

Studený výluh ve vodě (nejlépe v pramenité) - bylinu zalijeme studenou vodou a necháme macerovat 3 – 12 hodin; výluh by neměl přesáhnout 12 hodin po této době může u některých bylin dojít k rozkladným procesům, které jsou žádoucí pouze v případě, že chceme, aby vzniklo hnojivo či jiný složitější preparát; macerát se ohřívá nejvýše na teplotu těla – tato úprava je vhodná pro byliny, jež obsahují velké množství slizových látek, škrobu a bílkovin

Dávkování

U všech uvedených postupů je značně individuální. V jednotlivých bylinářích se informace liší někdy až závratně, proto doporučuji řídit se především chutí a citem, samozřejmě s přihlédnutím na druh byliny a její intoxikační schopnosti - nejlépe (pokud nemáte vůbec žádné zkušenosti) je prozkoumat všechny dostupné informace o rostlině dřív než ji vyzkoušíte - navštívit lékárnu, knihovnu, zdravou výživu nebo se kouknout na net a posoudit, zda bylina neobsahuje zvýšené množství nežádoucích látek, jež by mohly vést případně k otravě. Tím nemíním strašit potenciální zájemce, kteří by se rádi věnovali bylinám, jen osvětlit tuto oblast co nejkomplexněji, aby nedošlo k nedorozumění, že je možné s rostlinami nakládat bez jakýchkoliv vědomostí.

Existuje velké množství divoce rostoucích bylin, které jsou naprosto neškodné a jejich použití na čaj nebo jako suroviny k vaření vřele doporučuji. Obsahují množství stopových prvků a vitamínů, které v dnešní přešlechtěné a přechemizované zelenině najdete někdy jen ojediněle.

Uvádím zde několik vlastních a snad užitečných postřehů k přípravě čaje:

Koncentrace látek se přirozeně zvyšuje, když prodloužíme dobu varu (délku výluhu), zvýšíme objem použité rostliny nebo porušíme její buněčnou strukturu (krájením, lisováním, strouháním apod.). Zde bych ráda upozornila na fakt, že většina bylin – dle mého názoru a degustačních zkušeností není příjemné chuti a vůně když je roztok přespříliš koncentrovaný. Byliny nejsou rodu Camellia a látky, které obsahují jsou opravdu různorodé.

Samozřejmě dnes průmyslově pěstované byliny mají jiné vlastnosti a jsou šlechtěny za účelem lepší chuti a vyššího výnosu obsahových látek, jež jsou farmaceuticky korektní, tudíž silnějším výluhem většinou nic nezkazíme. I přesto nejsem zastáncem nakupování v lékárnách. Chápu však, že pro mnoho jedinců je tato alternativa nejjednodušší a tudíž nejschůdnější cestou. Ne každý je ochotný nalézt si svou rostlinku v přírodě a tak zahájit čajový obřad.

Mé zkušenosti jsou především s bylinami divokými, jejichž chuť a vůně je závislá na sezóně, lokalitě, době sběru a čerstvosti – netřeba zdůrazňovat, že opravdový labužník si vychutná především rostlinu právě utrženou, která obsahuje nejvyšší množství éterických olejů. Podle mého názoru platí při přípravě čerstvého nálevu, že méně je někdy více a proto není třeba ponechávat bylinu ve vodě déle než několik málo minut cca 3. Musím znovu upozornit na to, že je veliký rozdíl mezi klasickým čajem jak jej všichni známe a bylinou – u ní často nelze zvýšením koncentrace docílit lepší či silnější chuti naopak, ve velmi silném nálevu mohou být některé aromatické a účinné látky potlačeny na úkor jiných, především hořčin a tříslovin, což nemusí být žádoucí z hlediska chuti.

Nakonec ještě malý vitariánský recept, který jsem si oblíbila - bylinný džus: zhruba hrst bylin (nejlépe se hodí máta nebo meduňka) rozmixujeme s půl litrem vody a dolijeme do litru. Necháme luhovat 1 – 2 hodiny a scedíme. Výborný je ochucený medem nebo třtinovým cukrem s citronem.

Přeji krásné a co nejvíce pozitivní zážitky s našimi rostlinnými souputníky:-)

Obrázek uživatele Cchajownik

Já jsem bylinný džusík

Já jsem bylinný džusík vůbec nenechával luhovat... jen jsem bylinky rozmixoval a pak hned zcedil... bylo to výborné (Děkuji Zuzko:)

No, když máš výkonný

No, když máš výkonný mixér, tak to určitě stačí na dost silný nálev:-))

Obrázek uživatele PP

Hezký článek! Mimochodem

Hezký článek!
Mimochodem je škoda, jak se věci mění. Vzpomínám si jak jsme jako děti (je mi 36) chodili každý rok sbírat hromady bylinek a dnes.....? Všichni chodíme koupit pohodlně do lékárny co je potřeba. No zkusíme to zase trošku změnit ;-)

Obrázek uživatele Járes

Přesně tak, jsem zhruba

Přesně tak, jsem zhruba stejně stár a taky jsem sbírali. A když jsme neodevzdali sušené kopřivy , hluchavku apod. nedostali jsme vysvědčení. Ale to nemohu potvrdit, páč jsme byli poslušní a pracovití a vždy jsme odevzdali.

Obrázek uživatele ChaCult

Výborné.Mám doma na

Výborné.Mám doma na záhoně mátu,meduňku,šalvěj,levanduly.
Rád bych se zeptal.
Potřebují čerstvé bylinky před tím než z nich něco připravím(bylinný džus)opláchnout nebo vyprat ve vodě?
To samé před případným sušením?
Dík za recept.Vyzkouším.:o)

Obrázek uživatele Cchajownik

Já bylinky před

Já bylinky před konzumací nebo sušením koupu ve vlažné vodě. Umyjí se tím případné hrubé nečistoty a vyplaví nevítaní návštěvníci :)

Obrázek uživatele PP

Opláchnutí ve vodě

Opláchnutí ve vodě rozhodně nemůže být na závadu. Když nic jiného, tak se stačí obyčejným selským rozumem zamyslet nad faktem, že na bylinky přece normálně prší :-)

To záleží na tom, co s

To záleží na tom, co s bylinou chceš kutit, ale před sušením se to vážně nehodí, prakticky ji znehodnotíš - mohou v ní začít probíhat hnilobné procesy, zejména u těch druhů jež jsou bohaté na sliz, jako je jitrocel - proto se obvykle nesbírá za deště a raní rosy (pouze v některých keltských aj. rituálech nebo v situaci kdy materiál okamžitě využiješ atd.). Bylina se i přesto při vysoušení prakticky sama vyčistí výpary svých silic a případní broučci odejdou za "živější" potravou. Před okamžitou spotřebou za syrova je jinak taky myji, jen na čaj mi to přijde zbytečné.

Obrázek uživatele PP

Souhlasím s tím co

Souhlasím s tím co píšeš, ale řeč byla jednoznačně o omytí před přípravou nápoje.

Obrázek uživatele ChaCult

Ok.Mě jen přišlo,že

Ok.Mě jen přišlo,že když jsem letos sklidil a opláchl ve vodě tak třeba máta nemá tak výraznou vůni suchého listu jak by nejspíš měla mít a v nálevu je to taky slabota.Jinak používám bylinky spíš za čerstva.Možné je,že obsah silic bude větší až koncem června začátkem července.

Já bych z listů máty asi

Já bych z listů máty asi čaj nedělala, nejlepší je květ a to těsně před rozkvětem. Obsah mentolu se značně liší podle druhu, který najdeš. A oplachovat ji mi připadá barbarské, protože nejaromatičtější složka je docela těkavá a jisté množství "unikne" i při manipulaci s ní.

Obrázek uživatele maree

ach ták.. to je mi opravdu

ach ták.. to je mi opravdu novinkou! já jsem se právě pokoušela dělat čaj z listů máty (který se nám letos na zahradě urodil úplnej prales)a nějak z toho nic moc nevzniklo:/.. takže to zkusím s těmi květy - jen co budou, zatím rozhodně zkusím ten džus, moc díky za tip!

Obrázek uživatele Čáp

Možná záleží také na

Možná záleží také na tom, zda jde o mátu peprnou, marockou nebo vodní.
Na "čaj" užívám zásadně celé rostliny(pominu-li kořeny:)), většinou sušené(zásadně před sušením neoplachuji) a na to že by byl "čaj" slabý si rozhodně nemohuá stěžovat. Spíše mám třeba u Tuaregu problém s tím, aby mi máta nepřebíjela chuť Gunpowderu, musím jí dávat opravdu málo.:) Sklízet je dle Zdraví z Boží lékárny (Maria Treben) nejlepší na začátku nebo na konci květu.

Obrázek uživatele ChaCult

Letos je u mě novinkou

Letos je u mě novinkou marocká máta a ta je do Tuaregu opravdu parádní.Používám čerstvou(list) ve spojení s letošním Zhu Cha od obchodcajem-je to fantazie :-D

Obrázek uživatele Čáp

Teď jsem zrovna četl

Teď jsem zrovna četl článek (bylo to v Lidovkách, v Letním Relaxu) o tom, jak se různé varianty máty mezi sebou často a rády kříží. Tak planí a planí a planí... Tudíž rozhodně není máta jako máta (to je ostatně zřejmé už z pouhého pohledu na rostlinky, zejména na spodní část listů, které mohou mít různé barvy od světle zelené po tmavě fialovou) a v tom je asi ten problém.

Ja byliny den pred sklizni

Ja byliny den pred sklizni pokropim. Ne za ucelem zaliti, ale pro oplachnuti od prachu, ptacincu apod. Kvuli pracovnimu rytmu mi to vychazi jen na patek vecer, v sobotu idealne o 10:30 sklizim...

Obrázek uživatele LaoChing

No jde o to,jakou vodou

No jde o to,jakou vodou :0))

Obrázek uživatele LaoChing

Bylinky jsou opravdu

Bylinky jsou opravdu nejlepší čerstvé.Obsah silic je u každé rosatliny jinačí.Ale všeobecně se dá říct že od toho června do září

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

wau, tak jsem si teď

wau, tak jsem si teď chtěl dát puerh a asi se půjdu projít na zahrádku :-))

Obrázek uživatele LaoChing

To běž :0) hodně dobrý

To běž :0) hodně dobrý čaj je z černého bezu :P

Obrázek uživatele ještěrka

Já bylinky nakládám do

Já bylinky nakládám do čisté vodky bez příchutí, a to samostatně. Sbírám za sucha poupata mateřídoušky - té, co po rozemnutí lístků voní po citrónech a roste všude na mezích, potom poupata třezalky tečkované - ta dává macerátu purpurovou barvu a dobrá je také dobrá mysl - oregano. Stačí nechat týden luhovat v malé skleničce
(např. od dětské výživy) a pak přes sítko scedit a zředit zbytkem půllitru třeba hanácké z palírny u zeleného stromu. Pro někoho je to dobrá motivace na výlet :-)

Obrázek uživatele Čáp

Právě jsem si naložil do

Právě jsem si naložil do litru vodky cca 55g čerstvé máty, tak jsem zvědav co to se mnou za 14 dní udělá.:)

Obrázek uživatele PP

Svého čase jsme s

Svého čase jsme s kamarádem takto naložili do vodky maté :-)
....hezká bomba..

Obrázek uživatele fildoska

UA, to bude panák na onen

UA, to bude panák na onen svět:D

Obrázek uživatele Stan

:-) Pěkné ! Nejsem

:-) Pěkné !
Nejsem bylinkář v pravém slova smyslu. Ale napadla mě v souvislosti s příspěvkem Ještěrky jedna příhoda. Kdysi mi někde u kamarádů nalili paňáka a měl jsem hádat co to je. Tipnul jsem Becherovku. A to se podržte, byl to v konzumním lihu macerovaný urologický čaj. Takový ten z papírového pytlíku z lékárny.
Ještě mě napadá, že se tímto zříkám veškeré odpovědnosti za výsledky pokusů s výrobou domácích likérů svépomocí :-)

Obrázek uživatele fildoska

jezis v konzumním lihu

jezis v konzumním lihu macerovaný urologický čaj:D fuj:D

Obrázek uživatele LaoChing

Domáci likéry lze udělat

Domáci likéry lze udělat docela snadno,jen musíš vědět kolik čeho,jak dlouho louhovat apod..

v skole sme robili alpsky

v skole sme robili alpsky rizlink tak, ze sme liter čuča (lacne ovocne vino) zmiesali s flastickou alpy .
A ja som si raz doma spravil bloody mary - alpa a cerasnovy liker. Mnam to bolo piticko...

Obrázek uživatele Jirka

Fujtajbl :-D

Fujtajbl :-D

Obrázek uživatele Stan

No prosim! A to se tu

No prosim! A to se tu někdo ušklíbal mýmu receptu na domácí becherovku! :-)

Obrázek uživatele Jirka

Já to nebyl, dones

Já to nebyl, dones ochutnat :-D

Obrázek uživatele Stan

Čoveče, já to asi fakt

Čoveče, já to asi fakt zkusim. Jinak, podobných recepisů mám ze svých cest a biofarmakologických období přehršel. :-)))

Obrázek uživatele Jirka

Supr ;-) Poslední dobou

Supr ;-) Poslední dobou totiž fakt potřebuju něco silnějšího, než jen silnej čaj :-)

Obrázek uživatele LaoChing

:D zlatá becherovka ...

:D zlatá becherovka ...

Obrázek uživatele Miky9

koupil jsem si Aloe vera

koupil jsem si Aloe vera lists - drcené lístky a nevím co s tím... jak se to připravuje? zkusil jsem to připravit jako čaj, ale bylo to hořké a téměř se to nedalo vypít

Můžu se zeptat, kde

Můžu se zeptat, kde koupíte kořeny rostlin, byliny atd.?