Brněnské lisování

 

Když jsem se na konci listopadu vrátil z přednáškovýho turné o Gruzínských čajích po Finsku, měl jsem chuť udělat další čajový krok. Zvažoval jsem výpravu do Keni - bych rozšířil své portfolio, ale osud tomu nebyl nakloněn. Ceny letenek mne neispirovaly ke vzlétnutí a můj měšec taky necinkal zlatem potřebným ke směnění za černý vlas země.

   A tak 28.listopadu jsem napařil 50g celolistého Tkibulského čaje, nechal chvíli odpočinout, dal do stříbrného sáčku a vsunul pod polovinu své knihovny určené pro vědecké kratochvíle (ještě pořád si hraji se slovy v knize zvané disertace). První výsledek byl ... no řekněme to kulantně. Ale ne, prostě byl katastrofální. Žádný koláček toho zlatavého odpoledne 29.listopadu světlo světa nespatřil. Vysypal jsem ze sáčku znova rozdrobený čaj. Jen na konci na mne pomrkávalo pár propletených žmolků.

A těch pár žmolků a hlavně posun v chuti čaje, mi nedalo spát. Dosušil jsem jej a znova dal do testeru. Chuť byla o kousek ovocnější, čajík ale byl o chlup v slabší kondici než před začátkem. Opustil na chvíli jsem myšlenku lisování a hrál si s napařováním a dosušováním (děkuji Alence z Brněnské čajovny Skleněná louka, že měla se mnou trpělivost se propíjet těmi divokými pokusy)... ale nechci psát o napařování. To snad jindy. Skočme do soboty, dne čtrnáctého prosince a přemisťme se do mého ateliéru...

Začíná workshop lisování. Vyzbrojen teoretickými znalostmi, konzultacemi, 500g Zlatých drátků z 2011, 300g Tkibuli, 300g Avta a 200g Ramize (všechno to jsou celolistí gruzínci - červení povětšinou), "ponožkou" - kterou jsem ušil hrajíc šach s Indiánem (ten divoký obr pracující na Skleněnce) a chutí, jsem zahájil workshop. Bylo nás celkem čtyři, akorát humor života poslal prvně domů Jirku (z Košické Amany) a Indiána ještě dřív než jsme začali lisovat. A tak jsme na to nakonec (z)byli jen dva. Já a Martin. Tu sobotu jsme stihli lisovat sedum hnízd. První dvě sice vypadala po vytažení dobře, ale začala se po dosychání rozpadat. Zvýšili jsme lisovací váhu - stoupli jsme si na další lisovaný čaj dva a výsledek byl přesvědčivý. Koláčky drželi! Radost největší. Dokonce poslední tři jsme lisovali vahou tří muží - když jsme v kuchyni zdrželi Ondru, co přišel do ateliéru malovat. Nejkrásnější koláček - 66g Ramize, jsem věnoval Martinovi za pomoc.

Lisovani   

Více obrázků z toho dne se dá najít tady (https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.10151897530659217)

Byly to dobré zkušenosti. Další dny mi přinesly ve své náruči hořké i sladké plody. Ne každý experiment se podařil. Někdy jsem v únavě přepálil čaj, jindy jsem přesušil výsledný koláček a ten tak ztratil část své duše. A taky ta bolest ze spálené kůže, když jsem v opomenutí chytl rozžhaveného kastrolu... Ale také krásné chvíle, kdy při degustaci mi začali vycházet nové tóny, kdy na mne po dolisování mrknul krásný tvar koláče, či když jsem se s tím mohl podělit s přáteli (například při návštěvě Kloudovic v Jihlavě).

Zatím mám za sebou dvacítku experimentů (viz. https://www.facebook.com/groups/322974019216/). Koláček z úvodní fotografie je výsledkem spolupráce s Bobem z Chajovny - základ gruzínského Avta je obohacen o zlatavý Diang Hong a Dai Bai Hao (čaje jsem volil nejen s ohledem na chuť, ale také už řeším i rovinu vývoje - tedy aby všechny obsažené čaje měli podobné vlastnosti v luhování).

A pomalu se chystám na největší krok. Na konci ledna bychom rádi nalisovali 35 kg čajů, na 400 koláčků a otevřít tak prostor u nás pro růst praktických zkušeností.  

Dobrý den, já sám jsem

Dobrý den,

já sám jsem hned ve svých čajovacích začátcích koketoval s myšlenkou ohledně tvoření a lisování vlastních čajových směsí. Pár dní zpět jsem si koupil 500g vietnamského čaje 2013 Che Xanh Thai Nguyen, který jsem zrovna včera zkusil experimentálně vylisovat do malého koláčku. Na vše byl použit pouze větší hrnek, lahev, poté prkno a hrnec, abych si pro dolisování na hrnec mohl sám stoupnout. Jako vy, i já chci zjistit změnu chutí nejen napařením, ale i v oblasti delšího skladování takto vylisovaných koláčků. Do budoucna bych chtěl pro svoji potřebu mixovat mao cha z různých oblastí nebo jiné směsi zeleného, červeného nebo jiného druhu čaje.

Zdravím tak 500g není

Zdravím
tak 500g není žádný malý koláček :) Myslím si, že prkno je základ. Ale pro lisování půl kg bych asi spíš už použil lis na ovoce.
Tož přeji hodně štěstí do lisování!

Oprava. Koupil jsem 500g,

Oprava. Koupil jsem 500g, ale provedl jsem lisování z cca 100g čaje :-). Nějaké foto jsem umístil na svůj web, který mám napsaný zde v profilu.

Podíval jsem se na fotky a

Podíval jsem se na fotky a musím říct, že se vám pěkně povedl! A určitě bych udělal více koláčů - přece jen - jeden průběžně propíjet a druhý nechat zrát.... :)

Inspirativní článek,

Inspirativní článek, vypadá to skvěle (o=´

Obrázek uživatele mechatronik

suchyyy: Mohu poprosit o

suchyyy: Mohu poprosit o link na Vaše stránky? Rád bych si přečetl poznámky z lisování toho zeleňáku, pokud by Vám to nevadilo. Děkuji.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

http://cestmirsuchy.dyndns.or

http://cestmirsuchy.dyndns.org/

Moc poznámek z toho ale není. Byl to jen takový spontánní experiment. Budu zkoumat změnu v chuti a pokud by se čaj nějak vyvinul, určitě napíšu do svých poznámek a sem do diskuse.

prosím o radu k lisovaným

prosím o radu k lisovaným čajům: jak kulturně odlomit kousek na výrobu čaje? Mám Pu er z Taiwanu, hodně tvrdý, jednou za čas část nalámu, uložím do uzavřené plechové krabičky a tu pak užívám. Na přípravu používám drť, větší a menší pevné kousky - nevadí to? Nebo na to mám jít jinak? Předem díky.

Nejsem letitý znalec, ale

Nejsem letitý znalec, ale já jsem si také podobně rozmělnil na takové malé nugetky nebo peletky jeden pevněji slisovaný a levnější "nic-moc" shu puerh (který mi zbyl ještě z čajových začátků) a nugetky vsypal do plechovky. Poté jsem ještě jeden kousek chuťově vyzrálejšího koláče sheng puerhu opatrně puerhovým nožem rozbil na jednotlivé celé lístky, až vzdušné chuchvalce lístků. To už nebylo tak brutální. A vzhledem k rychlé každodenní spotřebě tohoto shengu na studentské koleji se nezměnila chuť a ani další jiné kvalitativní vlastnosti. S dražším nebo chuťově velmi dobrým puerhem bych si toto asi nedovolil. Závěrem: Pokud vám chutná vámi popsaný čaj z drtě a kousků čaje, tak potom chuti jednotlivce se meze nekladou :-). Ono je hezké, když si čajomilec sám pěkně najde tu svoji přípravu, která mu chutná :-).
Vzhledem k dlouhodobějšímu pití bych nechal koláč nebo cihlu vcelku. Při velmi rychlé nebo konzumnější spotřebě nevidím důvod, proč si koláč nerozbít na jednotlivé lístky.