Basilur tea: Chinese milk oolong green tea

Po delší době skladování ve svém Ji Pin šuplíčku jsem konečně otevřel do té doby neprodyšně zabalený Cejlonský mléčný oolong od Basilur tea z kolekce The garden of stones. Přes počáteční obavy jsem si tento, trochu trpce získaný, skvost zvládl připravit ke své spokojenosti, což mě motivovalo dostatečně k tomu, abych se o to s vámi podělil. 

Kdo by se chtěl podívat na oku lahodící balení, je k nalezení zde:

http://basilurtea.com/#tea-collection

stačí kliknout na The garden of stones a pak je to ten šedivo-stříbrný.

 

Po porušení pečetí, vybalení a otevření sáčku odpověděla na má očekávání výrazná čajová a velmi lehce pražená vůně s oříškovým nádechem. lísky mají tmavězelnou až nahnědlou barvu a jsou stočeny do téměř kuliček.

K přípravě jsem použil svůj letitý vyglazovaný Yixingský gaiwan a na vodu velkou keramickou konvičku. Předehřeje to všechno vřelou vodou jsem do Gaiwanu vsypal jednu a půl lžičky lístků, přiklopil, lehce potřásl a nechal na chvilku propagovat vůni. Ještě před otevřením se ke mně přes zubatý okraj trochu otlučené pokličky dostala plná vůně, která mne po otevření omámila přidanými malinovými a ostružinovými harmoniemi a silným smetanovým tělem, jak bylo názvem tohoto oolongu slíbeno.

K prvnímu nálevu jsem použil tak horkou (odstátou kohoutkovou) vodu, že dotek s konvičkou ihned pálil do ruky (odhadem 80st.C). Přelije suché lístky jsem s prodlevou pouze na jediný nádech slil žlutý čaj. Od vlhkých lístků a šálků se linula táž vůně, jen vše ustoupilo do pozadí ve prospěch smetany. V korespondenci s vůní mne pohladily i první doušky, jakoby ji někdo do šálků tajně přilil.

S pomalu chladnoucí vodou jsem připravil ještě další čyři nálevy, jejichž plná chuť začala ustupovat až ke konci. Poté jsem si přilil do konvičky další horkou vodu a pokračoval, dokud mě chuť lahodila. Takto jsem si celkem připravil snad na sedum výtečných nálevů, tak jeden litr čaje. 

S potěšením jsem ale pokračoval, neboť čaj nijak netrpkl, jak jsem zvyklý, a ačkoli slábl, stále mě těšil jako jakási ozvěna předchozí symfonie a doprovázel mě při psaní tohoto zápisku.

 

Zprvu jsem měl obavy ze svého čajovnického (ne)umu a že jsem si svým otálením nechal oolong zkazit, ale skvelým zakonzervováním a rozumným uskladněním zdá se neztratil na své moci. Navíc se asi těžko úplně zkazí přípravou; horká i chladnější voda vyvedla čaje podobné chuti.

Cena i dostupnost mi je neznáma, avšak tomu, kdo má možnost si k takovému čaji přivonět, jej doporučuji.