2008 Haiwan 958 Menghai Raw Pu-erh tea tuo

Děkuji všem uživatelům za velmi hojné recenze puerů, přispěji tedy i svou troškou do mlýna. Tento recenzovaný puerh jsem si koupil pro každodenní popíjení a dle mého názoru by podobná třída měla být všude dostupná jako základ (viz má poznámka v závěru).Továrna: Haiwan Tea Factory.
List: consists of sun-dried Menghai area Pu-erh.
Datum lisování a sběru: Compressed on February 15th, 2008 (Spring 2007 material).Suchý list (hnízdo) voní typickou tabákovitou vůní Puerů, středně silná výraznost. Středně silně lisovaný, pro ukrojení větších kusů to chce již trochu praxi, ale jde to vcelku bez problémů. List je na pohled velice uspokojivé kvality celé drobné podlouhlé lístky.

Příprava:
Yixing, nebo Zisha konvička 100ml, 7-8g listu, nahřátí nádobí. List v nahřátém nádobí voní těžce tabákovitě s výraznými ovocnými přezrálými prvky.


0.nálev 100°C/okamžitě slít - tímto nálevem oplachujeme nádobí a poléváme konvičku, nepije se.

1.nálev 100°C/15s - nálev velmi světle žluté barvy, podstatně světlejší, než u jiných levnějších hnízd. Chuť není příliš výrazná, je to dáno nejspíše tím, že list se ještě z kusů nestačil rozpadnout, pokud se vám tedy podaří oddělit větší kusy, pak prodlužte čas prvního nálevu na 20-25s. Při druhé přípravě s drobnějším listem byl tento čas (15s) vyhovující. Chuť jemná, vůbec není tak silná, jak se zdálo z vůně suchého hnízda, převažují tabákovité tóny, které rychle přecházejí do ovocné velmi sladké jemnosti, zatím nepříliš výrazné složky. Dochuť je také velice jemná, hned od začátku sladká s nepatrně tabákovitými tóny a se směskou ovocných tónů, lze vnímat pouze ovocný celek, zde se nedá příliš dobře identifikovat jednotlivé tóny, lze cítit vyčnívající tropické ovoce, místy tóny manga.

2.nálev 100°C/5s - podstatně tmavší žlutý nálev, stále však relativně světlý. Doporučuji dodržet velmi krátké slití, nálev je pak poměrně hodně svíravý, pakliže se tak nechtěně stane, je možné nálev ve slívacím džbánku následně trochu doředit horkou vodou. Chuť je plná, úvodní tabákovitost trvá opravdu vteřinu, okamžitě přechází do tónů zeleného čaje, a do plných ovocných prvků. Dozvuk je velmi uspokojivý, poměrně dlouhá ale nepříliš výrazná tabákovitost, sladké ovocno-květinové prvky s velkou výrazností a dlouhotrvajícím účinkem. Lehce svíravá koncovka.

3.nálev 100°C/10s - vyváženější nálev velmi příjemných mírných prvků, ovocné složky s výraznou sladkostí. Dochuť je také usměrněná, převažuje těžká ovocná složka plně zralého ovoce, kde se více roztáhly složky a lépe se vychutnávají. V pozadí je nepatrně cítit trávovitý nádech připomínající zelený čaj.

4.nálev 100°C/20s - naprosto stejný nálev, jako v předchozím případě. Dozvuk více rozložený do jednotlivých tónů, neidentifikuji však jednotlivé tropické ovoce.

5.nálev 100°C/40s - zdvojnásobením času získáme stále plný konstantní nálev stejných prvků, jako v minulých dvou nálevech, chuť plná ovocná s lehce svíravým závěrem, dozvuk je velice jemný, těžšího ovocného charakteru a stále dlouhý.

6.nálev 100°C/55s - nepatrný pokles výraznosti, tím i zjemnění celkové chuti. Dozvuk také slabší a o něco kratší, ale stále dlouhý.

7.nálev 100°C/120s - opět pokles, zde razantnější, ale stále vcelku plný. Chuť se oslabila a omezila se jen na určité tóny, stále hodně sladký nálev s poměrně výrazně svíravou koncovkou. Dozvuk středně dlouhý, znatelné oslabení výraznosti, také se omezil na pár ovocných prvků.

8.nálev 100°C/250s+ - výrazný pokles, poslední nálev, lehké náznaky zeleného čaje a ovocnosti, dozvuk krátký, příjemný, ale nevýrazný.

//Čaj vhodný i do práce - slévat nálevy, nechat vychladnout a popíjet. Velmi povzbudivý!

//Na obrázku 4/1 nálev

Závěr: Běžný čaj pro každodenní popíjení, svým vzhledem, jak listem, tak obalem, dost předčí skutečnou kvalitu (inu obal prodává...). Dosti ordinérní chuťové složky, místy lze najít něco nového, každá továrna má své typické chutě. Dobré pití, ale nic oslnivého. Pozor na přelouhování, pak je až nepříjemný. Můj osobní názor je, že další archivace tomuto čaji už moc nepřinese (ale ani neuškodí), je proto vhodný k okamžitému popíjení. Osobně bych tento čaj zařadil do středu základní třídy a můj sen je asi v takovéto kvalitě vidět nejnižší třídy dostupné v ČR - tuto poznámku jsem musel napsal po nedávné zkušenosti se zakoupenou sheng tuo za 120,-....

Cena: 8,91 dolarů/5 tuo - 500g + poštovné

Prodejce/dodavatel: Yunnan Sourcing

 

©2010 http://mechatronik.blog.cz/

 

I podle mne je tento čaj

I podle mne je tento čaj takový běžný průměr, pitelný, ale nic oslnivého. Řekl bych, že Menghai a Xia Guan Jia Ji ze stejného roku jsou lepší, zvlášť ten druhý, i s ohledem na možné další zrání; ale možná jsem na chuťové rozpětí XG zatížený.

Každopádně 8 g na 100 ml mi připadá strašně moc. Myslím, že 4-5g je tak akorát a. 6. a 7. nálev 55 a 120 s je taky dost. Zkusil bych něco jako: 20,15,5,8,10,15,20,30 atd. Pak se ta svíravost neprojeví a vylezou jemnější tóny. Schválně vyzkoušej, udělej si nezávisle ještě jednu degustaci a když, tak dej vědět.

Jinak chválím degustaci jako celek, luxusní!

Obrázek uživatele mechatronik

Plně souhlasím s tvým

Plně souhlasím s tvým dojmem, že XG ze stejného roku je lepší, dokonce ho právě popíjím, proto tento recenzovaný kousek označuji jako příjemný základ.

Myslím si, že ty kratší časy už by se v pozdějších nálevech projevovaly jako velmi slabý celek. První přípravu jsem připravoval s podobným sléváním, jako jsi popisoval a vcelku mě překvapilo, že jsou nálevy jaksi prázdné. Proto jsem později přidal gramáž a prodloužil dobu louhování. Je to taky hodně subjektivní, ale pokud mi něco sedne více, určitě popíšu.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Smouk

Zkouším si představit,

Zkouším si představit, jak někdo při pití čaje číhá se stopkama, aby se mu čtvrtý nálev louhoval 8 sekund. Humorné :-)) Tak nějak si myslím, že je to lepší odhadnout intuitivně, řekl bych že si to čajování pak člověk užije o dost víc.. navíc ono jestli osm nebo deset vteřin, to stejně těžko poznáš rozdíl. Jinak ti to ale nechci nijak vymlouvat, pokud tě to takhle baví, prosim, jenom mi tohle "profesorské" pití čaje připadá poněkud tragikomické. :-)

Obrázek uživatele Cajik

Souhlasím, navíc tím

Souhlasím, navíc tím intuitivním přístupem člověk ve stejném čaji pokaždé objeví něco nového, čeho si předtím nevšiml a tak. Mě osobně se příčí používat váhy, stopky a teploměr, protože pak celkově příprava a pití čaje ztrácí něco ze svého kouzla.

Obrázek uživatele Apepa

Osm nebo deset.. -

Osm nebo deset.. - souhlasím, jen samotné slívání zabere pár sekund. Snad chtěl spíš naznačit, že jeden je "jen o fous" delší než další.

Obrázek uživatele Stan

to Smouk a Cajik: Asi mi

to Smouk a Cajik:
Asi mi něco uniklo. Měl jsem za to, že je tu řeč o degustaci. A jestli ano, pak bych měl z intuitivního přístupu určité obavy. "Normální" čajování je jistě jiná věc.

Obrázek uživatele Cajik

Já ti nevím. Když si

Já ti nevím. Když si potřebuji udělat názor na nějaký čaj, tak použiji tester. U degustace ve stylu, jak je dělaná tato bych opravdu přistupoval intuitivně, protože podle mne nejde o to zhodnotit čaj z hlediska špatných a dobrých vlastností, ale o přiblížení chuťového spektra ostatním. Stejně dokud daný čaj člověk sám neochutná, tak sou to jen slova, i když asi pár jedinců by se našlo, co by si dokázalo tu chuť představit.

Edit: Podívej se na degustace pana Prachaře, ten také nepoužívá žádné nástroje a vše dosti odhaduje.

Obrázek uživatele Spachal

Ahoj, s tímhle přístupem

Ahoj, s tímhle přístupem jsem měl také trochu obavy, ale z toho, že se čajové zápisníky uživatelů objevují na hlavní stránce webu, se dá jen težko usuzovat, že každá degustace bude "naprosto pintlich", popisovaná čajoznalcem, za přesně stanovených podmínek ..
Tohle je prostě "blog", čajový zápisník uživatele, ne oficiání recenze, článek, nebo něco podobného. V tomto duchu to též popisuje pan Peroutka.
Takže zda bude váha čaje, teplota a kvalita vody nebo další věci týkající se přípravy čaje intuitivní, nebo popsané s vědeckou precisností, je dle mého názoru čistě a jen na rozhodnutí autora svého zápisníku, ne? :]

Jinak samozřejmě za degustaci i já děkuji!

Obrázek uživatele Stan

Cajik: :) Což jen tak

Cajik:
:) Což jen tak mimochodem zcela popírá smysl degustací!
To nehodnotím, to jen konstatuji. :-)

Obrázek uživatele Cajik

Otázka je na kolik jsou

Otázka je na kolik jsou smysluplné degustace od lidí co pijí aktivně čaj cca 3-4 roky a navíc každý člověk vnímá chutě a vůně rozdílně.

Jinak pokud by člověk chtěl být opravdu při degustaci precizní, tak by musel použít laboratorní pomůcky (analytická váha, teploměr atd.) a to moc lidí asi nevlastní a ani si to nemůže dovolit.

Jinak ať si ostatní používají, co chtějí a dělají degustace podle sebe, ale myslím si, že ani u degustace se nemusí hrotit preciznost. Jsme totiž lidé a né analytické stroje :-)

Jinak ber mě s rezervou. Čaj jsme začali všichni pít z jiného důvodu než kvůli přípravě přesně podle návodu krok za krokem.

Obrázek uživatele mechatronik

Jak jsi řekl, každý

Jak jsi řekl, každý vnímá chutě rozdílně a z tohoto ohledu je myslím takováto, řekněme tedy spíše recenze, přínosná pro porovnání vnímání. Dalším pozitivem je vzdělávání - příkladem může být mnou popisovaná chuť tropického ovoce, které může někdo upřesnit a tím rozpoznám při příští přípravě další tóny.
Váhu používám, teplotu odhaduji jak jsem si ověřit vcelku přesně a dobu louhování většinou instinktivně a nebo dle barvy.
//Musíme taky upřesnit dobu slití, počítáte slití po poslední kapce, nebo když se chystáte slít? :-D Na tohle téma jsme minule při kolektivním ochutnávání navázali poměrně bouřlivou debatu.
Nemusíme dodržovat všechny pomůcky popsané mistrem Lu Yu, ale myslím, že se shodneme, že že příprava má mít jistý řád (obzvláště, pokud chci prezentovat nějaký čaj).
Degustace v pravém slova smyslu mají smysl při třídění, nákupu a ověřování.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Cajik

Jo souhlas. Tak váha je

Jo souhlas. Tak váha je dobrá pokud má člověk problém +- odhadnout ji nebo pokud poprvé zkouší úplně neznámí čaj. Se zkušenostmi člověk ztratí potřebu ji používat.

Obrázek uživatele Smouk

Vidím propastný rozdíl v

Vidím propastný rozdíl v tom, když někdo popíše degustaci s uvedením času louhování (a nechce se mi věřit tomu, že ty časy jsou vždy změřeny striktně na vteřinu, vždy je to lehce +/-, nebo ne?) a v tom, když někdo poradí jinou přípravu čaje a uvádí "třeba: ..5,8,10...") :-) Ona stejně každá konvička slévá trochu jinak, takže na těch vteřinách vážně nesejde.. :-)

Obrázek uživatele Stan

To Cajik: Ale jo. Já to

To Cajik:
Ale jo. Já to úplně chápu. :-)
Osobně čtu jakékoli degustace asi jako kuchařky (myšleno knihy). Takže pro zábavu a ne jako návod na vaření. Nicméně musím konstatovat, že takto si udělám mnohem lepší představu co se vlastně dělo. Chci říct, pokud by to vypadalo asi takhle:"..........trochu čaje jsem zalil trochou teplé vody a nechal chvíli louhovat.......a bylo (případně nebylo) to dobrý....." tak to číst vůbec nebudu! (uvědomuji si že to úmyslně přeháním)
Stejně tak popis spirál oparu stoupající z Yixingské konvičky a líčení omamných vůní a proudů energií, atd. je prima, ale patří do poněkud jiné sekce.
S tou "erudicí" hodnotitelů degustátorů se to tu někde už taky propíralo, ale to nechávám zcela bez komentáře. To je podle mě osobní věc autora.
Jinak všechny ty technické krámy, co píšeš, mám doma a používám jen čajový budíček, co jde nařídit na vteřiny, protože jsem starej sklerotik a už jsem hezkých pár skvostných čajů po hodinách máčení vylil do záchoda.Berte, prosím jako můj subjektivní pohled, který nikomu necpu. :-)

Obrázek uživatele Pyroh

Jen drobná polemika -

Jen drobná polemika - nemyslím, že by třeba cha qi nepatřilo do degustací, aspoň v Art of Tea se poměrně hodně řeší a je fakt, že jsem měl některé starší čaje, u kterých to bylo hlavní pozitivum a chuť samotná nebyla kdovíjak úžasná.
JT

Obrázek uživatele Stan

:-) Polemika přijata. To si

:-)
Polemika přijata. To si i docela dovedu představit.
Ačkoli, kdyby takový údaj obsahoval popis degustace někoho, koho neznám osobně, vůbec bych ji nebral v potaz.
A to nenamítám nic proti qi jako takové, ale mám velmi nerad (řečeno diplomaticky)všechny ty "rádobyšamany".

Obrázek uživatele Stan

to Smouk: Tak to beru. Já

to Smouk:
Tak to beru.
Já to pochopil tak, že po uvedených vteřinách se začalo slévat.

Dovolím si též přispět

Dovolím si též přispět troškou do mlýna...
Pro mne je vážení, měření a stopování osobně vcelku důležité kvůli opakovatelnosti - tj. pokud mi při určitém postupu přípravy příjde čaj obzvláště chutný, jsem rád, pokud příště docílím stejné chuti (to nevylučuje, že už nikdy s daným čajem nezkusím zaexperimentovat, ale je to taková jistota, ke které se lze vracet). Jde samozřejmě o záležitost subjektivní, nebo v nejlepším případě intersubjektivní, tj. mé časy a počty mohou jiným lidem vyhovovat, nebo taky ne.
U degustací vidím význam ještě v další věci - pokud daný čaj vyzkouším a jsem zklamán, a v degustaci je vychválen, příjde mi užitečné, když mohu relativně přesně zopakovat použitý postup a třeba zjistit, že chyba nebyla na straně čaje, ale mé přípravy.
Chovám v úctě ty, kdo si s čajem rozumí natolik, že mohou vše nebo většinu faktorů řídit intuicí a zkušeností. Myslím ale, že je rozdíl třeba mezi japonským nebo čínským čajovým mistrem, který se soustředí jen na několik druhů čaje, jejichž přípravu povznese k dokonalosti - ten jistě ví, kolik čaje do které konvičky nasypat, jaký zvuk má vydávat voda apod. Mě (a většině z nás, myslím) projde ročně rukama cca. tři desítky naprosto nesrovnatelných druhů čaje, a já nejsem schopen bez záznamů a určitých "laboratorních" postupů obsáhnout takové množství pouhou intuicí (shincha - archivní sheng - BOP Assám - naprosto odlišné světy, kultury, tradice - jen jako příklad)
Nechci nikoho ovlivňovat nebo se přít - jen mi příjde, že čajová cesta je tak široká, že po ní může s intenzivním a hlubokým prožitkem kráčet i analytická mysl... :-)
Honza

Obrázek uživatele Cajik

Jako jo, ale také dost

Jako jo, ale také dost záleží na nádobí, vodě atd. Sebelépe připravený čaj přesně podle daného postupu s daným množstvím nebude chutnat úplně stejně.

Jinak já, když si čaj odměřuji tak používám jednu konkrétní misku a čaje vždy použiji +- stejně.
Teploměr a váhu používám jedině, když připravuji v čaj v nádobí, které neznám a vodu vařím v jiné než obvyklé konvici.

Obrázek uživatele mechatronik

Ano, čajů je nespočetné

Ano, čajů je nespočetné množství a to je další důvod, proč zaznamenávat, byť jen pro svou potřebu, přípravu a dělat recenze - pokud se k němu vrátíme, víme, pod jakou přípravou nám chutnal (ale i toto je diskutabilní argument - nikdy není stejný čaj, naše chuť po určité době může být jiná atd. atd.) ;-)
Jinak souhlasím, voda dělá hodně a měl bych zveřejňovat (minimálně u lepších čajů) jakou jsem použil. U tohoto to byla ověřená kojenecká voda ze studny vařená v rychlovarce.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Smouk

Kojenecká voda ze studny?

Kojenecká voda ze studny? To existuje? :-)) Kojenecké vody jsou sice z podzemních zdrojů, ale obvykle pramenité..
Jenom se ptám... :-)

Obrázek uživatele Cajik

Taky mě to zarazilo. Třeba

Taky mě to zarazilo. Třeba je to studniční voda, která splňuje normy tak, aby se dala označit za kojeneckou.

Obrázek uživatele mechatronik

Vysvětleno bez chyby ;-)

Vysvětleno bez chyby ;-) Pouze dusičnany máme o chlup nad normou, ale i tak je to prý dobrý pramen. Když už jsme u toho, jak má člověk ve městě k dispozici pouze vodu z vodovodu, tak přechod na lepší je docela šok, mě ze začátku nechutnala...
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Obrázek uživatele Spachal

Souhlasím, my v KV máme

Souhlasím, my v KV máme relativně velmi slušnou vodu, v řádu, drojem z výše položené čisté přehrady, piji ji přímo z kohoutku léta a chutná mi. I přes to, že na Povodí Ohře jsem jeden čas pracoval, čističky vody znám a raději na to prostě nemyslím, to bych nemohl jíst a pít skoro nic ;].

Teď jsem ale hlavně přípravě čajů pořídil filtrační konvici a voda, která projde přes filtr, je prostě znatelně jiná. Na začátku mi téměř nechutnala, ale už jsem si asi zvyknul. Prostě ta lehce železitá chuť vody přímo z kohoutku je těžký návyk :)) ..

Obrázek uživatele Petr Novák

Zdravím, Hezky se to tady

Zdravím,

Hezky se to tady rozjelo:) Tohoto čaje jsem vypil dvě Tou a třetí jsem dal stranou s tím, že jeho neduhy jsou dány hlavně čerstvostí. Trošku bych byl opatrný v tvrzení že " archivace tomuto čaji už moc nepřinese (ale ani neuškodí)" Myslím si opak -může hodně přinést i uškodit:) Třeba to za deset-patnáct let okusíme.

Petr Novák

Obrázek uživatele mechatronik

Taky pravda, někdy jsou ty

Taky pravda, někdy jsou ty změny takřka nepředvídatelné. Možná je skutečně určen pro dlouhou archivaci. Necháme se překvapit.
------------------------------
s úctou a přátelským pozdravem
-|| T¤m@$ Ķ£¤ųđą ||-

Hmm, pěkně se nám diskuze

Hmm, pěkně se nám diskuze rozběhla, jen co je pravda. Jak říká moje maminka: "Sto lidí - sto chutí." A každý má svůj názor, za kterým si bude stát, i kdyby podrážky na hranici doutnat začínaly...

Osobně: nepoužívám váhy ani stopky, jen jsem chtěl říci, že třeba 55 sekund v 6. nálevu mi připadá hodně; když předchozí nálevy zkrátím, dostanu nálevů více a možné jemnější nuance chutí nepřebiju třeba výraznější trpkostí. Samozřejmě 8 sekund může být bez stopek 10, ale taky třeba 5! O to přece vůbec nejde.

Když si koupím čaj, zapátrám, není-li někde nějaká degustace, přečtu a mám se od čeho odrazit. Samozřejmě si ji upravím dle svého a pak si můžu říci: ten člověk jest vůl, neboť ten čaj chutná úplně jinak. Nebo ten vůl jsem já, protože takový úžasný čaj nedokážu ani připravit, ba ani ocenit. Často to chce čas a opakované zkoušení, než člověk ten postup trochu poladí a dopracuje se ke kloudnému výsledku.

Znám degustátory, kteří kdysi rozepisovali podobné detaily jako Mechatronik, ale později se buďto nechtěli opakovat, protože stejně má každý svůj základní postup, který upravuje jen výjimečně, nebo se jim to nechce rozepisovat, napíší tedy pár všeobecných a "intuitivních" informací typu: "úžasná chuť ananasu s kapkou čili papriček a stopičkou hnědého krému na boty". Osobně musím říci, že detailnější informace, i když si ji pak upravím, je pro mne smysluplnější.

Navíc mou zkušeností je, že když budu čaj připravovat pětkrát za sebou, podobným postupem, stejně bude chutnat pokaždé jinak; poprvé bude nic moc, pak najednou zjistím, že je naprosto úžasný, potom si rvu vlasy, že tolik penízů za takový šedivý průměr, no a příště bude zase nejlepší, co jsem kdy pil. A o tom přece čajování je, ne??